Plusy

+ Nízka cena
+ Skvelý dizajn a pohodlné nosenie
+ Nový farebný displej
+ Funkcionalita
+ Výdrž batérie
+ Pevné uloženie v remienku

Mínusy

- Krátky čas rozsvietenia obrazovky
- Nesprávne zobrazovanie upozornení z niektorých aplikácií
- Zložitejšie vyberanie a vkladanie do remienka

Xiaomi sa postupom rokov stalo etablovaným výrobcom rôznej elektroniky a zariadení do domácností. Popri smartfónoch, či notebookoch, ponúka už niekoľko rokov na trhu aj inteligentné hodinky a fitness náramky, ktoré právom patria medzi tie najobľúbenejšie kúsky u miliónov používateľov po celom svete. Tentokrát sme mali tú česť otestovať Xiaomi Mi Band 4, do ktorého výrobca vložil viacero noviniek, aby ešte viac zdokonalil zážitok z jeho používania.

Vďaka svojej nízkej cene a slušnej výbave si náramky Mi Band získali priazeň zákazníkov už od prvej generácie, no postupom rokov prešli veľkým vývojom, ktorý im len a len prospel. Teraz však výroba zapracoval na vývoji ešte viac a už teraz môžem s čistým svedomím prehlásiť, že nový fitnes náramok Mi Band 4 je tým najväčším skokom vpred v celej svojej línii a prichádza, aby si znova podmanil všetkých stálych fanúšikov a prilákal ďalších používateľov, ktorí už za pár desiatok eur chcú dostatok možností. Dosť však bolo úvodu, poďme sa pozrieť, čo všetko sa v tejto novinke zmenilo oproti poslednej generácii.

Pekné balenie s potrebným základom

Ako v predošlých prípadoch, aj tu výrobca stavil na jednoduchý obsah balenia, ktoré však dostalo odlišné tvary a číslo „4“ s veľmi zaujímavou textúrou. Vo svojich útrobách však skrýva všetko, čo by sme čakali. Okrem „papierovačiek“ tu samozrejme nájdeme telo náramku Mi Band 4 s remienkom vo vrchnej časti. Pravdaže nechýba ani nabíjací kábel, ktorý sa výrazne líši od tých v predošlých generáciách.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Pri nabíjaní sa tak nový Mi Band k nabíjacím pinom nenasúva, ale vkladá sa do kolísky. Tá má piny uložené v spodnej časti a telo zariadenia pridržiavajú dva výrezy. Zmenou však prešiel aj samotný remienok, ktorý sa síce podobá na verzie z predošlých generácií, no ponúka mierne odlišné uchytenie s hlbšími zárezmi.

Kúpiť Xiaomi Mi Band 4 za skvelých 29 €

Úprimne, vybranie Mi Bandu 4 z remienka nie je úplne najjednoduchšie, no na druhej strane sa môže používateľ spoľahnúť, že z neho počas nosenia nevypadne. Princíp zapínania sa však ani tentokrát nemenil.

Slušivý dizajn s nádychom minulosti

Po dizajnovej stránke sa z môjho pohľadu snažil výrobca skombinovať jednoduchšie tvary z 2. generácie Mi Bandu, no chcel zachovať elegantnosť novšej 3-ky, ktorá mala po okrajoch oblé okraje. V prípade Mi Band 4 sa tak stretávame s mierne hranatejšími okrajmi, ktoré sú však príjemne zaoblené.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Vrchná časť je po hranách jemne zaoblená, pričom prechádza do mierneho zrezania, ktoré po nasadení dokonale sedí s otvorom v remienku. Redizajn však zasiahol aj spodnú časť konštrukcie, kde tentokrát nájdeme väčšie uloženie pre všetky snímače, vrátane už spomínaných nabíjacích pinov. Priestor so senzormi mierne vystupuje zo spodnej časti, aby mohol byť čo najlepšie umiestnený na zápästí.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Prvý farebný displej

Po rokoch čakania sa Xiaomi konečne odhodlalo a vyrobilo úplne prvý náramok Mi Band s farebným AMOLED displejom s uhlopriečkou 0,95“, ktorý teraz prináša aj väčšie rozlíšenie 240 x 120 px. V porovnaní s predošlou generáciou obrazovka narástla o 39,9 %, no aj pri takomto paneli je kvalita obrazu veľmi dobrá. Navyše som si vedel počas testovania vybrať aj z niekoľkých úrovní jasu, vďaka čomu som mohol všetky informácie na displeji bez problémov vidieť aj počas slnečného dňa.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Nastavenie jasu pritom prebieha priamo v náramku, čím som nemusel pri každej zmene vyťahovať z vrecka svoj smartfón. K tomu sa pridáva aj lepšia odozva na dotyk pri ovládaní funkcií.

Čo mi však počas používania vadilo azda najviac, bol krátky čas rozsvietenia obrazovky, ktorá sa zhasína už po približne 4 sekundách a zakaždým som pre jej zapnutie musel znova otočiť zápästím, prípadne ju rozsvietiť dotykom. Nanešťastie sa nedá táto možnosť nastaviť, no reakcia obrazovky na zdvihnutie zápästia je naozaj veľmi rýchla.

Hardvérová základňa splní všetky očakávania

Vnútri tejto novinky nájdeme aj slušnú hardvérovú základňu, ktorá ponúka všetko, čo by mal správny fitnes náramok obsahovať a znova je tiež odolný voči vode a prachu. Pre sledovanie aktivít tu Xiaomi pribalilo rad senzorov, medzi ktorými nechýba 3-osový akceletormeter a 3-osový gyroskop a samozrejmosťou je aj dvojica PPG optických snímačov pre meranie srdcového tepu. Medzi nimi sa nachádza proximity senzor.

Pravdaže nesmieme zabudnúť na batériu, ktorá teraz dostala o 23 % viac kapacity ako pri Mi Band 3 a celkovo ponúka 135 mAh, pričom výdrž na jedno nabitie sa pohybuje na úrovni 20 dní, čo však záleží aj od priebežného využívania a funkcií.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Výdrž totiž ovplyvňuje aj pravidelné meranie tepu, či časté notifikácie, kvôli ktorým spotrebuje vibračný motorček viac energie. Napriek tomu je aj v tomto smere nový Mi Band 4 jedným z najlepších náramkov, pri ktorom sa používateľ vôbec nemusí starať o pravidelné nabíjanie po pár dňoch.

Vylepšený softvér s novými možnosťami

Konečne sa však dostávame k jednej z najdôležitejších častí, ktorou je funkcionalita tejto novinky. Xiaomi sa totiž poriadne vyšvihlo a vylepšilo softvér Mi Bandu 4 tak, aby si ho mohol používateľ prispôsobiť aj podľa seba, teda aspoň čo sa domovskej obrazovky týka. Aj mňa totiž pri testovaní potešila možnosť výberu pozadí, ktorých je celkovo až 77. Ovládanie náramku je rovnako intuitívne a jednoduché ako aj v prípade predošlej generácie.

Pri vertikálnom posúvaní som vedel prepínať medzi ponukou jednotlivých funkcií a možností, ktoré sú pri prezeraní odspodu zoradené nasledovne:

• Status
• Meranie tepu
• Cvičenie
• Počasie
• Notifikácie
• Ďalšie

Z domovskej obrazovky je možné horizontálnym posunom prsta po obrazovke vľavo alebo vpravo prejsť na prehrávanie hudby, kde som si vedel prispôsobiť nielen hlasitosť, ale prehrávanie aj pozastaviť, či preskakovať pesničky. Práve táto možnosť je jednou z veľkých noviniek náramku Mi Band 4, pretože v minulých modeloch sme možnosť ovládania hudby nemali. Pri jej počúvaní som tak už viac nemusel vyberať smartfón z vrecka.

V budúcnosti sa môžeme dočkať aj slovenčiny

Celý softvér je v globálnej verzii dostupný v angličtine, avšak vďaka portálu Geekdoing.com sa zoznam podporovaných jazykov prostredníctvom upraveného firmvéru postupne rozširuje a momentálne je dostupná Medzinárodná verzia aj s ruštinou, španielčinou, nemčinou, čínštinou, francúzštinou, taliančinou a samozrejme angličtinou.

Postupom času však nie je vylúčené, že pribudne čeština a slovenčina ako to bolo aj v prípade Mi Band 3-ky. Pri tomto „custom“ firmvéri však treba počítať aj s prípadnými problémami a neodporúčame ho preto inštalovať neskúseným používateľom.

Bohatá funkcionalita

Poďme si však popísať jednotlivé možnosti pekne po poriadku a začnime hneď sekciou Status, v ktorej sa nachádzajú všeobecné informácie o počte krokov, prejdenej vzdialenosti, spálených kalóriách a počet upozornení na dlhú nečinnosť používateľa (platí napríklad v prípade dlhého sedenia za počítačom). Druhou funkciou v poradí je meranie srdcového tepu, ktoré je možné spustiť ťuknutím na zobrazovanú ikonu. Jednoduchou animáciou potom náramok používateľovi naznačí priebeh merania a výsledok vyhodnotí aj priamo na obrazovke.

Zobraziť celú galériu (24)
Matúš Mitro/FonTech

Ako u väčšiny fitnes náramkov, aj v prípade Mi Band 4 sú pre športovcov dôležité najmä funkcie pre sledovanie rôznych činností. Pri prezeraní v náramku je dostupných 6 aktivít, a to vonkajší beh, behanie na bežiacom páse, bicyklovanie, chôdza, cvičenie a plávanie. Prerušiť priebeh cvičenia je možné potiahnutím po obrazovke smerom doprava a dlhým podržaním ikony pauzy. Následne si vie používateľ vybrať, či chce v zaznamenávaní cvičenia pokračovať, alebo ho zastaviť.

Zobraziť celú galériu (24)
Matúš Mitro/FonTech

Všetky výsledky sú pritom synchronizované aj v aplikácii Mi Fit, o ktorej si viac povieme už o pár riadkov nižšie. Ďalšou užitočnou funkciou je zobrazovanie aktuálneho počasia, ktoré Mi Band 4 ponúka na základe geolokácie, alebo prednastaveného miesta v aplikácii.

V prípade zlého počasie naň náramok upozorňuje aj push notifikáciami. Okrem aktuálnej predpovede sú po potiahnutí smerom nahor dostupné aj predpovede na nasledujúce 4 dni. Predposlednou zastávkou pri popisovaní funkcií tohto náramku je karta notifikácií.

Pri upozorneniach sa ale môže stať, že z niektorých komunikačných aplikácií sa správy nezobrazia úplne správne, za čo nesie vinu najmä diakritika a rôzne emotikony. Kvôli tomu tak môže niektoré znaky v notifikáciách nahradiť rámik s otáznikom. Poslednou možnosťou je záložka „Viac“, v ktorej sa nachádza hneď niekoľko užitočných fičúr.

Prvou z nich je DND (Do Not Disturb), vďaka ktorej nebude používateľ vo vybraný čas rušený prichádzajúcimi upozorneniami a okrem manuálneho zapnutia/vypnutia funkcie je dostupné aj jej automatické fungovanie.

Zvyšok ponuky v tomto zozname tvorí Budík, Hudba, Stopky, Časovač, funkcia pre nájdenie smartfónu, ale aj výber pozadia a Nastavenia, ktoré ponúkajú nastavenie jasu, uzamykacej obrazovky, reštartu náramku, obnovenie výrobných nastavení a informácie o zariadení.

Aplikácia Mi Fit

Spárovanie nového Mi Band 4 so smartfónom prebieha pomerne rýchlo a jednoducho priamo v aplikácii Mi Fit, ktorá zobrazuje a informuje o všetkých aktivitách, telesných údajoch používateľa, nameraných hodnotách tepu srdca a údajoch o spánku. Väčšina funkcií je však majiteľom niektorej z predošlých generácií náramkov Mi Band známa, a tak sa im príliš detailne nebudem venovať.

Medzi všetkými možnosťami sa však môže používateľ prepínať na 3 hlavných kartách „Cvičenie“, „Priatelia“ a „Profil“, pričom v poslednej menovanej záložke nájde potrebné nastavenia, ktorými si svoj nový náramok prispôsobí podľa seba. Všetky hodnoty namerané náramkom sú pri aktívnom spojení cez Bluetooth behom chvíle zapísané aj do aplikácie. V nej je možné nastaviť a vybrať aj akcie, pri ktorých bude náramok vibrovať.

Týmto spôsobom používateľa upozorní na prichádzajúci hovor, udalosť, budík, na nečinnosť, ale aj na notifikácie z aplikácií, nové správy a oznámenia o dosiahnutí cieľa. Pre každé upozornenie sa dá nastaviť tiež vlastné vibrovanie, ktoré je možné nahrať jednoduchým ťukaním na obrazovku a následne si ho vyskúšať priamo na náramku.

Treba však mať na pamäti, že dlhé vibrácie ovplyvňujú celkovú výdrž batérie. Počas testovania prišla náramku aj jedna aktualizácia firmvéru a zdrojov.

Mi Band 4 je takmer dokonalým fitnes náramkom za výbornú cenu

Xiaomi sa neustále snaží prinášať na trh skvelé produkty za ešte lepšie ceny a musím potvrdiť, že náramok Mi Band 4 medzi nich vďaka všetkým vylepšeniam a novinkám rozhodne patrí. Spoločnosť pritom stavila aj na overené a obľúbené vlastnosti predchádzajúcich generácií, zbytočne neexperimentovala a opäť zákazníkom dodala to, po čom túžili, no tentokrát aj s farebným displejom. Vo svojej cenovej kategórii je tento fitnes náramok z môjho pohľadu tým najlepším, čo si môžeme vybrať.

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Svojou výbavou a možnosťami Mi Band 4 ďaleko prekonáva aj mnohých drahších konkurentov, ktorých v niektorých prípadoch hravo schová do vrecka. Malé nedokonalosti ako napríklad krátky čas zapnutej obrazovky, či občas nezrozumiteľné notifikácie z niektorých aplikácií, ale aj zložitejšie vyberanie z remienka, mu však dokáže každý odpustiť. Pokiaľ si aj ty doteraz používal niektorú z minulých generácií náramkov Mi Band, táto nová 4-ka ťa skutočne prekvapí a uistí v tom, že jej kúpu nebudeš ľutovať.

Kúpiť Xiaomi Mi Band 4 za skvelých 29 €

Zobraziť celú galériu (24)
Dávid Igaz / FonTech

Na koniec však vyvstáva otázka do budúcnosti, čo plánuje Xiaomi pre svoju 5. generáciu tohto náramku, keďže viacero majoritných vylepšení priniesol už tento aktuálny model. Dočkali sme sa farebnej AMOLED obrazovky, lepšieho dizajnu a softvéru. Jednoducho takmer všetkého, čo by sme si v tak kompaktnom fitnes náramku mohli priať. Čo však prinesie nový nástupca? Nuž, to uvidíme zrejme až o rok, no dovtedy si Mi Band 4 získa srdcia ešte mnohých miliónov spokojných zákazníkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú