Lacné smartfóny každým rokom naberajú na svojej sile. Neraz tak s absolútnou ľahkosťou dorovnajú o desiatky eur drahšiu konkurenciu. Čo však začalo tento nevyspytateľný progres? Akým smerom sa bude uberať budúcnosť tejto výkonnostnej triedy?

Toť otázky, ktoré si kladú mnohí analytici. Odpovedať správne na ne je ale poriadny oriešok. Enormný vzostup lacných smartfónov s výborným pomerom ceny a výkonu v plnej paráde odštartovalo Xiaomi. Práve tento čínsky gigant teraz diktuje ostatným tempo a dáva im istú inšpiráciu pri vytváraní nových modelov. Samozrejme, nie je to všetko len o Xiaomi a aj ostatné spoločnosti dokážu vytvoriť kvalitné zariadenie so záujmom po celom svete. Na slovenskom trhu si týmto smerom razí cestu najmä Huawei, Honor či Lenovo. Títo výrobcovia totiž točia najvyššie množstvo peňazí práve v segmente cenovo dostupných smartfónov.

zdroj fotografie: Dgtle

Súčasným lídrom strednej triedy smartfónov je rozhodne Xiaomi Redmi 4 Pro, ktoré len ťažko hľadá konkurenciu vzhľadom k ponúkanej výbave. A asi by si ani veľmi netipoval, že Samsung by ho so svojimi cenami mohol niekedy dorovnať. Avšak, pred časom som recenzoval novú A5-ku 2017, ktorá má toho s Redmi 4-kou oveľa viac spoločné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pýtaš sa možno, prečo riešime porovnanie smartfónov, ktoré rozdeľuje takmer 200 €. Odpoveď je jednoduchá. Samsung si je vedomý veľkého potenciálu v tejto triede a svoje majstrovstvo z vlajkovej Galaxy S rady chce pretaviť aj sem. V prípade fanúšikov, ktorí sa veľmi nezaujímajú o lacné čínske smartfóny tak môže vzniknúť istý problém.

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Väčšinou totiž potencionálny zákazník na Slovensku príde k operátorovi do predajne a povie zamestnancovi, aby mu dal niečo s cool vlastnosťami, od overenej značky a zaujímavou cenou. Ten v mnohých prípadoch siahne po nejakom Samsungu a väčšinou to končí pri rade Galaxy A. Nedalo mi, a tak som sa rozhodol, že ani nie 190-eurové Xiaomi porovnám s „konkurentom“ v podobe najnovšieho Galaxy A5 2017, ktoré sa hrdo hlási do strednej triedy. Kto nakoniec vzíde z tohto viac než zaujímavého súboja víťazne? Rokmi overená kvalita alebo dravec z krajiny za Veľkým múrom? Pri tomto porovnaní sa nejdem zameriavať na dizajn či dostupnosť, keďže tieto atribúty sú každého subjektívny názor, respektíve voľba. Naopak sa pozrieme na vlastnosti, ako celkový výkon, kvalita fotoaparátu a v neposlednom rade aj optimalizácia Androidu.

Nenechaj si ujsť
Nemusíš si kúpiť Apple či Samsung, aby si mal perfektný smartfón! Tento kúsok je jasným dôkazom

Ktorý fotí lepšie?

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Redmi 4 Pro disponuje klasickým 13 MPx fotoaparátom v zadnej stene, ktorý sa drží v tomto modelovom rade už pekných pár mesiacov. TOP kvalitou sa zrovna nepýši, no pri dobrých svetelných podmienkach podáva Xiaomi konkurencieschopné výsledky. V prípade Samsungu je to ale o inom, keďže ten je svojimi špičkovými fotoaparátmi preslávený. Tieto kvality tak presunul aj do mid-range segmentu a A5-ka podáva skutočne nadpriemerné výsledky počas celého dňa. Je tak úplne jedno, akú scenériu chceš odfotiť, na tento fotoaparát je jednoducho vždy spoľahnutie a odvádza svoju robotu na jednotku. Najciteľnejší rozdiel je viditeľný najmä pri nočných fotografiách, ktoré sú pri Samsungu o niekoľko tried kvalitnejšie s výrazne lepším vykreslením detailov a farieb. Presvedčiť sa môžeš na testovacích fotografiách nižšie.

Všetky fotografie v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze

Výkon – Amerika vs Kórea

Exynos v prípade Kórejca alebo americký Snapdragon u Xiaomi? Napätý súboj dvoch najväčších konkurentov v segmente procesorov je citeľný aj v strednej triede, kde tak A5 2017 dostal Exynos 7880 (8 jadier), kým Redmi 4 Pro sa môže spoľahnúť na momentálne veľmi obľúbený osemjadrový Snapdragon 625. K dispozícii je však aj 3 GB pamäť RAM či rozšíriteľné 32 GB úložisko, a to rovno v prípade oboch zariadení. Výkonu majú naozaj dostatok na všetky operácie a spokojnosťou bude určite hýriť aj náročnejší používateľ. Benchmarky nie sú vždy hodnoverným ukazovateľom celkového výkonu daného smartfónu, avšak o hrubom výkone vypovedajú najlepšie. V tomto prípade zvíťazilo Xiaomi, ktoré dokázalo svojho konkurenta prekonať v AnTuTu síce len o niekoľko tisíc bodov, no stále sa to ráta ako veľmi cenné víťazstvo. A po tomto bode to len začne byť ešte zaujímavejšie.

zdroj fotografií: FonTech

Dve rozdielne prostredia

Fotoaparát má lepší Samsung a v hrubom výkone zas dominuje Xiaomi. Zdá sa teda, že to bude nerozhodný výsledok a ty opäť ostaneš v pomykove, ktorý si vybrať. Omyl! Mojím posledným meradlom bude úroveň optimalizácie operačného systému. TouchWiz prešiel za posledné roky azda najradikálnejšou „odtučňovacou kúrou“, ktorá ho pomalými krôčikmi posúva do elitnej ligy. No rokmi overené a vyšperkované MIUI v tomto prípade len ťažko hľadá konkurenta.

redmi 4 pro vs galaxy a5zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Výrazné zmeny v správe procesov na pozadí, plynulejší multitasking či citeľne rýchlejšia odozva na všetky úkony jasne posúvajú nadstavbu čínskeho výrobcu do popredia. Telefón som testoval so systémom od komunity miuios.cz, ktorého rýchlosť je špičková a obrovským plusom sú aj aktualizácie na týždennej báze. Xiaomi má navrch aj v prípade výdrže batérie, kde som sa oprel o výsledky zo známeho syntetického benchmarku PCMark. Redmi 4 Pro so 4000 mAh batériou vyprodukovalo celkovú výdrž až 1135 minút, pričom A5-ka s len 3000 mAh akumulátorom skončila v teste s výsledkom priemerných 681 minút.

Perfektná výdrž v podaní Redmi 4 Pro

Aby by bol ale súboj naozaj úplne férový, malé víťazstvo dávam Samsungu za kompletnú podporu všetkých európskych LTE frekvencií, kdežto Xiaomi v prípade tohto modelu stále akosi na nás zabúda. Ak by bola pre teba táto vlastnosť rozhodujúca pri kúpe, siahni po Redmi Note 4X v špeciálnej verzii za super cenu, ktorá prináša aj vytúženú 800 MHz LTE frekvenciu. V konečnom dôsledku je tak tento prípad dokonalým ukazovateľom toho, že renomovaná značka nemusí nutne znamenať o toľko výraznejší úspech v radcoch fanúšikov. Dokonca už aj na Slovensku si vieš Xiaomi Redmi 4 Pro kúpiť za lákavú cenu s plnohodnotnou dvojročnou zárukou a bezproblémovým servisom.

zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť
Vyskúšal som množstvo lacných smartfónov, no tento prekonáva aj tie drahšie

Trh so smartfónmi praje odvážlivcom a Samsung by sa mal radšej zamerať výhradne na high-end segment, v ktorom mu to ide výborne už niekoľko rokov. Tieto nižšie triedy treba radšej prenechať aktívnejším výrobcom, ktorí aj do svojich cenovo dostupných smartfónov vložia kus osobitného šarmu. Koniec koncov, aby si mal funkciami nabitý smartfón, nemusíš nutne siahať hlboko do peňaženky. Táto obohraná „pesnička“ sa potvrdzuje rok čo rok, mesiac čo mesiac a nemyslím, že sa v najbližšom období výrazne zmení.

redmi 4 pro vs galaxy a5zdroj fotografie: Dávid Igaz / FonTech

Xiaomi Redmi 4 Pro najlacnejšie na Slovensku

Samsung Galaxy A5 na Slovensku

Velikáni medzi výrobcami to budú mať čoraz ťažšie a musia zapojiť všetok svoj kumšt, nakoľko v opačnom prípade budú skutočne nútení prenechať miesto tejto dravej konkurencii z Číny. Konečné rozhodnutie je však výhradne tvoj subjektívny názor, no skús pri nákupoch zvážiť moje naše porovnanie, ktoré opäť dokázalo zaujímavé výsledky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom