Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 1700/ 2100 MHz
LTE (4G): 800 / 900 / 1800 / 2600 MHz (B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B12 / B13 / B17 / B20 / B25 / B26 / B28 / B29 / B30 / B38 / B41 / B66)

Rozmery a hmotnosť

156,2 x 76,2 x 5,99 mm, 145 gramov

Displej

5,5″, kapacitná Super AMOLED obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi, Gorilla Glass 3

Čipset

Qualcomm Snapdragon 626
Osemjadrový, 2,2 GHz, 14 nm
GPU: Adreno 506

RAM

4 GB, LPDDR3

Operačný systém

Android 7.1.1 Nougat

Pamäť

64 GB, Pre používateľa dostupných 50,9 GB

Fotoaparát

Zadný: 12 MPx, clona f/1.7, laserové zaostrovanie, PDAF zaostrovanie, duálny LED blesk, HDR, Manuálny režim, Panoráma
Video: 4K pri 30 fps, 1080p pri 60 / 30 fps, Slow-motion 720p pri 120 fps
Predný fotoaparát: 5 MPx, FullHD video, clona f/2.2, duálny LED blesk, efekt vyhladenia tváre

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 4.2 LE+EDR, USB Type-C, OTG, GPS, AGPS, GLONASS, NFC, FM rádio

Batéria

3000 mAh, rýchle nabíjanie Turbo Power (potrebný príslušný adaptér)

Ostatné

DualSIM (nanoSIM & nanoSIM / microSD dual stand-by), snímač odtlačkov prstov, proximity senzor, akcelerometer, gyroskop, kompas, 3,5 mm audio jack konektor, Moto Mods konektor, USB Type-C konektor s podporou USB 3.1

Plusy

+ Veľmi kvalitné spracovanie
+ Super AMOLED displej
+ Takmer čistý Android
+ Napriek nízkej hrúbke veľká batéria
+ Moto Mods
+ Kompletná LTE konektivita

Mínusy

- Vystupujúci zadný fotoaparát
- Dizajn nesadne každému
- Výkon neadekvátny vlajkovej lodi

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.3
Displej
9.0
9.9
Výkon
7.0
7.8
Operačný systém
9.0
9.1
Fotoaparát
7.5
7.6
Výdrž batérie
8.5
8.8
Zhodnotenie

Spoločnosť Motorola sa pustila do boja s ostatnými výrobcami prostredníctvom svojho vlajkového modelu pre náš trh, ktorý nesie označenie Moto Z2 Play. Ten si vďaka svojským vlastnostiam a dizajnu s iným smartfónom rozhodne nepomýliš. A to je aj dobre.

8.3
Hodnotenie redakcie
8.6
Užívateľské hodnotenie
6 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Dostali sme sa do bodu, kedy sú si takmer všetky smartfóny podobné ako vajce vajcu. Zväčša totiž ide o nevýrazný kus skla, kovu či plastu, ktorý sa odlišuje len svojou veľkosťou, farbou a umiestnením niekoľkých základných ovládacích prvkov. Inak povedané, smartfóny začali byť nudné. Túto skuťočnosť sa podaktorí výrobcovia snažia zmierniť predstavovaním smartfónov s „bezrámikovými“ displejmi, no ani z takýchto zariadení nie sú všetky tak úplne originálne.

Našťastie je tu však jedna spoločnosť, ktorá chce byť iná. Spoločnosť, ktorá pri vytváraní svojich smartfónov nehľadí na výtvory konkurencie a nepokúša sa ich čo možno najlepšie napodobniť, ale ide vlastnou cestou.

Táto spoločnosť nesie názov Motorola, pričom už hodnú chvíľu patrí pod krídla jedného z najväčších technologických gigantov – Lenova. Je to však dobré byť v dnešnej dobe iný?

Balenie

  • Smartfón Motorola Moto Z2 Play
  • Dizajnový Moto Mod kryt
  • Nabíjací adaptér
  • USB A – USB Type-C kábel
  • Spinka na otvorenie zásuvky pre SIM
  • Návody

Dizajn môžeš buď milovať, alebo nenávidieť

Iste mi dáš za pravdu, že odlíšiť sa dnes vôbec nie je jednoduché. Niektorí výrobcovia by tak možno aj chceli ponúknuť telefóny, ktoré sú aspoň po dizajnovej stránke iné, no jednoducho nevedia ako. Pravdu povediac, smartfóny dospeli do doby, kedy nejaké výrazné špekulovanie po stránke ich spracovania možné nie je. Moto Z2 Play však dokazuje, že keď sa naozaj chce, tak ide všetko. Prvotriedne spracovaná konštrukcia vyrobená z hliníka je samozrejmosťou. Detaily, ktoré na nej nájdeme však samozrejmosťou nie sú.

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Na prednej strane si hovie 5,5-palcový displej, ktorý si rozoberieme trochu neskôr. Priestor nad obrazovkou je vyplnený hovorovým reproduktorom, proximity senzorom a selfie fotoaparátom, ktorý má pre potrebu vytvárania dobre osvetlených selfiečok k dispozícii aj duálny LED blesk. Pod obrazovkou je zase jediné senzorové tlačidlo, ku ktorému sa taktiež dostaneme až trošku neskôr. Najväčšia zábava začína pri strane zadnej. Tá zaujme netradičným vyvedením plastových predelov pre antény, ale aj lesklým logom Motoroly, ktoré sa nachádza priamo v bode, kam pri telefonovaní padne používateľov ukazovák.

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Nad týmto logom je umiestnený hlavný fotoaparát. Ten vďaka svojej ohromnej veľkosti a poriadnemu vystúpeniu nad okolitý povrch vzbudzuje jednoznačne najviac pozornosti. Kyklopovo oko, ako som si tento netradične spracovaný prvok pre seba familiárne nazval, má v sebe integrovaný aj duálny LED blesk a tiež potrebné senzory. Po obvode zariadenia nechýba jemné zaoblenie pre lepší pocit z držania v rukách a dostalo sa tiež na detaily v podobe vrúbkovaného vypínacieho tlačidla či miest, na ktorých sa lesklý povrch strieda s matným. Iste, nie každý si tieto detaily všimne, no ak si ne potrpíš, mal by si o nich vedieť.

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Počas celého môjho 2-týždňového testovania som prišiel do styku s rôznymi ľuďmi, ktorých som sa na to, čo si myslia o dizajne smartfónu Moto Z2 Play priamo spýtal. Odpovede boli rôzne a zhruba polovica ľudí vnímala dizajn pozitívne, pričom tá druhá zase negatívne. Hodnotenie dizajnu je z väčšej časti subjektívne, a preto ho nechám na tebe. Zostáva mi však dodať, že som si pri reálnom testovaní nízku, len 6-milimetrovú hrúbku zamiloval.

Keď je čierna skutočne čiernou

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Ak by sme sa na displej smartfónu pozerali z poetického hľadiska, ide o okno do jeho duše. V realite však ide prosto o prvok, pomocou ktorého telefón ovládame. Ten v druhej generácii modelu Z Play dosahuje 5,5-palcovú uhlopriečku, na ktorej sa rozprestiera FullHD rozlíšenie. Panel je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3 od spoločnosti Corning, ktorý spoľahlivo chráni prednú stranu pred neželanými škrabancami.

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Zobrazovač je typu Super AMOLED, pričom tento údaj dáva dopredu tušiť, že jeho zobrazovacie schopnosti budú na vysokej úrovni. A aj tomu tak je. Farby sú realisticky živé a ideálne saturované. Nemenia svoj odtieň ani po enormnom naklonení, takže pozorovacie uhly sú na skvelej úrovni. Na tej je aj ostrosť zobrazovaného obsahu, ktorá dosahuje úroveň 401 ppi. To v skratke znamená, že na jeden palec pripadá hneď 401 samostatných pixelov. Samostatných som nenapísal náhodou, pretože displeje typu Super AMOLED sú špecifické v tom, že každý pixel pracuje nezávisle na tých ďalších.

Vďaka tomu je možné dosiahnuť už spomínané výnimočné farby a hlavne skutočne tmavú čiernu. Pri zobrazovaní tejto farby sa totiž pixely vypnú, čím okrem iného šetria batériu. Maximálny jas bez problémov postačí aj počas extrémne slnečných dní, pričom ten minimálny ti ani v tej najtemnejšej tme nevypáli zrenice. Navyše sa dostalo aj na filter modrého svetla, ktoré je známe tým, že namáha zrak.

Výkon môže niekomu chýbať

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Mnohí ľudia začali postupom rokov vnímať smartfóny len na základe čísel. Tieto čísla ovplyvňujú týchto ľudí natoľko, že väčšinou práve podľa nich rozhodujú o tom, či si dané zariadenie kúpia, alebo nie. Len málokto si však uvedomuje, že ide vo väčšine len o marketingové lákadlá výrobcov. Na plnohodnotné používanie bez akýchkoľvek obmedzení totiž stačí aj polovičný výkon z toho, ktorý ponúkajú tie najvybavenejšie smartfóny súčasnosti.

Inak povedané, telefón strednej triedy s dobre optimalizovaným systémom bude reagovať svižnejšie ako high-end so zlou optimalizáciou. O týchto pre niekoho nepodstatných „žvástoch“ nehovorím náhodou. Mnohí totiž vlajkovú loď spoločnosti Motorola pre slovenský trh odsúdia v momente, keď sa dostanú k hardvérovej výbave, ktorú ponúka. Jej základom je 8-jadrový procesor Snapdragon 626 od Qualcommu, ktorému sekunduje akcelerátor Adreno 506. Okrem toho sa dostalo aj na 4 GB operačnej pamäte RAM a 64 GB interné úložisko, ktoré možno dodatočne rozšíriť.

Dostalo sa tak na procesor strednej triedy, ktorý, súdiac podľa získaného skóre v benchmarkoch, ničím zásadne neprekvapí. Napriek tomu som pri používaní nenatrafil na jediné spomalenie, zásek alebo problém, a to som Z2-ku rozhodne nešetril. Dobre, pre vášnivých hráčov najnáročnejších hier možno nepôjde o najvhodnejšieho kandidáta, no všetkým ostatným ponúkaný výkon postačí.

Čistota pol života

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Rok 2017 je rokom, kedy výrobcovia konečne začínajú akceptovať silu čistého Androidu. Jedným z priekopníkov v tomto smere je práve spoločnosť Motorola, ktorá svoje smartfóny dodáva s takým čistým systémom, ako sa len dá. Navyše so sebou stiahla aj nadradené Lenovo, ktoré sa zaviazalo, že do všetkých nových smartfónov bude dávať už len čistý Android. Systém Android 7.1 Nougat implementovaný v Moto Z2 Play tak neponúka žiadne výrazné grafické prvky a všetko je podobné tomu, čo nájdeme v referenčnom smartfóne od Googlu.

Uzamykacia obrazovka sa tak líši len fontom hodín a už tradične sa v rohoch displeja nachádzajú dve skratky na rýchle spustenie foťáku alebo hlasového asistenta. Po odomknutí je k dispozícii základný launcher, ktorý po potiahnutí spodného doku smerom nadol zobrazí zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií. Na domovskej obrazovke sa zase po dlhšom podržaní niektorých ikon zobrazí ponuka rýchlych skratiek. Predvolená obrazovka tiež disponuje zaujímavým widgetom, pričom sa po potiahnutí tejto obrazovky zľava doprava spustí inteligentný asistent.

Čo sa týka aplikácii, v systéme sa nachádzajú len tie najnutnejšie. Na žiadny bloatware sa teda nedostalo a väčšina predinštalovaných appiek pochádza priamo od spoločnosti Google. Predsa len sa však dostalo aj na nejaké od Motoroly, pričom tá najprepracovanejšia z nich nesie označenie Moto. V nej sú zoskupené akcie špecifické pre Moto smartfóny a možno v nej nastaviť rôzne gestá alebo zapnúť takzvanú Moto obrazovku. Tá buď po zodvihnutí zariadenia, alebo zmene svetelných podmienok ukáže používateľovi presný čas, notifikácie, ale aj stav batérie.

Návykové gestá a bezchybný skener odtlačkov prstov

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Zo spomínaných gest musím vypichnúť to, ktoré po dvojitom potrasení zapne duálny LED blesk, ako aj to, ktoré po pootočení zápästia spustí fotoaparát. Okrem iného však možno aj zmenšiť obrazovku pre pohodlnejšie ovládanie zariadenia jednou rukou. Moto Z2 play navyše disponuje už spomínaným senzorovým tlačidlom, ktoré môže nahradiť až trojicu tých, na ktoré sme pri Androide zvyknutí. Toto tlačidlo má v sebe taktiež integrovaný skener odtlačkov prstov, ktorý na priloženie prstu reaguje rýchlo a bezchybne.

Rovnako dobre reagoval na podnety samotný systém, ktorý je vynikajúco optimalizovaný. Problém mu nerobilo ani rozdelenie obrazovky na dve časti, pričom v každej z nich bola spustená iná aplikácia. Nakoniec musím výrobcu pochváliť aj za rýchlosť aktualizácií, ktorá je ukážková. Len počas týchto dvoch týždňov totiž dorazil hneď jeden update systému. To naznačuje, že sa výrobca plánuje o pravidelnú podporu tohto modelu starať.

Moto Mods à la najväčšia pýcha Moto smartfónov

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Ako som už spomínal na začiatku, Moto smartfóny sú jednoducho iné. Najzaujímavejšiu vlastnosť, ktorá ich však odlišnými robí, som do tohto momentu nespomenul. Touto vlastnosťou je modulárnosť. Zadná strana zariadenia totiž obsahuje piny, ktoré som pri popisovaní konštrukcie zámerne nespomenul. Ich prítomnosť si totiž vyžaduje samostatný bod. Skrz túto časť zadnej strany totiž dokáže Moto Z2 Play komunikovať s prídavnými modulmi, ktoré nesú názov Moto Mods.

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Tie vďaka magnetom spoľahlivo priľnú na zadnú stranu, pričom tým rozšíria možnosti zariadenia. Dokážu tak navýšiť kapacitu batérie, vylepšiť hlavný fotoaparát alebo hlasitý reproduktor. Jeden z týchto modulov sa tiež postará o projekciu zobrazovaného obsahu vo väčšom meradle na stenu a ten najnovší zase poslúži ako gamepad. K tomu všetkému sú dostupné aj rôzne dizajnové kryty, ktorými možno Moto zariadenia odlíšiť.

Je teda len a len na tebe, či sa ti chce pri cestách všade zbytočne vláčiť powerbanku, veľkú zrkadlovku a externý reproduktor alebo sa radšej rozhodneš pre tieto premakané prídavné moduly. Ja osobne by som z pohľadu kompaktnosti a jednoduchosti použitia jednoznačne volil druhú možnosť.

6 milimetrov hrubé telo skrýva poriadne prekvapenie

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Len málokto by čakal, že sa Motorole podarí do 6 milimetrov hrubého tela vtesnať batériu s kapacitou až 3000 mAh. Predsa len sa jej to ale podarilo. Navyše, vďaka takejto batérii, úspornému procesoru vyrobeného 14 nm procesom a AMOLED displeju má výdrž obrovský potenciál. Kombinácia týchto parametrov sa tak postarala o to, že sa výdrž batérie šplhá poriadne vysoko. Teda, omnoho vyššie, než som prvotne predpokladal. Vlajková loď modelovej rady Moto ma totiž bez problémov sprevádzala aj náročnejším používaním.

Osobne pomerne často sledujem videá na YouTube, prispievam svojou aktivitou na sociálne siete, ktoré taktiež často skrolujem. Okrem iného aj vyhľadávam veci cez prehliadač, komunikujem so svojimi známymi či už klasicky hovorom alebo cez Messenger a v neposlednom rade si sem-tam zahrám nenáročné hry. Každú z týchto činností som teda vykonával aj na tomto zariadení, pričom som pre potreby testovania tiež zhotovil zopár fotografií a spustil 30-minútový test GPS. Výsledná výdrž sa po takomto procese šplhala k 36 hodinám, pričom obrazovku som mal zapnutú cez 6 hodín.

Ak už raz vstavanému akumulátoru dôjde šťava, je ju možné extrémne rýchlo doplniť vďaka rýchlonabíjacej technológií Turbo Power. Nabíjanie z pomocou tejto technológie dokáže doplniť energiu z 15 % na 90 % už za 70 minút. Aby toho nebolo málo, už tak veľmi solídnu výdrž batériu možno predĺžiť pomocou Moto Modu, ktorý má priamo v sebe integrovaný akumulátor. Takýchto modulov s integrovanou batériou sa predáva viac a jeden som si vyskúšal na vlastnej koži. Môžem teda s čistým svedomím prehlásiť, že ide o skvelý spôsob dobitia energie v momente, keď zásuvka nie je poruke.

Zachytí aj ten najmenší detail

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

V predposlednom bode sa na zúbok pozrieme hlavnému fotoaparátu. Ten vyniká nielen svojim vzhľadom, ale aj svojimi špecifikáciami. Integrovaný senzor zvládne vytvárať najviac 12 MPx snímky, pri ktorých vytváraní napomáha či už laserové alebo PDAF zaostrovanie. Okrem toho sa dostalo na skvelú clonu f/1.7, ktorá by z teoretického hľadiska mala zabezpečiť kvalitné snímky aj za horších svetelných podmienok. Nechýba ani automatický HDR mód, ktorý zvládne v prípade potreby dodať záberom život.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“91185″ img2=“91187″ offset=“0.5″]

Viackrát sme sa však počas našich testovaní presvedčili, že niektoré špecifikácie sú krajšie na papieri ako v skutočnosti. Pri smartfóne Moto Z2 Play toto, našťastie, neplatí. Už spomínané „Kyklopovo oko“ vytvára nadpriemerne kvalitné snímky. Tie sú skvelo osvetlené za každých okolností. Nechýba im ostrosť, skvelé vyváženie bielej, realistické farebné podanie a samozrejmosťou je aj prvotriedne vykreslenie detailov. Schopnosť ich zachytenia je vďaka laserovému zaostrovaniu doslova impozantná.

Či už teda ide o makro zábery, alebo o fotografie krajiniek, Moto Z2 Play podáva skvelé výsledky. HDR režim už tradične pridá na dynamickom rozsahu, pričom fotky zhotovené s jeho pomocou vyzerajú možno ešte o malý kúsoček krajšie. K tomu všetkému snímky vytvorené v noci ma veľmi pozitívne prekvapili. Na pomery zhruba 400 € smartfónu sú nadpriemerne dobre osvetlené a hoci na nich badať aj malú dávku šumu, nejde o nič hrozné.

Všetky testovacie fotografie v plnom rozlíšení nájdeš tu.

Video zase drží fotkami nastolený štandard, takže mu nechýbajú pekné živé farby a ani dobré osvetlenie. Jedinou vecou, ktorá mi pri vytváraní videí vyslovene chýbala je optická stabilizácia obrazu. Pri vysokokvalitných 4K videách so snímkovou frekvenciou 30 fps by totiž optická stabilizácia bola akousi sladkou čerešničkou na torte. Video možno zaznamenávať aj v spomalenom režime, ktorý zaznamenáva 120 snímok každú sekundu, a to pri HD rozlíšení.

Nakoniec, aplikácia foťáku je tak, ako celý systém, obdarená len tým najnutnejším základom. Po ťuknutí na tri bodky v pravom dolnom rohu sa otvorí pätica režimov, medzi ktorými nechýba ani ten profesionálny. S ním sa možno skutočne vyhrať a na svoje si pri ňom príde každý, koho vytváranie fotiek v manuálnom režime baví. Základné nastavenia sa zase zobrazia po potiahnutí prstom zľava doprava. Skvelé na tom všetkom je, že aj keby si túžil po ešte o čosi lepšej fotografickej kvalite, jednoducho ti stačí siahnuť po module Hasselblad.

Dve SIM-ky a super GPS signál

Motorola Moto Z2 Play sa rozhodne nemá za čo hanbiť ani po stránke konektivity. Nechýba jej Bluetooth 4.2, NFC Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 2.4 GHz + 5 GHz, ale ani GPS s A-GPS či GLONASS. Navyše, vrchná hrana tohto smartfónu skrýva slot na dvojicu SIM kariet, z ktorých obe možno využívať, či už na volanie SMSkovanie, alebo na prepojenie k mobilnému internetu. Z2-ka podporuje všetky u nás využívané LTE pásma, vrátane B20-ky (800 MHz frekvencia), takže sa žiadnych kompromisov v tomto smere obávať nemusíš. Aby toho nebolo málo, integrovaný DualSIM slot je hybridný, čiže ho možno bez problémov zaplniť kombináciou nanoSIM karty a microSD karty.

Tak ako to už pri našich tradičných recenziách býva zvykom, nevyhol som sa ani testu GPS signálu. Ten je na výbornej úrovni, pričom stabilné pripojenie je otázkou niekoľko mála sekúnd. Presnosť je taktiež na skvelej úrovni, čo ostatne dokazujú screenshoty umiestnené vyššie.

Byť iným nemusí byť na škodu

Zobraziť celú galériu (58)
FonTech/Patrik Tarics

Nuž a teraz sme sa dopracovali k záveru. Počas dvoch týždňov intenzívneho testovania som zistil, že vlajková loď spoločnosti Motorola možno nie je tým najvýkonnejším, čo sa na našom trhu nachádza, no rozhodne je tým najosobitejším. Ponúka totiž svojský dizajn a svojské konštrukčné riešenia, ktoré kombinuje s overenou klasikou v podobe čistého Androidu či kvalitným displejom a fotoaparátom. Moto Mods sú zase z môjho pohľadu jednou z najväčších inovácií, aké technologický svet za posledné roky videl. Ak teda zháňaš smartfón s cenovkou do 400 € a na výkone ti až tak nezáleží, Moto Z2 Play ti jednoznačne odporúčam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú