V týchto hodinách sa konečne udialo niečo zaujímavé na pôde Európskeho parlamentu aj čo sa neslávneho roamingu týka. Vysokým poplatkom pri volaniach, SMS správach a najmä mobilnom internete tak oficiálne a nadobro odzvonilo.

Aktualizácia 26.04.2017

K zrušeniu roamingových poplatkov sme opäť o čosi bližšie! Členské štáty EÚ totiž schválili oficiálne ceny za minútu hovoru, textových správ a dát. Práve tento krok bol nevyhnutý, nakoľko sa jedná o praktickú a právnu podmienku na úplné ukončenie roamingu. Operátori tak po novom dokážu ponúkať roaming zákazníkom bez nutnosti zvýšenia ceny u nás doma. Keď teda po 15. júni navštíviš členský štát, nemusíš sa báť vyšších poplatkov. Avšak roaming nie je určený na dlhodobé používanie, aby si zákazníci kúpili najvýhodnejší program v inom štáte a následne ho používali aj doma.

Najnovšie správy teda môžeme považovať za skutočne posledný krok k zrušeniu roamingu. Navyše, krátko po 15. júni začnú podmienky platiť aj na Islande, v Nórsku a Lichtenštajnsku. Na programy s neobmedzenými dátami a na predplatené karty sa však budú vzťahovať zatiaľ bližšie nešpecifikované podmienky. Definitíva ohľadom revolučného roamingu padla najmä po dohode medzi severnou a južnou časťou Únie. V južnej časti sa totiž nachádza nespočet turisticky atraktívnych krajín, ktoré musia počítať s vyššími nákladmi pri poskytovaní roamingu.

Aktualizácia 06.04.2017

O čom sa hovorilo už niekoľko mesiacov dozadu, sa dnes oficiálne potvrdilo. Európska únia definitívne zrušila roaming! Nový zákon začne platiť už od 15. júna 2017 a konečne prinesie jednotné ceny volaní, esemeskovaní a surfovaní cez mobilné dáta v členských štátoch. Oficiálna cena za minútu hovoru činí 3 centy, textová správa ťa vyjde na 1 cent a za gigabajt prenesených dát potom zaplatíš 7,7 eur. Do roku 2022 však môže ešte táto cena klesnúť na prijateľnejšiu úroveň 2,5 eura. Všetky vyššie uvedené poplatky si potom účtujú operátori medzi sebou.

Ak máš ale vo svojom balíku voľné minúty, dáta či SMS správy, budeš ich môcť bez problémov využívať aj na cestách v zahraničí. No pre špekulantov je tu už teraz jedno varovanie. V prípade, že by si objavil niekde v zahraničí výhodnejší paušál, ktorý chceš dlhodobo využívať na Slovensku, budú pripravené zatiaľ bližšie nešpecifikované obmedzenia. Všetko tak ukážu až nasledujúce mesiace a oficiálne spustenie prevádzky.

Pôvodný článok

Zníženie poplatkov prinesie až 90 % pokles cien a nové pravidlá nadobudnú platnosť 15. júna. Pýtaš sa ale, čo sa zmenilo tentoraz, že bolo možné prijať takéto nesmierne dôležité opatrenia? V zásade si budú môcť telekomunikačné spoločnosti navzájom účtovať poplatky za využívanie ich služieb zákazníkom v danej krajine. Dohoda prináša aj nemalé výhody pre operátorov, ktorí tak nebudú donútení trpieť problémy, pri ktorých museli platiť vysoké účty za roamingové poplatky iným operátorom.

zdroj fotografie: Pexels

Na jednotlivé služby tak bude nastavený pomyselný finančný limit, ktorý bude kontrolovaný Európskou úniou každé dva roky. Aktuálnych 50 € za 1 GB dát sa zníži na oveľa prijateľnejších 7,7 € od júna a v roku 2022 to bude už len 2,50 € za gigabajt prenesených dát. Minúta volania bude stáť 3,2 centov a za jednu SMS-ku zaplatíš od júna symbolický 1 cent. Samozrejme, tieto poplatky sú rozhodne tým správnym krokom, ako potešiť zákazníkov, no nesmieš zabúdať na to, že sú stále nastavené tak, aby „uživili“ operátorov a umožnili im naďalej investovať do svojej infraštruktúry.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom