Recenzia | UMi Super: Konektivita mu nepristane

Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G LTE: pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz), B20 (800 MHz)

Displej

5,5″, kapacitná SHARP® LTPS obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov a 2,5D zakrivením, Multitouch (5), 400 ppi

Čipset

Mediatek Helio P10 (64-bit):
CPU - 8-jadrový 2 GHz, ARM Cortex-A53
GPU- ARM Mali-T860 MP2 700MHz

RAM

4GB SAMSUNG eMMC+LPDDR3

Operačný systém

Android 6.0 (Marshmallow)

Pamäť

32 GB (dostupných 24,69 GB), možnosť rozšírenia pomocou microSD karty až do 256 GB

Fotoaparát

13MP Panasonic®, duálny LED blesk, HDR - [email protected] fps, [email protected] fps,
Predný - 5.0MP GalaxyCore® GC5005

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 2.4GHz/5GHz, Wi-Fi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.1, Type-C, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack

Batéria

4000 mAh 4.35V

Ostatné

Minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, gyroskop, kompas, senzor okolitého svetla, proximity senzor, magnetický senzor, Dual SIM (microSIM, dual stand-by), 360° snímač odtlačkov prstov, rýchle nabíjanie Mediatek Pump Expres Plus

Plusy


+ USB typ C
+ Ľahko servisovateľný
+ Rýchla a presná čítačka odtlačkov prstov
+ Notifikačná LED
+ Čistý Android 6.0
+ Svižný multitasking

Mínusy


- Nestabilná GPS
- Podpriemerný fotoaparát
- Slabý príjem WiFi
- Systém vyžaduje ladenie

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
7.4
Displej
6.5
7.4
Výkon
7.0
7.2
Operačný systém
5.5
6.7
Fotoaparát
5.0
6.1
Výdrž batérie
8.0
7.7
6.8
Hodnotenie redakcie
7.1
Užívateľské hodnotenie
23 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

UMi je výrobca, ktorý si zakladá na silnom marketingu. Určite ste o ňom už z nejakého dôvodu počuli. Nedávno robil crowdsourcingovú kampaň pre projekt Apollo. Popri tom zbieral od fanúšikov rôzne názory na rôzne konfigurácie špecifikácií. Tieto výsledky využíva následne pri výrobe svojich vlajkových lodí. Vydala už niekoľko úspešných smartfónov, ktoré sme pre vás aj dôkladne otestovali, ako napríklad UMi Zero či UMi Iron.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Teraz sa podrobne pozrieme na zúbok novému členovi UMi rodiny s názvom UMi Super. Pri výrobe sa snažil výrobca brať ohľad na výsledky hlasovaní fanúšikov a skĺbiť to do jedného zariadenia. Výsledkom je celokovová konštrukcia s veľkou 4000 mAh batériou. Kovová konštrukcia však spôsobuje veľa komplikácií. Ako sa s nimi UMi vysporiada? Odpoveď na to nájdete v tejto recenzii.

Kúpiť UMi Super za 177 € s príslušenstvom zadarmo!

Akcia končí 31.6.2016

Balenie

Keď kov, tak všade kov

umi-super-recenzia021
UMi verí na lásku na prvý pohľad aj pri smartfónoch. Kvôli tomu kladie veľký dôraz, aby všetko vyzeralo bezchybne už od krabičky. UMi Super tak prichádza vo veľkej, plochej krabici. Tá je celá čierna. Na vrchnáku je vylisované logo výrobcu a tiež zariadenia. Na zadnej strane je nalepená nálepka so špecifikáciami. Hneď po otvorení nájdeme smartfón, vedľa ktorého je umiestná Mediatek Pump Expres nabíjačka s výstupom 5V/7V/9V @ 1,67 A, 12V @ 1,25 A. Pod nabíjačkou je umiestnený USB kábel s USB-C zakončením a podporou rýchleho nabíjania. Posledný balíček s prekvapením nájdeme pod smartfónom, kde je umiestnená malá čierna obálka s manuálom a nástrojom na otvorenie slotu pre SIM.

Konštrukcia a dizajn

Mohutný smartfón do pevnej ruky

umi-super-recenzia001

Keď sa mi UMi Super dostal do rúk, prvé, čo som si všimol, že je trochu ťažší. 197,3 g s 2 microSIM-kami je trochu pocítiť. Hlavne, ak váš hlavný smartfón má okolo 150 g. Toto je však len úvodný dojem a pokiaľ sa týždeň nedotknete iného smartfónu, UMi Super vám už nebude pripadať ťažký. Len iné smartfóny sú výnimočne ľahké. Reálnu hmotnosť si uvedomujete, až keď na otázku: „Čo sa stane, keď mobil spadne na zem?“, budete zvažovať odpoveď. Prepadne sa späť do Číny? Keď začneme pátrať, čo má túto hmotnosť na svedomí, hneď prídeme k celokovovej konštrukcii.

umi-super-recenzia019

Tá je vyrobená z poctivého leteckého hliníka, ktorý je vybavený špeciálnou vrstvou, vďaka čomu je zadná strana feromagnetická. Môžete tak využívať oficiálny stojan do auta od UMi. Kovové spracovanie je na výbornej úrovni. Zadná strana je v strede viac vypuklá, aby sa smartfón používateľovi lepšie držal v ruke. Zároveň vďaka matnej povrchovej úprave sa na nej nedržia odtlačky prstov. Občas sa ľahšie zašpiní klasickými kvapalinami a prachom. Na zadnej strane nájdeme zadný mikrofón, šošovku fotoaparátu, dvojtónový LED blesk, rýchlu čítačku odtlačkov prstov, logo výrobcu a ochranné značky.

umi-super-recenzia015

Samostatne musím vyzdvihnúť spracovanie šošovky fotoaparátu, ktorá nevyčnieva ako pri väčšine smartfónov, ale je mierne vnorená, čo ju chráni pred nechcenými škrabancami. Na samom vrchu a spodku sú umiestnené 2 plastové krytky, ktoré sa snažia imitovať zvyšok obalu. Pod nimi nájdeme umiestnené antény a skrutky, ktoré držia smartfón po kope. Zariadenie je tak veľmi jednoducho servisovateľné a dokonca vám na jeho opravu postačí malý krížový skrutkovač.

umi-super-recenzia002

Pomaly sa dostávame k prednej strane. Tej bez akýchkoľvek pochýb dominuje 5,5″ LTPS FullHD obrazovka od spoločnosti Sharp. Nad ňou je umiestnené slúchadlo, selfie fotoaparát a tiež dvojica senzorov priblíženia a svetla. Pod displejom sú umiestnené 3 kapacitné tlačidlá, z toho je iba jedno tlačidlo podsvietené. Hlavné tlačidlo domov symbolizuje farebný krúžok, ktorý spĺňa funkciu notifikačnej LED diódy. Tá dokáže svietiť širokou paletou farieb a dokonca aj všetkými farbami naraz.

Ovládacie prvky sú rovnomerne rozložené po všetkých hranách smartfónu. Pre milovníkov fotenia skupinových fotografií so samospúšťou tu ostáva úplne rovná spodná hrana zariadenia. Hrana obsahuje hlavný reproduktor, port USB typu C a mikrofón pre volania. Smartfón dokáže rovnako ľahko stáť aj na vrchnej hrane, kde nájdeme iba štandardný 3,5 mm zvukový jack.

Na pravom boku nájdeme dvojité tlačidlo pre ovládanie hlasitosti a tlačidlá napájania. Ľavú stranu okupuje špeciálne tlačidlo, ktorého funkciu si môžete v systéme neskôr prispôsobiť. Tiež sa tu nachádza zásuvka pre 2 microSIM alebo 1 x microSIM a 1 x microSD. Všetky tlačidlá ponúkajú príjemnú odozvu, pri otrasoch nevydávajú zvuky a dobre držia na svojich miestach.

Displej

Chcem vypnúť Slnko

umi-super-recenzia020

UMi Super prichádza s veľkým 5,5″ LTPS displejom od spoločnosti Sharp. Rozlíšenie predstavuje FullHD teda 1920 x 1080 pixelov a jemnosť 400 ppi. Displej je naozaj jemný, nie je možné vidieť voľným okom jednotlivé pixely. Vďaka technológii LTPS je oveľa úspornejší. Oproti technológii IPS to však prináša pomalšiu odozvu a horšie pozorovacie uhly. Odozvu voľným okom rozoznať veľmi nevieme a stále sa to zdá rovnaké. Horšie pozorovacie uhly sa prejavujú ani nie deformáciou farieb, ako celkovou zníženou intenzitou svetla pri pohľade zo strán. Celkovo smartfón prichádza so zlou úrovňou maximálneho jasu. Pri svojom používaní som ho mal celé týždne na maximálnej hodnote. Aj napriek tomu som musel počas slnečných dní vyhľadávať tieň, aby som na displeji niečo videl. Väčšinou, keď je slabý maximálny jas, vykompenzuje to minimálny jas. Ten je však v tomto prípade veľmi silný a preto odporúčam nainštalovať si aplikáciu, ktorá dokáže znížiť jas pod jeho minimálnu úroveň. Smartfón podporuje úpravu farieb Miravision.

Výkon a pamäť

Mediatek Helio P10 nie je na zahodenie

umi-super-recenzia014

Aj keď smartfón nemôžeme porovnávať s výkonnými vlajkovými loďami, ktoré majú výkonu dosť aj na ťaženie bitcoinov, UMi Super poháňaný čipsetom Mediatek Helio P10 má dostatok výkonu aj pre náročnejších používateľov. 8-jadier ARM Cortex-A53 s taktom 2 GHz je v súčasnosti a aj na najbližšie mesiace dostatok výkonu. Plynule zvláda akékoľvek hry vďaka grafickému čipu ARM Mali-T860 MP2 s taktom 700MHz. Multitasking je úžasne plynulý vďaka 4 GB RAM. Zároveň som sa nestretol s tým, že by došlo k ukončeniu nejakých aplikácií. Bez problémov som otvoril aplikácie aj z minulých dní. S narastajúcim výkonom narastá aj vyprodukované teplo a je na každom smartfóne, ako sa s ním vysporiada. Tu sa znovu prejavuje výhoda celokovovej konštrukcie, ktorá dokonalo rozvádza teplo po celom zariadení. Zariadenie sa tak veľmi nerozpáli. Pár stupňov navyše sa dá získať počas nabíjania, ale inak sa teplota ustáli na príjemnej hranici. Veľkosť úložiska dosahuje 32 GB, z toho je pre používateľa dostupných 26 GB. Pokiaľ patríte medzi náročnejších používateľov, ktorí zaplnia gigabajty dát za deň, tak môžete úložisko rozšíriť pomocou microSD karty až to 256 GB.

 

Operačný systém

Čistý Android 6.0 Marshmallow

umi-super-recenzia003

UMi Super prichádza s čistým Androidom 6.0 Marshmallow, ktorý neobsahuje žiadne zbytočné aplikácie navyše. Užívateľské prostredie je nedotknuté. Všetko je tak, ako má byť. Aj napriek tomu je systém na môj vkus nestabilný. Počas testovania som sa stretol so samovoľným reštartom. Raz sa mi smartfón vypol už pri 8 % batérie. Veľmi často sa odpája od WiFi. Počas fotenia zaváhala aj aplikácia fotoaparátu a zasekla sa. Po jej reštartovaní už nebolo možné spustiť fotoaparát až do najbližšieho reštartu celého zariadenia.

Počas môjho testovania vyšli 2 OTA aktualizácie. Posledná priniesla pár závažných noviniek v podobne úsporných režimov batérie. Tie sú tiež nestabilné a po zvolení spadne aplikácia, ktorá ich nastavuje. Všetko tak dobre začalo, no nakoniec prišlo aj toľko sklamaní. UMi však na optimalizácii ešte pracuje, takže táto „finálna“ podoba systému sa zmení.

Systém dostal od výrobcu pár malých vylepšení, ktoré sa prejavujú v nastaveniach smartfónu. Prvou funkciou je Sťahovanie Turbo, ktoré umožňuje sťahovať naraz pomocou WiFi a LTE zároveň. Veľa možností na prispôsobenie poskytuje aj notifikačná LED dióda. Prispôsobiť si môžete napríklad farbu LED podľa typu notifikácie.

Smartfón obsahuje prídavné hardvérové tlačidlo, ktoré je schopné spustiť predvolenú aplikáciu po stlačení. UMi pri návrhu systému bralo ohľad aj na používateľov, ktorí prechádzajú zo smartfónu, ktorý nemal hardvérové tlačidlá. Pre ľahšiu adaptáciu na zariadenie si ich dokážete vynútiť ľahko v nastaveniach a upraviť ich rozloženie. Novinkou v poslednej aktualizácii boli 3 nové úsporné režimy batérie, ktoré ponúkajú profily batérie a ich automatické zmeny. Profily môžete meniť buď manuálne (pri zmene spadne aplikácia), podľa aktuálneho stavu, alebo podľa zvolených časov. Jednotlivé profily majú schopnosť ovládať jas, režim v lietadle, pripojenia, vibrácie.

Smartfón podporuje aj automatické čistenie procesov na pozadí. Táto funkcia vám síce spomalí spúšťanie aplikácií, ale na druhú stranu uvoľní RAM a odľahčí spotrebu. Používateľ má možnosť zvoliť si aplikácie, ktoré nechce, aby boli ukončené.

Všetky UMi smartfóny prichádzajú s nástrojom s tajomným menom ROOTJOY. Tento nástroj slúži pre správu zariadenia, zálohovanie a inštaláciu aplikácií, správu SMS, hovorov, súborov aj obrázkov. Nástroj tiež ponúka možnosť bezpečne zmeniť predinštalovanú ROM za inú, ktorá vám viac vyhovuje. V súčasnosti žiadne ROM pre UMi Super k dispozícii nie sú. UMi s ich vývojom začne hneď, čo dokončí optimalizácie systému.

Výdrž batérie

4000 mAh je slušný nadpriemer

umi-super-recenzia012

UMi Super prichádza s veľkou 4000 mAh batériou, čo je výsledok fanúšikovských hlasovaní. Pri každom hlasovaní víťazila veľká batéria nad menšími, a to aj za cenu hrubšieho tela smartfónu. Pri mojom náročnom používaní som však zariadenie nabíjal každý deň večer. Počas jedného menej náročného dňa som skúsil smartfón v noci nenabíjať. 6:12 som zariadenie odpojil z nabíjačky, o polnoci som mal už iba 38% a obrazovka bola zapnutá celkovo 4 hodiny. Ďalší deň bolo používanie ešte miernejšie. Keď som sa zobudil ráno 5:10, batéria mala 33%. Chvíľu som mobil používal, batéria klesla na 31%. Po finálnom zobudení mal mobil 28%, čo je strata 8% za 10 hodín, keď nepočítam prácu počas prebudenia. Posledné percentá padali dosť rýchlo, snažil som sa urobiť pár fotiek, už keď som mal 9% a zablokoval som smartfón, došlo k jeho vypnutiu. Podarilo sa mi ho zapnúť a pokračoval som so 7%. Takto som celkovo vydržal na jedno nabitie až do 16:20. Obrazovka bola počas toho zapnutá skoro 5 hodín a aj to pri vysokých hodnotách jasu. Pri miernejšom používaní smartfón môže vydržať aj 2 dni na jedno nabitie. Urobil som aj testy PCMark, kde smartfón vydrží na jedno nabitie 11 hodín aj 51 minút. Pri pohľade na krivku vybíjania je možné si všimnúť, že je dosť nerovnomerná. Po štarte sa počas 10 testovacích cyklov udržal stav batérie na 100%. Až potom začal padať.

UMi Super screen 055

Smartfón podporuje technológiu rýchleho nabíjania Mediatek Pump Expres Plus, vďaka čomu sa mi podarilo nabiť zariadenie z 15% na 90% za 1 hodinu 19 minút, čo je výborný čas vzhľadom na použitú batériu.

Po poslednej OTA aktualizácii výrobca do systému pridal špeciálne profily napájania, ktoré si môžete jednotlivo časovať podľa vášho režimu dňa, aby sa napríklad automaticky odpojila v noci WiFi, čistili úlohy na pozadí alebo prakticky uspal celý mobil okrem budíka.

 

Fotoaparát

Nevyladený LED blesk

umi-super-recenzia017

Fotky z UMi Super sú skôr podpriemerné. Všetko má na svedomí 13 MPx od výrobcu Panasonic. Viac parametrov fotoaparátu, bohužiaľ, výrobca bližšie nespresnil. Fotografie počas dňa majú nádherné vierohodné farby, ale často sú neostré. Celkovo pravý bok na každej fotografii je rozostrený. HDR režim fotky občas veľmi presvetľuje. Makro fotografie sú na použiteľnej úrovni.

V prechodných podmienkach, v šere,  si smartfón vedie asi najhoršie. Výsledné fotografie sú plné šumu a navyše sa zvyknú objavovať fialové fľaky, ktoré znásobujú výsledný nepríjemný dojem.

Pri nočných fotografiách sa situácia trochu zlepší. Mobil má však problém zaostriť a pre dosiahnutie použiteľných fotografií odporúčam mobil na niečo položiť, najlepšie upevniť do statívu. Najviac ma však zradila kvalita makro fotografií s bleskom. Nočné fotografie sú výrazne nažltnuté vďaka dvojtónovému blesku.

Kompletnú galériu fotografií vytvorených UMi Super nájdete na tomto odkaze.

Aplikácia fotoaparátu ponúka až 12 rôznych farebných filtrov. Nahrávanie videa prebieha pri maximálnom rozlíšení FullHD pri 30 snímkoch za sekundu, aj tu je možné pozorovať neostrý obraz a mierne rozostrený pravý bok.

Konektivita

Signál?

umi-super-recenzia023

Po stránke špecifikácií UMi Super prichádza s výbornou konektivitou zahŕňajúcou plnú podporu slovenských LTE frekvencií, GPS s AGPS a GLONASS, najnovší Bluetooth 4.1, dvojpásmové Wifi 802.11 a/b/g/n, USB typu C s podporou OTG. Tu si však daň vyžiadala kovová konštrukcia, ktorá všetky signály silno tieni. Telefónne signály sú na výbornej úrovni. Vrásky na čele vám však urobí WiFi, ktorá je oveľa slabšia v príjme signálu. Posledným klincom do rakvy je GPS. Prvý fix prebehne do 3 minút. Následne si mobil lieta po okolí ako odtrhnutý z reťaze a nikdy sa nezastaví. Nasvedčuje tomu aj test cez aplikáciu MyTracks, kedy bol smartfón nehybne umiestnený na drevenej lavičke po dobu 30 minút. Test som zopakoval aj po novej OTA aktualizácii, ktorá sľubovala vylepšenie GPS signálu. Ten sa však pravdepodobne ešte viac zhoršil. Ak vás tieto výsledky už teraz strašia, skúste si predstaviť, aké to bude, keď smartfón dostanete do rúk. Ruka tiež zhoršuje príjem signálu a spôsobuje tak veľké odchýlky.

GPS som otestoval v praxi aj pri sledovaní trasy. Výsledkom bolo to, že smartfón prvých 30 minút nič nezaznamenal, následne začal cestu zaznamenávať a potom signál stratil znovu v horskom teréne. Pri pohybe v meste bol záznam tiež nepresný. Celú trasu si môžete pozrieť tu.

Multimédiá

Jedna zo silných stránok UMi Super

umi-super-recenzia011

Ako multimediálne zariadenie si UMi Super svoju cestu vie nájsť veľmi ľahko. Predurčuje ho k tomu veľký 5,5″ displej s kvalitným podaním farieb. Okrem toho UMi Super obsahuje mono reproduktor, o ktorom výrobca tvrdí, že vydáva kvalitný Hi-Fi zvuk. Toto tvrdenie sa mi  sčasti podarilo. Bassy z neho síce nedostanete, ale zvuk je pomerne čistý a zaraďujem ho medzi to lepšie, čo som zo smartfónov počul. Výhodou je, že aj po zakrytí mriežky s reproduktorom nie je počuť žiadnu deformáciu zvuku alebo zníženie jeho intenzity. Smarfón tak môžete držať, ako len chcete. Vstavaný prehrávač hudby podporuje priestorový zvuk a obsahuje tiež vstavaný ekvalizér.

Záver

UMi Super: Konektivita mu nepristane


umi-super-recenzia-nahlad

Pomaly prichádzame k záverečnému zúčtovaniu. UMi Super prešiel podrobným testovaním, kde ukázal svoje svetlé stránky, rovnako ako aj tie tienisté. Neutrálne musím hodnotiť kovovú konštrukciu, ktorá síce dobre odvádza teplo, nezanecháva odtlačky prstov, je ľahko servisovateľná a pôsobí pevným dojmom. Na druhú stranu spôsobuje silné problémy pre signál WiFi a GPS. Sklamala tiež optimalizácia systému, na ktorej má čo výrobca ešte vylepšovať. UMi na nej však stále pracuje a treba dúfať, že sa to čo najskôr zlepší. Dobré hodnotenie si zaslúži batéria, ktorá dokáže vystačiť na 2 dni priemerného používania. UMi Super by som odporúčal používateľovi, ktorý hľadá zariadenie s kvalitnou konštrukciou, dobrou výdržou, notifikačnou LED. Zároveň si nepotrpí na surovom výkone, zato chce svižný systém bez zbytočných predinštalovaných aplikácií a výborným multitaskingom. Cieľový používateľ by nemal využívať často GPS a mať dobrý dátový balík. UMi Super si môžete aktuálne zakúpiť za skvelých 177 € v akcii e-shopu Gearbest.com.

Kúpiť UMi Super za 177 € s príslušenstvom zadarmo!

Akcia končí 31.6.2016

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom