Predstav si, že sa ráno zobudíš a môžeš všetko. Neplatia pre teba zákony fyziky, nikto z hora ťa neobmedzuje a máš úplne voľné ruky. Fantáziu môžeš nechať pracovať na plné obrátky a čokoľvek si zmyslíš, pretavíš na realitu.

Na čom si všetky filmy vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ich na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Režisérovi Justinovi Linovi sa to s deviatym pokračovaním Rýchlo a zbesilo podarilo a vytvoril najprepálenejšiu, najhlúpejšiu aj najzábavnejšiu časť série. Najzábavnejšiu za predpokladu, že okamžite po úvodných titulkoch vypneš hlavu a nič z toho, čo uvidíš, nebudeš spochybňovať ani brať vážne.

TMDB

Prvé diely série pôsobia v porovnaní s týmto filmom ako dokumentárne zmapovanie histórie rýchlych áut a niet sa čomu diviť. Už dávno to nie je o zameraní sa na ten najlepší drift alebo ukázaní koní skrývajúcich sa pod kapotou. Deviatka je megalomanská jazda s obrovským rozpočtom, ktorá si vyťahuje veci z minulosti, ako jej to práve príde vhod a na počudovanie to tentokrát aj funguje.

Dlhovekosť sa vypláca po všetkých stránkach

Sila značky založenej kedysi na rýchlych autách, dnes už najmä na šialenej akcii, rodinných hodnotách a silných hláškach inšpirovaných životom je po celom svete neodškriepiteľná. Napriek rozporuplným hodnoteniam si Rýchlo a zbesilo odnáša z každej časti tučné balíky peňazí, pretože je zosobnením popcornovej kino zábavy, na ktorú sa ani nedá pozerať s vážnosťou na tvári.

Rýchlo a zbesilo 9 navyše môže čerpať z bohatej histórie príbehov a postáv. Tie prichádzajú a odchádzajú, ako sa to práve tvorcom hodí a je zbytočné sa zamýšľať nad spôsobom, akým si v deviatom pokračovaní Rýchlo a zbesilo strihnú svoje cameo. Viac-menej obľúbené charaktery tu popri stáliciach ako Dominic Toretto, Letty Ortizová, Roman Pearce alebo Tej Parker zažívajú doslovnú obrodu, keď sa zapájajú do ďalšieho zbesilého rodinného dobrodružstva.

Známe tváre s novými príbehmi aj pocta zosnulej legende

Už v traileri sme mohli vidieť Seana Boswella a Hana, hlavné postavy tretej časti Tokyo Drift, ktoré tu zohrajú svoju rolu v pavučine príbehových liniek ťahajúcich sa naprieč niekoľkými časťami série. Ich zapracovanie je síce až príliš jednoduché a lacné, ale popri všetkom, čo sa vo filme udeje, je to všetko úplne v poriadku.

YouTube (screenshot)

Rodina je opäť pokope, spolupráca odsýpa ako Dieselove radenie v zákrutách a fanúšik série zažíva príjemné nostalgické pocity v dnes už deviatom pokračovaní. Nezabudlo sa ani na odkazy na zosnulého Paula Walkera, ktoré síce nie sú až tak intenzívne ako v častiach tesne po jeho smrti, ale je pekné vidieť, že značka stále drží na rovnakých základoch a pripomína si ho vždy, keď sa dá.

Dĺžka filmu dáva pri veľkom množstve postáv zmysel

S veľkým počtom postáv priamo súvisí aj dĺžka filmu, ktorý je so 145 minútami najdlhšou zastávkou franšízy. Keď si k tomu pripočítame uvedenie tretieho Toretta hraného Johnom Cenom, ktorého si tvorcovia po všetkých tých predošlých filmových zastávkach jednoducho vycucali z prsta, celá natiahnutá dĺžka dáva zmysel.

YouTube (screenshot)

Postavy si už tradične idú svoje linky a nič nevybočuje zo zabehnutých koľají – Dominic Toretto je nabúchaný kráľ rodiny so srdiečkom na správnom mieste, Letty verná spoločníka až za hrob, Roman zo seba sype jednu vtipnú hlášku za druhou a taký Tej so spoločníčkou Ramsey tvoria veľmi príjemnú dvojicu zameranú na technológie.

Do akcie sa zapájajú všetci rovnako

Chémia medzi postavami funguje na výbornú a opäť ťaží z bohatej minulosti ostrieľanej partičky. Vin Diesel je stále hlavnou tvárou značky, ale na chrbát mu už dýchajú aj ďalšie herecké stálice, ktoré dostávajú minimálne rovnako priestoru a aj ich úlohy sú rozdelené pomerne rovnomerne.

TMDB

Veď kto si už môže vo filmovej brandži povedať, že na autách bojoval s ponorkou, po meste ťahal obrovské trezory pripevnené k autám alebo vyskočil z jedného mrakodrapu do druhého na nádhernom superšporte Lykan Hypersport? To všetko sú pamätné akčné scény pritiahnuté za vlasy, no v porovnaní s Rýchlo a zbesilo 9 vyznievajú len ako skúšobné jazdy oproti finálnym pretekom.

Kam až sa dá posunúť absurdnosť akcie ?

Vďaka neutíchajúcej akcii po celom svete (Mexiko, Japonsko, Británia…) je radosť sledovať, ako jedna scéna tromfne svojou absurdnosťou tú predošlú. Je vtipné, že postavy vo filme viackrát spomenú matematiku a fyzikálne zákony, ktoré (vraj) neklamú, no Justinovi Linovi a spol. sa už roky darí hravo definovať svoje vlastné pravidlá. Práve tu prichádza najúprimnejšie memento tvorcov, že séria sa už dlho neberie ani trošku vážne a rovnako tak by sme sa k nej mali stavať aj my ako cieľová skupina.

YouTube (screenshot)

Od inovatívnej hry s magnetmi na autách, cez superhrdinské schopnosti Toretta prežiť akúkoľvek búračku a vyviaznuť z nej v póze gymnastu bez škrabanca až po očakávanú jazdu do vesmíru na aute(!) – to všetko sú situácie komické aj štýlové zároveň. Dokonca až tak, že aj kult Chucka Norrisa je miestami v ohrození na pozícii neprekonateľnej dobrosrdečnej legendy.

YouTube (screenshot)

Že jazda po mínovom poli poničí len vozidlá prenasledovateľov alebo útek po padajúcom drevenom moste je uskutočniteľný a ešte k tomu s gráciou? Rýchlo a zbesilo 9 sa už absolútne nebráni žiadnemu nápadu, s ktorým ktokoľvek zo scenáristov príde.

Akcia nie je vždy natočená najšťastnejšie kvôli príliš roztrasenej kamere, ale tie najúdernejšie scény majú razanciu, aj keď častokrát prekrytú komickosťou. Trošku mrzí styling hercov, ktorí majú aj po tej najukrutnejšej akčnej sekvencii vždy dokonalý make-up.

S vytunenou hudbou to jazdí lepšie

Ani tentokrát nechýbajú štýlové soundtracky dopĺňajúce burácajúcu akciu na kolesách, na strechách, vo vzduchu, kdekoľvek. Najmä scéna s hudbou od The Prodigy tradične rúbe poriadne vysoko a dokazuje, že ich jedinečný zvuk k sérii jednoducho patrí.

YouTube (screenshot)

Akcie je veľa, neustále sa niečo deje a príbeh, aj keď skratkovito a miestami až primitívne, napreduje vo vysokom tempe. Okorenený je aj o flashbacky do minulosti bratskej dvojice Torettovcov, ktoré sú veľmi efektné a na prvý pohľad odlíšiteľné vďaka umne použitému filtru obrazu. Prinesú aj zaujímavé rozuzlenie minulosti s priamym vplyvom na prítomnosť.

Málo výrazní záporáci

John Cena v pozícii antagonistu neurazí, ale medzi ním a Dieselom to neiskrí tak, ako v strete titánov Diesel vs. The Rock. Charizma Dwayna Johnsona sa jednoducho prekonáva len veľmi ťažko, ak vôbec a Cena so svojou postavou zostáva v tieni nielen svojho staršieho brata Dominica, ale aj Cenovho testosterónového predchodcu v podaní The Rocka.

TMDB

Nepomohlo ani angažovanie starej známej Charlize Theron ako Cipher, ktorá si stále drží svoju nedostupnosť a nadhľad, no v tomto prípade už hrá len druhé husle a vrátila sa len preto, aby jej príbehovú linku tvorcovia uzatvorili. Keďže sme ale v sérii Rýchlo a zbesilo, jej osud nemožno brať za definitívny a vždy tu jednoducho bude možnosť, že sa nejakým spôsobom môže vrátiť.

Deviatka ponúka stokrát prevarené dialógy o hodnotách a správnom spôsobe života. Rozhovory niekedy bolia, inokedy sa zase vezú na vlne nadhľadu. Nechýbajú kresťanské krížiky a na konci už tradičné barbecue na záhradke s nejakými tými hláškami a prísľubom svetlej budúcnosti. Skalní aj menej náruživí priaznivci ale vedia, že idylka skončí v ďalšom pokračovaní v momente, keď sa vynorí nový nepriateľ ohrozujúci nielen rodinu, ale aj celý svet.

TMDB

Prepálenosť akcie ruže prináša

V tomto momente už je nad slnko jasnejšie, že Rýchlo a zbesilo sa naozaj nezastaví pred žiadnou výzvou. Pod obrovským rozpočtom 200 miliónov amerických dolárov sa ukrýva tá najšialenejšia akcia, akú v kine tento rok uvidíme. Tvrdenie bude platiť dovtedy, kým nepríde jubilejné desiate pokračovanie s ešte väčšími esami v rukáve a posunie latku neuveriteľnosti ešte vyššie. Žiadna iná značka si totiž nedovolí také absurdnosti, aké môžeme sledovať pod Dieselovým drobnohľadom.

Uvedenie staronových postáv sa podpísalo pod dĺžku filmu a aj napriek jednoduchosti ich zasadenia do príbehu to funguje viac než dobre. Postavy si z hľadiska chémie rozumejú, hrajú si svoje a nechýbajú ani tradičné životné lekcie alebo rodinné hodnoty.

TMDB

Vypnutie logického úsudku je silno odporúčané, čo vo filme nádherne ilustrujú aj tvorcovia niektorými dialógmi. Očakávalo sa, že popustia uzdu fantázii, ale Rýchlo a zbesilo 9 prekonáva svojimi nápadmi a zrealizovaním aj tie najdivokejšie predstavy. Akciou to vo filme len tak srší a až na pár nevýrazných momentov je poriadne uletená a zábavná.

Ikonické barbecue na konci filmu je už očakávanou čerešničkou na torte a po predvedených výkonoch postáv ostáva len čakať, kedy sa partička okolo Dominica Toretta pripojí k Avengerom. Jednoznačná kino záležitosť s množstvom skratkovitých riešení, ktorej nerobí problém prepisovať učebnice fyziky. Stačí to len prijať a nechať sa unášať.

HODNOTENIE

7/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom