Vedci z Tokijskej univerzity dosiahli významný míľnik v oblasti robotiky, keď vyvinuli metódu, pomocou ktorej dokážu pripevniť živú ľudskú kožu na robotickú tvár, čím sa otvára množstvo možností pre praktické aplikácie. Tento pokrok má na svedomí tím profesora Šodži Takeučiho, ktorý sa v minulosti postaral o vytvorenie robotického prstu pokrytého ľudskou kožou. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Ľudská koža na robotoch

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe zverejnenej portálom Phys, vedci sa prostredníctvom tejto metódy snažia vytvoriť realistickejších humanoidných robotov s potenciálne na dotyk citlivou kožou. Okrem iného má výskum sľubný potenciál v oblasti testovania kozmetiky, či tréningu plastických chirurgov.

Na rozdiel od predchádzajúceho pokusu s prstom, o ktorom sme ťa informovali aj prostredníctvom samostatného článku, tentokrát koža nie je iba navlečená okolo robotickej štruktúry, ale ide o pevné spojenie „živej kože“ a robotického povrchu.

Na vytvorenie „robota pokrytého živou kožou“ odborníci použili „kožu tvoriaci gél naplnený bunkami,“ uvádza sa v štúdii publikovanej v žurnále Cell Reports Physical Science.

Takeuchi et al

Prirodzená ľudská koža na tvári je pripevnená k svalom pomocou väzív, čo umožňuje plynulé výrazy tváre a pohyb bez toho, aby sa koža napínala alebo trhala. Predchádzajúce pokusy o pripevnenie bioinžinierskej kože na syntetické povrchy boli založené na využití malých kotiev, ktoré narúšali vzhľad kože a neboli vhodné pre všetky tvary povrchov.

Nový prístup tímu z Tokijskej univerzity je založený na perforáciách v tvare písmena „V“ na syntetickom povrchu. Následne vytvorili formu ľudskej tváre s týmito perforáciami a pokryli ju gélom obsahujúcim kolagén a ľudské bunky, ktoré vytvárajú spojivové tkanivo. Po týždni sa gél premenil na vrstvu kože, ktorá bola pevne pripojená k forme pomocou tkaniva v dierach.

V experimente potom vedci aplikovali túto metódu na silikónový gumový substrát, čo v konečnom dôsledku viedlo k vytvoreniu napodobneniny tváre, ktorá sa mohla usmievať. Ako iste aj z priloženého videa tušíš, technológia má od dokonalosti ďaleko, avšak ide o prvý krok k tvorbe realistických humanoidných robotov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú