Plusy

+ Najkrajšia športová hra súčasnosti
+ Atmosféra zápasov sa blíži k realite
+ Svieže nové módy, vrátane WNBA
+ Vylepšenia takmer vo všetkých oblastiach hrateľnosti

Mínusy

- Otravné mikrotransakcie
- Neexistujúci cross-save
- Mesto v City režime pôsobí prázdno

Väčšina cross-platformových herných titulov na konzolách novej generácie ponúka vylepšenú vizuálnu stránku hry a citeľne kratšie časy načítavania, obsahovo však ide o ten istý titul. To zďaleka nie je prípad najnovšieho ročníka NBA 2K21, ktorý autori od začiatku vyvíjali s myšlienkou dvoch samostatných verziách.

Prvá na PS4 a Xbox One dorazila na začiatku septembra a ponúkla viac menej to, čo všetci čakali – slušný športový zážitok s nie príliš presvedčivým kariérnym módom, ktorý na kolená zrážali predovšetkým všadeprítomné mikrotransakcie aj otravné reklamy.

Druhá verzia, na ktorej vývojári z 2K pracovali, bola od začiatku určená na Xbox Series X / S a PlayStation 5 a nesľubuje len pokrok v oblasti vizuálu, ale zmeny prakticky vo všetkých oblastiach hrateľnosti, a to vrátane nových herných módov.

Next-gen verzia NBA 2K21 je viac ako len pekným obalom, prináša zmeny takmer v každom smere

Zlou správou pre športových nadšencov je, že NBA 2K21 na rozdiel od väčšiny hier neponúka bezplatný upgrade na next-gen všetkým hráčom, ale len majiteľom ultimátnej verzie Mamba Edition, inak je potrebné hru zakúpiť samostatne. Dobrou novinkou naopak je, že upgrade v tomto prípade skutočne stojí za to a šport na konzolách ešte nikdy nevyzeral lepšie.

Dychberúci vizuál

Je to práve fenomenálna grafická prezentácia, ktorá okamžite po spustení hry púta najväčšiu pozornosť. Hru sme hrali na Xbox Series X, na ktorom sú textúry hráčov až neuveriteľne detailné a pri bližšom pohľade je jasne vidieť každú jednu drobnosť.

Či už je to dokonale zastrihnutá briadka, obuté Air Jordany alebo póry potu, ktorý sa v pramienkoch valí po tvárach športovcov, next-gen verzia NBA 2K 21 je jednou z najlepšie vyzerajúcich hier na nových konzolách a bezkonkurenčne najkrajšia športová hra v histórii.

Vo veľkom sa na tom podpisujú aj animácie, ktoré sú citeľne plynulejšie a autori sa čo najviac snažili priblížiť realite. Niektoré z pohybov na palubovke síce stále pôsobia strojene a neprirodzene, čo vďaka realistickej grafike vyznieva o to rušivejšie, správanie hráčov, ich mimika a pohyb sa však približujú skutočnosti viac ako kedykoľvek pred tým.

Tvorcovia dbali na každý jeden detail, atmosféra a vizuálne prevedenie v športových hrách nemajú obdobu

Jedinečný basketbalový zážitok podčiarkuje aj atmosféra, ktorou sú hry NBA už dlhodobo povestné. Tréneri behajú pri postranných čiarach, gestikulujú a kričia na svojich zverencov, kľačiaci kameramani sa snažia uhýbať smečujúcim obrom, zatiaľ čo dav buráca a hlasným krikom domácich poháňa k lepšiemu výkonu. Celkovo hra obsahuje viac ako 150 NPC postáv a jedinečných animácií, ktoré ešte viac šperkujú elektrizujúcu športovú atmosféru.

FonTech

Jediné, čo po grafickej stránke zamrzí je, že modely postáv ani divákov sa veľkých zmien nedočkali a pri next-gen verzii ide len o port z predošlej verzie bez výraznejších úprav. Niektoré modely teda trpia tými istými nedostatkami ako ich predchodcovia.

Z technického hľadiska naopak poteší, že hra je výborne optimalizovaná, drží si stabilné snímkovanie a predovšetkým dáva zbohom načítavaniam, ktoré tu prakticky neexistujú. Majiteľov pôvodnej verzie hry naopak nepoteší nemožnosť preniesť si uložené pozície, keďže next-gen verzia nepodporuje cross-save.

Citeľné zmeny v hrateľnosti

Vizuálna prezentácia novej NBA síce patrí k jej najväčším plusom, keď sa jej však hráč do sýtosti nabaží, začne si všímať aj zmeny priamo v hrateľnosti. Azda najvýraznejšou z nich je dôraz na fyzické atribúty, ktoré hra berie do úvahy v oveľa väčšej miere. Pohyb, driblovanie aj streľba s malým hráčom konečne pôsobí výrazne rozdielne ako rovnaká činnosť s 220 centimetrovým obrom.

Zmeny cítiť vo fyzike postáv, pri kolíziách aj správaní lopty. Správanie hráčov by však potrebovalo zlepšiť

To isté platí aj pri obrane, kedy ťažší hráč prenikne súperovou obranou podstatne jednoduchšie ako jeho ľahší náprotivok. Zmeny vo fyzike sa prejavujú ako na hráčoch, tak aj na správaní lopty, ktoré pôsobí prirodzenejšie. Či už je to dribling, let pri streľbe alebo odskakovanie lopty od obruče, vylepšenia vo fyzike je na ihrisku cítiť vo všetkých oblastiach.

Prečítaj si aj
Recenzia Xbox Series X: Privítaj najvýkonnejšiu hernú konzolu súčasnosti

Vylepšený bol aj systém kolízií hráčov pri kontaktoch, ktorý je jasne badateľný pri smečovaní, doskokoch či obrane na blízko. Podobné kontakty sú v hre mimoriadne časté a práca vývojárov v tejto oblasti je preto vítaná a tiež viditeľná Fyzika síce pri kolíznych situáciách stále miestami vyznieva komicky a neprirodzene, napríklad pri blokovaní, oproti predchádzajúcim ročníkom a dokonca aj old-gen verzii je novinka opäť o niečo bližšie k realite.

FonTech

Vývojárov pre zmenu čaká veľa práce pri programovaní AI, ktorá stále robí rovnaké kiksy. Spoluhráči nevedia reagovať na hráča s loptou a častokrát mu v pohybe dokonca prekážajú. Na druhej strane správanie hráčov bez lopty je omnoho dynamickejšie, spoluhráči ani súperova obrana už sa netvária iba ako stojace stĺpy ale snažia sa na palubovke skutočne hýbať.

Perfektný dojem z hry zrážajú všadeprítomné mikrotransakcie, ktoré vedia otráviť

Zmenu k lepšiemu je badať aj pri systéme strieľania, ktorý (odhliadnuc od mikrotransakcií) patril k najväčším terčom hráčskej kritiky. Tvorcovia si sťažnosti zobrali k srdcu, keďže meter ovplyvňujúci streľbu je po novom širší a v lepšej koordinácii s mierením.

Mikrotransakcie naopak zostali prakticky nezmenené a opäť sú otravnou súčasťou hry, za čo tvorcov určite pochváliť nemôžeme. Ponuka kúpiť si taký alebo onaký bonusový balíček a urýchliť tak herný progres sa na hráča sype prakticky zo všetkých strán a mikrotransakcie o svojej prítomnosti naďalej dávajú vedieť pomerne agresívnou formou.

FonTech

Nové módy

Už na začiatku sme spomenuli, že next-gen verzia NBA 2K21 neponúka len krajší vizuál, ale tiež množstvo noviniek v hrateľnosti aj v oblasti módov. To sa netýka len vynoveného menu, ale viacerých dôležitých aspektov, ktoré jasne dokazujú, že v mnohých ohľadoch ide o úplne novú hru.

Najzásadnejšou novinkou je predstavenie „City“ módu, ktorý je postavený na základoch populárneho Neighborhood z predchádzajúcich ročníkov. Po prvom spustení je však okamžite jasné, že novinka je vo všetkých ohľadoch lepším a predovšetkým citeľnej objemnejším módom, ktorý obsahovo vydá za samostatnú hru.

Hráč sa po úvodnom a trocha otravnom tutoriále ocitne v gigantickom meste rozdelenom na štyri hlavné oblasti, ktoré môže svojvoľne objavovať, plniť úlohy a zapájať sa do aktivít.

Mesto síce na prvý pohľad pôsobí uchvatne a exoticky, po chvíli sa však prostredia začnú opakovať a na vlastnú škodu City mód dopláca aj na svoju rozľahlosť. Hráč sa totiž síce môže zapájať do online zápasov, napríklad vo forme 2 vs 2 alebo 3 vs. 3, nájsť parťákov na zápas ale môže pokojne trvať aj niekoľko minút.

Tvorcovia sa v City móde vybrali cestou MMO. Vydarilo sa im to výborne, mesto však dopláca na svoju rozľahlosť

Aj napriek kritike je však City mód mimoriadne sviežim a vítaným prídavkom, ktorý masívne obohacuje možnosti hry. Zužitkováva koncepty MMO hrania a pri plnení úloh od NPC postáv v ňom fanúšikovia basketbalu môžu pokojne zabiť desiatky hodín, nehovoriac o tom, že o podobnom móde si konkurenčné športové tituly môžu v súčasnosti nechať len zdať.

FonTech

Nový mód MyNBA v sebe kombinuje dvojicu populárnych režimov MyGM a MyLeague, hráč si teda na jednom mieste môže vybrať to najlepšie z nich a prispôsobiť hernú skúsenosť priamo na svoju mieru. Možnosti nastavení sú jedným slovom gigantické, zahŕňajú napríklad nastavenia výšky platového stropu, detailných nastavení ligy, tímov, pravidiel, rozpočtu či výplat. Ponuka je obrovská, no pre nováčikov v sérii zároveň môže pôsobiť zastrašujúco.

Po prvýkrát v histórii príbehový režim obsahuje aj ženy

Veľkým zmien sa dočkala aj ženská basketbalová liga WNBA, ktorá sa ponukou začína vyrovnávať aj populárnejšiemu mužskému náprotivku. Do novinky bol pridaný čerstvý mód The W, ktorý konečne obsahuje kariérny mód WNBA. Hráč si teda môže vytvoriť postavu, vybrať si jeden z 12 tímov v lige a priviesť ho až k zisku k trofeje, spravovať celú ženskú ligu v režime WNBA alebo si s vytvorenou postavou zmerať sily v zápasoch 3 vs. 3 online.

Takto to má vyzerať

Next-gen verzia NBA 2K21 je pre basketbalových nadšencov obrovským skokom vpred. Vylepšení sa dočkali takmer všetky oblasti hrateľnosti – fyzika je opäť o niečo bližšie k realite, animácie sú plynulé, hra obsahuje viacero nových herných módov, medzi ktorými dominuje City a integrácia módov WNBA, ktorá sa v rámci značky nikdy netešila takej pozornosti.

Najväčšou devízou novej hry je však bezkonkurenčne jej grafické prevedenie, ktoré svojou detailnosťou miestami skutočne vyráža dych. Vývojári si na vizuálnej prezentácii dali skutočne záležať a s čistým svedomím možno konštatovať, že NBA 2K21 je jednou z mála súčasných hier, ktoré približujú potenciál nových herných konzol. Ak takto v budúcnosti budú vyzerať aj ďalšie športové tituly, máme sa na čo tešiť.

 

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP