Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Revolučný a inovatívny výskum predstavili výskumníci z Fudanskej univerzity v Číne. Vďaka nemu bude možné v budúcnosti nabíjať rôzne nositeľné prístroje vlastným telom pomocou krvného obehu.

V dnešnej dobe všetci dobre vieme, aké to je, keď sa naše mobilné zariadenie vybíja a rýchlo hľadáme akýkoľvek zdroj elektrickej energie. Je však niekedy veľmi náročné nabíjať zariadenia bez toho, aby neboli fyzicky pripojené k zdroju.

Obrovský pokrok

Ani bezdrôtové nabíjanie v dnešnej dobe neumožňuje nabíjať smartfóny za pochodu. Existujú aj power banky, avšak ani toto riešenie nie je vždy najpohodlnejšie. Predstav si teraz na moment, že by si vedel svoj telefón nabíjať pomocou krvného obehu vlastného tela. Práve týmto revolučným výskumom sa zaoberajú výskumníci z Fudanskej univerzity v Číne.

Na základe ich výskumu je možné premeniť ľudské telo na zdroj elektrickej energie. Vedci vyvinuli revolučný ultraľahký generátor z nanočlánkových uhlíkových vlákien, ktorý dokáže generovať elektrickú energiu z prúdenia krvi v žilách. Celý proces umožňujú vlákna vyrobené z uhlíkových nanotrubičiek, ktoré sú „elektroaktívne“.

Jemná inšpirácia

Vedci sa inšpirovali konceptom vodnej energie, ktorá využíva tečúcu vodu alebo paru prechádzajúcu generátorom na výrobu elektrickej energie. Rovnako ako vodná energia, aj elektrická energia generovaná z prietoku krvi v našich žilách by mohla byť zdrojom obnoviteľnej elektrickej energie,

Pri testoch boli tieto vlákna pripojené k elektródam a ponorené do soľného roztoku simulujúceho krvný obeh. Výsledky ukázali, že táto metóda dokázala využiť 20 % energie vyrobenej z testu so soľným roztokom. Vlastnosti tejto technológie, ktoré sú elasticita, laditeľnosť a použitie ultraľahkých materiálov s malými rozmermi naznačujú skutočne zaujímavé využitie.

Zmeny by sa dotkli celého technologického priemyslu

Technológia by dokázala generovať energiu pre zdravotnícke zariadenia, ako sú napríklad kardiostimulátory. Pre nás, technologických nadšencov, by mohla byť riešením, ako nabíjať smartfóny a inú nositeľnú elektroniku.

Zobraziť celú galériu (2)
Mechanizmus FFNG. a) Schematické znázornenie mechanizmu ukazujúceho potenciál toku v FFNG. b) Výstupné napätie ponorením FFNG do roztokov NaF, NaCl, NaBr a NaI s rovnakou koncentráciou 0,6 M. c) Výstupné napätie namočením FFNG do roztokov LiCl, NaCl, KCl, RbCl a CsCl s rovnakou koncentráciou 0,6 M.

Samozrejme, táto technológia je ešte len v plienkach. Vedci potrebujú vykonať ešte mnoho testov v snahe vylepšiť efektivitu a zistiť, koľko elektrickej energie dokážu v skutočnosti týmto spôsobom vygenerovať. Navyše sa v súvislosti s krvným obehom vynára otázka, či by táto technológia mohla viesť ku krvným zrazeninám.

Kam to dotiahol momentálne výskum?

Čo sa týka testov na živom organizme, technológia bola zatiaľ testovaná len pomocou žabích nervov. Ďalšími prekážkami by mohli byť právne a regulačné povolenia príslušných orgánov, ktoré by povolili zavedenie tejto technológie do praxe. Nám nezostáva nič iné, len držať výskumníkom palce a dúfať, že jedného dňa si možno nabijeme náš smartfón vlastným telom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú