Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

redmi-note-2-hodnotenieXiaomi sa za pár rokov vypracoval na špičku čínskeho trhu so smartfónmi. Ani sa niet čomu čudovať, keď smartfóny od tohto rýchlo rastúceho čínskeho giganta ponúkajú perfektný pomer ceny a výkonu. Medzi nich sa môže zaradiť aj nový Xiaomi Redmi Note 2, nástupca populárneho cenovo dostupného phabletu Xiaomi Redmi Note, ktorý bol vydaný vo viacerých verziách. Telefóny Xiaomi Redmi Note 2 výrobca zaraďuje do strednej triedy, no svojou výbavou môže kľudne patriť aj do tej vyššej triedy smartfónov.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Xiaomi Redmi Note 2 zavítal aj do našej redakcie a to rovno vo verzii Prime, ktorá prináša väčší ukladací priestor a tiež o niečo rýchlejší procesor. Prečítajte si naše dojmy z približne dvojtýždňového testovania Redmi Note 2.

Xiaomi Redmi Note 2 najlacnejšie kúpite v e-shope iBuygou.com!

Kľúčové špecifikácie Xiaomi Redmi Note 2:

  • Všeobecné: 
    • GSM (2G) 900 / 1800 / 1900 MHz
    • HSDPA (3G) 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
    • LTE (4G) pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz)
  • Rozmery a váha: 152 x 76 x 8.3 mm, 160 g
  • Displej: 5,5″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi, tvrdené sklo
  • Čipset: MediaTek Helio X10 (MT6795), 64-bit
  • CPU: Osemjadrový, 2.0 GHz / 2.2 GHz, jadrá Cortex-A53
  • GPU: PowerVR G6200 MP4
  • RAM: 2 GB, LPDDR3
  • OS: Android 5.0 (Lollipop), nadstavba MIUI 7
  • Pamäť: 16 / 32 GB (v prípade 32 GB verzie je pre používateľa dostupných 25,8 GB), slot pre microSD karty do 32 GB
  • Fotoaparát: 13 MPx Samsung snímač, duálny LED blesk, fázový autofocus (PDAF), detekcia tváre, HDR, clona f/2.2
  • Predný fotoaparát: 5 MPx (1080p nahrávanie videa pri 30fps)
  • Video kamera: 1080p@30 fps, 720p@30 fps, slowmotion 720p video
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.0 LE, microUSB 2.0, OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, IR Blaster
  • Batéria: 3060 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM (microSIM, dual stand-by), rýchle nabíjanie (60% za 30 minút)

Xiaomi Redmi Note 2 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

 

Balenie

Tradičná krabička z recyklovaného kartónu

xiaomi-redmi-note-2 (1)
Ako už býva zvykom Xiaomi, aj pri novom Redmi Note 2 spoločnosť použila na výrobu krabičky recyklovaný kartón. Ihneď po otvorení krabičky na nás čaká samotný smartfón, ku ktorému je opäť pribalená len nabíjačka a USB kábel. Samozrejmosťou je aj návod k zariadeniu, ktorý je ako inak kompletne v čínštine.

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (2)

Konštrukcia a dizajn
Zadný kryt plný nečistôt

[/blockquote]

Keďže smartfóny rady Redmi od Xiaomi pochádzajú z low-end až mid-end triedy, prinášajú konštrukciu vyrobenú z plastu. Inak na tom nie je ani najnovšie Xiaomi Redmi Note 2, ktorého konštrukcia je aj napriek použitému plastu veľmi pevná. Občas som sa síce stretol s miernym puknutím zadného krytu, ktorý je odnímateľný, čo bude hlavným dôvodom občasného pukania. Spracovanie konštrukcie je však na veľmi dobrej úrovni, no najväčším kameňom úrazu je určite zadný kryt, respektíve jeho matná povrchová úprava. Stačí mať čo i len trocha špinavé ruky a po uchopení smartfónu sa všetky nečistoty z rúk nalepia na kryt. Najhoršie je to v prípade bielej verzie, ktorú som mal k dispozícii ja. A čo je horšie, nečistoty idú z krytu dole len veľmi ťažko. Aj preto odporúčam so smartfónom ihneď zakúpiť aj nejaký ochranný kryt na zadnú stranu. Xiaomi Redmi Note 2 nie je žiadny kompaktný smartfón, jeho rozmery sú 152 x 76 x 8.3 mm a váha prijateľných 160 gramov. Pri testovaní sa mi občas stalo, že smartfón sa mi z ruky vyšmykol, čo by som opäť pripísal za vinu zadnému krytu. Dizajnovo sa smartfón podobá na svojho predchodcu, no hrany nového modelu prešli miernym zaoblením.

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (5)

Prednú stranu tvorí veľký 5,5“ displej s pomerne širokým bočným rámikom. Pod displejom nájdeme trojicu kapacitných tlačidiel ladených do červenej farby, ktoré sú navyše aj podsvietené. Vďaka ich červenej farbe ich tak nebudete musieť hľadať na slnku a večer vám pomôže ich podsvietenie. Nad displejom sa potom nachádza 5 MPx predná kamera, primárny reproduktor pre hovory, snímač automatickej regulácie jasu a proximity senzor.

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (3)

Ľavá strana zariadenia ostala prázdna, keďže hlavné ovládacie prvky Xiaomi presunulo na pravú stranu. Nájdeme tam teda dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a tlačidlo napájania. Spodná strana potom obsahuje microUSB konektor, ktorému robí spoločnosť mikrofón. Na hornej strane sa nachádza 3,5mm audio jack, sekundárny mikrofón a tiež IR Blaster pre ovládanie domácich spotrebičov.

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (6)

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (19)
Zadnej strane dominuje mierne vystupujúca šošovka 13 MPx fotoaparátu, ktorú po obvode lemuje strieborný rámik. Hneď pod fotoaparátom nájdeme LED blesk, v spodnej časti zasa logo výrobcu a veľkú mriežku reproduktora. Pod zadným krytom nájdeme používateľsky vymeniteľnú batériu, dvojicu slotov pre microSIM karty a dokonca aj slot pre microSD karty.

Displej

Chladný IPS panel

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (10)
Xiaomi Redmi Note 2 je smartfón, ktorý zaraďujeme medzi phablety. Jeho displej má uhlopriečku 5.5“ a oproti predchodcovi, ktorý na rovnakej uhlopriečke disponoval len 720p rozlíšením, nový Redmi Note 2 prináša jemnejší FullHD (1920 x 1080 pixelov) panel. Displej využíva známu IPS technológiu, ktorá je známa reálnymi farbami a výbornými pozorovacími uhlami. To isté platí aj pre displej Redmi Note 2, no farby sú o niečo chladnejšie, ako je pre IPS panely zvykom. Xiaomi však do nastavení pridalo možnosť zmeny farieb displeja, takže ak by sa vám farby zdali nevýrazné, v nastaveniach je to možné zmeniť.

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (17)
Výborné je aj vyváženie medzi minimálnou a maximálnou hodnotou jasu. Minimálnu hodnotu jasu sa Xiaomi podarilo stiahnuť na skvelých 1cd/m², čo znamená, že v tme vám displej zbytočne neblyští do očí a používanie smartfónu v tme je veľmi pohodlné aj bez inštalovania aplikácií tretích strán. Navyše, Redmi Note 2 prichádza aj s „Čítacím režimom“, ktorý po zapnutí odstráni z displeja modrú farbu, ktorá je známa narúšaním spánku. V nastaveniach je potom možné regulovať intenzitu odstránenia modrej farby.

Výkon a pamäť

Výkonný Helio X10

Čínsky výrobca procesorov MediaTek sa zameriava skôr na procesory do lacnejších zariadení, no tento rok predstavil svoje prvé modely, ktoré spadajú do high-end kategórie. Jedným z nich je aj MediaTek Helio X10, označovaný tiež ako MT6795. Tento procesor si našiel miesto aj napríklad vo vlajkovej lodi od Meizu, MX5. Teraz ho Xiaomi integrovalo do svojho Redmi Note 2, vďaka čomu je smartfón naozaj svižný. Procesor disponuje 8 jadrami Cortex-A53, ktoré sú v prípade môjho modelu taktované na 2.2 GHz, pričom k dispozícii je aj o niečo slabší model s taktom 2 GHz – ten prichádza so 16 GB vnútornou pamäťou. Samozrejmosťou je potom už zaužívaná 64-bitová architektúra. O grafický výkon sa stará čip PowerVR G6200 MP4, ktorý zvláda aj tie náročnejšie hry, ako napríklad Modern Combat 5 či Real Racing 3, úplne s prehľadom. Túto dvojku dopĺňa už dnes štandardná 2 GB operačná pamäť RAM typu LPDDR3, ktorá taktiež bez problémov zvláda plynulý multitasking. Nesmú chýbať ani testy hrubého výkonu Xiaomi Redmi Note 2, ktorý som porovnal s konkurentmi aj vo vyšších cenových kategóriách.

TIP: Prezobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf

Čo sa vnútornej pamäte týka, k dispozícii som mal 32 GB verziu. Pre používateľa je reálne dostupných presne 25,8 GB a ak by vám to náhodou nestačilo, k dispozícii je aj slot pre microSD karty, ktorou si pamäť rozšírite o ďalších 32 GB. Redmi Note 2 podporuje tiež OTG funkciu, takže bez problémov k nemu pripojíte externý USB kľúč, myš či klávesnicu.

Operačný systém

Skvelé MIUI 7

Ako každý smartfón od Xiaomi, aj Redmi Note 2 prichádza s populárnou MIUI nadstavbou, v tomto prípade v najnovšej, 7. verzii. Tá je postavená na Androide 5.0.2, s ktorého podobou sa v systéme určite nestretnete. MIUI 7 ponúka totižto vlastný dizajn, ktorý je veľmi vydarený. Systém Redmi Note 2 je po poslednej aktualizácii (5.9.24) veľmi stabilný, s pádmi aplikácií som sa nestretol, čo sa o predchádzajúcej verzii povedať nedá. Už asi viete, že Xiaomi smartfóny dostávajú aktualizáciu každý piatok a o preklad systému do slovenského jazyka sa stará miuios.cz komunita. Dobre je na tom aj optimalizácia systému, ktorý je svižný a reakcie sú pohotové, no niekedy dlhšie otvára aplikácie, čo výrobca určite odstráni v ďalších aktualizáciách. MIUI 7 je technicky naozaj vydarená nadstavba.

Veľké dizajnové zmeny sa v MIUI 7 nekonali, výrobca sa totižto skôr zameral na jadro systému. Po rozsvietení displeja sa tak zobrazí klasická odomykacia obrazovka s rýchlym prístupom k fotoaparátu a telefónu. Po odomknutí vidíme známu domovskú obrazovku bez menu aplikácií, na ktorej môžeme vytvárať zložky s aplikáciami či pridávať widgety. Mierne zmeny nastali v notifikačnom centre, ktoré v časti so skratkami nastavení dostalo nové ikony a v časti s notifikáciami zasa pribudlo tlačidlo na skrytie notifikácií z jednotlivých aplikácií. Ak vás tak otravujú oznámenia z niektorej aplikácie, takto jednoducho ich môžete skryť.

Ovládanie jednou rukou zo Xiaomi Mi Note

Nejaké špeciálne funkcie by sme tu hľadali márne. MIUI 7 verzia pre Redmi Note 2 ponúka len pár funkcií, ako napríklad ovládanie jednou rukou, ktoré je možné prispôsobiť do troch veľkostí displeja. Taktiež je možné zmenšené okno systému posúvať doľava alebo doprava, podľa toho, ktorou rukou smartfón ovládate.

Ako ďalší stojí za zmienku detský režim, pri ktorom máte možnosť vybrať, ktoré aplikácie sa v telefóne zobrazia po jeho aktivácii. Deaktivovať je ho možné len dopredu nastaveným heslom alebo vzorom.

V systéme nájdeme len málo predinštalovaných aplikácií, čo je výborné pre používateľa, keďže si môže doinštalovať aplikácie, ktoré používa a nemá v telefóne zbytočný bloatware. K dispozícii sú základné appky ako prehliadač súborov, kompas, skener QR kódov, FM rádio a za zmienku stojí už známa aplikácia Optimalizácia, cez ktorú môžete napríklad vyčistiť súbory z cache pamäte, kontrolovať spotrebu dát mobilného internetu či povoľovať a zakazovať prístup aplikácií k jednotlivým častiam zariadenia. V tejto aplikácii tiež povoľujete práva ROOT.

Keďže Redmi Note 2 prichádza s IR Blastrom pre ovládanie spotrebičov, nesmie chýbať ani aplikácia, ktorá sa v tomto prípade nazýva Mi Remote. Cez aplikáciu môžete ovládať originálnu Xiaomi TV, MiBox, klasické TV rôznych značiek, DVD prehrávač či projektor. Chýba mi ešte možnosť nastavenia si univerzálneho ovládača, ktorú väčšina smartfónov od konkurencie ponúka. Aplikácia však funguje výborne a svoj účel splní.

Po zmene motívu:

Nesmieme zabudnúť ani na už známu funkciu MIUI nadstavby, zmenu motívov. S príchodom MIUI 7 Xiaomi sprístupnilo hneď niekoľko nových predinštalovaných motívov v rôznom štýle, či už dievčenskom ružovom alebo luxusnejšom ladenom do hnedej farby. Motív zmení len výzor domovskej obrazovky, resp. dizajn ikon, niektorých widgetov a tapetu. K dispozícii sú potom ďalšie témy od používateľov v online obchode.

Výdrž batérie

Keď ani 3060 mAh nestačí

Výdrž batérie je asi jediná časť Redmi Note 2, v ktorej ma naozaj sklamal. Aj keď sa pod zadným krytom skrýva pomerne veľká 3060 mAh batéria, výdrž tohto 5,5“ phabletu sa radí medzi horší priemer. Na jedno nabitie mi počas dvojtýždňového testovania vydržal každý deň od rána do večera, kedy som ho musel znova pripojiť k nabíjačke. „Rituál“ nabíjania tak budete opakovať každý deň, pokiaľ však Xiaomi nevylepší výdrž aktualizáciami, keďže je to čisto softvérová záležitosť.

Pokiaľ ide o presné čísla, Xiaomi Redmi Note 2 pri mojom teste vydržal niečo cez 20 hodín, pričom displej bol zapnutý viac ako 3 a pol hodiny. Pri testovaní som mal aktivované obe SIM karty, pričom s telefónom som vykonával bežné úkony ako telefonovanie, prehliadanie internetu, chatovanie s priateľmi, pozrel som si aj niekoľko videí na YouTube či vypočul pár skladieb.

Xiaomi Redmi Note 2 tiež ponúka dva výkonové režimy – vyvážený a výkonný. V prípade vyváženého režimu je procesor mierne podtaktovaný a nebeží na plný výkon, čo ale ani nie je treba, keďže sa v prípade núdze automaticky taktuje. Ak zapnete výkonný režim, procesor bude neustále bežať na plný výkon, teda 2,2 GHz a samozrejme dôjde k rapídnemu vybíjaniu batérie.

Dostupné sú potom aj tri režimy šetrenia batérie, ktoré môžete zapnúť cez aplikáciu Optimalizácia. Systém ponúka aj možnosť vytvorenia vlastného šetriaceho režimu, kde si môžete nastaviť rôzne parametre.

Fotoaparát

Výborný výkon za dobrých svetelných podmienok

Zadná strana Xiaomi Redmi Note 2 skrýva mierne vystupujúci objektív 13 MPx fotoaparátu. Pod ochranným sklíčkom sa nachádza snímač od Samsungu s clonou f/2.2, ktorému v zlých svetelných podmienkach asistuje klasický LED blesk. Fotoaparát prichádza s veľmi rýchlym fázovým automatickým zaostrovaním, vďaka ktorému ostrenie trvá len 0,1 sekundy. Automatické zaostrovanie je naozaj rýchle aj v reálnom používaní.

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (1)
Čo sa týka fotografického výkonu snímača, za dobých svetelných podmienok sú fotografie naozaj nádherné, nechýba im kontrast, farebné podanie a taktiež ostrosť fotografií je na veľmi dobre úrovni. Občas však fotoaparát dobre nevyváži automatickú expozícii, čoho výsledkom sú preexponované fotografie. Redmi Note 2 ponúka aj HDR režim, ktorý je veľmi dobre vyvážený a fotografie neprepaľuje. Pokiaľ fotografujete s Redmi Note 2 v zlých svetelných podmienkach, pripravte sa na nie úplne ostré zábery s kopou šumu.

Všetky fotografie nájdete v plnej kvalite na tomto odkaze.

Zadný fotoaparát vie taktiež nahrávať 1080p video pri štandardných 30 fps, pričom v ponuke je aj nahrávanie slow-motion videí v 720p kvalite pri snímkovacej frekvencii 120 fps. Video je kvôli absencii optickej stabilizácie obrazu pri prudších pohyboch roztrasené. K dispozícii je samozrejme aj predná selfie kamera, ktorá ponúka rozlíšenie 5 MPx a vďaka clone f/2.0 budú vaše selfie ešte svetlejšie. Predný fotoaparát podáva prijateľný výkon len za dobrých svetelných podmienok.


Aplikácia fotoaparátu ponúka hneď niekoľko režimov, ako napríklad manuálny režim, režim výberu scény či panorámu. K dispozícii sú samozrejme aj rôzne efekty, ako napríklad mozaika či rybie oko.

Multimédiá

Slušný zvukový výstup

Redmi Note 2 nesklame ani svojou multimediálnou výbavou. Veľký 5,5“ FullHD displej s IPS technológiou ponúka naozaj skvelý obraz pri sledovaní FullHD filmov. K skvelému zážitku prispieva aj prekvapivo dobrý hlavný reproduktor, ktorého zvuk je čistý, nechýbajú mu výšky a dokonca ani bassová vložka. Výborne je na tom aj zvukový výstup do slúchadiel, ktorý som testoval so slúchadlami Xiaomi Mi Headphones. Redmi Note 2 ponúka softvérovú úpravu zvuku priamo pre tieto slúchadlá, pričom zvuk s touto úpravou je naozaj perfektný.

MIUI 7 v nedávnych updatoch dostalo aj mierne upravenú dizajn inak skvelého prehrávača hudby. Ten je teraz ladený do bielej farby s oranžovými prvkami a mne osobne sa viac páčila staršia verzia, no je to len detail. Prehrávač opäť ponúka základné rozdelenie skladieb a skvelý ekvalizér. K dispozícii je aj spomínaná softvérová úprava pre konkrétny typ slúchadiel, ktorá má názov Dirac HD Sound.

Konektivita

DualSIM a opäť neúplné 4G LTE

Súčasťou výbavy Xiaomi Redmi Note 2 je samozrejme aj široké množstvo antén k pripojeniu. K dispozícii je dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WIFI Direct, Bluetooth 4.0 LE, microUSB 2.0 s funkciou OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack či už spomínaný IR Blaster. Príjem GPS signálu v prípade Redmi Note 2 je veľmi dobrý a naozaj rýchly je aj fix polohy, ktorý prebehne takmer okamžite. S presnosťou je na tom GPS taktiež na veľmi dobrej úrovni, poloha skáče len minimálne. Prikladám aj náš bežný test GPS-ka.

Pre čínske smartfóny je už „štandardom“ disponovať DualSIM funkcionalitou, ktorú prináša aj Redmi Note 2. Oba sloty pritom podporujú 4G LTE pripojenie na frekvenciách 1800/2100/2600 MHz a ako môžete vidieť, pásmo 800 MHz v podpore chýba, čo znamená, že mimo mesta si rýchly 4G internet na tomto smartfóne zrejme neužijete. DualSIM však funguje bez problémov, ja som túto funkciu testoval s kartami od O2, pričom jednu som primárne využíval na telefonovanie a SMS správy, druhú zasa na internet. V nastaveniach je potom samozrejme možné si zvoliť, ktorú kartu budete na čo používať. V aplikácii telefónu alebo pri odosielaní SMS správy je takisto možné si zvoliť, z ktorej karty bude uskutočnený hovor alebo správa odoslaná.

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (19)
Čo sa týka samotného telefonovania, druhá strana sa mi často sťažovala, že ma slabo počuje, pritom som do telefónu rozprával dokonca aj hlasnejšie. Bude to pravdepodobne mikrofónom, no neviem potvrdiť, či ide o chybu len môjho testovacieho kusu alebo o všeobecnú chybu.

Záver

Xiaomi Redmi Note 2: High-end výkon za cenu okolo 180 €

Pri cene, za ktorú sa Xiaomi Redmi Note 2 predáva, je vôbec ťažké uveriť, s čím tento výborný smartfón prichádza. Osobne som zvyknutý na výkon vlajkových lodí a od smartfónov očakávam vždy veľa, no Xiaomi Redmi Note 2 všetky moje očakávania naplnilo. Cena tohto smartfónu sa síce pohybuje v kategórii low-end až mid-end smartfónov, no Redmi Note 2 ponúka naozaj high-end výkon. Ten zaručuje 8-jadrový MediaTek Helio X10 spolu s 2 GB RAM a táto dvojica si poradí naozaj so všetkým.

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (4)
Zahanbiť sa nedá ani 5,5“ FullHD displej s mierne chladnejšími farbami, čo ale problém nie je. Skvelý výkon podáva aj zadný 13 MPx fotoaparát. Čo ma v prípade Xiaomi Redmi Note 2 naozaj sklamalo je slabšia výdrž batérie, ktorá síce na papieri ponúka dostatočnú kapacitu. Mínusom pre niekoho môže byť aj opäť neúplná podpora 4G LTE sietí a zadný kryt náchylný na zachytávanie nečistôt.

xiaomi-redmi-note-2 (3)
Čo ale používateľov poteší azda najviac, je cena. Tá sa zastavila tesne pod hranicou 180 €, za čo získate naozaj výkonný smartfón, ktorý bude bez problémov plniť vaše každodenné potreby.

Xiaomi Redmi Note 2 najlacnejšie kúpite v e-shope iBuygou.com!

+Plusy -Mínusy
+Vysoký výkon -Slabšia výdrž batérie
+Kvalitný fotoaparát -Absencia 800 MHz LTE pásma
+Jemný FullHD displej -Zadný kryt náchylný na nečistoty
+Výborný systém
+Cena

Fotografie v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Samsung NX300.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú