Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nový prístup k liečbe rakoviny prináša nevídanú metódu, ktorá dokáže premeniť rakovinové gény na terče pre ľudskú imunitu, informuje portál Cancer Cell. Táto liečba vznikla vďaka zmutovanej verzii špecifického proteínu, ktorý dokáže priamo napadnúť rakovinové bunky a premeniť ich na zraniteľné voči imunite.

Potrebuje aj terapiu

V revolučnej liečbe vedci použili zmutovaný proteín KRAS, ktorý je ľudská imunita schopná identifikovať a napadnúť ho, vďaka čomu je schopná sa voči nemu brániť. Problémom je, že sama od seba nie je v tejto identifikácii veľmi dobrá a lekári jej musia naďalej dopomôcť k tomu, aby dosiahla čo najvyššiu efektivitu a teda najlepší výsledok liečby.

Aplikáciu proteínu KRAS preto sprevádza aj imunoterapia, vďaka ktorej je telo schopné rakovinové bunky označené s týmto proteínom identifikovať a eliminovať, vysvetľuje v tlačovej správe UCSF. Liečba funguje tak, že vedci naviažu na zmutovaný proteín, ktorý dokáže imunitný systém identifikovať, liečivo s názvom ARS1620, ktorého výhoda spočíva práve v schopnosti viazať sa na tento proteín.

Chemik Kevan Shokast, spoluúčastník výskumu. Zdroj: Noah Berger/UCSF

ARS1620 sa nielen dobre viaže, ale tiež blokuje rakovinotvorné schopnosti zmutovaného proteínu KRAS a navyše ich vedie k ďalším rakovinotvorným bunkám. Bez spomínaného liečiva by si imunitný systém zmutovaný proteín nemusel všimnúť, pretože sa nápadne podobá na jeho zdravú verziu.

Pomôžu aj vírusy

Rakovinu dokážu v niektorých prípadoch poraziť aj špecifické vírusy. Jeden z takýchto onkolytických vírusov momentálne prechádza testami na ľuďoch a dostal názov CF33-hNIS, známy tiež ako Vaxinia.

Prví pacienti dostanú len malé dávky CF33-hNIS, aby dokázali vedci posúdiť jej bezpečnosť. Ak dospejú k záveru, že je Vaxinia bezpečná, prejdú k testovaniu kompatibility s ďalšími liečivami, ktoré sú používané počas rakovinových imunoterapií.

Zatiaľ bez klinických testov

Odborníci však, napriek sľubným výsledkom, dodávajú, že technológia ešte potrebuje značné úsilie a dodatočný vývoj, kým sa dostane ku klinickým testom na ľudských pacientoch.

Zatiaľ totiž fungovala len v laboratórnych podmienkach a neodskúšali ju ani len na iných živočíchoch, takže je ľudstvo pomerne ďaleko od toho, aby sa takáto liečba stala štandardom.

NCI

Pri výskume vedci zároveň prišli na to, že takáto metóda práce s liečivom ARS1620 funguje aj v prípade, že sú prítomné rakovinové bunky voči nemu odolné, teda si vyvinuli imunitu, píše Futurism. Chemik Kevan Shokat vysvetľuje, že sa im tak podarilo vyvinúť stratégiu na porazenie buniek, ktoré sú voči bežne používaným liečivám rezistentné.

Aj keď rakovina ostáva aj naďalej jedným z najväčších problémov modernej medicíny, vedcom sa darí posúvať technológie na boj proti nej vpred a s veľkými pokrokmi prichádzajú prakticky každý rok. Len nedávno napríklad predstavili nový liek, ktorému sa podarilo zlikvidovať rakovinu u všetkých testovaných pacientoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú