Plusy

+ Efektná kombinácia ostrej grafiky a plynulosti
+ Pokročilé funkcie ray tracingu
+ Veľký potenciál novej technológie PSSR
+ Vysoká miera detailov a hromada drobných vylepšení
+ Výkon + 2TB SSD

Mínusy

- Vysoká cena
- Bez Blu-ray mechaniky
- Zamrzí absencia veľkej štartovacej hry

Najväčší rozdiel pri skoku na novú konzolu zažijú predovšetkým hráči, ktorí si v hrách potrpia na ostrú grafiku s množstvom detailov. Tie v hrách doposiaľ ponúkal režim Grafiky, Fidelity alebo Kvality, ako ich vývojári zvyknú nazývať, vo väčšine prípadov bol frame rate zamknutý na 30 FPS. Nová konzola pri rovnakej (a častokrát vyššej) miere detailov posúva snímkovanie na 60 fps, čo sa okamžite podpisuje na väčšej dynamike obrazu.

Každé z vývojárskych štúdií sa pritom k optimalizácii na PS5 Pro stavia po svojom. V prípade remasteru The Last of Us je napríklad k dispozícii režim Pro, ponúkajúci vylepšené vykresľovanie v rozlíšení 1440p, ktoré nová technológia PSSR renderuje do 4K, samozrejme pri 60 snímkach za sekundu.

     

Rozdiel sa v hre prejavuje na vyššej miere detailov, ale tiež vernejšieho osvetlenia a lepšej vykresľovanej vzdialenosti. Pri prechode do zamorenej oblasti je napríklad možné doslova pozorovať jednotlivé spóry vo vzduchu, pôsobivý dojem zanecháva aj vstup do Seattlu, ktorému predchádza jazda koňom naprieč neskutočne nasvieteným lesom. No a pozerať sa na horiace mesto rebelov v plameňoch je vďaka ray tracingu a PSSR už skutočná lahôdka.

Komplexnejšie nastavenia v režime Pro do hry prinášajú tvorcovia z Insomniac Games, ktorí pre PS5 Pro optimalizovali minuloročný fenomén Spider-Man 2 či Ratchet & Clank: Rift Apart. Tu sa ukazuje, že na jednej strane sú hráči pri PS5 Pro oslobodení od voľby medzi režimami Výkon a Grafika, zároveň však budú pri niektorých hrách musieť riešiť novú dilemu, do akej miery chcú experimentovať s ray tracingom.

Spider-Man 2 aj Ratchet & Clank: Rift Apart totiž prichádzajú s dvojicou režimov Vernosť Pro a Výkon Pro. Prvý menovaný hru uzamyká na 30 fps, no ponúka pokročilé možnosti nastavenia ray tracingu, napríklad v podobe miery odrazov, VRR či ambientnej oklúzie, teda techniky vytvárania tieňov.

Sýtosť farieb, správanie svetla a jeho odrazy sú v tomto režime podľa očakávania bohatšie, ako veľmi ich hráč pocíti však záleží predovšetkým od scenérie a aktuálnej situácie na obrazovke. Výhody tohto režimu sú preto obmedzené, navyše v prípade oboch titulov (najmä však pri Spider-Manovi) ide o rýchle hry, ktoré si pýtajú vyššie snímkovanie.

To prináša režim Výkon Pro, ktorý cieli na plynulých 60 fps pri zachovaní kvality obrazu štandardného grafického režimu Vernosť. Súčasťou tohto módu je aj vylepšený ray tracing (jeho detaily nie je možné nastavovať), ktorý sa pri hraní prejavuje pokročilými odrazmi svetla od mrakodrapov, ale tiež pri správaní vody, ktorá vierohodnejšie reflektuje správanie svetla. Na prvý pohľad ide o drobnosti, skákanie v Spider-Manovi ulicami New Yorku však nikdy nevyzeralo lepšie.

Rovnaký dojem budí aj Ratchet & Clank, ktorý s pomocou ray tracingu a detailov ponúka ohromujúcu mieru detailov. Rozdiel oproti klasickej PS5 verzii je cítiť predovšetkým na tmavých planétach a v interiéroch, kde prostredie vďaka ray tracingu získava nový rozmer.

Ešte ďalej v miere nastavení ide minuloročný hit Hogwarts Legacy, ktorý pri konzolách ponúka až 5 režimov grafických nastavení. Ide o extrém, ktorý pri iných hrách našťastie nevidieť, keďže väčšinu hráčov pravdepodobne nebude baviť hľadať najlepší mód grafiky a rozdiely medzi nimi.

Na to však mysleli aj samotní vývojári, keďže v hrách s viacerými možnosťami nastavení vždy možno nájsť odporúčaný režim, ktorý v sebe spája ray tracing, vysokú mieru detailov a zároveň čo najvyššie snímkovanie. Platí to aj pri Hogwarts Legacy, kde je režim Balanced pravdepodobne najlepšou voľbou.

Spomenúť však musím aj špeciálny HFR režim s ultravysokým snímkovaním, ktorý pri súbojoch a efektoch jednotlivých kúziel zanechal naozaj silný dojem. Napokon som však hru predsa len prepol do odporúčaného režimu Balanced, keďže akčné pasáže v Hogwarts Legacy netvoria gro hernej náplne a HFR mód si vyberal veľkú daň v podobe znížených detailov. Ide však o pôsobivú ukážku možností PS5 Pro a veľký prísľub do budúcna.

Všetky zmienené režimy nie sú dostupné len na PS5 Pro, ale aj na ďalších konzolách. Pro verzia ale do hrania prináša lepšiu plynulosť pri vyšších detailoch. Nejde len o pocitovú záležitosť a lepší zážitok určite čoskoro potvrdia aj detailné grafické porovnania, ktoré sa po vydaní PS5 Pro vyroja.

PlayStation 5 Pro na trh prichádza aj s podporou 8K režimu, podporuje ho však len hŕstka titulov na čele s F1. V tomto prípade ide skôr o marketing a podčiarknutie potenciálu novej konzoly, keďže reálna pridaná hodnota zostáva  otázna.

Hry s optimalizáciou pre PS5 Pro v deň vydania:

Alan Wake 2
Albatroz
Apex Legends
Assassin’s Creed Mirage
Baldur’s Gate 3
Call of Duty: Black Ops 6
EA Sports College Football 25
Dead Island 2
Demon’s Souls
Diablo IV
Dragon Age: The Veilguard
Dragon’s Dogma 2
Dying Light 2 Reloaded Edition
EA Sports FC 25
Enlisted
F1 24
Final Fantasy VII Rebirth
Fortnite
God of War Ragnarök
Hogwarts Legacy
Horizon Forbidden West
Horizon Zero Dawn Remastered
Kayak VR: Mirage
Lies of P
Madden NFL 25
Marvel’s Spider-Man Remastered
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Marvel’s Spider-Man 2
Naraka: Bladepoint
NBA2K 25
No Man’s Sky
Palworld
Paladin’s Passage
Planet Coaster 2
Professional Spirits Baseball 2024-2025
Ratchet & Clank: Rift Apart
Resident Evil 4
Resident Evil Village
Rise of the Ronin
Rogue Flight
Star Wars: Jedi Survivor
Star Wars: Outlaws
Stellar Blade
Test Drive Unlimited: Solar Crown
The Callisto Protocol
The Crew Motorfest
The Finals
The First Descendant
The Last of Us Part I
The Last of Us Part II Remastered
Until Dawn
War Thunder
Warframe
World of Warships: Legends

Keďže väčšina hier, ktoré som na PS5 Pro skúšal, boli first party tituly, a teda exkluzívne hry s vynikajúcou optimalizáciou, pri testovaní som si rovnaké pasáže hier viackrát zapínal aj na klasickej PS5. Opakovane som sa presviedčal, že vylepšenia nie sú iba pocitovou záležitosťou, ale sú v hre skutočne vidieť.

Odrazy v zrkadlách v Hogwarts Legacy, výrazne vyššia miera detailov pri pohľade na oblaky, vlasy či fúzy v Horizon: Forbidden West, nádherne sýte farby v Ratchet & Clank či celková plynulosť pri cestovaní v Spider-Manovi. PS5 Pro posúva zážitok z hrania na novú úroveň a ako veľmi tento posun hráč ocení bude vo veľkom záležať aj na kvalite obrazovky, ktorú pri hraní používa.

Technológia PSSR, poháňaná umelou inteligenciou, vykazuje veľmi sľubný potenciál a to je iba na začiatku svojej cesty. AI dokáže spoľahlivo upscalovať obraz do 4K a pridáva hre hĺbku. Ak budeme sledovať podobný cyklus vylepšení ako pri DLSS od NVIDIE, určite sa máme na čo tešiť.

Zamrzí naopak, že príchod PS5 Pro nesprevádza dedikovaný titul, ktorý by nadšenie z novej konzoly umocnil. The Last of Us, Horizon: Zero Dawn a ďalšie tituly síce vyzerajú fantasticky, predsa len už ale ide o hry, ktoré tu s nami nejaký rok sú a mnohí vlastníci konzol PlayStation ich už dobre poznajú.

Spomenúť tiež treba, že PS5 Pro automaticky nevylepšuje všetky hry, určite nie do výraznej miery. Je nutné, aby boli na lepší výkon priamo optimalizované. Vidieť to bolo napríklad na nedávnej novinke Black Myth: Wukong, ktorá z dodatočného výkonu Pro verzie nijak zásadne neťaží. Časy načítavania pri mojom testovaní zostali takmer rovnaké a výrazné vylepšenia nebolo poznať ani na vizuále.

Dobrou správou je, že výkon novej konzoly pri jej štarte podporuje viac než 50 herných titulov, pričom ďalšie budú čoskoro nasledovať. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že príchod PlayStation 6 sa očakáva najskôr v roku 2028, hodnota PS5 Pro sa bude časom iba zvyšovať.

Už teraz ale PS5 Pro teraz na scénu prináša výkon, ktorý vývojári premietajú v ešte krajší a plynulejší herný zážitok. Obraz je ostrejší, farby sýtejšie a ray tracing spoločne s vysokým snímkovaním hranie posúvajú o ďalší krok dopredu. Nejde o generačný skok, ten ale od medzigeneračnej konzoly nikto čakať nemôže.

PlayStation 5 Pro

Najväčším mínusom herného zariadenia je v konečnom dôsledku vysoká cena, ktorú bude musieť Sony v očiach mnohých hráčov ešte musieť dlho obhajovať. Sám som vysokou cenovkou pri oznámení konzoly vôbec nebol nadšený, po vyskúšaní možností PS5 Pro na vlastnej koži som však postoj voči novej konzole výrazne zmiernil. Rozhodne totiž má čím zaujať.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP