Xiaomi sa chcelo odlíšiť od konkurencie a nastoliť nový trend. Takmer sa mu to podarilo
+ Krásny dizajn s netradičnou konštrukciou
+ Kvalitné fotoaparáty s umelou inteligenciou
+ Rýchle nabíjanie
+ Vysoký výkon a odladený systém s nadstavbou MIUI
+ Displej bez výrezu
+ Bezdrôtová nabíjačka v balení
- Mono reproduktor
- Absencia 3,5 mm jacku
- Vôľa vysúvacieho mechanizmu
- Nepraktické odomykanie tvárou
- Starší procesor
Xiaomi Mi MIX 3 je prvým pokusom výrobcu ako sa výrazne odlíšiť od ostatnej konkurencie, ktorá radšej dáva ruky preč od vysúvacích mechanizmov a právom. Ide o nevídané riešenie, ktoré má svoje výhody najmä v tom, že z obrazovky neukrajuje žiaden výrez, či diera. Na druhej strane nie je mechanizmus presný a má istú vôľu, ktorá sa zrejme bude časom zväčšovať.
Rovnako tak netreba zabúdať na pár ďalších nedostatkov, ktoré však zákazník Xiaomi odpustí pri skvelom zážitku z vysokého výkonu, výborných fotoaparátov a špičkovej nadstavby MIUI. Jednoducho povedané, toto Xiaomi rozhodne nie je pre toho, kto očakáva klasickú vlajkovú loď, ale pre fajnšmerkov, ktorí si chcú vyskúšať všetko nové, čo smartfónový priemysel ponúkne a navyše za lákavú cenu.
Kategória prémiových smartfónov ponúka desiatky rôznych modelov, ktoré chcú zaujať nielen skvelou výbavou, ale čoraz viac aj netradičným prevedením. Práve v tomto duchu sa vybralo pri vývoji svojej vlajkovej lode Mi MIX 3 aj Xiaomi, ktoré stvorilo naozaj obdivuhodné zariadenie so štipkou luxusu.
Výrobcovia smartfónov spravili z tohto segmentu zariadení obrovský biznis, v ktorom prichádzajú na trh nové kúsky takmer neustále. Časy, kedy sme videli len pár noviniek za rok sú už dávno za nami a dnes chce takmer každá spoločnosť ohromiť aj niekoľkými vlajkovými loďami za rok. V tomto rýchlom tempe je ťažké odlíšiť sa od konkurencie, no recept na to predsa len existuje.
Zistiť cenu Xiaomi Mi MIX 3 vo FonTech Shope
Odpútať sa od zaužívaných trendov chcelo aj Xiaomi, ktoré si stanovilo cieľ vytvoriť smartfón bez výrezu displeja a s prémiovými špecifikáciami. Tak vznikol jeden z najdrahších modelov z jeho dielne, ktorý sa môže pýšiť perfektnými vlastnosťami, no aj podivuhodným prevedením pre špecifickú skupinu zákazníkov. Spravil čínsky gigant týmto počinom správny krok vpred?
Elegantný dizajn s netradičnou konštrukciou
Xiaomi Mi MIX 3 si u mňa spravilo skvelý dojem hneď pri prvom uchopení do rúk, kedy som poznal, že nedržím iba ďalší klasický model z vyššej cenovej kategórie. Výrobca sa v tejto 3. generácii totiž snažil priniesť nekonvenčné riešenie, ktoré sa ale nemusí pozdávať každému. Spracovanie je na výbornej úrovni a napriek tomu, že aj tento model spadá do kategórie „lopát“, v rukách sa drží naozaj príjemne.
Zadná sklenená stena, ktorá sa stáva opäť magnetom na odtlačky, sa pýši zlatým označením modelového radu, duálnym fotoaparátom a snímačom odtlačkov prstov, pričom dáva pocítiť, o aký smartfón sa jedná. Jednoduchá elegancia bez premenlivých farieb a iných dizajnových výstrelkov dodáva tomuto kúsku charakter, ktorý ocení každý zákazník. Zásadný rozdiel však nastal po vysunutí displeja smerom nadol, kedy sa odhalil úmysel Xiaomi prekvapiť používateľa nezvyčajným vysúvacím mechanizmom.
Hlavnou úlohou tohto riešenia je ponúknuť radosť z plného obrazu na celom displeji bez rušivých prvkov a priniesť aj tradičnú výbavu, ktorá sa ukrýva pod ním. V normálnom stave totiž nie je vidieť predný duálny fotoaparát a ani snímače vo vrchnej časti displeja, kde by sa v inom prípade museli umiestniť do výrezu. Ten však Xiaomi nechcelo, a tak stavilo na mechanizmus, ktorý môže niekomu pripomínať „vysúvačky“ spred 10 rokov.
V bočných častiach konštrukcie nepriniesol výrobca žiadne zvláštnosti, teda až na fyzické tlačidlo digitálneho asistenta XiaoAI, ktorý sa ale u nás zrejme nestretne s veľkými sympatiami. Zvyšok výbavy tvorí známy USB-C port, po ktorého bokoch sú mriežky pre jediný mono reproduktor a mikrofón. Tlačidlá ovládania hlasitosti a napájania sú osadené na pravej strane a vrch už dopĺňa len mikrofón pre nahrávanie zvuku.
Na čo si dať pozor
Napriek skvelému nápadu nebola technická stránka vysúvacej konštrukcie dotiahnutá do konca. Vysúvanie a zasúvanie prebieha intuitívne a rýchlo, za čo možno vďačiť aj prítomným magnetom. Predná časť s obrazovkou však nie je v „slideri“ usadená veľmi presne.
Po istom čase môže používateľ cítiť vôľu, pri ktorej sa časť konštrukcie pohybuje aj z boka na bok. Pri pohľade z boku dokonca vidno aj malú medzeru, ktorá oddeľuje prednú a zadnú časť smartfónu. Kvôli tomu môžeme zabudnúť na odolnosť voči vode, či prachu. Načo sa však púšťať do odvážnych nápadov, ak môže výsledok zákazníka sklamať, Xiaomi?!
Stále výborný hardvér s poriadnym výkonom
Každý náročný používateľ ocení výkonovú stránku Xiaomi Mi MIX 3, ktoré sa vďaka procesoru Snapdragon 845 a masívnej 8 GB operačnej pamäti nezľakne náročných úloh ani v dobe 7 nm čipov. Aj keď ide o kremík z minulého roka, rozhodne má stále čo ponúknuť aj dnes a pri práci s týmto modelom nebude nikto sklamaný. Výborne si poradí s editovaním fotografií, ale aj s náročnými hrami, ktoré hravo zvláda utiahnuť akcelerátor Adreno 630.
Podkopávať nohy Mi MIX 3 snáď môže len jeho súrodenec, Xiaomi Mi 9, ktorý je dostupný s výkonnejším Snapdragonom 855. Zaň si musí zákazník priplatiť pár desiatok eur, no na oplátku už dostane najaktuálnejší hardvér s ešte vyššou výpočtovou silou. Xiaomi dokázalo Mi MIX 3 vyladiť tak, aby zvládol zo svojho procesora dostať skutočné maximum. O tom svedčia aj výsledky benchmarkových testov, ktoré prinášajú predstavu o potenciály tohto modelu.
Napríklad v takom Antutu sa mu podarilo prekročiť hranicu 300 000 bodov, čím šliape na päty aj 7 nm procesoru Kirin 980 od Huawei, ktorý nájdeme v jeho o niekoľko stoviek eur drahších smartfónoch. Výbornou voľbou je aj duálny GPS systém, ktorý ponúka ešte presnejšie určovanie polohy smartfónu, či prítomnosť NFC čipu pre bezkontaktné platby cez Google Pay, ktoré naplno využijeme aj u nás na Slovensku.
Výsledky benchmarkov:
- Antutu: 301 430
- Geekbench 4 (single-core): 2 352
- Geekbench 4 (multi-core): 8 842
- 3DMark (Sling Shot Extreme OpenGL ES 3.1): 4 586
- 3DMark (Sling Shot Extreme Vulkan): 3 895
Na čo si dať pozor
Procesor Snapdragon 845 bol vyrábaný starším 10 nm výrobným procesom, a tak nedosahuje taký výkon ako novší Snapdragon 855. To môže prekážať najmä používateľom, ktorí bažia po čo najlepších benchmarkových testoch a nových technológiách.
Super AMOLED bez výrezu
Vďaka absencii výrezu v akejkoľvek doteraz známej podobe je obrazovka roztiahnutá po takmer celej ploche prednej steny smartfónu. Veľký 6,39“ Super AMOLED displej s FullHD+ rozlíšením a netradičným pomerom strán 19.5:9 pokrýva 85 % celej plochy a ponúka hustotu pixelov 403 ppi. Tento masívny panel ponúka bohaté farby a skvelé pozorovacie uhly, pričom ponúka aj dostatočný jas, aby bol obsah viditeľný počas slnečného dňa. Výrobca ale nezabudol ani na noc a pre používateľa si aj tu pripravil nočný režim s redukciou modrého svetla.
Pri softvérových možnostiach obrazovky nájdeme aj „Always-On Display“ alias funkcia „Ambientné osvetlenie“, ktorá na zamknutej obrazovke zobrazuje všetky nevyhnutné informácie o stave batérie, čase, dátume, no upozorní aj na rôzne notifikácie v aplikáciách. Taktiež tu nájdeme možnosť prebudenia obrazovky poklepaním, alebo zmenu rozlíšenia, kedy môže klasických 1080p nahradiť 720p, čo však môže vplývať aj na celkovú kvalitu obrazu, hoci len nepatrne. Klasickou funkciu je tiež úprava farieb a kontrastu obrazovky.
Vyladený softvér prináša jedinečný zážitok
Xiaomi dodáva svoj Mi MIX 3 v balení s najnovším Androidom 9.0 Pie, ktorý je obohatený o jeho skvelú nadstavbu MIUI. Tá ponúka množstvo tých najrôznejších možností, pričom je odladená pre plynulý chod aj pri náročnom používaní. Práve optimalizovaný systém je jedným z kľúčov k úspechu Xiaomi smartfónov a táto vlajková loď nie je výnimkou. Absolútne rýchle reakcie sú teda samozrejmosťou. Pri ovládaní systému sa naskytajú dve možnosti ovládania, a to pomocou známych softvérových tlačidiel, alebo modernejších gest, ktoré sú veľmi presné a intuitívne.
K tomu sa však pridáva aj rad funkcií, ktoré umožňujú prispôsobiť si systém presne podľa seba. Xiaomi tak neustále vylepšuje možnosti nadstavby MIUI, ktorá sa opäť predviedla v najlepšej kondícii aj vo svojej desiatej verzii. Počas testovania som však používal upravenú verziu s česko-slovenského fóra MIUI, ktorá je pre používateľa v našich končinách tou najlepšou voľbou. V nej pôvodný asistent XiaoAI nahrádzajú novinky od Googlu, ktoré sú rozhodne užitočnejším nástrojom ako tento čínsky pomocník.
Na čo si dať pozor
MIUI umožňuje aj rozdelenie obrazovky pre dve rôzne aplikácie, avšak nie každý tento režim podporuje. Pri kúpe smartfónu z domácej Číny je tiež vhodné vymeniť softvér za riešenie z fóra MIUI Czech & Slovak, ktoré ponúka upravenú verziu systému ideálnu pre európskych používateľov.
Vysúvací selfie fotoaparát
Kategória vlajkových lodí je plná modelov, ktoré chcú zaujať tiež fotoaparátmi. Dva objektívy sú dnes už bežným štandardom, no výsledná kvalita môže byť v každom prípade iná. Ako vieme, nebolo to tak dávno, keď prví zástupcovia línie Mi MIX tápali v oblasti fotografie a videa. Xiaomi sa však poučilo a značne vylepšilo aj túto stránku.
V Xiaomi Mi MIX 3 sa o fotografovanie stará hlavná dvojica 12 MPx objektívov, z ktorých jeden je klasický a druhý širokouhlý so 4-osovou stabilizáciou obrazu. Výsledok ich spolupráce je naozaj chvályhodný. Zábery sú nielen plné farieb a dynamiky, ale nechýba im ani dostatočná ostrosť.
Originál vs. 2-násobný zoom
[twenty20 img1=“161979″ img2=“161980″ offset=“0.5″]
Originál vs. AI
[twenty20 img1=“161982″ img2=“161981″ offset=“0.5″]
2-násobný zoom vs. Portrét
[twenty20 img1=“161984″ img2=“161983″ offset=“0.5″]
Počas fotenia som ocenil aj režim Portrét, ktorý vytvára známe rozmazané pozadie za objektom. Tu však neboli zábery vždy dokonalé a občas sa stávalo, že „bokeh“ efekt zasiahol aj časti objektu, ktoré nemal rozmazať. Slušne si Mi MIX 3-ka vedie aj v horších svetelných podmienkach, no snímky nie sú príliš ideálne. Rovnako tak si tento kúsok vedie skvelo aj pri natáčaní videa, ktoré zvláda nahrávať až v 4K rozlíšení pri 60 fps. Pre porovnanie si však môžeš pozrieť aj priložené FullHD video pri 60 fps. Výbornú prácu odvádza aj samotná stabilizácia obrazu, ktorá sa stará o plynulé a neroztrasené videá.
Výborné výsledky dosahuje tiež predný výsuvný duálny fotoaparát s 24 MPx a 2 MPx snímačmi. Práve ten s najmenším rozlíšením sa stará o rozmazané pozadie. Xiaomi však pridalo do aplikácie fotoaparátu aj množstvo softvérových funkcií, ktoré dokážu vylepšiť výslednú fotografiu pomocou HDR režimu, či umelej inteligencie so schopnosťou rozoznávania scén. Možnosťami fotoaparátov tak nebude sklamaný ani náročný používateľ, ktorý očakáva nadštandardné výsledky za prijateľnú cenu.
Na čo si dať pozor
Kvalitu nočných záberov môže narušovať silnejší šum, ktorý degraduje výslednú kvalitu fotografie či videa. Taktiež som zaznamenal dlhší čas spracovávania vytvorených snímok a nie vždy presne rozoznávanie scény pomocou umelej inteligencie.
Mono reproduktor a absencia 3,5 jacku
Xiaomi vybavilo tento prémiový smartfón z neznámych dôvodov len mono reproduktorom. Kvôli nemu tak Mi MIX 3-ke chýba čoraz populárnejšie stereo. Spodný reproduktor nepatrí medzi špičku a jeho podanie zvuku by som skôr zaradil k priemeru. Hudbe chýbajú výraznejšie hĺbky a trocha dynamiky, ktorá by priniesla ten správny šmrnc. Horný reproduktor tak ostáva vyhradený iba pre volania.
Tu sa však netreba mýliť a za reproduktor považovať mriežku v hornej časti obrazovky. Skutočný reproduktor je schovaný pod ňou. Omnoho lepšie je už počúvanie hudby cez slúchadlá. Pre čo najlepšiu reprodukciu som sa ale musel „vyhrať“ s nastaveniami ekvalizéra alias „Dirac HD Sound“, ktorý ponúka niekoľko prednastavených režimov pre slúchadlá Xiaomi, ale aj dodatočnú úpravu zvuku.
Na čo si dať pozor
Jedinému hlavnému reproduktoru chýba pri reprodukcii zvuku výraznejšia basová zložka a v dobe, kedy sa stereo stáva súčasťou aj lacnejších smartfónov, je škoda, že Xiaomi zvolilo takéto riešenie. Používateľ znova nemôže počítať s 3,5 mm audio jackom, ktorého úlohu prevzala už známa redukcia s USB-C konektorom. Bez nej si hudbu s káblovými slúchadlami žiaľ neužiješ.
Bleskový snímač odtlačkov
Tento prvok výbavy je zakomponovaný do zadnej sklenenej steny smartfónu, kde sa nachádza na tom správnom mieste. Zakaždým som tak mohol priložiť ukazovák presne na snímač, ktorý ma následne bleskovo rýchlo pustil do systému. Na prekvapenie ale nechýba ani možnosť autorizácie pomocou tváre, ktorá je však menej bezpečným spôsobom ako odomknúť svoj smartfón.
Na čo si dať pozor
Občasné zaváhanie snímača odtlačkov pri autorizácii môže byť spôsobené nečistotou, respektíve vodou, kvôli ktorej nie je identifikácia odtlačku presná. Rovnako tak to platí aj v tomto prípade, no od tejto funkcie bude používateľa odrádzať aj nutnosť neustále vysúvať obrazovku, aby mohol predný fotoaparát rozoznať jeho tvár. Pomerne nepraktické riešenie je tak vhodné obísť a spoliehať sa viac na snímač odtlačkov prstov.
Nedostatkom pamäte rozhodne netrpí
V smartfónoch sú aj dnes veľmi obľúbeným prvkom externé pamäťové karty, ktoré pomáhajú zväčšiť vnútorné úložisko podľa potrieb používateľa. Na túto výbavu teraz Xiaomi zanevrelo, ale pridalo veľkú internú pamäť, ktorá už v základe ponúka 128 GB kapacitu, pričom vyššia verzia dosahuje až 256 GB. K tomu sa viaže aj veľkosť operačnej RAM pamäte.
Kým v prvom prípade je dostupných 6/8 GB RAM-ky, v najvyššom prevedení môže používateľ dostať až 8/10 GB, čo je viac než dostatok pre dokonalý multitasking. Počas môjho testovania som mal k dispozícii 8 GB RAM a 256 GB ROM a musím potvrdiť, že táto kombinácia vystačí aj tým najnáročnejším.
Rýchle nabíjanie
Zdrojom energie pre výkonný hardvér tohto smartfónu je skromnejšia 3 200 mAh batéria, ktorej kapacita sa odráža aj na celkovej výdrži. Pri menej náročnom používaní dokáže na jedno nabitie vydržať aj 2 dni. V bežnom dni som však každý večer akumulátor nabíjal, pretože s približne 30-40 % kapacitou by ďalší deň už celý neutiahol.
Výhodou je v tomto prípade rýchle nabíjanie Quick Charge 4+ s výkonom 18 W. Výrobca však už do balenia pridal aj bezdrôtovú nabíjačku pre pohodlné, no o čosi dlhšie nabíjanie bez káblov. Takáto možnosť sa ale cení, pretože len máloktorá spoločnosť si dnes dá záležať na bohatom obsahu balenia aj pri omnoho drahších smartfónoch.
Záver
Xiaomi týmto prémiovým smartfónom opäť dokázalo, že sa v tomto segmente vie presadiť. Mi MIX 3 nesklame ani náročného používateľa, ktorý bude od neho čakať každý deň maximum. Luxusné materiály a vysoký výkon sú skvelým spojením, ktoré môže niekomu pokaziť azda iba netradičná vysúvacia konštrukcia s malými nedostatkami. V danej kategórii ale vyniká aj výbornou cenou, ktorá je hlboko pod úrovňou ostatných vlajkových lodí.
Kvôli tomu sa však výrobca uchýlil aj k niekoľkým kompromisom a z výbavy vylúčil napríklad stereo reproduktory. Zákazníka poteší aj bohaté balenie, v ktorom prichádza tiež bezdrôtová nabíjačka, za ktorú by inak zaplatil ďalšie desiatky eur navyše. Konečný verdikt teda znie, že Xiaomi Mi MIX 3 je pre nadšencov vysúvacích konštrukcii a poriadneho výkonu zaiste tou najlepšou voľbou za primeranú cenu aj dnes.
Zistiť cenu Xiaomi Mi MIX 3 vo FonTech Shope
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Pri nehode na prehliadke vojenskej techniky zahynuli dvaja ľudia, viacero sa zranilo
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
Eset varuje Slovákov. Vishingové podvody na seniorov sú čoraz častejšie
Vedci postavili 100-metrový reaktor, ktorý vyrába palivo zo slnečného žiarenia
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Pri nehode na prehliadke vojenskej techniky zahynuli dvaja ľudia, viacero sa zranilo
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené