Prehľad
Mobilná sieť

2G: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G: 1800 / 2100 / 2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

141.3 x 69.6 x 8.9 mm, 156 g

Displej

5 palcový, FullHD, jemnosť 443 ppi

Čipset

Snapdragon 625
8 x ARM Cortex-A53 2.0 GHz
Adreno 506

RAM

3 GB

Operačný systém

MIUI 8 - Android 6.0

Pamäť

32 GB, pre používateľa dostupných 25 GB
Možnosť rozšíriť pomocou microSD karty až do 256 GB (kombinovaný slot)

Fotoaparát

Zadný: 13 MPx, f/2.2, PDAF, duálny LED blesk
Predný: 5 MPx, f/2.2

Konektivita

WiFi 802.11b/g/n/ac, 3G, GPS, 4G, WiFi, Bluetooth 4.2, IR, microUSB 2.0, OTG

Batéria

4100mAh, Li-Ion

Ostatné

Minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, farebná informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, magnetický senzor

Plusy

+ Notifikačná LED
+ Kvalitný fotoaparát
+ Výkonný čipset
+ Jemný displej s nízkym minimálnym jasom
+ Kovová konštrukcia

Mínusy

- Absencia 800 MHz
- Od výroby čínska ROM
- Slabší telefónny signál

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.3
Displej
9.0
8.9
Výkon
8.0
8.5
Operačný systém
9.0
9.0
Fotoaparát
8.0
8.1
Výdrž batérie
9.6
9.3
Zhodnotenie

Smartfón Xiaomi Redmi 4 Pro odporúčam každému, kto chce spoľahlivý mobil na dlhšiu dobu, potrpí si na kvalite výsledných fotografií a výbornom FullHD displeji, zároveň mu neprekáža mu absencia LTE frekvencie 800 MHz.

8.8
Hodnotenie redakcie
8.7
Užívateľské hodnotenie
54 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Xiaomi už dlhšiu dobu úspešne preniklo do všetkých tried smartfónov. Od tých najluxusnejších, akým je Xiaomi Mi Mix, až po low-end sériu Redmi, ktorá sa tento rok úspešne dočkala svojej 4. generácie. Nie je low-end ako low-end a Xiaomi aj pri tejto triede dáva do svojich zariadení rovnako veľa potu, ako pri svojich najluxusnejších kúskoch. Nová séria Redmi 4 priniesla niekoľko vylepšení, predovšetkým vo výkone, konštrukcii a kvalite displeja.

Balenie

Malá skromná krabička

redmi-4-pro118

Xiaomi Redmi 4 Pro na Slovensku s 2-ročnou zárukou

Xiaomi Redmi 4 Pro prichádza v malej skromnej krabičke, ktorá svojou výškou a dĺžkou presne kopíruje rozmery zariadenia. Na vrchnej časti je špeciálnou povrchovou úpravou znázornená veľká 4 symbolizujúca novú sériu Redmi 4. Po bokoch je umiestnený čínsky názov zariadenia a logo Xiaomi. Rovnako aj na zadnej strane nájdeme zhluky pre nás ťažko zrozumiteľných čínskych znakov.

redmi-4-pro114

Okamžite po otvorení nás čaká Redmi 4 Pro. Pod ním je papierový balíček, ktorý obsahuje karty so záručnými informáciami v čínskom jazyku a pre nás podstatnú spinku pre vysunutie zásuvky s kartami SIM. Pod balíčkom je ešte nabíjačka s EU adaptérom, MicroUSB kábel pre nabíjanie zariadenia.

redmi-4-pro120

Konštrukcia a dizajn

Elegantná a precízna hra s povrchovou úpravou kovu

Už predchádzajúca séria Redmi 3 postavila všetko na kove. Redmi 4 pokračuje v šľapajách predchodcu a dokonalo ho rozširuje ďalej. Zadná stana je upravená matnou povrchovou úpravou. Vďaka povrchovej úprave sa na zadnej strane nezachytávajú odtlačky prstov a smartfón sa po položení na stôl nešmýka. Pri bokoch je mierne zahnutá a potom tesne pred hranou je ostro zbrúsená.

redmi-4-pro100

Táto zbrúsená časť je veľmi lesklá a lemuje okraje zariadenia, fotoaparátu, čítačky odtlačkov prstov, ba dokonca aj LED blesku. Decentne to tak zvýrazňuje ladné krivky zariadenia. Z funkčných prvkov na zadnej strane nájdeme objektív fotoaparátu, pod ktorým je čítačka odtlačkov prstov a dvojtónový LED blesk. Uprostred strednej hrany sa nachádza microUSB port, vedľa ktorého sú malé dierky pre reproduktor, ktorý sa však nachádza iba na pravej strane.

Druhé dierky tak patria mikrofónu pre hovory. Vrchná hrana obsahuje 3,5 mm zvukový jack, prídavný mikrofón pre videá a IR diódu pre diaľkové ovládanie iných elektrospotrebičov. Pravá strana obsahuje tradičné hardvérové tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo napájania. Ľavý bok ostáva pri prvom pohľade bez vyčnievajúcich častí. Používateľ ho tak môže použiť pre položenie pri fotení.

Pri hlbšom preskúmaní tu nájdeme dierku pre vysunutie zásuvky s kartami SIM. Zásuvka zapadá do tela na desatiny milimetrov úplne presne. Všetko je hladké a pri prejdení prstov nie je cítiť žiadne zmeny na povrchu. Prednej strane dominuje 5″ displej s 3 mm rámikmi okolo. Tie sa zdajú menšie vďaka 2,5D kryciemu sklu. Nad displejom je umiestnené slúchadlo, predná kamera a senzor priblíženia. Pod displejom je to zase trojica kapacitných tlačidiel s funkciami v poradí multitasking, domov, späť.

Celkovo sa zariadenie výborne drží v ruke. Rozmery zariadenia sú 141.3 x 69.6 x 8.9 mm a hmotnosť s 2 simkami nepresiahne 156,8g.

Displej

Výborné vlastnosti pre náročných

redmi-4-pro95

Už predchodcovia Redmi 4 nastavili dôraz na displej veľmi vysoko. Inak to nie je ani pri najnovšom Redmi 4 Pro, ktoré prichádza s vylepšeným Full HD displejom, ktorý vďaka iba 5″ uhlopriečke dosahuje jemnosti 441 ppi. Technológia IPS zabezpečuje dokonalé pozorovacie uhly a farby ostávajú neskreslené pri každom uhle. Farby sú sýte a plné života. Hodnota maximálneho jasu je skôr priemerná, čo môže spôsobiť nepríjemnosti na silnom letnom slnku. Obávať sa nemusíte bežných dní, kedy je maximálny jas viac než dostačujúci. Prácu v noci každému uľahčí nízka hodnota minimálneho jasu, ktorá poteší každé oko. Ak by to niekomu nestačilo, Xiaomi zakomponovalo do systému Čítací režim, ktorý potláča zobrazovanie modrej farby, o ktorej sa už dlhšie vie, že má nepriaznivý vplyv na náš spánok. Tento režim je možné zapínať manuálne v nastaveniach, prípadne si ho načasovať a hodiť tak všetky starosti s načasovaním za hlavu.

Výkon a pamäť

Výkonný drtič konkurencie

redmi-4-pro900

Xiaomi Redmi 4 Pro je poháňané čipsetom Qualcomm Snapdragon 625, v ktorom beží až 8 jadier ARM Cortex-A53 s taktom 2 GHz. Tento výkonný čipset dodáva dostatok energie pre všetky aktivity a spolu s 3 GB pamäťou RAM zabezpečuje plynulý multitasking a celkovú prácu so smartfónom. Výsledkom je svižný systém s dostatkom voľnej pamäte RAM, ktorý ani pri väčšom množstve neukončuje staršie otvorené aplikácie. Grafika Adreno 506 zvláda svoju prácu úplne na jednotku a smartfón nezastavia ani náročné 3D hry, ktoré vykreslí bež šklbnutia.

 

Interné úložisko má kapacitu 32 GB, z ktorých používateľovi ostáva voľných 25,75 GB. Kombinovaný slot pre karty SIM umožňuje nahradiť jednu nanoSIM za microSD kartu s kapacitou až 256 GB.

Operačný systém

Bohaté MIUI 8

redmi-4-pro008

Xiaomi už tradične predinštalováva systém vlastnou nadstavbou MIUI, ktorá sa už dočkala 8. verzie. Po rozbalení na vás čaká buď Global ROM (podpora slovenského a českého jazyka), alebo čínska ROM, ktorá je bez Google služieb a s množstvom predinštalovaných nepotrebných aplikácií. Najlepším riešením a tieto neduhy je ROM vytvorená komunitou MIUI CZ/SK. Na ich oficiálnych stránkach je k dispozícii podrobný zoznam zmien a výborný návod na inštaláciu krok za krokom.

Grafická nadstavba kladie veľký dôraz na funkčnosť a možnosti prispôsobenia. Už na začiatku si človek môže vybrať z veľkého množstva tém, ktoré je možné prevziať z internetu od širokej komunity používateľov. Ponuka nastavení je naozaj pestrá a obohatená aj o menej rozšírené, na ktoré by ste bežne vyžadovali ROOT a aplikácie tretích strán. Všetky dôležité údaje sú synchronizované so Xiaomi účtom.

MIUI ponúka podrobnú správu spotreby batérie, zámok pre ostatné aplikácie, prispôsobenia upozornení, možnosť pridania druhého účtu, nastavenia farieb LEDky, tlačidiel, ovládanie jednou rukou až do 3,5″ a veľa ďalších vychytávok.

MIUI nie je len zárukou nádherného, čistého material dizajnu, ale aj výbornej optimalizácie. Aj zariadenia najnižšej triedy dostávajú u Xiaomi prvotriedny dôraz na optimalizáciu softvéru, ktorá sa následne prejaví vo výdrži batérie v nasledujúcej kapitole, a tiež celkovej stabilite a plynulosti systému. Počas testovania som nezaznamenal žiadny samovoľný reštart, pády aplikácií či sekanie v systéme. Všetko bolo nádherne plynulé. Funkcionalitu hneď po spustení rozširuje väčšie množstvo predinštalovaných aplikácií, akou je kompas, budík, FM Rádio, Kalkulačka a iné.

Smartfón obsahuje tiež IR blaster pre diaľkové ovládanie domácich spotrebičov. Záleží dosť od druhu, ale v Obchode Play je kopa aplikácií, ktoré vedia potenciál IR Blastera využiť. Frekvencie sa zvyknú meniť značka od značky, model po modeli.

Výdrž batérie

Keď 2 dni sú málo

redmi-4-pro022

Xiaomi Redmi 4 Pro obsahuje 4100 mAh batériu, ktorá naozaj stojí za to. Pri používaní tohto smartfónu som vôbec nemusel riešiť, kde je nabíjačka a bez problémov sa dá aj pri náročnejšom používaní vydržať 3 dni bez nabíjania. Náplň týchto dní pozostávala zo striedavého hotspotu, používania mobilných dát, čítania internetových stránok, intenzívneho volania a fotenia. Jedinú Achillovu pätu vidím v zimnom počasí, kedy vie kovové telo rýchlo ochladiť batériu. Studená batéria nedokáže dodávať také napätie ako teplejšia a tak ju smartfón vyhodnocuje ako vybitú. Tento jav môžete vidieť na nižšie zobrazenom strednom screenshote. Za jediné 2 hodiny fotenia vonku som batériu vybil zo 60% na 8%. Po návrate do tepla sa síce percentá nezdvihli, ale 8% ostalo najbližšie 4 hodiny bez zmeny.

Z pohľadu nabíjania podporuje iba rýchlejšie nabíjanie pri napätí 5V prúdom 2A. Nabitie batérie sa tak možno bude zdať ako celá večnosť, ale trvá len 2 hodiny. Obetovať 2 hodiny pre 3 dni používania nie je žiadna katastrofa.

Fotoaparát

Zachráni aj nedokonalé podmienky

redmi-4-pro108

Hlavný fotoaparát využíva  13 MPx snímač s clonou f/2.2 a PDAF zaostrovaním. Fotoaparát vzhľadom na triedu smartfónu podáva špičkové fotografické výsledky. Fotografie sú ostré, nerozmazané a so živými farbami. Potenciálne lepší výsledok je možné získať použitím módu HDR, ktorý dokázal bez problémov odstrániť zosvetlenie z dôvodu zníženej viditeľnosti v deň fotenia. HDR fotografie sú sýte a ostré. Výroba snímky HDR nevyžaduje dlhší čas ako je to pri smartfónoch na báze Mediateku, kedy sú HDR snímky náchylné na rozmazanie a použiteľné iba so statívom. Fotografie v noci majú dostatok svetla, v niektorých prostrediach sa objavuje mierny šum. Aj napriek tomu smartfón nemá problém zaostriť aj v noci.

HDR vs Originál

 [twenty20 img1=“52328″ img2=“52329″ offset=“0.5″]

Poznámka: Pri fotení bola hmla.

Nočné HDR vs Originál

[twenty20 img1=“52336″ img2=“52337″ offset=“0.5″]

Ešte viac fotografií v plnom rozlíšení nájdete v tejto galérii.

Výsledné videa neponúkajú žiadne špeciálne vlastnosti. Xiaomi Redmi 4 Pro vie robiť v najvyššej kvalite FullHD video pri 30 snímkach za sekundu, čo zvládne tiež skoro každý konkurenčný smartfón. Po stránke kvality je to tiež lepší priemer, videá sú ostré, farby primerané. Pri natáčaní videa v noci sa tu objavuje výrazne viac šumu ako pri fotografiách. Ani to nebráni zaostreniu za zlých svetelných podmienok na blízky objekt.

Aplikácia fotoaparátu je na veľmi pokročilej úrovni, poskytuje veľa doplnkových funkcií, filtrov a tiež manuálny režim, ktorý umožňuje zmenu ISO a vyvážania bielej. Aj v bežnom móde je možné upraviť jas po zaostrení potiahnutím prstu hore alebo dole. Špecialitou je aj rozpoznávanie tváre, ktoré okrem jej lokalizácie odhadne aj váš vek.

Konektivita

Tradičné neúplné LTE

redmi-4-pro015

Po stránke konektivity na tom Redmi 4 Pro nie je vôbec zle. Podporuje novší štandard WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi direct, hotspot, Bluetooth 4.2, GPS s AGPS, podporou GLONASS a čínskeho Baidu. Poteší aj prítomnosť už spomínanej infračervenej diódy, ktorú môžete použiť  pre ovládanie domácich spotrebičov bez hľadania konkrétneho diaľkového ovládača niekde po byte. Nevýhodou je chýbajúca LTE frekvencia 800 MHz, ktorá je na Slovensku stále miestami obľúbená. Celkový príjem signálu bol trochu slabší než pri iných smartfónoch. Pri hovoroch pozorovala druhá strana menšie výpadky zvuku, čo bolo spôsobené pravdepodobne aktívnou redukciou šumu.

Operátor Funfón (Orange) EDGE v dBm EDGE v asu 3G v dBm 3G v asu
Xiaomi Redmi 4 PRO -65 24 -89 12
Elephone P9000 -59 27 -86 14

Tabuľka obsahuje hodnoty intenzity signálu zachyteného zariadením v dBm a asu, a porovnané s Elephone P9000 v tom istom čase na tom istom mieste. Môžeme pozorovať, že Xiaomi Redmi 4 Pro má v priemere signál slabší o 2-3 asu ako Elephone P9000. Nie je to nič závažné, hraničná hodnota pre spadnutie hovoru je -113 dBm alebo 0 asu. Vyššia hodnota dBm a asu predstavuje lepší signál.

Kvalita GPS je dostačujúca, očakával som trochu lepšie výsledky v testoch, ale v praxi to nie je nič závažné a poloha je pri pohybe celkom stabilná. Pri teste pomocou aplikácie My Tracks, kde bol smartfón nehybne umiestnený 30 min a zaznamenával svoju polohu, virtuálne prešiel 84 metrov.

ashampoo_snap_2016-12-21_12h52m41s_003_

Celý záznam aplikácie Endomondo nájdete tu.

Multimédiá

Obrazový zážitok nadovšetko

redmi-4-pro013

Kvalita zvukového výstupu je na priemernej úrovni, zvuk je čistý a je tam cítiť nádych basov, čo je celkom dobré na low-end triedu. Treba však dávať pozor, pretože stačí mierne zakryť otvory napravo od microUSB portu, kde je zároveň aj umiestnený hlavný reproduktor. Pri zakrytí je ho možné takmer úplne stíšiť a zvuk je deformovaný. Deje sa to pomerne často, keď používateľ drží smartfón vo vodorovnej polohe pri hraní hier alebo pozeraní videí. Je to len sila zvyku a na nové držanie sa ľahko zvyká. Všetko ešte viac kompenzuje výborný 5″ FullHD displej, ktorého pozorovacie uhly sú výborné z každého smeru. Minimálny jas spolu s čítacím režimom poteší oči pri pozeraní filmov alebo čítaní elektronických kníh v noci i za zníženého osvetlenia. Aplikácia galérie automaticky triedi fotografie do fotoalbumov a poskytuje možnosti základných úprav fotografií a videí, ako je napríklad orezávanie, farebné filtre, pridanie textu a do videí aj hudby.

Záver

Xiaomi Redmi 4 Pro: Zomrel kráľ, nech žije kráľ

redmi-4-pro025

Xiaomi Redmi 4 Pro na Slovensku s 2-ročnou zárukou

Zástupca novej generácie Xiaomi Redmi 4 Pro obhájil kvality svojho predchodcu a priniesol aj nové vylepšenia. Celkovo sa jedná o veľmi spoľahlivé zariadenie do kancelárie i na cesty. Vylepšená kovová konštrukcia výborne sedí v ruke, nezbiera pri tom odtlačky prstov a pôsobí elegantným dojmom. FullHD displej patrí medzi jeden z najlepších displejov a v tejto triede sa tak radá medzi najlepších. Nová generácia sa s výkonom poriadne rozbehla a nový čipset sa nebojí ani tých najnáročnejších aplikácií. Netreba zabúdať na výborný fotoaparát, ktorý sa v low-end sfére len tak nevidí. Čerešničkou na torte je výdrž 4100 mAh batérie, ktorá dokáže smartfón poháňať bez problémov aj 3 dni bez nabíjania. Trochu problém robili komplikácie pri volaní. Nevýhodou je určite absencia LTE pásma 800 MHz a tiež netreba zabúdať na nutnosť vymeniť čínsku ROM za tú od MIUI CZ/SK.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú