Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Len máloktoré ľuďmi skonštruované dopravné prostriedky sú tak veľkolepé a zároveň desivé, ako ponorky. O to viac to platí v prípade ohromných armádnych ponoriek, ktoré sú schopné niesť špičkovú výzbroj vrátane nebezpečných jadrových striel a ich prevádzku zabezpečujú jadrové reaktory. Absolútnym kráľom boli ešte donedávna sovietsko-ruské ponorky tried Tajfún, ktorých sa však krajina rozhodla vzdať.

Svet tak má úplne nového kráľa rekordných jadrových ponoriek, na legendárny Tajfún, známych aj ako Akula, však tak ľahko nezabudne. S výtlakom 48 000 ton totiž vládli oceánom celé desaťročia, pričom Rusko sa rozhodlo ich vzdať len v roku 2023 napriek pôvodným plánom na ich modernizáciu. Ukázali sa totiž zásadné limity tejto starej techniky, ktorej zbraňový arzenál dokázal spôsobiť katastrofu.

Mali prejsť modernizáciou

Ponorky Tajfún mali prejsť postupnou modernizáciou, avšak ako sa ukázalo, tá by bola ešte drahšia, než stavba nových a oveľa modernejších ponoriek triedy Borei. Vývoj započal ešte v ére Sovietskeho zväzu a pôvodne malo vzniknúť 7 ponoriek Akula, nakoniec však bolo skonštruovaných len šesť z nich.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú