331 x 220 x 16 mm
1,345 kg
14 palcový, IPS, FullHD (1920 x 1080)
Intel Celeron N34550, štvorjadrový s taktom 1,1 GHz (Turbo až 2,2 GHz)
Grafický čip: Intel HD 500
6 GB DDR3
Windows 10 Home (čínsky a anglický jazyk), možnosť stiahnuť dodatočne ďalšie jazyky
128 GB M.2. SSD
2 MPx
3,5 mm jack, microHDMI, slot na SD karty, 2x USB 3.0, Wi-Fi: 802.11ac, Bluetooth 4.2
4900 mAh, Li-ion
výdrž približne 5-7 hodín
nabitie za 3 hodiny
+ Kvalitné hliníkové telo
+ Pasívne chladenie
+ Vysoký výkon
+ Nízka cena
+ Pohodlná klávesnica
+ Výdrž batérie
+ Bohaté možnosti nastavenia v BIOSe
- Reproduktory
- Zastaralý konektor nabíjania
- Vysoký spodný okraj displeja
- Touchpad reaguje na kliknutie iba v spodnej časti
Pred kúpou Teclast F7 som bol ohľadom lacných notebookov z Číny trochu skeptický aj ja. Tento kúsok však úplne zmenil môj pohľad na tieto zariadenia a teraz viem, že jeho kúpou som spravil dobre. Príjemne ma prekvapil veľmi kvalitnou konštrukciou, krásnym IPS displejom, slušným výkonom vzhľadom k cene, ale aj pohodlnou klávesnicou. Negatívom sú nekvalitné reproduktory aj starší konektor pre nabíjanie, čo však nie je nič hrozné. V tejto cene nič lepšie nezoženieš.
Možno si pamätáš, ako som pred niekoľkými dňami napísal článok o tom, ako som si vyberal lacný notebook s čo najlepšími požiadavkami. Voľba padla nakoniec na Teclast F7, ktorý ako jeden z mála vedel ponúknuť dostatočné špecifikácie, aby som o ňom vôbec začal uvažovať.
Bojíš sa doručenia z Číny? Už nemusíš
Notebook som tak objednal a zároveň som zvolil dopravu EU Priority Line, aby som túto novinku vyskúšal. Ide o akési rozšírenie známej dopravy EU Express, ale je výrazne lacnejšia, no pritom stále rýchla a aj tu ti balík donesie kuriér priamo až k dverám. Samozrejme, bez akýchkoľvek ďalších poplatkov, ktoré by navýšili cenu notebooku. S colnicou som ja ako zákazník absolútne nič neriešil a celé colné konanie v tomto prípade zastrešuje priamo predajca.
Teclast F7 za najnižšiu cenu
Doručenie bez ďalších poplatkov
Celkový čas od vytvorenia objednávky a doručenia notebooku bolo len 13 kalendárnych dní! Je to zhruba tak, ako to uvádza aj samotný predajca (7 – 15 prac. dní). A ako tento notebook obstál? Oplatí sa kupovať takéto lacné zariadenie, v podstate neznámej značky?
Kvalitné spracovanie, ktoré by som nečakal
Začnem najprv spracovaním samotného notebooku. Popis hovoril o hliníkovej konštrukcii, čo som však bral s rezervou. O to viac ma prekvapilo, ako dobre je notebook spracovaný. Všetko presne sedí, je príjemné na dotyk a funguje tak, ako má. Pánty sú dostatočne tuhé a držia svoju polohu. Jednou rukou ho však neotvoríš.
Potešil ma aj veľký touchpad, nakoľko na mojom starom notebooku bol veľmi malý. Ide v podstate o clickpad, čo znamená, že tlačidlá na kliknutie nie sú oddelené, ale sú súčasťou jedného celku. K tomu mám len jedinú výhradu a to takú, že na kliknutie by mohol reagovať o čosi vyššie a nie až takmer na konci.
Klávesnica má príjemný zdvih a pri písaní je relatívne tichá. Vyhovuje mi na nech aj rozloženie a veľmi chválim aj šípky s klasickou veľkosťou. K dokonalosti mi chýba už azda len slovenské popisky kláves a ich posvietenie. No vzhľadom k cene by som chcel už asi veľa.
Po bokoch zariadenia sa nachádzajú 2x USB 3.0 porty, 3,5 mm jack, čítačka kariet, micro HDMI konektor a nabíjací. Škoda, že výrobca nepoužil na nabíjanie USB-C konektor, ktorý je predsa len modernejší a všestrannejší. Poteší aspoň malý nabíjací adaptér. Rozloženie konektorov mi vyhovuje a aspoň mne postačuje aj ich počet.
Výkonom úplne postačuje
Poďme teraz k samotnému používaniu notebooku. Po jeho zapnutí sa rozbehne nastavenie systému Windows 10. To je možné len v zopár jazykoch, no našťastie je medzi rôznymi ázijskými aj angličtina. Neskôr je samozrejme možné inštalovať ďalšie jazyky. Treba sa však zo začiatku obklopiť trpezlivosťou, nakoľko systém si bude inštalovať svoje ďalšie doplnky a programy a zaberá to dosť výkonu – proste Windows.
Z celkového úložiska 128 GB zostane pre používateľa 118 GB, čo je veľmi slušné. Pre účel notebooku je to podľa mňa dostačujúca hodnota. Ak by ti to však nestačilo, môžeš si pamäť rozšíriť pomocou väčšieho SSD disku typu m.2 alebo pamäťovej karty. Počas bežného používania (niekoľko okien v prehliadači + Excel) je využívaných približne 60 % zo 6 GB RAM. Využitie procesora je cca 30 %.
Treba si uvedomiť, na čo notebook bude využívaný. Pre mňa na písanie článkov, prehliadanie internetu či pozeranie filmov je ako stvorený. Výkonom plne postačuje a vďaka SSD disku je práca na ňom veľmi svižná. Na nejaké hranie však rovno zabudni. Jedine tak staršie tituly, ktoré majú veľmi nízke požiadavky. Na to však nie je notebook určený, hlavne aj kvôli pasívnemu chladeniu. To znamená že tu nie je prítomný žiadny ventilátor a notebook je tak úplne tichý. Rozhodol som sa preto zmerať aj jeho teploty. Prvé meranie prebiehalo v pokoji a izbovej teplote 24 stupňov. Druhé meranie bolo počas benchmarku Cinebench v rovnakej izbovej teplote. Vykonané boli laserovým meračom zo vzdialenosti 30 cm. Výsledky sú viac než slušné.
Pokojová vs teplota v záťaži
[twenty20 img1=“128356″ img2=“128358″ offset=“0.5″]
Pokojová vs teplota v záťaži
[twenty20 img1=“128355″ img2=“128357″ offset=“0.5″]
Dôležitým parametrom pri takomto type notebooku je výdrž batérie. Tá je v tomto prípade priemerná. Pri polovičnom jase, zapnutej Wi-Fi a práci na internete sa výdrž pohybuje okolo 5,5 hodiny. S nižším jasom a aktivovaným šporičom batérie sa vieš dostať na približne 8 hodín. Nie je to najhoršie, no čakal som o čosi viac. Následné nabitie trvá (pokiaľ na ňom pracuješ) približne 4h.
Displej je veľmi pekný, dobrá je aj hodnota maximálneho a najnižšieho jasu. Rámčeky okolo displeja sú z tých menších (1 cm), až na ten spodný, ktorý obsahuje logo výrobcu a má asi 3 cm. Celkovo pôsobí dizajnom ako MacBook Air (s prižmúrenými očami). Je ľahký, veľmi tenký, s malými rozmermi a prenáša sa veľmi dobre. Gumové nožičky na spodnej strane držia ako prikované a zároveň svojím vyvýšením pomáhajú odvádzať teplo.
Výraznou slabosťou notebooku sú hlavne reproduktory, ktoré sú kvalitou veľmi slabé a na maximálnej hlasitosti znejú až nepríjemne. Odporúčam tak používať slúchadlá, prípadne nastaviť hlasitosť na nižšiu hodnotu, kde sa to dá prežiť.
Oplatí sa lacný notebook z Číny?
Ak teda hľadáš ten najlepší notebook v cenovej kategórii okolo 250 €, Teclast F7 ti odporúčam všetkými desiatimi. Môžem ťa ubezpečiť, že nejde o žiadnu reklamu ani nič podobné. Notebook som si kúpil ako bežný zákazník za vlastné peniaze a keďže mám tu možnosť, rozhodol som sa podeliť s mojimi skúsenosťami (aj kvôli tomu, že to niektorí z vás požadovali). Budem sa opakovať, ale za takúto cenu nezískaš na Slovensku lepšie zariadenie. Kúpy lacného notebooku z Číny sa tak rozhodne nemusíš obávať a navyše vďaka špeciálnemu typu prepravy ti domov dorazí kuriérom bezpečne a bez ďalších poplatkov.
Teclast F7 za najnižšiu cenu
Doručenie bez ďalších poplatkov
Rozhodli sme sa tiež tento notebook zaradiť do nášho obchodu, aby sme ti naň mohli priniesť vždy tie najaktuálnejšie zľavy. Nezabudni ho tak sledovať a ak tento notebook už vlastníš, podeľ sa so svojimi skúsenosťami v komentároch.
Čítajte viac z kategórie: Zariadenia
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené