Plusy

+ brutálny výkon na hry aj kreatívnu prácu
+ predinštalované nástroje na streamovanie
+ výborné a hlasné reproduktory
+ OLED 120 hz displej bez konkurencie
+ filtrovanie hluku pri videohovoroch
+ dotykový displej a DialPad na touchpade

Mínusy

- vyššia hmotnosť a ťažká nabíjačka
- hluk ventilátorov pri hernej záťaži
- nižšia výdrž batérie
- chýba čítačka odtlačkov prstov
- menej portov po stranách

Koniec roka a predvianočné nákupy môžu byť ideálnym obdobím, kedy sa obdarovať aj hodnotnejším technologickými darčekmi. Navyše, v prípade nových profesionálnych notebookov platí, že ide o stroje, ktoré by našu prácu mali urobiť efektívnejšou a sumu, ktorú sme za ne dali v obchode, rýchlo zarobia späť.

Rovnaké je to aj v prípade počítača ASUS Zenbook Pro 14 OLED, ktorý nám pristál v redakcii. Svoj počítač som tak odložil na bok a ASUS podrobil svojej plnej kancelárskej a kreatívnej záťaži. Keďže však ponúka aj dedikovanú grafickú kartu Nvidia GeForce RTX 4070 Laptop, nezostalo len pri nich.

Overený Zenbook s prívlastkom Pro

Zenbooky nie sú v tejto triede žiadnou novinkou a za dlhé roky si vybudovali stabilné meno, ktoré treba vložiť do každého porovnania s MacBookmi od Apple, ThinkPadmi od Lenova či ďalšou konkurenciou. Ako napovedá modelové označenie, očakávať by si mal 14-palcový, respektíve v tomto prípade až 14,5-palcový displej, ktorý je ideálnym kompromisom – stále ho pohodlne vložíš do tašky či ruksaku, no ponúkne dramaticky väčšiu plochu na prácu než bežná „trinástka“.

Fontech

V tomto prípade to platí dokonca dvojnásobne, vďaka super jemnému 2,8K rozlíšeniu (2 880 x 1 800 bodov). Nemusíš sa však báť, že by jednotlivé okná alebo spodná lišta boli príliš malé. Vo Windowse 11 si tieto prvky môžeš zväčšiť v nastaveniach obrazovky, kde jednoducho zvýšiš hodnotu Mierky, napríklad na 200 %.

Samotný displej medzi to najlepšie, čo dnes v notebookoch môžeš mať, patrí aj ďalšími parametrami. Hovorím najmä o 120 Hz technológii, ktorú využiješ v hrách, ale aj pri prostom pohybe kurzora a skrolovaní dlhých stránok textu. Podporované sú aj HDR farby.

Fontech

Upozorňujem však, že vo východzích nastaveniach sa HDR aj 120 Hz režim vypnú pri práci na batériu. Zo 60 Hz sa však na plynulejšiu obnovovaciu frekvenciu môžeš prepnúť späť. Ja som tak s radosťou urobil, aj za cenu väčšej spotreby energie.

Displej je tiež plne dotykový. Na prvý pohľad to nedáva príliš zmysel, obrazovku totiž vieš otvoriť len do približne 135° uhla, takže práca s pretočenou klávesnicou a displejom na kolenách nebude možná. Funkcia je však skôr určená pre profesionálnych grafikov a dotykové perá. Dokúpiť si môžeš napríklad ASUS Pen 2.0, fungovať však budú aj iné.

Fontech

OLED panel ponúka fantastické farby a ešte lepší kontrast, porovnateľný si tými najlepšími OLED televízormi. Sledovanie filmov, hoci len z drahšieho predplatného Netflixu s vyšším rozlíšením, je tak parádny zážitok doplnený skvelými reproduktormi harman/kardon s výrazným priestorovým efektom.

Limitom bude len plytší prejav bez basov. Od stále iba 1,79 cm hrubej konštrukcie ich požadovať nemôžeš, ale na reprodukciu hlasu sú parádne. Samozrejme, večnou témou OLED panelov je však ich vypaľovanie, najme v prípade počítačov, kde ti niektoré prvky na obrazovke svietia aj niekoľko hodín denne.

ASUS túto výzvu prijíma so vztýčenou hlavou a v predinštalovanej aplikácii MyASUS ponúka niekoľko nástrojov, ktoré majú vypaľovaniu pixelov zabrániť a životnosť displeja predĺžiť. V prvom rade je to špeciálny šetrič, ktorý dokáže obnovovať pixely, v tom druhom automatické skrývanie stavovej lišty a jej polotransparentný efekt.

Fontech

Brutálna výbava s chudobnejším počtom portov

Prívlastok Pro naznačuje, že by si mohol čakať vyšší výkon. No, v skutočnosti je úplne brutálny a technické parametre, minimálne našej testovanej verzie, vyrážajú dych. Dostaneš 13. generáciu procesora Intel Core i9-13900H, ktorý je doplnený 32 GB RAM – teda dvojnásobkom toho, čo dnes považujeme za štandard. K dispozícii som tiež mal 1 TB úložisko, takže som mal na všetko dostatok výkonu aj miesta.

Už horšie je to s konektorovou výbavou počítača. Na ľavej strane nájdeš len jedno USB-A, vstup pre slúchadlá / mikrofón a plnohodnotné HDMI. Na pravej strane sú potom dve USB-C-čka (Thunderbold) a slot pre SD karty. Dôvod je jasný. Výkonný hardvér potrebuje poriadne chladenie a prakticky tretinu bočných hrán tvorí dvojica výduchov silných ventilátorov.

Priprav sa aj na to, že počítač bude ťažší, ako by si očakával. Samostatná grafika, hrubší dotykový displej a chladenie spôsobili, že sa ručička váhy zastaví na 1 670 gramoch. Problémom pri mobilite je aj mohutný 200 W adaptér, ktorý spolu s káblom pridá ďalšieho vyše pol kila. Pre plný výkon pri hrách či inej záťaži ho budeš musieť nosiť zo sebou a pripájať cez proprietárny kruhový konektor. Pri menej náročnej kancelárskej práce počítaču energiu dodáš aj cez niektorý USB-C portov, napríklad, ak máš monitor so štandardom Power Delivery.

Fontech

Robustnejší pracant, alebo štíhly hráč?

Pokiaľ to vyzerá, že robustnosť ASUSu Zenbook Pro 14 kritizujem, bude to záležať od uhlu pohľadu. Nie je to ultrabook. Jeho magnéziové telo rozhodne vyzerá, že prežije aj to najdrsnejšie zaobchádzanie a armádna špecifikácia z testovania odolnosti to potvrdzuje. Najviac sa teším z extrémnej pevnosti veka displeja, ktoré sa pri akomkoľvek tlaku alebo pokuse o ohnutie nepohne ani o milimeter – na iných počítačoch by si už videl ako displej v bode kontaktu zúfalo mení farby a poblikáva.

Čo však sa na tento stroj pozrieť úplne inak? Parametrami konkuruje najšialenejším herným laptopom, no na rozdiel od nich stále vyzerá mimoriadne civilne a rozhodne sa ho nebudeš báť vytiahnuť ani na pracovnej porade či prezentácii dôležitému klientovi.

Kým si otestujeme surový výkon, poďme k detailom, ktoré ho odlišujú od konkurencie. Dotykový displej som už spomenul. V appke MyASUS nájdeš aj režim strážiaci zdravie batérie, ktorý dovolí nabitie akumulátora na maximálne 80 %. V biznis prostredí a pri videohovoroch sa zas hodí umelá inteligencia potláčajúca okolitý šum z mikrofónu alebo hneď niekoľko režimov pre prednú kameru. Jeden dokáže vylepšiť svetelnosť v tmavých prostrediach, iný rozmazať pozadie alebo upraviť tvoje oči tak, aby to vyzeralo, že sa neustále pozeráš do kamery, aj keď ťa počas dlhého meetingu s kolegami zaujme niečo iné na externom monitore.

Určite sa hodí aj možnosť dať okamžité Mute mikrofónu alebo vypnúť kameru funkčnými tlačidlami F9, respektíve F10, pričom o aktuálnom stave ťa informuje jasná žltá dióda na danej klávese. Môžeš sa tak vyhnúť nejakým nepríjemnostiam počas home office alebo banu počas streamovania.

Fontech

O dvojicu ďalších pomocníkov sa postarala samotná Nvidia. Softvér NVIDIA Broadcast je určený pre streamerov a oproti základnému odstraňovaniu šumu dokáže doslova vymazať aj ozvenu z miestnosti alebo rôzne ruchy. Prakticky si tak doma môžeš vytvoriť vlastné profesionálne štúdio.

V prípade záberov zo zabudovanej Full HD kamery dokáže vymeniť pozadie za tebou aj bez zeleného plátna. NVIDIA Omniverse ti zas pomôže vniknúť do segmentu 3D modelovania. Áno, ide o softvér, ktorý si môžeš stiahnuť aj na iné stroje, bez potrebného hardvéru a grafiky, aká je aj v Zenbooku Pro 14, ju však v lacnejších počítačoch nevyužiješ naplno.

Mňa počas testu tešila aj klávesnica, na ktorej som prakticky bez preklepov a mimoriadne pohodlne napísal celý tento text. Len jej podsvietenie by mohlo byť výraznejšie.

Určite si všimneš, že touchpad v ľavom hornom rohu ponúkne netradičné „koliesko“. Ide o ASUS DialPad, ktorý má byť skutočným analógovým ovládačom. Funguje v podporovaných aplikáciách, kde ti fyzickým pohybom prsta pomôže napríklad navoliť hrúbku štetca alebo iných nástrojov v Photoshope, rýchlejšie a presnejšie než by si to robil klikaním myšou či ťukaním na touchpade. Jeho sprevádzkovanie je však trochu zložitejšie. V systéme najprv musíš nájsť aplikáciu ProArt Creator Hub a z Windows store stiahnuť aplikáciu ASUS Dial. Koliesko môžeš používať v dvoch režimoch – v tom jednoduchšom mu pripradíš len jednu funkciu, v multi-móde má funkcií viac. Navoliť si ho môžeš aj na prepínanie aplikácií, úpravu hlasitosti alebo jasu či prípadne vytvoriť vlastné klávesové skratky.

Fontech

V aplikácii MyASUS môžeš prepínať medzi využitím dedikovanej grafiky Nvidia GeForce RTX 4070 Laptop a režimom, kedy systém o využití šetrnejšej GPU na čipsete alebo dedikovanej rozhoduje sám. Otravné však je, že pri prepínaní režimov musíš celý počítač reštartovať. Je však možné, že ti bude hybridný režim fungovať na 100 % a jednoducho nastavenia necháš tak.

Pri hraní a záťaži musíš počítať s výrazným hlukom ventilátorov, ktoré sa snažia chladiť supervýkonný hardvér. Nebudeš však mať problém ani s tými najnovšími hrami. Ja som si skúsil napríklad novú Forzu Motorsport, kde som sa aj na Ultra detailoch a pri plnom rozlíšení 2 880 x 1 800 pohyboval nad 30 FPS. S kancelárskymi a grafickými programami nebudeš mať žiadny problém, viac naznačia napríklad naše výsledky benchmarku.

Fontech

Slabšou stránkou je batéria. Ak budeš pracovať v Chrome, na Wi-Fi a s režimom 120 Hz, počítaj s tým, že nabíjačku môžeš hľadať už po necelých troch hodinách. S rozumnejšou konfiguráciou, teda 60 Hz, integrovanou grafikou a pri pozeraní filmov sa dostaneš na niečo vyše 5 hodín. Batériu s priloženým adaptérom nabiješ za necelé dve hodiny.

Fontech

Pre koho je nový ASUS Zenbook Pro 14 OLED?

Pre každého, kto potrebuje maximálny výkon a v ultrabookoch mu prekáža slabá integrovaná karta. Záleží od konfigurácie, no RTX 4070 v mobilnej verzii ti dodá silu aj na najnovšie hry, 3D modelovanie či streamovanie na cestách.

Teší ma, že všetko prichádza zabalené v normálnom, civilnom dizajne a odolnom magnéziovom šasi, ktoré vydrží cestovanie aj bežné nosenie do práce každý deň. Tam oceníš filtrovanie hluku mikrofónu, vylepšenia prednej kamery či praktický touchpad s „kolieskom“ DialPad.

Fantastický je aj displej, ktorý je zrejme absolútnou špičkou v segmente notebookov. S vyšśím výkonom si však budeš musieť zvyknúť na slabšiu výdrž, mierne vyššiu hmotnosť a typický hluk ventilátorov pri vyššej záťaži.

Čítajte viac z kategórie: Zariadenia

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP