Plusy

+ Efektná kombinácia ostrej grafiky a plynulosti
+ Pokročilé funkcie ray tracingu
+ Veľký potenciál novej technológie PSSR
+ Vysoká miera detailov a hromada drobných vylepšení
+ Výkon + 2TB SSD

Mínusy

- Vysoká cena
- Bez Blu-ray mechaniky
- Zamrzí absencia veľkej štartovacej hry

Citeľný nárast výkonu, pokročilý ray tracing a tiež využitie umelej inteligencie na vytváranie lepšej kvality obrazu. To je trojica základných vlastností, s ktorými už vo štvrtok 7. novembra na trh dorazí najvýkonnejšia konzola súčasnosti PlayStation 5 Pro.

Nové herné zariadenie sľubuje herný zážitok bez kompromisov, čo znamená, že konzoloví hráči si už viac nebudú musieť vyberať medzi vyšším snímkovaním alebo lepšou kvalitou obrazu. PS5 Pro ponúkne oba módy v jednom balíku a pridá ešte niečo navyše.

Čerstvá konzola na trh prichádza s odvážnou cenovkou 800 eur a je to práve vysoká cenovka, ktorá medzi hráčmi od oznámenia vzbudzuje vášnivé diskusie. Ak k tomu pridáme skutočnosť, že nová PlayStation 5 bude dostupná len v digitálnej edícii bez diskovej mechaniky (je možné dokúpiť ju samostatne za 120 eur), začína byť jasné, že hardvérová novinka nebude pre každého.

PlayStation 5 Pro

Japonský výrobca však s PS5 Pro necieli na široké masy. Nový hardvér je určený predovšetkým hráčom hľadajúcich najlepší zážitok bez kompromisov. Ten nová konzola skutočne doručuje. Už pri štarte totiž ukazuje, že sľubovaný výkon a vymoženosti umelej inteligencie nezostávajú len na papieri, ale plnohodnotne sa prenášajú aj do hernej skúsenosti.

Jasný poznávací znak

PlayStation 5 Pro je nový prírastok do konzolovej generácie od Sony a zároveň zosobňuje najvýkonnejšie zariadenie, aké japonská spoločnosť Sony doposiaľ uviedla na trh. Hardvérová novinka predstavuje tzv. mid-gen refresh, teda hardvérové vylepšenie herných konzol, s ktorým prichádzajú výrobcovia v polovici životného cyklu danej konzolovej generácie.

PlayStation 5 Pro

PS5 Pro v porovnaní s bežnou PS5 alebo novšou verziou Slim teda disponuje lepším výkonom a drobnými dizajnovými úpravami, nepredstavuje však generačný skok a naďalej podporuje rovnaké hry ako všetky doterajšie verzie PlayStation 5.

Tomu zodpovedá aj dizajn novej konzoly, ktorý zostáva verný nastavenému smeru a z radu takmer vôbec nevybočuje. Najzjavnejším poznávacím znakom Pro verzie sú čierne pruhy, ktoré sú umiestnené na oboch bočných stranách konzoly. Ide nielen o dizajnový, ale predovšetkým o funkčný doplnok, ktorý zabezpečuje lepšiu ventiláciu a prispieva k efektívnejšiemu chladeniu. V obchode okrem čiernych pruhov PS5 Pro ľahko rozoznáš aj rozdielneho obalu v podobe čiernej krabice.

PlayStation 5 Pro

PS5 Pro pri vzhľade vychádza z klasickej PS5, respektíve novšej verzie PS5 Slim, s ktorou má rovnakú šírku. V porovnaní s verziou Slim je nová konzola o niečo širšia a o pár milimetrov nižšia, tu sa však rozdielnosti končia. Podobne ako predchodcovia je aj Pro verzia dostupná v bielom matnom prevedení, ktoré zabezpečuje odolnosť voči odtlačkom či drobným škrabancom.

Oživenie prináša čierny lesklý predok, ktorý je, naopak, magnetom na odtlačky a pri manipulácii na to treba myslieť. Konzolu je možné položiť do horizontálnej polohy, pričom o stabilitu sa stará dvojica malých plastových stojančekov, ktoré používateľ nájde v balení.

PlayStation 5 Pro

Zariadenie je možné aj postaviť, v tomto prípade je však potrebné samostatne dokúpiť vertikálny stojan, inak je konzola ľahko náchylná na spadnutie. Cena vertikálneho stojanu predstavuje približne za 30 eur. Konzola podporuje aj náhradné farebné kryty, ktoré je možné zakúpiť samostatne, treba však dávať pozor, keďže tieto kryty z dôvodu pridaných pruhov nie sú kompatibilné s predošlými verziami PS5.

Nová PlayStation 5 prichádza čisto v digitálnom prevedení, čo znamená, že nedisponuje žiadnou čítacou mechanikou na Blu-ray disky. Tú je možné dokúpiť samostatne približne za 120 eur, na čo časť hernej komunity pri predstavení rovnako reagovala s nevôľou.

Spoločne s externou mechanikou a stojanom už totiž nová PS5 Pro atakuje hranicu 1 000 eur, čo z nej robí jednu z najdrahších konzol v histórii. Zároveň ale ide o doplnkový sortiment a konzola je plne použiteľná aj bez zmienených doplnkov.

PlayStation 5 Pro
FonTech.sk

Z dizajnových zmien ďalej za pozornosť stojí dvojica USB-C portov na prednej strane, predovšetkým, v porovnaní s prvou verziou PS5, ktorá v prednej časti kombinovala USB-C a USB-A. Odhliadnuc od týchto zmien však nová konzola dizajnovo dokonale zapadá do zabehnutej rodiny PS5 a opäť stavia na elegancii a minimalizme. Platí to aj o ovládači DualSense, ktorý sa nedočkal žiadnych vylepšení a je plne kompatibilný aj so staršími systémami.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE —>>>

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú