Plusy

+ Displej
+ Kvalita spracovania konštrukcie
+ Fotoaparát
+ Výdrž na jedno nabitie
+ Výkon
+ Väčší snímač odtlačkov pod displejom

Mínusy

- Pre niekoho možno chýbajúca nabíjačka a slúchadlá
- Vyššia hmotnosť konštrukcie
- Len priemerné stereo reproduktory
- Zbytočné funkcie fotoaparátu a obmedzenia pri niektorých možnostiach

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.0
Displej
10
9.3
Výkon
8.5
8.5
Operačný systém
8.5
8.3
Fotoaparát
9.0
9.0
Výdrž batérie
9.0
8.8
Zhodnotenie

Samsung Galaxy S21 Ultra je vlajkovou loďou, pri ktorej sa výrobca nezdráhal aj experimentovať. Priniesol netradičný dizajn a s doplnkovou výbavou sa snaží nahradiť sériu Galaxy Note. Opäť raz sa ale ukazuje marketing Samsungu, ktorý po vzore iných odobral z balenia základné príslušenstvo.

9.0
Hodnotenie redakcie
8.7
Užívateľské hodnotenie
38 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Samsung otvoril tento rok predstavením nových zástupcov prémiovej línie Galaxy S, ktorá so sebou priniesla viacero nezvyčajných zmien. Podobne ako vlani, aj tentokrát sme mali možnosť vidieť hneď trojicu vlajkových lodí z tohto radu, avšak len jedna z nich sa môže pýšiť tou najlepšou výbavou.

Popri Galaxy S21 a Galaxy S21+ totiž púta pozornosť technologických nadšencov nový Samsung Galaxy S21 Ultra, ktorý, ako už napovedá názov, ponúka „ultra“ špecifikácie a vlastnosti v každom smere, no zároveň chce svojim spôsobom nahradiť tak populárnu sériu Galaxy Note.

Netradičný dizajn v prémiovom spracovaní

Všetky tri modely radu Galaxy S21 sa tento rok vyznačujú pomerne kontroverzným dizajnovým jazykom, ktorý nemusí byť pochuti každému. Rozhodnutie Samsungu vytvoriť spoločnú líniu medzi hlavným fotoaparátom a rámikom je netradičný počin, ktorý rozhodne zaujme pozornosť, no páčiť sa nemusí.

Na druhej strane však ide o prvok, ktorý bude jednoznačným znamením, že používateľ v rukách drží najnovšiu vlajkovú loď tohto výrobcu. Zatiaľ čo pri dostupnejšej dvojici modelov stavil Samsung na zaujímavejšie farebné kombinácie, u najdrahšieho „Ultra“ modelu sa držal viac pri zemi, využil totiž spojenie podobných farieb, ktoré tak nekričia do sveta, no napriek tomu pôsobia dostatočne prémiovo.

Zobraziť celú galériu (47)
Martin Katler / FonTech

V redakcii sme nemali tú česť s čierno čiernou verziou Phantom Black, ktorej spoločnosť venovala počas predstavenia patričnú pozornosť. Miesto toho sme dostali o čosi klasickejšiu, matnú Phantom Silver, ktorá sa dokáže meniť v závislosti od dopadu svetelných lúčov. Strieborná tak môže pod správnym uhlom žiariť jemne modrou, skoro až tyrkysovou farbou alebo aj zružovieť. Uloženie fotoaparátov si uchováva „fantómový strieborný“ odtieň.

Samsung Galaxy S21 Ultra je jediný z tohtoročných modelov, ktorý dostal zaoblený displej. Veľká obrazovka je po okrajoch mierne zaoblená, avšak pôsobí elegantne, v tomto smere na to nešli dizajnéri tak agresívne, ako napríklad v prípade Huawei Mate 30/40 Pro. Medzi displejom a zadným matným sklom je stále dosť priestoru pre hrubší rámik konštrukcie, ktorý už tradične poskytuje na pravej strane hardvérové tlačidlá napájania a ovládania hlasitosti.

Zobraziť celú galériu (47)
Martin Katler / FonTech

Navrchu nájdeme dvojicu dierok pre mikrofóny, spodok tvorí mriežka pre jeden zo stereo reproduktorov (druhý stereo reproduktor je umiestnený nad displejom, takmer ho však nevidieť). Naspodku nechýba klasicky slot pre dvojicu nanoSIM kariet (podpora pre microSD karty už nie je) a USB-C vstup. Po obvode smartfónu nájdeme tiež hneď niekoľko predelov pre antény.

Zhrnuté a podčiarknuté, Samsungu Galaxy S21 Ultra dokáže na používateľa zapôsobiť svojim unikátnym dizajnom, nebude však pre každého (teraz nemám namysli cenu). Vytknúť však musím príliš vytŕčajúce fotoaparáty, ktoré sú „Achillovou pätou“ konštrukcie aj tento rok.

Pri položení smartfónu na stôl bez krytu je to skutočne poznať a mnohým používateľom to môže prekážať. Čo by mohlo budúcemu majiteľovi taktiež mierne vadiť, je vysoká hmotnosť. Táto novinka totiž váži celkovo 227 gramov, čo je cítiť už pri prvom uchopení.

Najlepší displej na svete

Už tradične sa u Samsung smartfónov v prémiovej lige stretávame s vysokokvalitnými zobrazovacími panelmi, tentokrát to opäť nie je výnimkou. Displej v Galaxy S21 Ultra si zachoval vysoké rozlíšenie 3200 x 1440 pixelov pri uhlopriečke 6,8“, ktorá je o 0,1“ menšia ako u Galaxy S20 Ultra. To však mierne zvýšilo hustotu pixelov z 510 na 515 ppi.

Kvalita obrazu je tak na vysokej úrovni, poskytuje sýtu paletu farieb, vďaka vysokému rozlíšeniu dokonalú ostrosť a s podporou 120 Hz obnovovacej frekvencie aj perfektné zobrazovanie akéhokoľvek obsahu. Vysoká obnovovacia frekvencia však nie je stála, ale dynamická a mení sa podľa toho, aký obsah používateľ prezerá.

Zobraziť celú galériu (47)
Martin Katler / FonTech

V prípadoch, kedy stačí najnižšie „fps“ tak môže obrazovka obnovovať obraz len 4-krát za sekundu, no pri hraní a intenzívnejšom používaní frekvencia vyskočí na 120 Hz. Obrazovka zároveň patrí medzi najjasnejšie vo svojej triede, dosahuje totiž jas až 1500 nitov (neodporúčame v noci), a tak je bez problémov čitateľná aj za slnečného dňa.

Navyše je tu podpora štandardu HDR10+, s ktorým je obraz ešte dynamickejší a pozerať video v HDR je na tomto zariadení skutočným zážitkom. Jeho celistvosť narúša len diera pre predný selfie fotoaparát navrchu.

Avšak, pozorné oko môže spozorovať aj uloženie snímača odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza pod displejom. Nejde o žiaden rušivý prvok, ktorý by kazil kvalitu obrazu, to nie, no pri skutočne detailnom zahľadení pod správnym uhlom a odrazom svetla je vidieť, kde sa predmetný snímač nachádza. Tento rok je pritom ešte väčší.

Výkonom dobieha konkurenciu

Kórejský gigant nič nenechal náhode. Po minuloročnej kritike voči jeho Exynos procesoru a prehrievaniu prišiel s novším, ešte výkonnejším čipom. Ten sa teraz snaží dobehnúť konkurenciu minimálne v efektivite a výrobnej technológií. Rovnako ako A14 Bionic a Snapdragon 888, tak aj nový Exynos 2100 je vyrábaný 5 nm technológiou, ktorá sa pričinila o ešte viac tranzistorov a efektívnejšie narábanie s energiou batérie. Tak ako, podarilo sa?

Nuž, musím uznať, že výkon tomuto procesoru rozhodne nechýba, splní očakávania aj toho najnáročnejšieho používateľa. Koniec koncov, 8-jadrové CPU postačí aj pri najnáročnejších úlohách. Aplikácie pri používaní obrazne povedané „lietajú“ a ani pri výkonovo náročných aplikáciách nie je pozorovať jediné zaváhanie.

Zobraziť celú galériu (47)
Martin Katler / FonTech

Podobne zvláda na výbornú svoju úlohu aj grafický akcelerátor Mali-G78 MP14, ktorý potiahne graficky náročné hry, a tentokrát aj bez citeľného prehrievania. Samsung tu teda spravil vítané vylepšenie, ktoré odstraňuje nedostatky minuloročného procesora a prináša ešte lepší zážitok z používania smartfónu.

Pri výpočtových úlohách hardvéru vypomáha aj veľká operačná pamäť RAM, ktorej kapacita činí úctyhodných 12 GB pri 128 GB a 256 GB úložisku, ktoré sme mali aj my v redakcii. Pre najnáročnejších je však na výber tiež 512 GB variant, ktorý disponuje až 16 GB RAM pamäťou.

Ako si však viedol Galaxy S21 Ultra v známych benchmarkoch? Aj napriek citeľným vylepšeniam výkonu sa mu nedarilo pokoriť hlavného rivala – procesor A14 Bionic od Apple, ktorý v našom testovaní výkonu pri recenzii iPhonu 12 Pro Max skončil s o chlp lepšími výsledkami.

Loading...

Loading…

Podotknime len, že benchmarkové čísla nie sú smerodajným údajom a dôvodom na kúpu smartfónu. Aj tento prémiový Samsung totiž ponúka nadmieru dostatočný výkon, ktorý uspokojí každého používateľa aj o také 2 roky. Bolo by však zaujímavé porovnať pri reálnom používaní verziu s procesorom Snapdragon 888, ktorá je určená výhradne pre americký a čínsky trh. Tej sa u nás ale nedočkáme.

Špičkový fotoaparát nie je vždy úplne dokonalý

S prívlastkom „Ultra“ v názve tohto modelu sa už druhú generáciu po sebe spája aj tá najlepšia fotovýbava, akú Samsung aktuálne v smartfónoch ponúka. Do Galaxy S21 Ultra sa vošli až 4 hlavné objektívy, ktoré dokážu odviesť skutočne dobrý kus práce. Záleží však od podmienok, no ani tentokrát sa používateľ nevyhne „prestreleným“ farbám, či miestami príliš agresívnej umelej inteligencii.

Loading...

Loading…

Samsung tu stavil na zaujímavú stratégiu, využil hneď dva teleobjektívy, čím zaistil bezstratovú kvalitu obrazu aj pri väčšom priblížení a používateľ nemusí byť „závislý“ len na jednom optickom zoome. Ak by využil len jeden takýto objektív, každé ďalšie priblíženie nad 3-násobný zoom alebo priblíženie pod 10-násobný zoom by bolo len digitálne.

Zároveň sa výrobcovi podarilo vyriešiť veľký neduh minuloročného Galaxy S20 Ultra, ktorý trpel zlým zaostrovaním obrazu. Tentokrát však ToF senzor nahradil laser a zaostrovanie je omnoho presnejšie a rýchlejšie. Inšpiroval sa tak už u Galaxy Note 20 Ultra, ktorý prišiel s laserovým zaostrovaním vlani.

Zobraziť celú galériu (47)
Martin Katler / FonTech

Pri otvorení aplikácie fotoaparátu sa môžeme stretnúť s viacerými novinkami. Samsung sa pýšil napríklad možnosťou „Jednotlivé snímanie“, ktorou môže používateľ nahrávať konkrétny moment a z neho sa potom automaticky vytvorí množstvo záberov, aby si mohol vybrať ten najvhodnejší.

Ďalej Samsung vyzdvihoval aj režim režiséra pri nahrávaní videa, kedy sú na obrazovke zobrazované pohľady zo všetkých fotoaparátov smartfónu, vrátane selfie fotoaparátu. Používateľ má možnosť vidieť všetky náhľady scény a jednoducho medzi nimi prepínať. Túto funkciu však považujem za prínos len pre veľmi úzku skupinu používateľov.

A nebol by to Samsung, ak by také nahrávanie videa nevyšperkoval na maximum. Ani v tejto novinke tak nechýba nahrávanie v 8K rozlíšení, avšak len pri 24 fps, čo nepôsobí pri prehrávaní plynulo.

Navyše, ani samotná obrazovka smartfónu nedosahuje rozlíšenie 8K a s takýmto rozlíšením sa dnes bežný používateľ jednoducho len tak nestretne. Zlatým štandardom sa stalo 4K, a aj preto považujem túto možnosť pre nahrávanie 8K videa skôr za funkciu pre „vyvolených“, ktorí si takého video budú môcť prehrať na 8K displeji monitora či televízie.

Na druhej strane je 4K video pri 60 fps iná „káva“, zábery sú skutočne plynulé a poskytujú to, čo používateľ od vlajkovej lode očakáva. Oh, a ešte ten 108 MPx fotoaparát, ktorý dokáže vytvoriť skutočne detailné zábery. Fotky sú poriadne ostré, avšak toto najvyššie rozlíšenie je možné využiť len pri pomere strán 4:3. Pri fotení s týmto rozlíšením taktiež nie je možné využiť žiadne priblíženie obrazu.

V prípade potreby zoomovania je tu už spomenutý optický zoom, ale aj pre tento smartfón charakteristický Space Zoom so 100-násobným digitálnym priblížením. Stabilizácia obrazu je funkčná len do 30-násobného digitálneho zoomu. Pri tom 100-násobnom je skutočne zložité zamerať fotografovaný objekt. Smartfón sa síce snaží vycítiť, čo chce používateľ fotiť, ale zameriavanie objektu na takú diaľku je neraz veľký boj, ktorý nakoniec aj tak skončí nekvalitnou fotografiou.

Fotografia bez priblíženia vs. 100-násobný Space Zoom

[twenty20 img1=“263321″ img2=“263325″ offset=“0.5″]

Fotografia bez priblíženia vs. 3-násobný optický zoom

[twenty20 img1=“263317″ img2=“263318″ offset=“0.5″]

Fotografia bez priblíženia vs. 10-násobný optický zoom

[twenty20 img1=“263317″ img2=“263319″ offset=“0.5″]

Tu sa teda prejavuje najmä marketing výrobcu, ktorý síce propaguje Space Zoom ako skvelý nástroj pre fotenie na veľkú vzdialenosť, reálne výsledky už nemusia byť tak dobré, ako by používateľ očakával. Túto funkciu preto odporúčam využiť najmä pri smartfóne umiestnenom na statíve, ktorý poskytne stabilitu pre fotenie s takýmto obrovským priblížením.

Označenie „Ultra“ so sebou prinieslo ešte jednu možnosť pre „ultra“ používateľov – podporu fotenia v 12-bitovom RAW formáte. Nejedná sa však o RAW v ponímaní Applu, ktorý stavil na svoju „computional photography“, ale o fotenie v klasickom RAW, ktoré do fotografií neprenáša žiadne informácie o vyvážení bielej, doostrení obrazu a podobne. Jednoducho povedané, používateľ dostane fotografiu bez akýchkoľvek úprav, s ktorou potom môže pracovať pri ďalších úpravách a vylepšovať ju.

Fotografia bez nočného režimu vs. Fotografia v nočnom režime

[twenty20 img1=“263330″ img2=“263329″ offset=“0.5″]

Všetky testovacie fotografie v plnom rozlíšením nájdeš na tomto odkaze.

Fotenie v RAW je ale dostupné iba v „Pro“ režime, kde si musí používateľ pre dostatočne kvalitný výstup nastaviť jednotlivé nastavenia fotoaparátu sám. Podporu tohto režimu vnímam ako skvelé vylepšenie fotografických možností tejto vlajkovej lode, no tu si na svoje príde len skúsenejší používateľ. V prípade zlých nastavení totiž môže vyzerať výsledok naozaj nekvalitne.

Pokiaľ používateľ využije pomoc umelej inteligencie pri rozpoznávaní scén, nočný režim, či ďalšie softvérové nástroje a nechá sa možnosťami fotoaparátu viesť, čakajú naňho skutočne kvalitné zábery. Jedno však majú všetky spoločné – pri nočných fotografiách sú to miestami príliš chladné farby a pri dennom fotení zasa aj presýtené farby.

Prikrášľovanie scén ale nájdeme aj u takého Huawei či Xiaomi. Viniť za to môžeme umelú inteligenciu, ktorá rozpozná scénu a snaží sa využiť všetky dostupné nástroje, len aby fotka vyzerala na prvý pohľad dokonale.

Nevýhoda takejto „stratégie“ sa prejavuje napríklad pri fotení s horšími svetelnými podmienkami, kedy sa detaily fotiek aj napriek použitiu nočného režimu často zlievajú a nedokonalosti sú neprimerane vyhladzované. Všetko závisí od dostupného množstva svetla a s pomocou nočných lámp to už ide omnoho lepšie.

Ako by som teda mohol zhodnotiť fotoaparát tohto „Ultra“ smartfónu, ktorý je primárnym lákadlom pre tých najnáročnejších? Nuž, všetko má svoje „pre“ a „proti“, inak tomu nie je ani v tomto prípade.

Pozitívne vnímam možnosť fotenia vo vysokom rozlíšení, skvelé 4K videá, podporu HDR režimu či veľký 10-násobný bezstratový zoom a pomoc nočného režimu pri fotení v horších podmienkach. Naopak, negatívne a „zbytočne“ na mňa pôsobili funkcie ako 8K video pri 24 fps, režisérsky režim nahrávania videí a samotný Space Zoom.

V balení už nabíjačku nenájdeme

Do veľkej konštrukcie tejto novinky vtesnal Samsung aj veľkú batériu, ktorá má najväčšiu kapacitu z celej tohtoročnej série. Rovnako ako pred rokom, aj teraz máme dočinenia s 5000 mAh akumulátorom.

Výrobca hovorí o výdrži dlhšej ako 24 hodín, to však vo veľkej miere závisí od používania. 5000 mAh hodín je však dosť na to, aby Galaxy S21 Ultra zvládol bez problémov pri bežnom používaní aj 2 dni a ešte pár percent batérie zvýši.

V skutočnosti som mal problém batériu vybiť za jediný deň. Priemerne sa čas strávený pri zapnutej obrazovke vyšvihol pri intenzívnejšom používaní aj na vyše 6 hodín a k tomu ostalo ešte 30 % batérie k dobru.

Že sa Samsung inšpiroval u Apple sme mohli pozorovať už niekoľkokrát (samozrejme to platí aj opačne). Tentokrát sa toto „odkukávanie“ najväčšieho výrobcu smartfónov prejavilo pri balení nových modelov. Ani jeden z nich, vrátane Galaxy S21 Ultra, nemá totiž v balení nabíjačku a už ani známe AKG slúchadlá.

Zobraziť celú galériu (47)
Martin Katler / FonTech

Ale trend zdá sa nepustí, Samsung sa pridal k Apple a Xiaomi a toto príslušenstvo z krabice jednoducho vybral. Kto chce nabíjať na plný výkon, bude potrebovať vlastnú výkonnú nabíjačku s USB-C výstupom. Potom však môže využiť potenciál 25 W rýchleho nabíjania cez kábel, ktoré zvládne dobiť batériu z 20 % na 90 % už za 45 minút. Plné nabitie z 20 % kapacity pritom trvá zhruba hodinu času.

Pri bezdrôtovom nabíjaní to už taká sláva nie je, dostupný je výkon 15 W, s ktorým je nabíjanie tak veľkej batérie značne pomalšie. Pre nabíjanie príslušenstva tu však opäť nájdeme aj podporu reverzného nabíjania s výkonom 4,5 W.

Slušný zvuk stereo reproduktorov

Ako som už v úvode spomínal, Samsung vybavil Galaxy S21 Ultra dvojicou stereo reproduktorov, ktoré sa majú postarať o prémiový priestorový zvuk pri prehrávaní videí a počúvaní hudby.

Svoju prácu odvádzajú skutočne dobre. Reproduktory hrajú nahlas, na môj vkus možno až príliš. Na najvyššej hlasitosti zvládnu takmer 90 dB. Samotný zvuk, vychádzajúci z týchto jednotiek, je dynamický, čo je počuť najmä pri pozeraní filmov či hraní hier, kde dokážu vytvoriť skvelý priestorový efekt a podať dostatočné detaily.

Reproduktory však vyzdvihujú viac výšky a stredy, no dávajú menší priestor hlbším tónom. V tomto smere by som teda nehodnotil zvuk ako skutočne prémiový alebo nadštandardný.

Zobraziť celú galériu (47)
Martin Katler / FonTech

Pri našom teste podal taký iPhone 12 Pro Max alebo Huawei Mate 30/40 Pro (podľa môjho názoru) lepší výsledok. Stále ale môžem zaradiť Galaxy S21 Ultra k smartfónom, ktoré sa za svoje reproduktory rozhodne nemusia hanbiť. Zvuk z reproduktorov je mnohokrát podceňovaný, a pokiaľ niekto „vysolí“ za smartfón viac ako 1200 €, očakáva od neho to najlepšie z každej stránky.

Samsung však nie je v tomto smere lídrom a zvuku svojich prémiových modelov nedáva patričnú pozornosť ako napríklad Xiaomi, ktoré sa rozhodlo nové Mi 11 vyšperkovať zvukom od Harman/Kardon. Tu by sa mohol kórejský výrobca inšpirovať konkurenciou a zlepšiť aj tento aspekt svojich vlajkových lodí.

Zvládne Galaxy S21 Ultra nahradiť sériu Galaxy Note?

Samsung Galaxy S21 Ultra je určený predovšetkým pre tých najnáročnejších používateľov, ktorí chcú mať v rukách najvýkonnejšiu vlajkovú loď značky so samými prémiovými špecifikáciami. V tomto zariadení si na svoje príde naozaj každý.

Ten, kto požaduje slušnú výdrž na jedno nabitie, vysoký výkon, kvalitný fotoaparát, či prémiový displej. Galaxy S21 Ultra chce byť vlajkovou loďou v každom smere a v mnohých aspektoch sa mu to aj darí. Napriek tomu nie je vo všetkom dokonalý a priestor na zlepšenie by sa rozhodne ešte našiel.

Ba čo viac, tentokrát chce najdrahší zástupca radu Galaxy S uchmatnúť jedinečný charakter sérii Galaxy Note, od ktorej si prebral pero S Pen, aj keď v trocha inej forme, ako sme naň boli zvyknutí. Nanešťastie som nemal možnosť si tento doplnok spolu so špeciálnym krytom vyskúšať.

Z môjho pohľadu však vnímam zlúčenie série Galaxy S s prvkami, ktoré boli dlhé roky vyhradené pre Galaxy Note, za nelogický. Práve séria Galaxy Note prinášala používateľom jedinečný zážitok z unikátneho modelového radu smartfónov, ktorý sa vyvinul k dokonalosti. Tentokrát nájdeme podobné vlastnosti aj u Galaxy S21 Ultra, no je na mieste sa opýtať, za akú cenu a pri akom komforte používania?

Smart Tag môže byť šikovným doplnkom, pokým…

A ešte malý detail na záver. Na recenziu mi dorazil aj nový chytrý prívesok Samsungu. Galaxy Smart Tag môže byť šikovným doplnkom pre každého, kto (ne)rád stráca veci, avšak problém môže nastať, pokiaľ ho chce opätovne spárovať, ako to bolo v mojom prípade.

Zobraziť celú galériu (47)
Martin Katler / FonTech

Smart Tag je pred opätovným párovaním potrebné reštartovať, k čomu výrobca ponúka v aplikácii aj návod. Prakticky je potrebné celú plastovú konštrukciu Smart Tagu otvoriť, vybrať batériu, opätovne ju vložiť a kryt zatvoriť.

Hoci som sa snažil držať inštrukcií, plastový kryt sa mi v obave, že ho poškodím, nepodarilo otvoriť, a tak ostal Smart Tag po predošlom použití nespárovaný. Takýto postup pre reštart tak jednoduchého (a nie práve najlacnejšieho) doplnku je však maximálne nekomfortný. Miesto jednoduchého reštartu softvérovým riešením je používateľ nútený k otváraniu výrobku, ktorý môže pri nesprávnej manipulácii poškodiť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú