Cigarety sú na Slovensku na ústupe, najväčšmi to vidno vo veľkých mestách. Hlavnými nositeľmi zmeny sú nikotínové alternatívy – nahrievaný tabak, nikotínové vrecúška či vaping.

Práve nahrievaný tabak je pravdepodobne najčastejšou voľbou Slovákov, ktorí chcú cigarety vymeniť za iné spôsoby prijímania nikotínu. Slovenskému trhu posledné roky dominoval Iqos – ten má však od jari nového vyzývateľa v podaní značky glo.

Podobne ako pri konkurencii, aj za glo stojí tradične tabaková firma, British American Tobacco.

Glo je v zahraničí už dobre etablované a úspešný vstup sa mu podaril aj na Slovensko, o čom svedčí už druhá verzia zariadenia, ktoré v jeseni prišlo na slovenský trh.

Veríme, že zariadeniu glo hyper X2 sa bude dariť aspoň tak dobre ako jeho predchodcovi. Sme radi, že aj slovenskí spotrebitelia budú môcť ešte pred koncom roka vyskúšať naše nové ,gločko’,“ uviedol Martin Žák, obchodný riaditeľ British American Tobacco pre Slovensko.

Nové glo hyper X2 sa chváli ľahšou váhou, ergonomickejším tvarom a kvalitnejším dizajnom, pričom výrobca tvrdí, že ide o zatiaľ najdokonalejšiu zahrievaciu technológiu z jeho dielne. Samozrejme, určené je len pre dospelých užívateľov tabakových výrobkov, ktorí nedokážu alebo nechcú prestať fajčiť. Ako glo hyper X2 obstojí voči konkurencii a v čom vylepšuje pôvodný model?

Fontech – Nové glo jasne stavia na pevných základoch svojho predchodcu. To je však dobre.

Indukčný ohrev namiesto spaľovania – bez dymu a bez popola

Vysvetlime najprv, ako takéto zariadenia fungujú. Glo, Iqos a iné zariadenia na nahrievaný tabak sú špecificky vyvinuté prístroje, do ktorých sa vkladajú špeciálne tabakové náplne – predávajú sa v trafikách, sú zvyčajne o trošku lacnejšie než cigarety.

Tabakové náplne majú zvyčajne viacero príchutí a nie sú vymeniteľné medzi zariadeniami rôznych značiek. Tabak v týchto náplniach je vopred upravený tak, aby ladil s pomerne zaujímavou technológiou, ktorú tieto zariadenia využívajú.

Zariadenia totiž tabak nespaľujú, iba ho nahrievajú – v prípade glo hyper X2 na teplotu 270 ºC. Vďaka tomu nedochádza k spaľovaniu a neprodukuje sa karcinogénna trojica – dym, oxid uhoľnatý a decht –, čím nikotínové firmy komunikujú svoje tvrdenia o nižšej škodlivosti oproti klasickým cigaretám.

Zariadenie glo miesto toho produkuje nikotínový aerosól, ktorý je takmer bez zápachu a obsahuje menej toxínov než dym z cigariet. Aj vďaka tomu povoľujú nahrievaný tabak napríklad viaceré reštaurácie či taxislužby – v interiéri cítiť pach minimálne.

Fontech – Do popredia sa v novom glo dostáva brandový nasvietený kruh, ktorý indikuje napríklad stav batérie pri nabíjaní.

Tu však podobnosti vo svete nahrievaného tabaku končia – jednotlivé značky sú totiž v prístupe, akým tabakovú náplň nahrievajú, veľmi odlišné a metóda, ktorú využíva glo, je jedna z najpokročilejších.

Glo totiž využíva takzvaný indukčný ohrev – náplň sa zasunie do priestoru v tvare tunela v zariadení a následne je nahrievaná zo všetkých strán.

Napríklad pri väčšine zariadení Iqos sa náplň nasádza na kovovú čepeľ, ktorú je pri čistení možné nešikovne zlomiť a zariadenie je v tej chvíli nepoužiteľné. Presne to sa mi pred rokmi stalo počas dovolenky na talianskom ostrove, čo v preklade znamená, že moje zariadenie bolo na niekoľko dní vyradené.

Toto by sa pri glo nestalo, keďže zariadenie nemá žiadnu nechránenú čepeľ ani inú vysunutú časť.

Okrem toho robí glo na prvý pohľad ešte jednu vec inak – na rozdiel od toho, aby bolo rozdelené na 2 časti (nabíjačku a ohrievač), ide len o jedno zariadenie, ktoré už v sebe obsahuje veľkokapacitnú batériu. Ťažko hodnotiť, či je to plus alebo mínus – zariadenie je praktickejšie, no na druhú stranu treba pracovať s o čosi vyššou hmotnosťou. Robustnejšia konštrukcia však nie je vôbec ťažká, čím glo búra predsudky o tom, že elektronické zariadenia sú veľké a neforemné.

Osobne mi často padajú veci z rúk a aj keď som glo zvládol nepustiť na zem, viem si predstaviť, že by pád znášalo o čosi ťažšie než ľahký nahrievač od Iqosu.

Týmto všetkým sa však mohol pochváliť už prvý prístroj – glo hyper+ UNIQ. V čom je inovatívny jeho nástupca glo hyper X2?

Fontech – Nový model glo sa blysol uzatvárateľnou klapkou, ktorá vnútro zariadenia chráni pred nečistotami.

Dizajnové novinky a ako ich používať

Na prvý pohľad zaujme X2 nápaditou a opticky výraznejšou jednotkou na vkladanie tabakových náplní. Tá je zároveň vybavená novým uzatváracím systémom – záklopkou, ktorá eliminuje zanášanie nečistôt do zariadenia vo chvíli, keď sa zariadenie práve nepoužíva.

Hneď vedľa nej sa nachádza ikonická glo kontrolka v podobe svietiaceho kruhu s multifunkčným účelom – signalizuje nabíjanie aj pripravenosť na používanie. Nové zariadenie X2, samozrejme, ponúka klasickú a overenú dvojicu módov – Standard a Boost. Čo je nové, je rozdelenie na dve tlačidlá – pôvodne sa tieto režimy aktivovali len jedným tlačidlom, teraz je to však prehľadnejšie.

  • V režime Boost sa náplň zahreje do 15 sekúnd, inhalácia trvá 3,5 minúty.
  • V režime Standard sa náplň zahreje a bude pripravená na použitie do 20 sekúnd, inhalácia trvá 4 minúty.

Zjednodušené ovládanie funguje dobre a intuitívne. Ďalej je to po starom – stlačiť tlačidlo, chvíľku držať a počkať na vibráciu.

Fontech – Dvojica tlačidiel aktivuje režimy Standard a Boost, čo je jedným z najvýraznejších posunov oproti predchádzajúcej generácii.

Ako je na tom batéria?

Nové glo hyper X2 vyhráva na poli batérie – vo výdrži je porovnateľný a v rýchlosti nabíjania výrazne lepší.

Už po 5 minútach nabíjania zariadenie zvládlo hneď niekoľko použití za sebou. Na jedno plné nabitie, ktoré zaberie 90 minút, vydrží 20 použití, čo je trhový štandard aj pri iných zariadeniach.

Škoda len dnes už bežnej absencie nabíjacieho adaptéru – nové glo prichádza iba s káblom. Adaptér môže výrazne ovplyvniť rýchlosť nabíjania – je škoda, že ho výrobca nepribalil, i keď treba dodať, že nepribaľovanie adaptérov je dnes už trhovým štandardom.

Jedným argumentom môže byť nižšia cena, druhým zase snaha prispieť k menšiemu množstvu elektroodpadu. To však zrejme nového majiteľa nebude zaujímať, keď bude niekoľko minút hľadať klasický USB adaptér.

Áno, pribalený kábel do hyper X2 sa do zariadenia glo síce pripája cez USB-C, na druhej strane má však klasický veľký USB jack, čo je v dobe, keď už aj Apple s iPhonmi začína kapitulovať v prospech USB-C, krokom späť. Bežný Slovák bude mať doma zrejme už len starý USB adaptér, pravdepodobne z nákupu Android smartfónov spred pár rokov – ten nebude glo nabíjať efektívne.

Ako vyčistiť zariadenie?

  • Pred čistením musí zariadenie vychladnúť minimálne 5 minút.
  • Po každých 5 použitiach je nutné otvoriť pomocou vrchnej časti čistiacej kefky čistiace dvierka a obrúskom zotrieť nahromadenú špinu.
  • Po každých 20 použitiach je nutné záklopku otvoriť v hornej časti a čistiace dvierka v spodnej časti zariadenia a pomocou čistiacej kefky vyčistiť vnútornú časť zahrievacej komory z oboch strán.
  • Kefka sa môže opätovne použiť, ale mala by si sa vyčistiť tečúcou vodou.

Kovovú kefku, pribalenú v balení, hodnotím pozitívne – na svoju veľkosť pôsobí stabilne a robustne, aj keď nepochybne patrí do kategórie predmetov, ktoré sa rýchlo strácajú.

Fontech – Kovová metlička sa dobre drží a pôsobí robustne.

Zhrnutie

Finálnym mínusom je absencia kozmetických doplnkov, ktoré boli súčasťou pôvodného modelu glo. Vymeniť sa dal napríklad farebný bočný kryt, čo nový model neumožňuje – výrobca to však kompenzuje siedmimi farebnými prevedeniami.

Sedem je dobrý krok, chcelo by to však viac – nejde ani tak o sebavyjadrenie, ako o identifikáciu svojho zariadenia na párty či v podniku, kde je veľká šanca zámeny zariadenia, ak ho má vytiahnuté väčšie množstvo ľudí naraz v rovnakej farbe (áno, znie to absurdne, ale každý, kto má napríklad Iqos, toto už zažil). Slováci si tak na glo budú lepiť rôzne nálepky, obaly či gumičky – podobne ako pri konkurenčných zariadeniach.

Nová verzia glo hyper X2 vo finále pôsobí výraznejším a odvážnejším dojmom bez toho, aby stratila čokoľvek zo svojej elegancie a dizajnovej čistoty. Samotné zariadenie stojí len 20 eur, za čo sa dá odpustiť aj chýbajúci adaptér (nie však typ jacku na kábli).

Fontech – Nové glo hyper X2 prichádza v siedmich farbách.

Rozdelenie zapínacieho tlačidla na dve či zapojenie brandového kruhu do dizajnu sú plusy, ktoré na papieri vyzerajú drobné, no v reálnom živote ide o citeľné quality-of-life vylepšenia.

Pre každého, kto používa originálny model glo hyper Uniq+ alebo iné zariadenie na nahrievaný tabak, bude teda prechod veľmi jednoduchý a plynulý – nové zariadenie glo hyper x2 nič z dizajnovej stránky nerevolucionalizuje, no na pevných základoch svojho predchodcu stavia veľmi solídny produkt.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú