Ak sa ľudstvu niekedy podarí vytvoriť a do skutočného sveta nasadiť realistické humanoidné roboty, budú musieť mať viaceré reálne ľudské vlastnosti. Okrem mentálnych aspektov ako vedomie, predstavivosť či reflexy sú tu aj tie fyzické – napríklad povrch pripomínajúci ľudskú pokožku.

„Živá koža“ na robotickom prste

Ako píše portál CNet, práve v tomto smere teraz urobili obrovský pokrok vedci z Japonska, ktorí vo svojej štúdii publikovanej v periodiku Matter predstavili robotický prst pokrytý „živou kožou“. Pod týmto pojmom si pritom môžeme predstaviť prototyp kože vytvorený zo skutočných živých ľudských buniek.

Prototyp živej kože vypestovaný v laboratórnych podmienkach pritom výskumníci aplikovali na trojkĺbový funkčný robotický prst, upozorňuje portál ScienceAlert. Podľa inžiniera z Tokijskej univerzity Shoji Takeuchiho je práve „živá koža dokonalým riešením“, ako dať robotom nádych života alebo ľudskosti.

Takýto robotický prst potiahnutý „živou kožou“ sa dokáže sám regenerovať a podľa mnohých má potenciál úplne zotrieť hranicu medzi živými bytosťami a strojmi, aspoň čo sa týka výzoru. Mnohí odborníci sa však rozchádzajú v názore, či by ľudia dokázali prijať takúto robotickú anatómiu, alebo by to bolo pre nich strašidelné, informuje portál The Guardian. Predsa len, ani tento robotický prst nepôsobí príliš vábne.

NEPREHLIADNI:
Nový liek zlikvidoval rakovinu všetkým pacientom, lekári majú v rukách historický objav

V minulosti sa pokúšalo aplikovať alebo napodobniť ľudskú kožu viacero vedeckých tímov, avšak ich pokusy pokryť ňou robotov skončili buď neúspechom, alebo sa ukázali ako príliš náročné. Lepenie, rezanie či prišívanie koncových bodov materiálov ekvivalentných koži bez poškodenia mäkkého tkaniva nie je práve jednoduchá úloha.

V jednoduchosti je krása

Namiesto takýchto komplikovaných úkonov však vedci prišli s oveľa jednoduchším prístupom. Robotický prst jednoducho celý ponorili do roztoku kolagénu a dermálnych fibroblastov – základnej bunky väziva, ktorá produkuje do okolia extracelulárny matrix a rôzne ďalšie vlákna ,vrátane kolagénu.

Michio Kawai, Shoji Takeuchi, et al. / Matter

Následne takto vzniknuté hlavné časti tkaniva pokryli epidermálnymi bunkami – keratinocytmi, hlavnými pokožkovými bunkami, ktoré predstavujú až 95 % všetkých buniek v ľudskej pokožke. Keďže je tento materiál vyrobený zo skutočných kožných buniek, má schopnosť samoregenerácie, ale je tiež odolný voči vode.

K dokonalosti niečo chýba

Hoci z výsledkov sú v pozitívnom smere prekvapení aj samotní autori, pripúšťajú, že od dokonalosti má táto „živá koža“ zatiaľ ďaleko. Podľa dostupných informácií totiž tento materiál nie je taký pevný ani prirodzený ako ľudská koža a navyše mimo svoj roztok nevydrží príliš dlhú dobu.

Najbližšie však vedci plánujú pridať vlasové folikuly, nechty či potné žľazy, aby prst vyzeral čo najrealistickejšie. Hlavný autor štúdie Takeuchi však ubezpečuje, že so svojim výskumom nehodlá prestať, pretože doposiaľ používaná silikónová koža jednoducho nedokáže napodobniť tú ľudskú a bez správneho výzoru pokožky nedostaneme realistického humanoidného robota.

Experti sa tiež domnievajú, že niektoré nedostatky by sa mohlo podariť odstrániť pridaním väčšej koncentrácie kolagénu do prvotného roztoku či lepším „dozretím buniek“. Navrhujú tiež pridať rôzne „nervové senzory“, vďaka ktorým by táto „živá koža“ mohla slúžiť aj ako zmyslový orgán.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú