Plusy

+ Perfektné spracovanie konštrukcie
+ Bleskovo rýchly systém
+ Podarený fotoaparát
+ Veľmi rýchle nabíjanie

Mínusy

- Absencia 800 MHz LTE frekvencie
- Priemerná výdrž batérie
- Presnosť GPS

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
10
7.8
Displej
9.5
7.5
Výkon
7.5
7.2
Operačný systém
9.8
7.5
Fotoaparát
8.5
7.2
Výdrž batérie
6.5
6.3
Zhodnotenie

Xiaomi Mi5c si svojich majiteľov nájde medzi používateľmi, ktorým nezáleží na vysokých a nič nehovoriacich číslach v syntetických benchmarkoch, ale medzi tými, ktorých hlavnou preferenciou je čo najlepší používateľský zážitok. Práve toto je hlavným lákadlom smartfónu.

8.6
Hodnotenie redakcie
7.3
Užívateľské hodnotenie
24 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Trh s technológiami sa neustále mení a vyvíja. Každým rokom je v trende niečo iné a toto platí aj pre smartfóny. Aktuálne obdobie sa na smartfónovom trhu nesie v znamení bezrámikových displejov a duálnych fotoaparátov, no pred pár mesiacmi predstavený Xiaomi Mi5c ani jedno z tohto nemá. Najznámejší čínsky výrobca pri tomto kuse mierne zariskoval a vybavil ho úplne odlišnou jedinečnou vlastnosťou – prvým procesorom z vlastnej dielne.

Ako iste vieš, procesor je pre počítače, a teda aj smartfóny, najdôležitejší komponent. Je to ako mozog pre ľudí. Vďaka procesoru vedia počítače vykonávať úlohy, na čo potrebujú aj príslušný výkon. Práve za (papierový) výkon je kremíková prvotina od Xiaomi zo strany fanúšikov najviac kritizovaná a celé si to odnáša aj samotný smartfón. Keďže mi to nedalo, Xiaomi Mi5c som si zaobstaral a niekoľko týždňov intenzívne testoval. Zaslúži si toľko „hejtu“?

Zobraziť cenu Xiaomi Mi5c

Neuveriteľný feeling

Prvý dojem je veľmi dôležitý. Toto platí zrejme pri všetkom a pri smartfónoch obzvlášť. Xiaomi Mi5c na mňa spravilo priam neskutočný prvý dojem ihneď pri rozbaľovaní. Pri prvom uchopení do ruky moje dotykové receptory hlásili 100-percentnú prémiovosť a luxus. Tento pocit však nebol len jednorazový, pretrvával stále a dokonca nielen u mňa. Každý „tester“, ktorému som smartfón nechal poobchytkávať, mi hlásil presne to isté.

Xiaomi si tak pri modeli Mi5c dalo opäť záležať na špičkovom spracovaní konštrukcie, ktorá je fantasticky tenká. V páse meria len 7,1 mm a hmotnosť celého zariadenia je len 135 gramov. Na celokovový smartfón s prvkami skla perfektná hodnota. A dokonca zostal zachovaný aj 3,5 mm audio jack!

Čo sa veľkosti smartfónu týka, na dnešné pomery ide o pomerne kompaktný kúsok. Celkové rozmery sú 144.4 x 69.7 x 7.1 mm, keďže Xiaomi použilo kompaktnejší 5,15-palcový FullHD displej. Zobrazovací IPS panel ponúka reálne zobrazenie farieb a výborné pozorovacie uhly. Tentokrát ma však sklamalo vyváženie medzi minimálnym a maximálnym jasom, čo sa pri Xiaomi smartfónoch nestáva vôbec. Maximálny jas je síce perfektný, no ten minimálny je už na tom horšie a pri používaní smartfónu v noci displej pomerne dosť blyští do očí. Bol som tak nútený použiť aplikáciu tretej strany, ktorá jas dokázala znížiť pod minimálnu hodnotu.

Súčasťou dizajnu Mi5c je aj domovské hardvérové tlačidlo pod displejom, ktoré zároveň funguje ako snímač odtlačkov prstov. Aj keď sa neradí medzi najrýchlejšie na trhu, jeho presnosť je perfektná. Pre odomknutie odtlačkom prsta je potrebné tlačidlo najprv stlačiť a následne priložiť prst.

„Honiči“ benchmarkových čísiel spokojní nebudú

Časť výkonu je pri smartfón Xiaomi Mi5c asi to, čo ťa bude zaujímať najviac. Ako som už spomínal na začiatku, čínsky tech gigant pri Mi5c stavil na vlastný čipset, ktorého vývoj začal už v roku 2014. Po necelých troch rokoch sa dostáva do reálnej prevádzky a aj keď neponúka extra zaujímavé parametre alebo benchmarkové čísla, v realite to absolútne nepocítiš. Možno to nebude úplne „košér“, no pokus Xiaomi s modelom Mi5c by som prirovnal k iPhonom od Apple. Tie už dlhé roky prichádzajú s vlastným procesorom aj systémom. Rovnaké teraz chcelo aplikovať aj Xiaomi a keďže prepracovaný systém ponúkajú už niekoľko rokov, chýbal im už len procesor.

A keďže si Xiaomi vyrobilo procesor aj systém úplne samo, tieto dve dôležité súčasti svojho smartfónu pozná najlepšie a tak ich vývojári vedeli čo najlepšie optimalizovať. Výrobca tak docielil skvelú súhru vlastného hardvéru a vlastného softvéru. Mi5c sa vďaka tomu pýši výbornou optimalizáciou, a teda špičkovo rýchlym systémom. Akúkoľvek úlohu zvláda smartfón bez najmenších problémov. Na Mi5c som si skúsil zahrať aj náročnejšie hry, ktoré grafický akcelerátor Mali-T860MP4 zvláda s prehľadom. Pri hraní sa však tenká konštrukcia dokáže pekne zahriať.

Čo sa špecifikácií procesora týka, Surge S1 čipset prichádza s ôsmimi jadrami vyrobenými starším 28 nm procesom. Jeho Cortex-A53 jadrá sú rozdelené do dvoch clusterov, pričom výkonnejší z nich má takt 2,2 GHz. Menej výkonná časť jadier určená pre nenáročné úlohy je taktovaná na 1,4 GHz. Xiaomi teda opäť dokazuje, že vysoké čísla v benchmarkoch sú len zanedbateľným údajom. Tie si môžeš pozrieť na screenshotoch nižšie.

Na rýchlosti systému sa istým dielom podieľa aj operačná RAM pamäť, ktorá dostala kapacitu 3 GB. V súčasnosti ide už o akýsi štandard a táto kapacita je plne dostatočná aj pre plynulý multitasking. Čo sa vnútornej pamäte týka, Mi5c v základe ponúka slušných 64 GB, čo by malo stačiť aj náročnejším používateľom. Rozšírenie pamäte pomocou microSD karty možné nie je.

MIUI nesklame snáď nikdy

Ak už čo to o spoločnosti Xiaomi vieš, určite si už počul o tom, že táto značka začala svoju púť na trhu práve vlastnou nadstavbou populárneho operačného systému Android. MIUI sa aktuálne radí medzi najlepšie Androidové systémy na trhu. Toto potvrdzuje aj model Xiaomi Mi5c, na ktorom vývojári spoločnosti opäť poriadne zamakali a konečnému spotrebiteľovi priniesli perfektný používateľský zážitok. Za tým všetkým stojí veľmi dôležitý aspekt každého operačného systému – optimalizácia. V prípade smartfónov Xiaomi je optimalizácia na naozaj výbornej úrovni a na telefónoch tejto značky beží plynulo azda všetko.

Príkladom ide aj Xiaomi Mi5c a počas môjho trojtýždňového testovania som nebol svedkom ani jedného zaváhania či záseku systému. Problémy nemá ani v prípade niekoľkých spustených aplikácií. Samotný systém ti už zrejme netreba nejak extra predstavovať. Staré dobré MIUI totiž musí poznať aj každý menej náročný používateľ.

MIUI je už známe svojským dizajnom, launcherom bez menu s aplikáciami či množstvom prepracovaných funkcií. Z tých najlepších spomeniem komplexnú správu systém cez aplikáciu Optimalizácia, možnosť vytvoriť klonované aplikácie fungujúce nezávisle na sebe, funkciu Druhý profil, ktorý druhú nezávislú plochu s vopred zvolenými aplikáciami. Toto je však len zlomok z toho, čo MIUI v sebe skrýva.

Za zmienku stoja aj perfektné predinštalovné aplikácie, napríklad Mi Remote pre ovládanie domácich spotrebičov pomocou IR Blastera, prepracovaný správca súborov, možnosť nahrávania obrazovky telefónu (len v týždennej verzii MIUI), možnosť zmeny témy či dokonca FM Rádio, ktoré zo smartfónov pomaly mizne.

Veľmi slušný fotoaparát

Xiaomi Mi5c ma neprekvapilo len plynulým systémom a perfektným feelingom, ale aj naozaj slušným fotoaparátom. Už je všeobecne známe, že smartfóny od Xiaomi fotoaparátom práve nevynikajú, no Mi5c vytvára veľmi kvalitné fotografie. Výrobca toho docielil vďaka 12 MPx snímaču s veľkosťou pixelov 1.25μm, clonou f/2.2, rýchlym PDAF zaostrovaním či ohniskovou vzdialenosťou 27 mm. Fotoaparátu robí spoločnosť aj CRI blesk s vysokou svietivosťou.

Ak ti tieto parametre veľa nehovoria, napovedia ti reálne fotografie. Tie celkovou kvalitou medzi Xiaomi smartfónmi vynikajú. Disponujú výborným detailom, dobrým kontrastom a podanie farieb je príkladné. Výborne funguje aj HDR režim, ktorý fotografie neprepaľuje. Fotoaparáty v Xiaomi smartfónoch väčšinou úplne pohoria pri fotení v zlých svetelných podmienkach. Mi5c však vďaka veľkým pixelom dokáže vytvárať aj príkladné nočné fotografie. Celkovú kvalitu fotografií vytvorených smartfónom Xiaomi Mi5c by som zaradil medzi lepší priemer.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“78732″ img2=“78731″ offset=“0.5″]

Nočné fotografie

Viac testovacích fotografií nájdeš na tejto stránke.

Rovnaké môžem povedať o kvalite 4K videa, ktoré Mi5c natáča pri 30 fps. Optickú stabilizáciu by sme tu hľadali márne, no k dispozícii je softvérová stabilizácia, ktorej účinnosť je, samozrejme, na nižšej úrovni. Obraz je však pekne ostrý a automatické preostrovanie funguje dobre. Predný selfie fotoaparát s rozlíšením 8 MPx a clonou f/2.2 vytvára selfie fotky priemernej kvality, rovnako tak aj FullHD video.

Fotoaparát v Xiaomi Mi5c je po softvérovej stránke vybavený perfektne. Ponúka široké možnosti prostredníctvom rôznych fotografických režimov, efektov a nastavení. Osobne ma najviac zaujal manuálny režim, kde je možné nastaviť manuálne zaostrenie, ISO, čas uzávierky aj vyváženie bielej. Mi5c podporuje maximálnu dĺžku uzávierky až 32 sekúnd, vďaka čomu je za pomoci statívu možné vytvoriť aj takúto nádhernú fotografiu nočnej oblohy.

Batéria s menšou kapacitou, no veľmi rýchle nabíjanie

Batéria je dlhodobo zrejme najväčším negatívom moderných smartfónov. Výrobcovia sa síce snažia docieliť čo najdlhšiu výdrž, no stále to nestačí. Práve batéria je azda najväčším neduhom smartfónu Xiaomi Mi5c. V tak tenkej konštrukcii sa jednoducho nenašlo miesto pre väčšiu batériu a výrobca tento smartfón vybavil akumulátorom s kapacitou 2860 mAh, čo je dnes už podpriemer. Od tejto kapacity sa odráža aj finálna výdrž batérie, ktorá je skôr priemerná.

Xiaomi Mi5c na jedno nabitie vydrží bežný pracovný deň. Počas môjho testovania som telefón používal primárne na komunikáciu prostredníctvom internetu, e-mail, občasné prehrávanie hudby, prehliadanie internetu, pozrel som si aj pár videí (od FonTech) na YouTube a spravil niekoľko telefonátov. Výsledná výdrž 1 deň aj 14 hodín, pričom obrazovka bola zapnutá takmer 3 hodiny a 40 minút. Telefón som otestoval aj v známej bechmarkovej aplikácii PC Mark, kde batéria dosiahla priemerné skóre 7 hodín a 34 minút.

Priemernú výdrž sa výrobca snaží vykompenzovať aspoň rýchlym nabíjaním. A to je naozaj rýchle. Z 15 na 90 % sa batéria pomocou pribaleného adaptéra dokáže nabiť za perfektných 40 minút! Nabíjanie prebieha pri prúde 2A a napätí 9V.

Európske 3G a čiastočné 4G len pod odomknutí

Aj keď v ponuke Xiaomi už nájdeme niekoľko modelov smartfónov s plnou podporou európskych LTE sietí, stále to nie je to pravé orechové. Väčšina modelov totižto nepodporuje plné európske LTE, vrátane 800 MHz frekvencie, no Xiaomi Mi5c z výroby vychádza dokonca so zamknutými európskymi 3G a čiastočnými 4G sieťami. Našťastie na tento neduh existuje pomerne rýchle riešenie. Kompletný návod na odomknutie sietí nájdeš v tomto článku. Po odomknutí ti budú fungovať kompletné 2G a 3G siete, LTE bude fungovať len na klasickej trojici frekvencií – 1800, 2100 a 2600 MHz.

Osobne som po odomknutí sietí nemal so signálom žiadny problém, všetko fungovalo výborne. Otestoval som aj LTE so SIM kartou od Swanu, ktoré v oblasti s pokrytím fungovalo taktiež bez problémov. Ako každé Xiaomi, aj Mi5c podporuje komplexnú DualSIM funkcionalitu, pričom obsahuje sloty pre nanoSIM karty.

Určite ťa zaujíma aj kvalita GPS-ka, keďže tá záleží od použitého procesora, ale tiež od toho, ako výrobca dokáže túto anténu vyladiť. GPS-sko som tak podrobil našim štandardným testom, a teda záznamu trasy cez aplikáciu Endomondo, ktorá prebehla bez akýchkoľvek problémov. Príjem GPS je na výbornej úrovni, fix prebehne do 3 sekúnd a odchýlka je podľa aplikácie GPS Test len 3 metre. Navigačný systém som otestoval aj v aplikácii My Tracks, ktorú som nechal približne pol hodinu na jednom mieste zaznamenávať trasu. Výsledok v tomto prípade až taký potešujúci nie je, keďže aj napriek žiadnemu fyzickému pohybu so smartfónom GPS-sko zaznamenalo trasu 92 metrov. Presnosť GPS systému tak nie je úplne dobrá, no verím, že Xiaomi to časom ešte vylepší.

Xiaomi Mi5c si zaslúži viac pozornosti

Smartfón Xiaomi Mi5c si už od svojho predstavenia vyškrtlo zo zoznamu množstvo fanúšikov. Osobne som ho však hneď nezatracoval, keďže so Xiaomi smartfónmi mám už niekoľkoročné skúsenosti. Osobná skúsenosť s Mi5c ma len utvrdila v tom, že tento čínsky výrobca naozaj vie, čo robí. Ako sa vraví, kto nevyskúša, ten nevie. V tomto prípade to platí priam dokonale.

Xiaomi Mi5c

Zakúpiť Xiaomi Mi5c

Xiaomi Mi5c je zo strany fanúšikov veľmi zatracovaný, no tento postoj si vôbec nezaslúži. Ihneď, ako ho uchopíš do dlane, pocítiš ozajstnú kvalitu spracovania a dokonalú tenkosť. Pekný displej, perfektne optimalizovaný systém či na svoju triedu veľmi podarený fotoaparát. Toto sú hlavné ťaháky modelu Mi5c. Každá minca má však svoje dve strany a v prípade Mi5c musím do negatívov zaradiť len priemernú výdrž batérie a opätovnú absenciu 800 MHz LTE frekvencie.

Xiaomi Mi5c

Mi5c si však svojich majiteľov určite nájde. Najmä medzi tými, ktorým nezáleží na vysokých a nič nehovoriacich číslach v syntetických benchmarkoch, ale medzi tými, ktorých hlavnou preferenciou je čo najlepší používateľský zážitok. Práve toto je hlavným lákadlom smartfónu Xiaomi Mi5c. V čase písania recenzie tento smartfón stál 205 €, a práve prijateľná cena z neho robí ešte atraktívnejšiu ponuku. Je však otázne, či za túto cenu nezvoliť radšej staršie, aj keď lepšie vybavené Xiaomi Mi5, poprípade Xiaomi Redmi Note 4X v globálnej verzii so 4 GB RAM, ktoré však nestojí ani 160 €.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú