Spoločnosť SpaceX sa spolu s niekoľkými ďalšími súkromnými firmami snaží dobíjať vesmír pomocou rakiet, ktoré nadchli aj istého američana. Joe Barnard sa rozhodol vymodelovať si svoje vlastné, no omnoho menšie ekvivalenty týchto strojov, ktoré sú vernou kópiou reálnych rakiet od Elona Muska. Len 25-ročný mladík sa odhodlal svojpomocne stavať funkčné repliky rakiet SpaceX, ktoré vytvára na 3D tlačiarňach českej spoločnosti Prusa Research.

Mnohí by čakali, že Joe Barnard je študovaný vysokoškolák so zameraním na techniku, no opak je pravdou. Predtým než začal s týmto obdivuhodným projektom, pracoval ako kameraman na svadbách a vyštudoval hudobnú vysokú školu. Po štúdiu však nekráčal v tomto obore a miesto hudby ho zaujali rakety spoločnosti SpaceX, ktoré ho inšpirovali k vytvoreniu vlastných miniatúrnych replík. Všetky znalosti potrebné k vybudovaniu týchto funkčných kópií mu pomohlo získať samoštúdium a diskusné fóra.

Perfektné kópie rakiet od SpaceX

Modely jeho rakiet sú síce omnoho menšie ako originálne verzie z dielne SpaceX, no svojimi možnosťami ich verne napodobňujú. Joe chcel vytvoriť čo najpresnejšie repliky, a tak vo svojich projektoch využíva aj tzv. „vektorovanie ťahu“ motorov, ktoré je zodpovedné za opätovné pristátie rakiet na zemi. Práve tento spôsob využíva pri svojich znovu použiteľných raketách aj Elon Musk. Na raketovom pohone dokonca pracoval v 90-tých rokoch minulého storočia aj Barnardov otec. Miniatúrne modely Falconu 9 či Falconu Heavy sú teda prepracované do najmenších detailov, čo mohol Joe dosiahnuť aj vďaka českým 3D tlačiarňam.

Nenechaj si ujsť
Rozhovor: Mladý Čech sa chce dostať k Elonovi Muskovi. Stanoval pred Teslou a SpaceX, aby mohol u neho pracovať

Milovníkovi týchto vesmírnych strojov totiž pomáhajú rakety modelovať zariadenia Josefa Průšu, ktorý stojí za spoločnosťou Prusa Research. Tá sa vďaka spomínaným 3D tlačiarňam dostala do povedomia celého sveta a teraz pomáha realizovať aj projekty tohto mladíka z Nashvillu. K úspešnému vytvoreniu rakiet sa však potreboval naučiť programovanie, počítačové modelovanie a ďalšie znalosti. Joe neskôr v roku 2015 založil aj vlastný startup Barnard Propulsion Systems, v ktorom vytvára ďalšie rakety a poskytuje ich techniku aj pre nadšencov týchto miniatúrnych replík.

Barnardova práca dokonca zaujala aj niekoľko leteckých spoločností, ktoré sa s nim stretli. Obsah rozhovorov a identitu týchto firiem ale nemohol prezradiť. Za pár rokov sa tak z vysokoškolského študenta stal zanietený výrobca replík tých najpopulárnejších rakiet. Joe Barnard sa môže stať inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa boja sami uskutočniť svoj vlastný sen. Aj on totiž začínal od nuly, no vlastnou snahou sa dopracoval až do bodu, kedy o jeho prácu prejavili záujem aj veľké spoločnosti z leteckého priemyslu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú