Prehľad
Mobilná sieť

2G: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G (LTE): 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

155 x 75 x 8,8 mm, 185 g

Displej

IPS, 5.5-palcov, 1920 x 1080 pixelov, 401 ppi

Čipset

MediaTek Helio P10, štyri jadrá Cortex-A53 1.8 GHz & štyri jadrá Cortex-A53 1.0 GHz
GPU: Mali T860 MP2

RAM

4 GB

Operačný systém

Android 6.0.1 Marshmallow

Pamäť

32 GB

Fotoaparát

13 MPx (4224 x 3168 pixelov), snímač SAMSUNG S5K3L8, ISOCELL, veľkosť pixelov 1,11 µm, clona f/2.4, HDR, PDAF
Video: 1080p@30fps, 720p@30fps
Predný fotoaparát: 5 MPx (2560 x 1920 pixelov), GalaxyCore GC5005, clona f/2.8, veľkosť pixelov 1,13 µm, rozlíšenie videa 640 x 480 pixelov

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 4.1, GPS, GLONASS, A-GPS, USB Type-C s OTG,

Batéria

4000 mAh, rýchlonabíjanie PE+ pri 4.35 V

Ostatné

Akcelerometer, gyroskop, proximity senzor, svetelný senzor, kompas, kovová konštrukcia, 3,5 mm audio jack, snímač odtlačkov prstov

Plusy

+ Hliníková konštrukcia
+ Kvalitný displej
+ Rýchlosť systému
+ Multitasking
+ Plná podpora LTE

Mínusy

- Vyššia hmotnosť
- Neúplný preklad systému
- Priemerný fotoaparát
- Reproduktor a kvalita zvuku

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.0
7.4
Displej
8.0
7.5
Výkon
7.0
6.8
Operačný systém
8.0
6.3
Fotoaparát
6.0
6.5
Výdrž batérie
8.0
7.5
Zhodnotenie

UMi Plus je výkonným smartfónom strednej triedy, ktorý dokáže zaujať aj náročnejšieho používateľa. Spoločnosť vyrobila model, ktorý sa síce podobá na iné smartfóny, no dokáže zaujať aj svojimi unikátnymi atribútmi. Samozrejme, má aj zopár nedostatkov, ktoré ale z časti kompenzuje nižšia cena.

7.5
Hodnotenie redakcie
7.0
Užívateľské hodnotenie
12 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Po stopách väčších výrobcov sa snaží ísť spoločnosť UMi, ktorá doteraz predstavila niekoľko pomerne vydarených smartfónov. Aj napriek snahám vytvoriť kvalitnú vlajkovú loď sa jej to doposiaľ nepodarilo úplne dokonale, no skúsenosťami a kvalitnejšími smartfónmi pozdvihne výrobca časom svoje renomé, ktoré pomaly napráva aj nami testovaný model UMi Plus.

Aj keď na trhu už existuje vylepšený nástupca s prívlastkom „E“, pri testovaní sme dali najprv prednosť jeho predchodcovi. Ten má tiež dizajnové základy známe z iných smartfónov a mnohým na prvý pohľad môže pripomínať akýsi mix. Pravdou však ostáva, že aj napriek podobe je UMi Plus osobitým zariadením, ktoré si svojim výkonom a spracovaním nájde budúcich majiteľov. Svojským prístupom tak výrobca priniesol trhu zariadenie, ktoré dokáže uspokojiť aj náročnejších používateľov, ktorí si zakladajú na plynulosti systému a čistom Androide.

Kúpiť Umi Plus za 213 €

Balenie

Plastová krabička so základnou výbavou

umi-plus-recenzia-foto-29

UMi, podobne ako iní výrobcovia, skúša meniť dizajn a tvar balení, a tak po širokej krabičke modelu UMi Super prišiel čas na zmenu. Model Plus je uložený v užšom, no podobne spracovanom balení, ktoré je z plastu a na vrchu balenia sa nachádza kryt s logom výrobcu. Ihneď po otvorení sa naskytá pohľad na krásny smartfón, ktorý sa (možno nie náhodou) podobá na OnePlus 3.

umi-plus-recenzia-foto-2

Pod ním je ukrytý adaptér pre rýchle nabíjanie spolu s nabíjacím káblom s prekrytím manuálom. Malé, no nie dôležité mínus u mňa dostáva balenie za uloženie nástroja na výber hybridného SIM slotu. Výrobca preňho spravil špeciálne miesto, z ktorého sa pomerne nepohodlne vyberá, na rozdiel od klasického výrezu priamo v papierovom obale manuálu.

Konštrukcia a dizajn

Z každého rožka troška

umi-plus-recenzia-foto-5

Pri dizajnovom návrhu nového modelu Plus si výrobca zrejme veľa námahy nedal a využil systém skladania, pretože už pri prvom pohľade je vidieť, že aj z prednej a zadnej strany sa smartfón podobá na modely iných výrobcov. Kombináciou dizajnov teda vznikla nová podoba UMi Plus, ktorý sa vpredu nápadne podobá na OnePlus 3 a zadná stena pripomína Meziu MX5. UMi si od nich zobralo viac než dosť, čoho výsledkom je práve kontroverzný dizajn testovaného modelu, ktorý hneď po prvom uchopení do ruky „zaujme“ aj svojou váhou. S čistým svedomím môžem tvrdiť, že UMi Plus patrí k tým ťažším, nakoľko jeho váha dosahuje až 185 g. Tú je poriadne cítiť už pri prvom uchopení zariadenia. Aj napriek vysokej váhe však príjemne sadne do ruky, no svojou veľkosťou nemusí byť vhodný pre každého.

umi-plus-recenzia-foto-12

Na prednej strane smartfónu sa nachádza IPS displej a vrchnú časť obýva snímač predného fotoaparátu. Z druhej strany horného reproduktora sú uložené snímače, ktoré sú dobre ukryté pred zrakom používateľa. Keď sa presunieme na spodnú časť, pod displejom si našiel miesto snímač odtlačkov prstov, ktorý je integrovaný v hardvérovom tlačidle. Po stranách snímača sú umiestnené softvérové tlačidlá, ktoré z nepochopiteľných dôvodov nie je možné podsvietiť a používateľ tak ide v podstate „na slepo“.

umi-plus-recenzia-foto-15

Bočné strany okupujú tlačidlá na reguláciu hlasitosti a zapínacie tlačidlo, ktoré sú uložené na pravej strane. Tie majú pri stláčaní trocha väčší odpor a vydávajú zvuk podobný cvaknutiu. Ľavá strana dostala iba jedno tlačidlo pre spúšťanie fotoaparátu v rovnakom konštrukčnom spracovaní a hybridný SIM slot pre dve SIM karty alebo pre jednu SIM kartu, a jednu microSD kartu. Vrchnú stranu vybavil výrobca 3,5 auio mm jackom, ktorý je situovaný na ľavej strane. Spodok dostal čoraz viac používaný USB-C konektor, ktorý sa nachádza medzi dvoma mriežkami. Reproduktor je však umiestnený iba v pravej z nich.

umi-plus-recenzia-foto-18

Zadnú stranu „Pluska“ obsadil hlavný fotoaparát, ktorý mierne vytŕča z konštrukcie a telefón tak neleží priamo na rovnom povrchu. Pod ním sa nachádza duálna LED dióda pre prisvetľovanie v nočných podmienkach a „bodkou“ nad fotoaparátom je mikrofón. Najviac viditeľnými a podľa mňa až príliš veľkými časťami zadnej strany sú plastové predely antén, ktoré trocha kazia celkový dojem. Poslednou zastávkou je už len názov výrobcu v strede zadnej steny, pod ktorým je označenie modelu Plus a potlač certifikácie.

umi-plus-recenzia-foto-7

Displej

Dobrý IPS panel 

umi-plus-recenzia-foto-8

UMi vybavilo model Plus v celku dobrým IPS displejom, ktorý pokrýva takmer 72 % prednej strany o veľkosti 5,5″ s jemným FullHD rozlíšením. Hustota pixelov dosahuje 401 ppi. Zaujme aj možnosť úpravy obrazu, farieb a dynamického kontrastu, ktoré je možné ovládať v samostatnej aplikácií MiraVision. Tá umožňuje nastaviť používateľovi režim farieb, v ktorom sú na výber možnosti so štandardným nastavením, jasnými farbami alebo používateľský režim. Počas celého testovania som mal zvolený režim „Jasné farby“, s ktorým sú obrázky a videa trocha živšie. Nastavenie dynamického kontrastu oživí celý obraz, zostrí detaily a celkovo robí lepší dojem z prezerania fotiek, či sledovania videí. Doplnkové nastavenia, ako sýtosť, jas obrázkov, ostrosť, či teplota farieb sú však dostupné iba v používateľskom nastavení. Svoju úlohu dobre plnila aj automatická regulácia jasu. Počas celého testovania som nezaznamenal problémy s čitateľnosťou ani na priamom slnku a pozorovacie uhly sú na dobrej úrovni. Hodnota minimálneho jasu je dobre prispôsobená pre nočné podmienky a nedráždi oči ani pri dlhšom používaní v nočných podmienkach. Chýba však možnosť odstránenia modrej farby, čo by  ešte viac ochránilo zrak používateľa.

Výkon a pamäť

Plynulý chod s dobrým multitaskingom 

umi-plus-recenzia-foto-14

Plus-ko sa síce nemôže rovnať iným vlajkovým lodiam, ktoré vo svojej výbave skrývajú top procesor od spoločnosti Qualcomm, no napriek tomu poteší aj náročnejších používateľov. MediaTek Helio P10 pracuje relatívne dobre vďaka ôsmim jadrám Cortex-A53. Čo sa grafického výkonu týka, ten je postačujúci aj pre novšie hry a akcelerátor Mali-T860 svoju činnosť nedáva najavo ani prílišným prehrievaním. Čiastočne za to vďačí celokovovej konštrukcií, ktorá dokáže rovnomerne rozviesť teplo po konštrukcii. Ďalším veľkým plusom pre toto zariadenie je aj operačná pamäť RAM, ktorá prišla s kapacitou 4 GB. Tá sa postarala o dostatočne plynulý multitasking, pri ktorom som nepostrehol automatické zatváranie aplikácií a večer som si vedel bez problémov otvoriť ešte aplikácie, ktoré som používal ráno. Veľkosť vnútorného úložiska dosiahla kapacitu 32 GB, z ktorých je pre používateľa dostupných 24,69 GB, čo je dostatok pre rôzne aplikácie a súbory, no pre tých náročnejších je k dispozícií rozšírenie pomocou microSD karty až do veľkosti 256 GB. Nechýba ani podpora OTG, pomocou ktorej si používateľ môže pripojiť ku smartfónu rôzne zariadenia od myši, cez USB kľúč, až po klávesnicu.

Operačný systém

Nepoškvrnený Marshmallow 

Výrobca stavil na dobrú klasiku od Googlu, a preto UMi Plus neobsahuje žiadnu špecifickú nadstavbu a môžeme v ňom nájsť klasický, nedotknutý operačný systém Android vo verzii 6.0 Marshmallow. Počas môjho testovania som sa nestretol s výrazným zaváhaním systému a všetko bežalo správne. Je viditeľné, že sa pri novom Plus-ku výrobca poučil a dotiahol zopár nedokonalostí. Chváliť sa však nemôže celkovým prekladom systému. Ten totiž obsahuje mnoho nepreloženého textu či názvov a aj pri preloženom obsahu som sa stretol so zlým gramatickým spracovaním, na ktorom si výrobca mohol dať viac záležať. Pozitívne však beriem starostlivosť spoločnosti o používateľov, pretože počas testovania dostal telefón 2 OTA aktualizácie, ktoré opravovali rôzne menšie chybičky „krásy“.

V nastaveniach nechýba ani možnosť nastavenia farby indikačnej LED diódy pre rôzne akcie, ktoré je možné prispôsobiť. Pre efektívne využitie batérie je k dispozícií aj správa profilov, v ktorej sa dá voliť medzi troma prednastavenými režimami, s možnosťou vlastných úprav a nechýba ani používateľský režim. Posledný z nich dokáže automaticky zaznamenávať používanie smartfónu a následne podľa toho určiť správne nastavenia pre dlhšiu výdrž batérie.

Snímač odtlačkov prstov

Do tohto modelu sa výrobca rozhodol použiť klasický snímač odtlačkov prstov, ktorý zakomponoval do hardvérového tlačidla. To, podobne ako tlačidlá pre reguláciu hlasitosti, pri stlačení vydáva zvuk cvaknutia a pôsobí tak trocha lacným dojmom.

Vychytať treba aj jeho presnosť, pretože pri testovaní sa často stávalo, že snímač nerozoznal odtlačok ani po druhom pokuse. Okrem toho slúži snímač odtlačkov prstov na potvrdzovanie rôznych akcií v systéme, no chýba podpora zamykania aplikácií pomocou odtlačku prstov.

umi-plus-recenzia-foto-9

Výdrž batérie

Čím väčšia, tým lepšia 

umi-plus-recenzia-foto-26

UMi síce nepatrí medzi výrobcov s ponukou najvýkonnejších smartfónov, no dokáže zákazníkovi poskytnúť dobré zariadenie, za nízku cenu a s dobrou batériou. V mojom prípade model Plus dostal až 4000 mAh batériu, čo sa prejavilo už po niekoľkých hodinách, keď mal smartfón stále dostatok energie na prácu. Pri náročnom testovaní som používal sociálne siete, ktoré som neskôr striedal dlhým hraním náročných, ale aj priemerných hier. Nevynechal som ani niekoľko desiatok minút pozerania videí na YouTube a pripojenia k internetu som striedal medzi Wi-Fi a mobilnými dátami, z ktorých som často využíval 4G sieť. Výsledok bol jednoznačný, a to, že UMi nevložilo do tohto modelu veľkú batériu pre nič, za nič. Výdržou síce veľmi neexcelovala ale aj po celom dni používania vie smartfón poskytnúť dosť energie aj pre večerné surfovanie po internete. Pri menej náročnom používaní vydrží batéria na jedno nabitie bez problémov aj dva dni.

Užitočnou je aj podpora rýchleho nabíjania Mediatek Pump Expres Plus, vďaka ktorej sa dokáže smartfón nabiť z 15 % kapacity batérie na 90 % za 86 minút a úsporný režim batérie, ktorý sa aktivuje podľa nastavenej hodnoty dokáže predĺžiť jej činnosť o dostatok času, kým sa dostanete k nabíjačke.

Fotoaparát

Zázraky sa nekonajú 

umi-plus-recenzia-foto-25

Konečne sa dostávame k ďalšej podstatnej časti recenzie, fotoaparátu, ktorý však vôbec neprekvapil, skôr naopak. Pre aplikáciu fotoaparátu je na bočnej strane dostupné hardvérové tlačidlo, ktoré slúži len na spustenie fotoaparátu, a to iba v odomknutom stave zariadenia. Šošovku hlavného fotoaparátu radím až k nižšej triede. UMi sa rozhodlo použiť snímač fotoaparátu typu ISOCELL s rozlíšením 13 MPx od spoločnosti Samsung, no zrejme nespravil veľmi dobré rozhodnutie. Počas fotenia za denného svetla si viedol smartfón celkom dobre, no musím mu vytknúť nízku ostrosť fotografií aj napriek dobrému podaniu farieb. Celkovo je kvalita fotiek počas dňa priemerná. Problém prichádza so súmrakom a nocou. Tam sa dostáva snímač do problémov a najväčším sklamaním pre mňa bolo zaostrovanie, ktoré pri slabom svetle trvalo aj viac ako 3 sekundy. Hodnota jasu a kontrastu bola na prijateľnej úrovni. S pribúdajúcou tmou sa na fotkách začal vytvárať veľký šum, no HDR režim dokáže snímkam pomôcť za každých okolností, aj keď nie vždy príliš výrazne.

HDR vs. Originál
[twenty20 img1=“52898″ img2=“52899″ offset=“0.5″]


[twenty20 img1=“52925″ img2=“52926″ offset=“0.5″]

Viac fotografií v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze.

Svoju prácu dobre odviedla aj duálna prisvetľovacia LED dióda, ktorá dodáva v noci dostatočnú úroveň svetla. Video je možné nahrávať vo FullHD rozlíšení. Počas dňa má video priemernú kvalitu, no snímač sa znova dostáva do úzkych pri slabom svetle, kedy už je viditeľný veľký šum.

Aplikácia fotoaparátu ako kompenzáciu ponúka viacero špeciálnych režimov, vrátane farebných filtrov, zachytenia úsmevu, funkcie „Face Beauty“, či sekvenčného snímania. Predná kamera s rozlíšením 5 MPx a snímačom GalaxyCore GC5005 dokáže zachytiť pomerne dobré selfie fotky, no v interiéri sa znova prejavuje väčší šum. Kvalita videa prednej kamery sa pohybuje skôr na podpriemernej úrovni a pri pohybe sa video priveľmi rozmazáva.

Konektivita

Nedostatočné GPS

umi-plus-recenzia-foto-28

UMi vybavilo model Plus kvalitnou konektivitou, ktorá ale má svoje „muchy“. Do výbavy dostal Wi-Fi 802.11a/b/g/n, či Bluetooth vo verzii 4.1 a veľmi poteší aj plná podpora LTE pripojenia spolu s DualSIM funkcionalitou. Pri surfovaní prostredníctvom Wi-Fi som sa stretol len s výnimočnými výpadkami signálu a nechýba ani Wi-Fi Direct, dual band, či možnosť vytvorenia Wi-Fi hotspotu. Pred pripojením smartfónu k 4G sieti bolo nutné nastaviť bod APN a chvíľu trvalo, kým sa nadviazalo spojenie, ktoré bolo občas nestabilné. V tomto smere mu musím vytknúť časté odpájanie zo 4G siete aj napriek tomu, že sa smartfón nachádzal v plne pokrytej oblasti. V DualSIM konektivite výrobca zvolil starší typ slotu, do ktorého je možné vložiť buď dve microSIM karty alebo jednu v kombinácií s microSD pamäťovou kartou.

Chýba mu aj podpora pre NFC a celkový dojem znižuje aj GPS, ktoré je doslova sklamaním. Už prvé zameranie zariadenia skončilo nepresným výsledkom. Situácia sa nezmenila ani po opakovaných pokusoch, keď aplikácia MyTrack znova ukázala zlú polohu, ktorá sa od skutočnej vzďaľovala aj o viac ako 150 metrov. Pri testovaní pomocou GPS benchmarkov sa tieto nepríjemnosti potvrdili znova. V aplikácií GPS Status & Toolbox trvalo fixovanie satelitov príliš dlho a nepodarilo sa zaznamenať všetky z nich. Pri ostatných testoch si UMi Plus tiež neviedol najlepšie. Testovanie pomocou aplikácie Endomondo ukázalo nepresné kopírovanie prejdenej trasy, ktorá sa neraz vzďaľovala od skutočnej polohy zhruba o 20 m.

Multimédiá

Priemerný zvuk 

umi-plus-recenzia-foto-13

Veľa námahy si výrobca nedal ani pri úprave aplikácie Galérie a Hudby. Obe majú pomerne zlý dizajn, ktorý UMi mohlo vylepšiť. V Galérii je možné upraviť zobrazenie fotiek buď do rozloženia mriežky, alebo filmového pásu a nechýba ani úprava fotiek rôznymi nástrojmi. Ani to však neodvedie pozornosť od nie najlepšieho rozloženia prvkov oboch aplikácií. Tie ostali na rovnakom mieste, na ktoré ich umiestnil Google. Jediným plusom je prezeranie fotografií a videí na veľkom displeji s dobrým podaním farieb a možnosťou úprav obrazu, ktoré oživia každú snímku.

Zvukový výstup reproduktora je iba priemerný. Aj keď výrobca vybavil model Plus funkciou Hi-Fi+, tóny ktoré vydáva to ani zďaleka nepripomínajú, pretože pri prehrávaní sa používateľ dočká len príliš vysokých tónov, ktoré pri maximálnej hlasitosti spôsobujú veľké skreslenie a nekvalitnú reprodukciu zvuku. Tento neduh z časti napráva zvukový výstup slúchadiel. Samotná aplikácia Hudby ešte obsahuje aj doplnkové nastavenia zvuku, ktoré sú však skôr na príťaž ako na úžitok a UMi rozhodne týmto smerom nespravilo správny krok.

Záver

Dizajnový kríženec, ktorý dokáže zaujať 

Spoločnosť UMi sa snaží vyrábať dobrých zástupcov strednej triedy, no zatiaľ sa jej to darí iba čiastočne, pretože aj model Plus má svoje mínusy a výrobca tak má v budúcnosti ešte čo naprávať. Napriek tomu smartfón zaujme dobrým konštrukčným spracovaním a kvalitou displeja, ktoré sú na zariadenie strednej triedy spracované pomerne dobre. Po dizajnovej stránke už na prvý pohľad môžeme vidieť podobnosť s modelmi iných výrobcov. To mohol výrobca pozmeniť a priniesť vlastný, originálny dizajn, ktorý by možno zaujal oveľa viac. Osobne ma na tomto smartfóne zaujal veľký 5,5″ FullHD displej s možnosťou úprav obrazu, ktoré síce s farbami príliš nečarovali, no dokázali ich upraviť dostatočne na to, aby sa zlepšil zážitok z jeho používania. Pozornosť si u mňa získal aj plnou podporou LTE sietí, s ktorou dokáže využiť všetky naše pásma. Smartfón ma počas testovania nesklamal ani svojou plynulosťou a rýchlosťou. Tieto dve pozitíva ešte dopĺňa aj dobrý multitasking.

umi-plus-recenzia-foto-16

Kúpiť Umi Plus za 213 €

Pri používaní bolo najväčším sklamaním GPS, ktorého zlé spracovanie dokázalo aj testovanie. U konkurencie v rovnakej cenovej relácii si s touto funkciou dokázali výrobcovia poradiť oveľa lepšie. Kvalitnejším spracovaním mohol prejsť aj reproduktor zariadenia a fotoaparát, ktorý nedosahoval požadované výsledky a trpel častými problémami najmä za zníženého svetla, čo dokazujú aj priložené fotografie a videá. Pri fotografovaní ma zaskočilo príliš dlhé zaostrovanie, s ktorým malo Plus-ko problém hlavne pri nedostatočnom svetle. Aj keď má UMi Plus veľa nedokonalostí, dokáže ich kompenzovať v iných smeroch, na ktoré sa budúci majitelia môžu zamerať a na oplátku tak dostanú smartfón strednej triedy s kvalitnou konštrukciou a plynulým systémom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú