Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900
HSDPA (3G): 1900 / 2100
4G LTE: pásma B1(2100 MHz), 2(1900 MHz), 3(1800 MHz), 4(1700/2100 MHz), 5(850 MHz), 7(2600 MHz), 8(900 MHz), 17(700 MHz), 20(800 MHz), 28(700 MHz), 38(2600 MHz), 40(2300 MHz), 41(2500 MHz)

Rozmery a hmotnosť

146.1 x 71.4 x 7.9mm, 157 g

Displej

5.2-palcová Super AMOLED obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov (FullHD), 424 ppi

Čipset

Exynos 7880
Osem jadier Cortex-A53 1.9 GHz, 64 bit
GPU: Mali-T830 MP3

RAM

3 GB LPDDR4

Operačný systém

Android 6.0.1 (Marshmallow)

Pamäť

32 GB (pre používateľa dostupných 23.1 GB), podpora microSD kariet do 256 GB

Fotoaparát

Zadný: 16 MPx, clona f/1.9, autofokus, HDR
Predný: 16 MPx, clona f/1.9, FullHD video
Video kamera: 1080p @ 30fps

Konektivita

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 4.2, USB Type-C v2.0, GPS s AGPS a GLONASS, kompas, DualSIM (nanoSIM & nanoSIM) - iba DualSIM model, NFC, FM rádio

Batéria

3000 mAh batéria s rýchlonabíjaním (z 15 % na 90% za 25 minút)

Ostatné

Minimalizácia aplikácií, Akcelerometer, Gyroskop, barometer, snímač odtlačkov prstov, Farebná LED dióda upozornení, Samsung Pay, Certifikácia IP68

Plusy

+Luxusná konštrukcia s certifikáciou IP68
+Nádherný displej
+Bohatá výbava po stránke konektivity
+Presné GPS

Mínusy

-Občasné zaváhania systému
-Vysoká cena
-Pre niekoho chýbajúca DualSIM funkcionalita

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
6.2
Displej
9.0
6.6
Výkon
7.0
5.5
Operačný systém
8.0
5.4
Fotoaparát
8.0
6.2
Výdrž batérie
8.5
5.3
Zhodnotenie

Samsung Galaxy A5 2017 ponúka niekoľko skvelých vlastností, ktoré si zobral z vlajkového segmentu svojich súrodencov. Bohužiaľ, vysoká cena je v tomto prípade veľkou nevýhodou, no aj napriek tomu má novinka nábeh stať sa jedným z najpredávanejších smartfónov v radoch operátorov.

8.3
Hodnotenie redakcie
5.9
Užívateľské hodnotenie
32 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Stredná trieda prešla za posledné roky veľkou obmenou. Vyšší výkon, podstatne krajšia konštrukcia a niekoľko menších drobností prispeli k tomu, že množstvo potenciálnych zákazníkov high-end segmentu začína čoraz viac uprednostňovať práve tieto smartfóny. Asi ti netreba veľmi pripomínať, že ak sa niekde povie stredná trieda či cenovo dostupný smartfón, každý sa okamžite zameria na nejaké Xiaomi či inú značku z kvalitnejších čínskych výrobcov. Avšak aj Samsungu sa zaboril do vôd kompromisov, a tak už tretí rok po sebe predstavuje zariadenia z línie Galaxy A. Tie sa vyznačujú nižšou cenou (vzhľadom k bežným cenám Samsungu) a širokou dostupnosťou na svetových trhoch, pričom najväčšie ovácie žnú v radoch operátorov, nevynímajúc tých slovenských.

Od tohtoročného modelu teda mali fanúšikovia pomerne veľké očakávania, no mnohí ostali po oficiálnom predstavení mierne sklamaní, keďže nová generácia neponúkla dostatočné množstvo majoritných inovácií a väčšinou sa jednalo len o kozmetické drobnosti či mierne navýšenie výkonu, no v zásade nič prevratné. V konečnom dôsledku to však úplne zaklincovala už tradične vysoká cenovka, za ktorú sa dá už kúpiť nejeden high-end konkurencie. No mňa to neodradilo v tom, aby som A5-ku vyskúšal a priniesol tak opäť podrobnú recenziu aj na tento kúsok z radov populárneho Kórejského výrobcu.

Balenie

Aj niečo navyše

  • Samsung Galaxy A5 2017
  • USB Type-C kábel
  • Slúchadlá
  • Nabíjací adaptér s podporou Quick Charge
  • Spinka na otvorenie šuplíka pre SIM karty
  • Návod v slovenčine

Samsung Galaxy A5 2017 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Konštrukcia a dizajn

Črty vlajkového „eska“ v kompaktnom prevedení

Možno očakávaš, že stredná trieda v prípade Samsungu nie je adekvátne vybavená čo sa konštrukcie alebo vzhľadu týka. Opak je však veľkou pravdou a smartfóny línie Galaxy A sa počas 3 rokov vyznačovali vzhľadom i konštrukciou na vysokej úrovni. A5-ka 2017 sa rozhodla, že na svojej púti využije takmer identický vzhľad ako vlajková S7-čka. Príjemne zahnutá konštrukcia na bokoch a displej krytý 2.5D sklom dodáva zariadeniu potrebnú eleganciu. Zadná strana tvorená sklom je síce náchylná na zachytávanie odtlačkov, no skutočne vyzerá k svetu a dáva majiteľovi pocit luxusu, aj keď za koncovú cenu tohto smartfónu je toto naozaj, naozaj nutné minimum.

Prednú stranu vypĺňa 5,2-palcový FullHD Super AMOLED displej, ktorý už tradične od Samsungu disponuje dokonalým podaním čiernej, sýtymi farbami a príkladnou čitateľnosťou ako na priamom slnku, tak aj v nočných hodinách pri minimálnom jase. V spodnej časti prednej strany obkolesujú hardvérové domovské tlačidlo so skenerom odtlačkov prstov dve kapacitné ovládacie plochy, a to pre multitasking, respektíve pre krok späť. Vo vrchnej časti sa nachádza veľmi kvalitná 16 MPx selfie kamera, potrebné senzory a samozrejme reproduktor pre hovory.

Veľmi zaujímavo to však začne vyznievať pri presune na bočné steny smartfónu. Tie totiž obsadili z pravej strany prekvapivo hlavný reproduktor a tlačidlo napájania. Poznávacím prvkom sú aj dva plastové pruhy s anténami navrchu a na spodku šasi. V ľavej stene je integrovaný slot pre jednu nanoSIM kartu, pričom nad týmto slotom si svoje miesto našli aj tlačidlá na ovládanie hlasitosti.

Vrch je domovom pre druhý slot, ktorý je ale teraz určený pre vloženie pamäťovej microSD karty. Nachádza sa tu však aj sekundárny mikrofón. Hrana spodná konečne integruje reverzibilný USB Type-C konektor a miesto sa ušlo aj pre tradičný prvok v podobe 3.5 mm audio jacku.

Ako som už spomínal v prvých vetách pri opise konštrukcie, zadná strana je pokrytá sklom, ktoré sa pri okrajoch ohýba a vytvára tak naozaj hodnotne vyzerajúce zariadenie. Nápis Samsung taktiež dotvára objektív 16 MPx hlavného fotoaparátu s prisvetľovacou LED diódou.

Displej

Tradičná kvalita

Fakt, že Samsung vyrába najlepšie displeje na trhu, je všetkým veľmi dobre známy. Nie je teda prekvapením, že aj svoj nevlajkový model z línie Galaxy A vybavila táto spoločnosť špičkovým displejom hodným tých najvyšších kvalít. Základom je teda 5,2-palcová zobrazovacia jednotka so Super AMOLED technológiou, ktorá je v prípade používania jednoducho bezchybná. FullHD rozlíšenie s jemnosťou 424 ppi je plne postačujúce a ani pri bližšom pozorovaní nemáš šancu jednotlivé pixely rozlíšiť.

Ďalšou dominantou je predovšetkým excelentné podanie čiernej, skvelá maximálna hodnota jasu, pričom rovnako nemalé pozitívum prevláda aj pri minimálnom jase. V konečnom dôsledku je teda tento displej v niektorých aspektoch dokonca lepší ako populárne vlajkové lode.

Už nejaký ten mesiac sa u Samsungu predvádza takzvaný Always On Display, kedy sa displej vlastne nikdy celkom nevypne a je stále zapnutý, avšak v akomsi nenáročnom, kompletne čiernom režime. Môžeš si tak nastaviť, či sa má zobraziť čas, kalendár alebo dokonca aj fotografia. V tomto režime sa taktiež zobrazujú ikony aplikácií, ktoré zobrazujú neprečítané notifikácie či v prípade Spotify dokonca názov celej sklady.

Veľmi praktickou funkciou je rovnako aj filter modrého svetla, ktorý odstráni z displeja túto farbu a ty tak budeš môcť využívať smartfón aj v noci pri nulovom okolitom osvetlení.

Výkon a pamäť

Zbohom Snapdragon, vitaj Exynos

A5-ka dostala slušný upgrade aj po stránke výkonu. Kým minuloročný model A5 2016 sa vyrábal v dvoch verziách s rozličnými procesormi, nová A5-ka je dostupná už iba v jednej. Verziu so Snapdragonom 615 a Exynosom 7580 nahradil jediný model s Exynosom 7880. Výkon vytvára osem jadier Cortex-A53 na frekvencii 1.9 GHz a grafický akcelerátor Mali-T830 MP3. Samsung konečne zvýšil aj veľkosť RAM pamäte, nakoľko 2 GB kapacita bola na danú cenu smartfónu naozaj malá. Po novom je teda pre náročný multitasking dostupná dostatočná 3 GB kapacita a navyše nového typu LPDDR4.

Zmena sa dotkla aj veľkosti vstavaného úložiska a tohtoročná A5-ka tak prichádza s decentnými 32 GB pamäte. Ak by ti však takáto kapacita pre tvoje aplikácie či fotky nestačila, môžeš si ju rozšíriť vďaka samostatnému slotu pre microSD kartu, a to až do 256 GB.

Operačný systém

Odladený TouchWiz aj v strednej triede?

TouchWiz je pre mnohých používateľov Androidu nočnou morou. Keď k tomu ešte prirátaš fakt, že táto nadstavba sekala aj na vlajkových lodiach, nevzbudzuje to príliš veľa dôvery pri kupovaní smartfónu s nižším výkonom a dokonca zameraním do strednej triedy. Juhokórejský gigant ale poriadne zapracoval a v posledných top zariadeniach sa už ani ten TouchWiz nedá považovať za problém. Práve naopak, A5-ka 2017 ponúka naozaj veľmi slušnú úroveň odladenosti a ešte lepšiu nádielku funkcií, z ktorých sú niektoré naozaj unikátne a dodávajú zariadeniu na praktickosti.

Už tradične tu nenájdeš výraznejšie črty čistého Androidu a Samsung si do špiku kosti všetko prispôsobil k obrazu svojmu.  Pochváliť ho však určite musím za moderné prvky, štýlové farby a celkový dojem z používania. Aj keď sa sem-tam objavila mierne spomalená animácia, počas týždňového používania sa vážnejšie problémy, našťastie, nevyskytli. V prípade tejto verzie nadstavby sa teda môžeš tešiť na uzamykaciu obrazovku, ktorá ponúka rýchly prístup k aplikácií Telefónu a Fotoaparátu. Nesmie chýbať ani možnosť spravovania oznámení ešte pred samotným odomknutím smartfónu.

Hlavná plocha klasicky integruje ikony aplikácií, môžeš pridávať widgety, upravovať rozloženie ikon a potiahnutím doprava sa dostaneš do vstavanej RSS čítačky Flipboard, ktorá má na samostatnej stránke umiestnený veľký widget. Ten sa dá, našťastie, úplne vypnúť a nebude ťa tak otravovať pri používaní.

Skener odtlačkov prstov

Poznávacím prvkom Samsung smartfónov je tradičné domovské hardvérové tlačidlo, ktoré je v tomto prípade vyplnené skenerom odtlačkov prstov. Rozhodne sa nejedná o najrýchlejší skener a ani s presnosťou na tom nie je práve najlepšie. Pri používaní sa pohybovala jeho úspešnosť zhruba niekde na úrovni 70 %.

Celkovo sa dá pridať 5 odtlačkov a Samsung sa rozhodol, že užívateľom umožní prihlasovanie do niektorých internetových stránok len pomocou priloženia prstu (cez vstavaný prehliadač). K dispozícii je aj takzvaný Zabezpečený priečinok, ktorý môžeš rovnako odomknúť za pomoci odtlačku a umiestniť tak do neho pre teba dôležitý obsah.

Intuitívne ovládanie a správa smartfónu

V A5-ke nájdeš množstvo funkcií, ktorými si môžeš smartfón prispôsobiť naozaj len a len k tvojim potrebám. Niektoré sú síce podľa mňa zbytočné, no niektoré sú zas celkom praktické a dokážu ťa prinútiť k tomu, aby si ich dennodenne používal a pri prechode na iný smartfón ti budú určite chýbať. Jednoduchými gestami sa tak dá rýchlo prijať hovor, odložiť budík či spustiť fotoaparát, ku ktorému môžem už teraz prezradiť, že je naozaj dobrý.

Už nejakú dobu sú k dispozícii aj bohaté témy, čiže ak ti náhodou nevyhovuje originálny vzhľad systému, behom pár sekúnd si ho môžeš zmeniť na nepoznanie. V útrobách nastavení je dokonca prítomný aj jednoduchší správca systému, ktorý dokáže vyčistiť cache, uvoľniť RAM pamäť a zobraziť informácie o celkovom využití úložiska.

Výdrž batérie

Najväčšie prekvapenie

3000 mAh batéria neznie príliš sľubne a z prvého počutia by si dokonca mohol tvrdiť, že sa jedná o klasický smartfón s priemernou výdržou, ktorý zapadne do davu. Avšak opak je v tomto prípade veľkou pravdou a aj takáto kapacita v spojení so šetrným procesorom dokáže vyprodukovať nadpriemernú výdrž batérie na jedno nabitie. Pri neustálom striedaní 4G internetu a WiFi, vybavovaní pracovných emailov, komunikácii skrz všemožné sociálne siete a fotení mi dokázala A5-ka ponúknuť vydrž na úrovni 38 hodín, počas ktorých bola obrazovka zapnutá takmer 5 hodín. Nechýba ani rýchlonabíjanie, ktoré dokáže dobiť smartfón z 15 % na 90 % už za hodinu a 25 minút.

Ak sa batéria dostane na naozaj kritickú úroveň, k dispozícii je Maximálny šetriaci režim, ktorý vypne všetky nepotrebné služby, prostredie dostane čisto čierny dizajnový kabát a dokonca aj z malej kapacity batérie dokážeš vyťažiť výdrž na ďalších niekoľko hodín prevádzky, avšak už so spomínanými obmedzeniami vzhľadom k zapnutému šetriacemu režimu.

Fotoaparát

Ďalšia silná zbraň

Fotoaparáty boli skutočne vždy veľmi silnou zbraňou vlajkových smartfónov Samsungu. Vysoké kvality high-end segmentu sa výrobca rozhodol aplikovať minimálne aj na tohtoročnú A5-ku, ktorá počas testovania podávala vynikajúce výsledky. 16 MPx snímač s nízkou clonou f/1.9 dokáže vytvoriť kombináciu hodnú vysokých priečok. Fotografie majú krásne farby (ešte o niečo unikátnejšie s HDR), nie sú zbytočne prepálené a poskytujú dokonalé podmienky aj pre náročnejších fotografov.

Nie je žiadnym prekvapením, že s príchodom nočných hodín kvalita úmerne klesá, no množstvo šumu a vykresľovanie detailov je stále nadpriemerné. S najnovšou A5-kou sa teda nestratíš ani v tých najzapeklitejších situáciách a dokáže ti poskytnúť vskutku vynikajúce podmienky pri fotografovaní. Ak si aj ty fanúšikom selfies, určite ťa poteší rovnako 16 MPx snímač integrovaný v prednej stene, ktorý navyše umožňuje nahrávať plnohodnotné FullHD videá.

HDR vs Originál

[twenty20 img1=“62905″ img2=“62906″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“62907″ img2=“62908″ offset=“0.5″]

Nočné

Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze

Podpora nahrávania tradičného FullHD videa hlavným snímačom ničím príliš nevybočuje zo štandardu a toto tvrdenie by som mohol rovnako aplikovať aj na kvalitu výsledného záberu, ktorý neohúri, no ani neprinesie majiteľovi sklamanie. Je to teda taký lepší priemer s dostatočným uplatnením pri nahrávaní všemožného obsahu určeného prevažne na sociálne siete.

Na druhej strane je však tradične natívna aplikácia Fotoaparátu prepiškovaná funkciami či špeciálnymi režimami. Z funkčného hľadiska je ale výborne nastavená, a tak ťa pri práci rozhodne nebude rušiť. Hlavná stránka ponúka rýchlu skratku spúšte a tlačidlo na prepnutie do režimu natáčania videa. Posunutím smerom doprava sa dostaneš do sekcie, kde si svoje miesto našli všetky režimy fotoaparátu.

Nájdeš tu teda HDR, Manuálny režim, Panorámu, no zaujímavou čerešničkou na torte je možnosť stiahnuť dodatočné režimy priamo z obchodu Samsungu. Aj keď je ponuka zatiaľ limitovaná len na dva ojedinelé kúsky, nepochybujem, že v budúcnosti by mohol gigant využiť plný potenciál snímača aj formou ďalších špeciálnych režimov.

Multimédiá

Kde je ten reproduktor?

Samsung Galaxy A5 2017 je vcelku dôstojným spoločníkom pri multimediálnych aktivitách. Ponúka jeden mono reproduktor netradične v pravej stene hneď nad tlačidlom napájania a nezabudlo sa ani na pre niektorých už nepodstatný 3,5 mm audio jack so situovaním v spodnej stene. Zvukové podanie hlavného reproduktora nie je vôbec zlé, avšak ani ničím výnimočným nezaujme. Na druhej strane, o úplne inom to je už pri počúvaní skladieb cez slúchadlá, kedy si príde na svoje aj náročnejší používateľ.

Slúchadlá v balení sú tradičné “Samsungácke“ a zvukovým podaním tak patria do hrubého priemeru. Ak si teda chceš vychutnať A5-ku po zvukovej stránke naplno, rozhodne sa budeš musieť poobhliadnuť po nejakej alternatíve od overených výrobcov. Ja som stavil na najnovšie Xiaomi Piston Pro, ktoré svoj účel splnia na jednotku s hviezdičkou.

Samotný TouchWiz, ako aj príslušné vstavané aplikácie sú svojou výbavou veľmi bohaté, a tak v nich nájdeš skutočne všemožné nastavenia či funkcie. Dobrým príkladom je Galéria, ktorá je rozdelená na dve hlavné plochy, v ktorých sa zoskupujú všetky fotografie, respektíve rozdelenie podľa priečinkov. Vďaka vstavanému editoru si upravíš akúkoľvek fotografiu, zatiaľ čo editor videa ti poskytne základné možnosti práce s videom. Vítanou funkciou navyše je aj vstavaný ekvalizér s niekoľkými špeciálnymi režimami na skvalitnenie zvukového výstupu.

Konektivita

Bez najmenších zaváhaní

Spôsob pripojenia, ktorý by novej A5-ke pre rok 2017 chýbal, by si hľadal márne. Na svoju cenu aj triedu je vybavená príkladne a nechýba jej v podstate nič. Začnem s dvojpásmovým Wi-Fi pripojením so všetkými dôležitými štandardmi. Bluetooth 4.2, GPS s AGPS a GLONASS je samozrejmosť, no NFC a FM rádio výbavu perfektne dopĺňajú. Pre nabíjanie a prenos súborov som používal reverzibilný konektor USB typu C.

Čo sa GPS týka, tak to fungovalo dokonale bez najmenšieho zaváhania. Prvý fix prebehne za 2-3 sekundy a signál je pri zaznamenávaní polohy či navigovaní dokonale stabilný, čo následne vyústi aj do presného zaznamenávania trasy. So 4G pripojením som vďaka kompletnej podpore LTE frekvencií slovenských operátorov nemal žiadny problém. Aby toho nebolo málo, tak A5-ka obsahuje aj platobnú službu Samsung Pay, ktorá si nájde využitie so spomínaným NFC. Výbavu po stránke konektivity tým pádom hodnotím na jednotku.

Záver

Samsung Galaxy A5 (2017): Stredná trieda za cenu vlajkovej lodi

Pre koho je teda nová A5-ka určená, keď je trh doslova presýtený veľmi konkurencieschopnými zariadeniami od populárnych výrobcov? Huawei, Xiaomi, Honor či OnePlus ponúkajú za porovnateľnú sumu peňazí výkonnejšie a ešte lepšie vybavené kúsky. Avšak do karát Samsungu hrá predovšetkým značka, rokmi overená kvalita a niekoľko dôležitých vlastností, ktoré si novinka prebrala z vlajkových modelov. V konečnom dôsledku sa tak opäť môže jednať o celkom slušný predajný trhák, najmä ak vezmeme do úvahy, že väčšina používateľov si tento smartfón zoberie k nejakému paušálu z radov operátorov.

Zobraziť Samsung Galaxy A5 2017 v slovenských e-shopoch

Na recenzii spolupracoval Peter Puhovich

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú