Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) v Spojených štátoch amerických schválil novinku na potlačenie nebezpečného ochorenia HIV. Má obrovský potenciál zásadne pomôcť v boji proti ochoreniu, ktorým trpia milióny ľudí na celom svete, vrátane vyspelých krajín, informuje Science Alert.

Prvé injekčné liečivo svojho druhu

O schválení novej metódy informoval FDA prostredníctvom tlačovej správy, v ktorej sa delí o podrobnosti. Liečivo dostalo názov Apretude, celým menom „injekčne podateľný cabotegravir s predĺženým uvoľňovaním“, pričom cabotegravir je už dlhšie používané liečivo proti HIV/AIDS.

Liečivo je určené pre rizikové skupiny dospelých a dospievajúcich s telesnou hmotnosťou nad 35 kg a účelom je zásadné zníženie rizika prenosu vírusu HIV pohlavným stykom. Aj samotný cabotegravir dosahuje efektivitu na úrovni 99 %, je však nutné ho brať denne.

PhotoLizM/Pixabay

Injekčne podávaná verzia tohto lieku má dve prvotné dávky, medzi ktorými je rozostup jedného mesiaca a následne pravidelné injekcie každé dva mesiace. Úrad pritom dúfa, že dostupnosť takéhoto liečiva s dlhodobým účinkom zvýši jeho využívanie a pomôže tak v potlačení epidémie HIV.

Riziko je naozaj veľké

Úrad ďalej vysvetľuje, že takéto prevenčné liečivo sa len v USA odporúča pre až 1,2 milióna obyvateľov, ktorý sa nachádzajú v rizikových skupinách. Navyše, podľa Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC), malo v roku 2020 predpísané takéto liečivo už 25 % ľudí z tejto skupiny. Ešte v roku 2015 to boli len slabé 3 %.

Liečivo prešlo dvomi nezávislými testami, pričom prvého sa zúčastnilo 4 566 cisgenderových mužov (narodení ako muži) a transgenderových žien sexuálne aktívnych s mužským pohlavím. Dostali Apretude alebo perorálne užívané liečivo Truvada. Test preukázal, že užívatelia injekčného liečiva Apretude mali o 69 % nižšiu pravdepodobnosť nakazenia sa vírusom HIV v porovnaní s tými, ktorí užívali Truvadu.

HeungSoon/Pixabay

Druhého testu sa zase zúčastnilo 3 224 cisgenderových žien – v tomto prípade bolo riziko nákazy nižšie až o 90 % v prípade liečiva Apretude, než pri užívaní perorálnej Truvady.

Má aj vedľajšie účinky a šialene vysokú cenu

Klinické testy však zároveň odhalili aj skutočnosť, že pri injekčne podávanej verzii liečiva je oveľa vyššia pravdepodobnosť prítomnosti vedľajších účinkov. Medzi tie v tomto prípade patria bolesti hlavy, reakcia na mieste vpichu, horúčka, únava, bolesti chrbta, svalov či vyrážky. Vlastnú vakcínu proti vírusu HIV vyvíja aj Moderna, ktorá nedávno taktiež ohlásila nádejné výsledky.

Liečivo je podávané aj s varovaním, podľa ktorého sa nemá užívať v prípade, že už osoba má pozitívny test na HIV. Toto pravidlo je dôležité kvôli zabráneniu výskytu variantov vírusu HIV, ktoré sú odolné voči liečivám.

Freepik

Zodpovednosť je v tomto prípade obzvlášť dôležitá, pretože vznik rezistentného HIV v jednom tele môže spôsobiť prenos na inú osobu, ktorá toto liečivo užíva. Ako na záver informuje NBC News, cena liečiva Apretude dosahuje 3 700 amerických dolárov za jednu dávku, teda takmer 3 300 € alebo takmer 20 000 € ročne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú