Plusy

+ NVIDIA GeForce RTX 3070
+ Výkon vo všeobecnosti
+ Nádherné displeje
+ Druhý displej ako pridaná hodnota
+ Rozloženie a stisk klávesnice
+ Prijateľná softvérová nadstavba
+ Chladenie a hlučnosť ventilátorov

Mínusy

- Strohejšia výdrž batérie
- Dva displeje nie sú pre každého
- Nie najnovšia generácia procesorov
- Ergonómia klávesnice a touchpadu

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Minulý rok sa mi dostal do ruky debutový pokus ASUSu na poli laptopov s dvomi displejmi. Nebude ma pritom trápiť svedomie, ak vtedajší ASUS ZenBook Pro Duo zaradím medzi to najlepšie, čo daný technologický segment priniesol.

Ešte väčšmi ma ASUS nadchol s nepriamym nasledovníkom, modelom ROG Zephyrus Duo 15, ktorý najmä dizajnom inlikoval skôr k hráčskej komunite. Myšlienka dvoch kvalitných displejov však ostala zachovaná.

Práve z tohto druhého zariadenia si ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED pre rok 2021 berie dizajnové rady, ktoré ale vo finále zariadeniu len pomáhajú. Čerešničkou na torte je hrubý výkon, kedy výrobca nenechal nič na náhodu.

Dva najlepšie displeje na trhu

Tohtoročný ZenBook s dvomi displejmi si polepšil azda v každej oblasti. Konštrukcia je efektívnejšia a podobná tej pri ROG Zephyrus Duo 15 a displej, keďže je poháňaný technológiou OLED, je krajší ako kedykoľvek predtým. Vnútornostiam pritom kraľuje grafická karta RTX najnovšej generácie.

Pro Duo je prívlastok spoločnosti ASUS, ktorá začala osádzať prenosné zariadenia dvoma displejmi – primárnym a sekundárnym, uloženým na základni zariadenia priamo nad klávesnicou.

Základ hlavného z nich teraz tvorí OLED panel, vďaka čomu vyzerá každá situácia špičkovo dobre, pričom farby sú žiarivé a vierohodné, čierna je hlboká a biela naozaj bielou. V porovnaní s ostatnými panelmi, s ktorými dennodenne prichádzam do styku, tento naozaj vyčnieval, a to aj vďaka vysokému jasu.

Samozrejmosťou je aj dotyk, ktorý sa umocňuje priloženým dotykovým perom. To už tradične nemôžem zaradiť do segmentu profesionálnych grafických stylusov, no ľahkú kancelársku prácu aj za pomoci programovateľných tlačidiel zvládne na jednotku.

Pero a dotyk si však nájde využitie hlavne na sekundárnom displeji ScreenPad Plus, kde sa po technickej stránke nič nezmenilo, akurát si ASUS prepožičal zdvih od ROG Zephyrus Duo 15 a skombinoval ho so svojim ErgoLiftom.

ErgoLift znamená, že zariadenie je zdvihnuté zo stola o niekoľko milimetrov, čo vytvára prirodzený priestor na ventilovanie. Dvíha sa ale ešte aj samotná sekundárna obrazovka, ktorá je nielenže prirodzene pohodlnejšie na interakciu s ňou, ale rovnako sa ponúka medzera na odvádzanie tepla.

Zatiaľ čo väčší displej disponuje tradičnejším pomerom strán 16:9, a teda rozlíšením 3840 × 2160 pixelov, jeho pomocník má neprirodzenejší pomer strán s rozlíšením 3840 x 1100 pixelov. To je mimochodom viac, ako ktorýkoľvek externý monitor, či hlavný displej laptopu.

Zatiaľ čo grafika je špičková, z voľby procesora ostávam na vážkach

V nastolenom trende drahého a prémiového zariadenia sa opäť nesie aj špecifikácia, ktorá by sa prakticky dala označiť ako nekompromisná. V každom segmente tu totiž nájdeme to najlepšie, čo daný trh ponúka. Celokovové telo s hmotnosťou 2,3 kg v sebe skrýva mobilnú verziu grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 3070 s veľkosťou pamäte 8 GB.

Intel Core i9-10980HK síce nie je žiadne druhoradé „hardvérové náradie“, no ide o generáciu Comet Lake, pričom konkrétne tento kus je tu s nami už približne rok. 8 fyzických jadier so 16 vláknami pri základnej frekvencii 2,40 GHz a booste až 5,10 GHz na papieri vyzerá lákavo, no neubránim sa pocitu, že inžinieri mohli siahnuť už po Tiger Lake čipe, respektíve rovno AMD variante.

Tu by sa ušetrilo nielen na financiách, ale nahnal by sa do stroja ešte dodatočný výkon. Spomínanej Core i9 sa však aj tak darí veľmi dobre a rozhodne ide o špičkový čip. Myšlienka premrhaného potenciálu však zamrzí.

O vietor v plachtách sa stará až 32 GB operačná pamäť DDR4, kde sa opäť potvrdzuje, že na ústupky sa tu nikto nehral. RAM je ale pevne daná, a teda sa nedá zameniť či rozšíriť, takže už pri prvotnom vyberaní si odporúčam premyslieť, či využiješ základných 16 GB, respektíve siahneš po drahšom variante s dvojnásobnou kapacitou.

O niečo lepšie je to na fronte SSD. Mnou testovaná jednotka prišla s 1 TB M2 PCI-E x4 diskom, ktorý ale môžeš jednoducho vymeniť. Druhý slot však v útrobách tela nenájdeš.

Papierová špecifikácia sa excelentne pretavuje aj do prostredia syntetických benchmarkov. ASUS ZenBook Pro Duo OLED si exclentne viedol ako v teste Geekbench, tak aj Cinebench, kde hviezdi primárne grafická karta.

S RTX 3070 v teste Cinebench R15 voči RTX 2080 Super, ktorou bol osadený ROG Zephyrus Duo 15 minulý rok, si tohtoročná vlajková loď ASUSu odniesla až o 11 bodov viac. Skóre mobilnej RTX 3070 bolo na úrovni až 110,79 fps.

Výsledok procesora je rovnako na prijateľnej úrovni aj napriek tomu, že nie je tak megalomanský, ako v prípade grafickej karty. Mobilný, no výkonný čip označený už tradičným sufixom „HK“ si odniesol Cinebench R15 skóre 1454, čo je porovnateľné napríklad s obľúbeným Intel Core i7-8700K (1428 bodov), či AMD Ryzen 7 2700 (1526 bodov).

Hodnotenie CPU v Geekbench

Geekbench 5 prezradil, že výkon jedného jadra je hodný 1281 bodov, pričom viaceré jadrá si zaslúžia skóre až 7365 bodov. Osemjadro sa tak bezproblémovo dá v rámci tohto testu porovnať s desktopovým Intelom Core i7-10700 (7719 bodov pri viacerých jadrách), respektíve mobilnou novinkou od AMD, Ryzenom 7 5800H (7114 bodov pri viacerých jadrách).

RTX 3070 a Ray Tracing v praxi

Bolo by hriechom sa nevrátiť ku grafickej karte, ktorú som vedome len tak letmo vyššie spomenul. Bez akýchkoľvek výhovoriek môžem povedať, že NVIDIA GeForce RTX 3070 je rozhodne tým najdôležitejším faktorom tohto laptopu.

V porovnaní s minuloročnou verziou, ktorú sme podrobili komplexnejšiemu hernému testu, ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED si pri každom titule vedie o poznanie lepšie. Ako prvý som samozrejme vyskúšal Battlefield 5, ktorý síce vyšiel už v roku 2018, no stále ide o jeden z najlepších benchmarkov ray tracingu.

Hru som okamžite dal na maximálne až ultra detaily, samozrejme s RT a na najvyššie 4K rozlíšenie. Ani tentokrát však nešlo o hrateľný zážitok a hra sa držala v priemere na 20-22 fps s občasnými prepadmi v závislosti od rušnosti scény až k 15 fps.

Pri rovnakých detailoch, rozlíšení, no v podstate vypnutom RT sa snímky za sekundu vyšplhali až na 40-50 fps. Keďže ja som sa RT zbaviť nechcel a rozhodne by nemal od neho upustiť nikto, kto takúto možnosť má, siahol som po FullHD rozlíšení. Vtedy, s maximálnym RT a najvyššími detailmi hra pod 60 fps nepadla.

V porovnaní s minulou generáciou laptopu ide o zhruba 30 % nárast výkonu, teda aspoň v prípade Battlefieldu.

Následne som už tradične siahol po GTA V, ktoré v porovnaní s ostatnými titulmi je azda najstarším, no stále relevantným benchmarkom najmä vďaka živému a obrovskému otvorenému svetu. Už na začiatku prezradím, že výkon si v porovnaní s minulým rokom polepšil až o polovicu.

Piate GTA bežalo v 4K rozlíšení a detailmi bez akéhokoľvek kompromisu od 20 až 30 fps, pričom minulý rok identické nastavenia (s grafickou kartou GTX 2060) neprešvihli plynulosť 15 snímok za sekundu. Rovnaké úrovne detailov a zníženie na FullHD rozlíšenie je tak najjednoduchšou cestou u tohto laptopu k 60 fps. Ja som ale ochotný sa s nastaveniami pohrať a dospel som k dvom záverom.

Tento titul nie je až tak frenetický, ako napríklad Battlefield vyššie, a tak som ochotný uspokojiť sa aj s nižším snímkovaním na úkor vizuálu. Nastavenia, s ktorými by som ja GTA V na tomto zariadení hral, spočívali v 4K rozlíšení, polovičnom MSAA (vyhladzovanie hrán, ktoré voľným okom najmä pri 4K ani neuvidíš) a ostatných detailoch na maxime. Hra vtedy bežala v priemere na 45-50 fps.

Najjednoduchšie to bolo u titulu Control, kde som nekompromisne navýšil rozlíšenie, detaily a samozrejme RT. Hra bežala zamknutá na 60 fps aj pri scénach s viacerými nepriateľmi či výbuchmi s miliónmi časticových efektov. Prechod hrou sa ani na milisekundu nespomalil.

Famózne chladenie

Súboj robustná konštrukcia verzus váha verzus teploty a vetranie je excelentne vyrovnaný. Teploty pod záťažou síce dosahovali hodnoty vyše 90 stupňov Celzia, no k pozorovateľnému znižovaniu výkonu nedošlo a neprišlo ani na zahrievanie šasi. Či už klávesnica, druhý displej nad ňou či spodná časť ostali chladné, respektíve len mierne teplé.

Tu sa preukázal inžiniersky um ASUS, ktorým vyriešili nielen ergonómiu základne druhého displeja, ale aj odvádzanie tepla. Notebook je nielenže praktickejší a ergonomickejší, no zároveň dobre odvádza teplo. Len pre ujasnenie, testy a hry som prevádzal v režime „Performance“, v ktorom sú ventilátory o niečo hlučnejšie. Ich otáčanie je zároveň jednotné.

Teploty sú síce papierovo vyššie, no na šasi to nepocítiš

To znamená, že nedochádza k neustálemu prepínaniu režimov otáčok, čo je už spravidla otravnejšie ako vyšší, no jednoliaty hluk. Pri kancelárskej práci, prehliadaní webu alebo jednoduchej editácii fotografií by som volil režim „Silent“.

Osobne nie som zástanca manuálneho prepínania režimov, no tu táto funkcionalita prischla jedinečnému tlačidlu nad touchpadom. V prípade menších laptopov je totiž prepínanie módov výkonnosti dedikované kombinácii funkčnej klávesy. Týmto sa dostávam ku klávesnici, ktorá opäť utrpela najmä po ergonomickej stránke. Je totiž umiestnená úplne na hrane a pri tradičnom používaní padajú dlane mimo základňu laptopu.

Takýto uhol ešte spolu s naklonením ErgoLift nie je najpohodlnejšou a najzdravšou kombináciou, a teda priložená podložka v balení je nutnosťou. Praktickosť jej nosenia v batohu je už na každého vlastnom uvážení.

Na druhej strane, rozloženie klávesov a ich stláčanie je extrémne pohodlné, na čo si človek takmer okamžite zvykne. Ide o jedno z tých lepších rozložení klávesov, ktorých stlačenie pôsobí elegantne a mäkko, pričom minulá generácia vzbudzovala vo mne lacnejší a plastovejší dojem.

Rovnaký je aj touchpad, ktorý je opäť umiestnený napravo. Nejde o najlepšie riešenie, no v krízových situáciách bez prítomnosti myši svoju úlohu plní svedomito. Navyše je presný, kliká po celej ploche a po podržaní dotykovej plochy sekunduje aj ako numerická klávesnica.

Nad ním je štvorica vyhradených klávesov – na spomínané prepínanie módov ventilátorov, výmenu scén, respektíve obrazov medzi horným a displejom, tlačidlo na úplne vypnutie spodného panela a v neposlednom rade aj tlačidlo napájania.

Chválim aj voľbu portov po bokoch, pričom ASUS nevynechal (takmer) nič, čo by mohlo kreatívcovi alebo inému profesionálovi v roku 2021 chýbať. Je tu plnohodnotný HDMI výstup, ktorý je mimochodom generácie 2.1, a teda do externého monitora dostane až 4K pri 120 fps.

Nechýba tradičný 3,5 mm jack, dvojica Thunderboltov 3. generácie a USB 3.1. Nabíjanie prebieha výhradne cez dedikovaný „barelový“ vstup, kde pri cestovaní zamrzí akákoľvek podpora nabíjania skrz USB-C. Vzhľadom na celkovú stavbu zariadenia si inžinieri mohli odpustiť aj vynechanie čítačky kariet.

Druhý displej bez správne fungujúceho softvéru by bol nanič

Pochváliť ale musím softvér poháňajúci primárne spodný displej. Ide totiž o úplne drobnú nadstavbu Windowsu, ktorá nepôsobí okato a nemá tendenciu zabŕdať do ostatných častí systému. Väčšina úkonov je pritom orientovaná na päticu ikon ľavého panela.

Ovládaš tam jas spodného panela, ktorý som okamžite nastavil na maximum, keďže matný povrch má už prirodzene vo zvyku zhoršovať vizuál takto nahnutých plôch. Nasleduje App Navigator, ktorý je úplnou novinkou a dovolím si tvrdiť, že ide o jedno z najlepších využití spodného panela.

App Navigator je jedným z chytrejších využití druhého displeja

Ide totiž o akýsi manažér relácií na obrazovke, vďaka ktorému sa nemusíš zaťažovať s veľkými neforemnými oknami. Nástroj ich tvar zjednotí prakticky na väčšie ikony a ty si vieš popresúvať, ktoré inscenácie chceš mať umiestnené vo vrchnej časti či dole.

Treťou ikonou v poradí je možnosť blokovania klávesov, ktorej v závese dýcha na krk dedikovaná možnosť minimalizovania všetkých okien na spodnej obrazovke. Takéto dizajnérske rozhodnutie chválim, keďže notebook sa nabáda, aby som na dvoch displejoch vykonával dve rozličné činnosť, pokojne aj súčasne.

Šuplík s aplikáciami v sebe dokáže skrývať aj vlastné ikony

ASUS si tu pretlačil aj svoje centrum MyAsus, ktoré už tradične ocenia menej skúsení používatelia. Ostatní si tu nájdu využitie primárne v chytrých vychytávkach, ako potláčanie šumu pri mikrofóne či starostlivosť o OLED panel. Nechýba ani možnosť prepínania režimov výkonu v závislosti od vykonávaných činností – hra, produktivita alebo multimédiá.

Niekoľko drobných, no ospravedlniteľných zakopnutí na záver

Za mnou testovaný model potencionálny zákazník vysolí zhruba 3399 € a aj tak v ňom nenájde obstojnú webkameru. HD kamera sa síce zmestila do úzkeho rámiku nad displej, no jej kvalita je s prižmúrenými očami priemerná a jej reputáciu nezachráni ani promptné Windows Hello.

O niečo lepšie, no stále s potenciálom k rastu, sú na tom reproduktory pýšiace sa prestížnym duom Harman/Kardon v názve. Kvalita ich zvuku je pri tradičnej konzumácii audia pomerne vysoká, za čo môžeme ďakovať najmä širokej škále vychádzajúcich zvukov – od hlbokých basov až po relatívne vysoké výšky.

Problémové sú však nárazové zvuky, ikonické napríklad pre chybové hlášky Windowsu. Neraz som sa pozastavil nad rezonujúcim zvukom hlásenia, ktorý úplne vybočoval z radu inak kvalitného audia. Je ale dosť možné, že v tomto prípade išlo o problém nainštalovaných ovládačov.

Niekomu môže chýbať absencia senzora odtlačkov prstov, čo u mňa ale v každom smere kompenzuje už spomínaného Windows Hello. Notebook bude aj tak väčšina majiteľov používať ako pracovnú stanicu na stole, pravdepodobne plne otvorenú.

Bola by totiž škoda odsunúť zatvorený ZenBook a jeho dva displeje nabok a pripojiť na externý monitor. Na druhej strane, externá myška je takmer istým pravidlom a s klávesnicou je to tak 50:50, kde veľkú rolu hrá prítomnosť/absencia podložky pod dlane.

Napríklad vo vlaku či nebodaj lietadle si suverénnejšie hranie či prácu skrz kritickú ergonómiu neviem predstaviť. K tomu nedopomáha ani gigantický 240 W nabíjací adaptér starajúci sa o dobíjanie 92 Wh batérie. Prehľadanie internetu, Netflix a ľahká práca ju mimochodom vybije už za 7 hodín. Ak sa hardvéru ale poriadne naloží, po nabíjačke siahneš už za polovičnú dobu.

Zhodnotenie

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED je tou najlepšou evolúciou takmer v každom možnom smere. Profesionálne orientované zariadenie sa zlepšilo ako v oblasti konštrukcie, tak aj vnútorností, pričom ponúka nekompromisnú prémiovosť za odpovedajúcu cenovku.

3399 € nie je málo. Čiastka vyvoláva (aj tento rok) otázku, či dva, síce nádherné a praktické dotykové displeje stoja za takýto doplatok. To už si každý kreatívec, na ktorého je ZenBook Pro Duo orientovaný, musí zodpovedať sám.

Výkonovo je to prakticky to najlepšie, čo aktuálne na trhu nájdeme, aj keď novší Intel alebo nebodaj AMD by dokázalo z takejto kombinácie vytiahnuť ešte nemalé percento naviac. NVIDIA GeForce RTX 3070 je tak už čerešničkou na inak famóznej torte, kedy sa bonusové body pridávajú aj za chladenie či hlučnosť.

Dva displeje na notebooku nie sú pre každého a dovolím si tvrdiť, že si zaľúbenie nenájdu ani pri tak veľkej (malej) skupine konzumentov, akú si našiel Touch Bar u Apple. ASUS však ráta s tým, že kto sa už nad takto zamýšľanými displejmi naozaj rozhoduje, je ochotný si za profesionalitu priplatiť a samozrejme nečaká kompromisy.

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú