Prehľad
Rozmery a hmotnosť

36 x 24,4 x 1,5 cm, 1,99 kg

Displej

15,6" FullHD, IPS, hustota pixelov 142 ppi, maximálny jas 300 nitov, Gorilla Glass 3

Čipset

Intel Core i7-8550U
Štvorjadrový, s taktom 1,8 GHz, Turbo Boost až 4,0 GHz
GPU: Nvidia GeForce MX150 s 2 GB pamäťou

RAM

16 GB DDR4, 2400 MHz

Operačný systém

Windows 10 Home Edition (v čínskom jazyku)

Pamäť

Saumsung 256 GB M.2. SATA, dostupný je ďalší M.2. slot pre rozšírenie pamäte

Fotoaparát

1,0 MPx, rozlíšenie videa 720p

Konektivita

Intel 2x2 WiFi 2.4 GHz/5.0 GHz, 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, 3,5 mm združený audio jack, HDMI, slot pre SD kartu, 2x USB 3.0, 2x USB Type-C

Batéria

Li-ion 8000 mAh/7.4V, rýchle nabíjanie 1C cez USB Type-C konektor

Ostatné

podsvietená klávesnica, reproduktory Harman Infinity 2x2,5W, zvukový systém Dolby Atmos, čítačka odtlačkov prstov, podpora gest

Plusy

+ IPS displej
+ Čítačka odtlačkov prstov
+ Vysoký výkon
+ Chladenie
+ Kvalitná hliníková konštrukcia
+ Harman Infinity reproduktory

Mínusy

- Predinštalovaný Windows v čínštine
- Ostré hrany
- Zachytávanie odtlačkov na displeji
- Slabá čitateľnosť displeja na priamom slnku
- Len 2 GB grafická karta

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
7.9
Displej
8.8
7.1
Výkon
9.0
7.6
Operačný systém
7.0
6.3
Výdrž batérie
9.0
7.3
Zhodnotenie

Xiaomi minulý rok predstavilo vynovenú radu Mi Notebookov. Pribudla verzia Pro, ktorá má slúžiť každému, kto hľadá výkonný notebook, za prijateľnú cenu. Okrem toho však ponúka aj nádherný displej, požičaný dizajn a špičkové reproduktory. Ako ukázali testy, Mi Notebook Pro je rozhodne jeden z najlepších notebookov v kategórii zariadení do 1000 €.

8.6
Hodnotenie redakcie
7.2
Užívateľské hodnotenie
60 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Spoločnosť Xiaomi v roku 2016 vstúpila na trh notebookov a zaznamenala veľký úspech. Latku nastavila skutočne vysoko, keď Mi Notebook Air ponúkol skvelý pomer cena/výkon. Prvý pokus vyšiel skutočne na jedničku a sami sme boli zvedaví, čo Xiaomi ponúkne pri druhej generácii prenosných počítačov. Predstavená bola aj verzia Pro, ktorá cieli na zákazníkov s vysokými štandardami a priamo sa snaží konkurovať spoločnosti Apple a jej MacBooku.

Práve verziu Pro sme sa rozhodli otestovať a dokázať, prípadne vyvrátiť jej kvalitu. Papierovo vyzerá notebook skvelo, čo sa však odrazilo aj na konečnej cenovke, ktorá pri najvyššej verzii prekonáva hodnotu 900 eur. Naskytá sa teda otázka, či je tento notebook hoden takejto sumy a či sa doň oplatí investovať. To a mnoho ďalšieho sa budem snažiť zodpovedať v tejto recenzii, ktorá je prvou svojho druhu na Slovensku.

Xiaomi Mi Notebook Pro za najnižšiu cenu na trhu
Intel Core i7 a 16 GB RAM

Balenie

Len to najnutnejšie

Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Xiaomi je známe tým, že svoje produkty vybavuje len tým najnutnejším. Inak tomu nie je ani v prípade Xiaomi Mi Notebooku Pro. V balení tak okrem samotného notebooku nájdeš už len napájací adaptér, USB Type-C kábel a príručku v čínskom jazyku. Chválim však spôsob vyhotovenia krabice, ktorá už na pohľad pôsobí prémiovo a veko je dokonca vyplnené ochrannou penou, vďaka čomu bol notebook počas veľmi dlhej cesty z Číny v úplnom bezpečí. V našom prípade chýbala redukcia na EU zásuvku, ktorú sme si museli dokúpiť.

Konštrukcia a dizajn

Kvalitný hliník, no s ostrými hranami

Ak by sme vedľa seba postavili Xiaomi Mi Notebook Pro a Apple MacBook Pro, na prvý pohľad by si mohol povedať, že sa jedná o rovnaké notebooky. Rozdiely možno badať až pri bližšom skúmaní, no je jasné, odkiaľ sa Xiaomi inšpirovalo. Celá konštrukcia je hliníková, pričom dostupné je len jedno farebné prevedie – šedá. Všetko pekne sedí a je dostatočne pevné. Ani pri silnejšom zatlačení na klávesnicu nedochádza k výraznému prehnutiu, rovnaká situácia je aj pri zatlačení na veko displeja.

Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Tak ako je zvykom, aj v tomto prípade je veko bez akéhokoľvek loga či nápisu. Všetko drží pevne a takto to má byť. Pánty sú dostatočne tuhé, no dovoľujú otvoriť notebook aj s použitím jedného prsta. Ako veľkú nevýhodu považujem príliš ostré hrany pod touchpadom, ktoré pri dlhšom písaní výrazne režú ruky. Vyzerá to síce pekne, no aspoň mierne zbrúsenie by nebolo na škodu.

Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Čo sa týka portov, tie sú rozmiestnené po stranách zariadenia. Na ľavej strane sa nachádza HDMI, 2x USB 3.0 a 3,5 mm jack. Na pravej zas nabíjací USB Type-C port (možnosť využiť aj ako klasický port), LED dióda indikujúca stav nabitia batérie, sekundárny USB Type-C (cez tento nemožno notebook nabíjať) a čítačka SD kariet. Osobne mi chýbal ethernetový port, no v dnešnej dobe, keď je takmer všetko bezdrôtové, to už nie je v ‚‚móde’’. Navyše by zvýšil aj celkovú hrúbku notebooku. Dokúpiť redukciu však nie je problém.

Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Celkovo však konštrukciu notebooku hodnotím veľmi kladne. Počet portov mi príde plne dostačujúci pre každého používateľa. Hliník je príjemný na dotyk a nezachytáva žiadne odtlačky prstov. V šedej farbe pôsobí luxusným dojmom a počas testovania som sa stretol s viacerými zvedavými pohľadmi ľudí. Viacerí sa dokonca pristavili, pričom som ich vôbec nepoznal a o notebook sa aktívne zaujímali. V tomto smere Xiaomi trafilo priamo do čierneho.

Klávesnica

Klávesnica je podsvietená a prináša zdvih len 1,3 mm. Je dostatočne tichá a a ani po pár hodinách písania z nej neboleli prsty. Na rozloženie som si spočiatku musel chvíľu zvykať, no nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť za jedno odpoludnie. Osobne som privítal absenciu numerickej časti, ktorú využívam len minimálne.

Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Podsvietenie klávesnice má len 2 módy, buď nesvieti, alebo svieti. Po 15 sekundách nečinnosti sa však vypne a zapne sa opätovným stlačením klávesy. Po čase som však spozoroval, že klávesa G sa prehla. Neviem však posúdiť, či to je bežný jav, prípadne len chyba tohto kusu.

Touchpad

Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Touchpad je dostatočne veľký, jeho povrch je príjemný a prsty po ňom kĺžu s ľahkosťou. Klikacia časť nie je nijako oddelená a reaguje približne od stredu plochy. Je dostatočne citlivý a reakcie sú rýchle. Podporuje viacero gest, ktoré sú skutočne návykové a výrazne ti tak uľahčia prácu.

Zaujímavou novinkou je čítačka odtlačkov prstov, ktorá je situovaná do pravého horného rohu. Využiť ju môžeš na zabezpečenie notebooku. Reakcie sú bleskurýchle a aj úspešnosť odomknutia je vysoká. Ak si dáš pri nastavovaní záležať na správnom nasnímaní prsta, nebudeš mať problém. Jediná škoda je tá, že odtlačkom nedokážeš zobudiť počítač zo spánku. Slúži len na odomknutie, ako napríklad PIN, či heslo.

Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Displej

Takmer dokonalý IPS panel

Displej ponúka klasické FullHD rozlíšenie, pri uhlopriečke 15,6″. Pozorovacie uhly sú skvelé, rovnako ako podanie farieb. Pohľad naň som si užíval. Veľmi sa mi páčia úzke rámčeky, ktoré sú po obvode displeja. Pod ním sa nachádza logo Mi. Hustota pixelov  je 142 ppi a maximálny jas činí hodnotu 300 nitov. Nie je to veľa, ani málo – tak akurát. Horšie je to pri používaní na priamom svetle, kde je displej kvôli lesklej úprave ťažšie čitateľný.

recenzia Xiaomi Mi Notebook Pro
Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Nepríjemným úkazom je dosť výrazné zachytávanie odtlačkov prstov. Miesto v ktorom notebook otváraš je tak celé zapackané. Trochu ma sklamalo, že pri zobrazovaní čiernej som sa stretol s nepríjemným javom a to tzv. Backlight Bleed. Jednoducho povedané, je to vyblednutý displej. Viditeľné to je hlavne už pri spomenutej čiernej a to hlavne v rohoch displeja. Aj keď sa nejedná o nič strašné, pri notebooku za tak vysokú cenu by sa to nemalo stávať. Taktiež je možné, že táto chyba sa prejavuje len v prípade môjho kusu.

Výkon a pamäť

Ideálny pracovný nástroj

Najvyššia verzia Xiaomi Mi Notebooku Pro prichádza špičkovo vybavená. Základom je procesor Intel Core i7-8550U, ktorého dopĺňa 16 GB DDR4 RAM. Disponuje aj dedikovanou grafickou kartou Nvidia GeForce MX150 s 2 GB GDDR5 vlastnou pamäťou. Na ukladanie dát slúži 256 GB M.2. SSD disk, ktorý je možné rozšíriť o ďalší typu M.2 vďaka voľnému slotu. Čísla znejú skvelo, no bude to stačiť? Aj preto som notebook podrobil viacerým testom, rôznym benchmarkom a sledoval som aj, ako si notebook poradil s najnovšími hrami.

recenzia Xiaomi Mi Notebook Pro
Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Benchmarky

Pri takomto notebooku je dôležitý aj celkový výkon. Mnou testovaná verzia notebooku je osadená štvorjadrovým procesorom Intel Core i7-8550U. Základný takt jadier je 1,8 GHz, ktoré sa v prípade potreby dokážu pretaktovať až na 4,0 GHz. Aj keď sa jedná o úspornú verziu s 15W TPD, na výkone to badať nebolo. Notebook si poradil s každou zadanou úlohou bez problémov. Predovšetkým musím vyzdvihnúť chladenie, ktoré je v tomto prípade špičkové. Či už počas benchmarkov, alebo hrania hier, priemerná teplota dosahovala 55 stupňov, čo je úctyhodné číslo. Aj keď sa občas vyskytlo, že teplota vyskočila aj nad 80 stupňov, ventilátory sa roztočili naplno a o sekundu na to bola teplota späť v normále. Chladenie pri najvyššom výkone je hlučnejšie, no pri bežnej práci ako prehliadanie internetu či sledovaní filmu si vystačí aj s pasívnym chladením. Samozrejme, notebook som podrobil viacerým benchmarkom, aby si mal aký taký obraz o tom, čo všetko môžeš očakávať.

Výkon v hrách

Xiaomi Mi Notebook Pro užívateľovi dovoľuje zahrať si aj najnovšie hry. Je tu však jeden problém. Grafická karta má len 2 GB pamäť a s vysokými nastaveniami si jednoducho neporadí. Poväčšine už pri stredných detailoch bola pamäť zaplnená. Riešením je tak nastaviť nižšie detaily, prípadne rozlíšenie, kedy grafická karta nemusí toľko vykresľovať. Čo sa týka procesora, ten to zvláda úplne s prehľadom, rovnako ako chladenie. Odvod tepla funguje skvelo a telo notebooku si drží prijateľnú teplotu. Jediné horúce miesto sa nachádza pod displejom, kde sú situované výduchy ventilátorov.

Názov hry Nastavenie Priemerné fps
Counter-Strike: Global Offensive  FullHD, všetko na MAX, 8x MSAA, FXAA vypnuté  83,44
The Witcher 3: The Wild Hunt  FullHD, Normal, Post Processing Normal, FXAA vypnuté  28,61
Far Cry Primal  FullHD, HIGH, FXAA vypnuté  29,71
Wolfenstein II: The New Colossus  FullHD, High, FXAA vypnuté 29,32
Call of Duty: WWII  FullHD, Normal, FXAA vypnuté  38,64

Konektivita

Všetko, čo potrebuješ

Oproti Air verzii, model Pro prichádza s viacerými portami, ktoré svojím počtom úplne postačujú. Dostupný je klasický HDMI port, čítačka SD kariet, 3,5 mm jack, 2x USB 3.0 a 2x USB Type-C, pričom jeden z nich sa využíva aj na nabíjanie batérie. Všetky porty sú dosť tuhé, takže nehrozí prípadné povytiahnutie USB kľúča alebo kábla. Pri ich vyťahovaní je však nutné použiť trochu väčšiu silu.

Osobne ma zamrzela absencia Ethernet portu, nakoľko kvôli rýchlejšiemu pripojeniu a menšej odozve preferujem pripojenie káblom. Jediný spôsob, ako sa pripojiť k internetu, tak je len WiFi. Samozrejme, na trhu sú dostupné rôzne redukcie, ktoré stačí pripojiť cez klasický USB konektor, poprípade cez modernejšie Type-C. Výrobca notebook vybavil dvojicou WiFi antén typu 802.11ac s podporou pásiem 2.4 a 5.0 GHz. Počas celej doby používania bolo pripojenie stabilné a dokázal som chytiť viacero sietí, ktoré môj osobný notebook nevidel. Okrem toho sa tu nachádza aj Bluetooth 4.1.

Operačný systém

Vyžaduje si trpezlivosť

Xiaomi Mi Notebook Pro prichádza s predinštalovaným operačným systémom Windows 10 Home Edition. Bohužiaľ, v základe len v čínskom jazyku. Je teda potrebné dodatočne nainštalovať nový systém (pretože je malá pravdepodobnosť, že sa človek prekliká cez čínske znaky) a nastaviť si jazyk, ktorý preferuje. Tak ako pri prvej generácii notebooku, ani v tejto výrobca neodporúča inštalovať staršie verzie OS kvôli možnej nekompatibilite driverov.

Čo sa inštalácie ovládačov týka, v mojom prípade stačilo manuálne nainštalovať ovládač na WiFi a všetky ostatné ovládače si Windows 10 naťahal sám. Dobrou správou však je, že aspoň BIOS je natívne preložený do angličtiny, a tak s inštaláciou nebol žiadny problém. Netreba sa báť ani straty licencie, po nainštalovaní slovenského Windowsu 10 (Home Edition) sa systém po pripojení na internet automaticky aktivoval.

Výdrž batérie

Neprekvapí ani neurazí

Notebook je vybavený Li-ion akumulátorom s kapacitou 8000 mAh. Výrobca udáva výdrž 7-8 hodín, no ako to je zvykom, aj v tomto prípade sa jedná o klamlivý údaj. Pri mojom testovaní som otestoval výdrž batérie pri plnom výkone a pri bežnom používaní. V prvom prípade som dosiahol čas takmer presné 2 hodiny. To znamená, že nech robíš na notebooku čokoľvek, 2 hodiny je garantovaný čas, ktorý notebook zvládne pri napájaní z batérie. Pri bežnom používaní, keď som mal otvorených viacero okien v prehliadači a na pozadí mi hralo Spotify, som sa dostal na približne 5 hodín. Jas displeja bol nastavený na 50 % a režim napájania bol Vyvážený. Na takto vybavený notebook to nie je najhoršie, no stále to nie je to, čo udáva výrobca. Jedine pri najnižšom jase a zapnutom úspornom režime.

Nabíjanie batérie prebieha cez reverzibilný USB Type-C konektor. Notebook podporuje rýchle nabíjanie a v závislosti od používania sa čas nabitia pohybuje od 1 – 2 hodinách, pričom treba rátať skôr s tými dvoma. Vedľa konektora sa nachádza farebná dióda, ktorá počas nabíjania indikuje stav batérie. Pri úplnom vybití svieti na červeno, od 20 – 90 % svieti na oranžovo a od 90 % až po úplné nabitie svieti na zeleno.

Multimédiá

Perfektná symbióza

Operačný systém Windows 10 ponúka v základe viacero nástrojov a programov na prehrávanie obrázkov, videí a filmov. Používa ich však len málokto a radšej siahne po overených programoch, ktoré ponúkajú lepšie prispôsobenie a podporujú viacero formátov. Či už to je pozeranie filmov, videí, alebo len obyčajné prehrávanie hudby, všetko je to na špičkovej úrovni. Na displej sa je radosť pozerať a prekvapia aj stereo reproduktory Harman Infinity s podporou Dolby Atmos. Tie sú situované v spodnej strane notebooku a jednoducho znejú skvelo.

Zobraziť celú galériu (36)
Kristián Hrušovský / FonTech

Vďaka vystúpeným nožičkám je notebook  približne 3 mm nad povrchom, takže sa zvuk krásne odráža od povrchu a môžem povedať, že sa jedná o jedno z najlepších zvukových podaní, aké môžeš pri notebooku zažiť. Zvuk je vyvážený, dostatočne hlboký (konečne žiadny plech) a je tu aj náznak bassov. Pri maximálnej hlasitosti bez problémov ozvučíš stredne veľkú miestnosť. Musím povedať že spolupráca Xiaomi a Harman sa vydarila skutočne na jednotku.

Doposiaľ najlepší notebook od Xiaomi

Čo dodať. Počas jedného týždňa, ako som mal notebook k dispozícií, som si ho jednoducho zamiloval. Aj keď nie je úplne dokonalý, chyby, ktoré som spozoroval, mi neprišli až tak závažné, aby som s čistým svedomím nemohol prehlásiť, že za danú cenu sa jedná o jeden z najlepších notebookov, aký si môžeš zadovážiť. Už na prvý pohľad ma uchvátila precíznosť konštrukcie, spôsob spracovania, ako aj farebné vyhotovenie. Opäť musím vyzdvihnúť nádherný displej a skvelé reproduktory, pri ktorých je počúvanie hudby zážitkom.

Xiaomi Mi Notebook Pro za najnižšiu cenu na trhu
Intel Core i7 a 16 GB RAM

Xiaomi Mi Notebook Pro za najnižšiu cenu na trhu
Intel Core i7 a 8 GB RAM

Xiaomi Mi Notebook Pro za najnižšiu cenu na trhu
Intel Core i5 a 8 GB RAM

Je nutné podotknúť, že sa v prvom rade jedná o pracovný nástroj a nie hernú mašinu. K mojej práci bol ako stvorený a bez problémov vyhovie aj iným profesiám, kde používateľ očakáva vysoký výkon od procesora a nezaujíma ho, koľko fps má v hre. Aj keď testy ukázali, že s istými obmedzeniami to notebook zvládne, nikto to od neho nevyžaduje. Na hranie sú tu desktopové počítače, prípadne konzoly.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú