Meizu Pro 6. Dlho očakávaný nástupca populárnej Pro 5-ky, ktorá dostala Meizu na výslnie medzi svetovými výrobcami. Predchádzajúca generácia taktiež získala titul „najvýkonnejší smartfón roka 2015“. Spoločnosť teda musela vynaložiť slušné množstvo energie a prostriedkov, aby vzniklo nové Meizu Pro 6. Po predstavení sa však mnoho fanúšikov chytalo za hlavu, čo to s novou vlajkovou loďou výrobca porobil. Samozrejme, noviniek je viac než dosť, no isté aspekty novinky sú veľmi diskutabilné a potencionálnych kupcov odrádzajú od kúpy. Zoberme si napríklad batériu a použitý procesor, o ktorých sa vedú vášnivé diskusie. Náhrada Exynosu MediaTekom nebolo práve najšťastnejšie riešenie a zníženie kapacity batérie prilialo oheň do sporu medzi nadšenými fanúšikmi a predstaviteľmi spoločnosti.
Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!
Vďaka našim kamarátom v e-shope Smartzero.sk, kde si môžete zakúpiť Meizu Pro 6 s plnohodnotnou 2 ročnou zárukou, sa môžeme podrobnejšie pozrieť na túto novinku, ktorá v nás vzbudila značný záujem. V našej podrobnej recenzii si povieme o každej jednej vlastnosti, ktorá zdobí tento high-end, no pozrieme sa aj na chyby, s ktorými musí prípadný záujemca počítať. Je teda nová generácia prínosom alebo skôr len výstrelom do tmy?
Kľúčové špecifikácie Meizu Pro 6:
- Všeobecné:
- GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
- WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
- LTE (4G): pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz)
- Rozmery a váha: 147 x 70.8 x 7.25 mm, 160 g
- Displej: 5,2″, kapacitná Super AMOLED obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 3D Press (citlivosť na silu stlačenia), Gorilla Glass 3, 423 ppi
- Čipset: MediaTek Helio X25 (MT6757T)
- CPU: Tri-cluster, 2.5 GHz dvojjadro Cortex-A72 & 2 GHz štvorjadro Cortex-A53 & 1.4 GHz štvorjadro Cortex-A53
- GPU: Mali-T880 MP4
- RAM: 4 GB
- OS: Android 6.0 (Marshmallow), FlymeOS 5.2 (5.2.0.0A)
- Pamäť: 32 GB eMMC 5.1 (pre používateľa dostupných 29,12 GB)
- Fotoaparát: 21,16 MPx, 1/2.4-palcový snímač Sony IMX230, clona f/2.2, laserové zaostrovanie, LED blesk s 10 diódami v kruhu, HDR, Manuálny režim, Panoráma. Vytváranie GIF
- Predný fotoaparát: 5 MPx, clona f/2.0, funkcia FotoNation 2.0
- Video kamera: 4K @ 30 fps, 1080p@30 fps, 720p@120 fps
- Konektivita: WiFi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 4.1, USB Type-C v3.1, GPS s AGPS a GLONASS, NFC, štandardný 3.5mm audio jack, VoLTE, DualSIM (nanoSIM & nanoSIM, dual stand-by)
- Batéria: 2560 mAh, Meizu mCharge 3.0 (výkon 24 W)
- Ostatné: Multifunkčné tlačidlo Meizu mBack, podpora Split-screen (dve aplikácie na jednej obrazovke), snímač odtlačkov prstov mTouch 2.1, Kompas, senzor gravitácie, gyroskop, snímač okolitého jasu, barometer, akcelerometer, HiFi audio, Meizu mSound, zosilňovač Cirrus Logic CS43L36
Balenie
Zovnajšok evokuje luxus, no zdanie môže klamať
Meizu Pro 6, ako nová vlajková loď výrobcu, musí samozrejme ponúknuť balenie hodné tých najnáročnejších kritérií. A darí sa mu to veľmi dobre, teda v prípade, že hodnotíme len zovňajšok. Krásne matné plastové balenie v čiernom prevedení pôsobí naozaj hodnotne a dáva majiteľovi dojem, že si kúpil smartfón tej najprémiovejšej kategórie. Horšie je to však s obsahom, ktorý je veľmi chudobný. Vo vnútri nájdeme samotný smartfón, ktorému robí spoločnosť spinka na otvorenie šuplíka SIM kariet, nabíjací adaptér s výstupným výkonom až 24 W a elegantne zabalený napájací kábel s USB Type-C koncovkou. Nič viac tu nenájdeme a zvýšená cenovka mohla priniesť aspoň prítomnosť základných štupľových slúchadiel.
Konštrukcia a dizajn
Jedným slovom nádhera…
Konštrukciu dokážem zhodnotiť len jedným slovom – nádhera. Pocit pri držaní tohto smartfónu je úžasný a priam až cítite, koľko námahy dalo vytvoriť toto majstrovské dielo. Všetko spolu krásne lícuje a tenký, 7.25 mm profil prispieva k dokonalému pocitu pri držaní. Proces výroby hliníkovej konštrukcie Pro 6-ky prešiel 12 dôkladnými operáciami cez CNC stroje, ktoré vytvorili základnú kostru zariadenia. Zaoblené okraje prispievajú k ešte lepšiemu zážitku a smartfón padne do ruky ako uliaty. Telo novinky tvorí až 98 % hliníku a zvyšné 2 percentá sú nutne vyhotovené z plastu kvôli anténam.
Predná strana je jasným dôkazom úžasnej kombinácie jednotlivých súčiastok. 5,2-palcový FullHD Super AMOLED displej je krásne zaoblený po stranách a úzke rámiky vyzerajú na pohľad skvostne. Displej je krytý odolným sklom Gorilla Glass 3. Rozmery novinky sa zastavili na príjemných 147.7 x 70.8 x 7.25 mm a ani mierne vyššiu hmotnosť 160 g nie je nijak extra cítiť. Oproti predchodcovi sú teda rozmery oveľa menšie a smartfón už nemôžeme ani zďaleka označiť ako phablet. Ba naopak, na dnešné pomery sa jedná o kompaktnejšiu vlajkovú loď, podobne ako konkurenčné Xiaomi Mi5. Na prednej strane ďalej nájdeme aj snímač odtlačkov prstov mTouch, ktorý je rýchly a hlavne presný. Odomknutie zariadenia je vždy na prvý pokus, no displej treba najprv rozsvietiť a až potom je možné odomknutie. Vrchná časť ponúka 5 MPx selfie fotoaparát, senzor automatickej regulácie jasu, proximity senzor, primárny reproduktor pre hovory a notifikačnú LED diódu.
Zaoblené boky sú teda príjemné na dotyk a pri držaní nemá smartfón tendenciu vykĺznuť. Na ľavej strane je umiestnený šuplík pre dvojicu SIM kariet (nanoSIM). Pravá strana ponúka presne rozmiestnené vypínacie tlačidlo a tlačidlá regulácie hlasitosti, pričom ich nahmatanie je hračkou. Spätná odozva tlačidiel je špičková a ani pri náročnejšom stlačení „nelietajú“ zo svojho miesta. Spodok novinky je miestom pre reverzibilný USB konektor typu C, pre 3.5 mm audio jack a nájdeme tu aj hlavný reproduktor, ktorý je skrytý za štyrmi dierkami. Vrchná strana ostala takmer neporušená a nachádza sa tu len osamotený sekundárny mikrofón.
Pamätáte si, ako som spomínal dvojpercentné využitie plastu na konštrukcii? Tak tieto 2 % sú viditeľné na zadnej strane a Meizu naozaj veľmi elegantne vyriešilo skrytie antén a senzorov za predely. Ani odbornejšie oko si nevšimne konštruktérske nezrovnalosti a spoločnosti musím za tento dôvtipný krok udeliť veľký palec hore. V mojom prípade bola zadná strana v matnej čiernej farbe a samozrejme, pri používaní som ju mal občas zašpinenú, no s touto chybičkou treba rátať. Vlajková loď je dostupná v troch farebných variantoch, v striebornom, zlatom a čiernom. Luxusný práškovaný dojem zadnej strany bol docielený nano časticami, ktoré boli nanášané pomocou špeciálneho práškovacieho stroja. Okrem viditeľného loga Meizu v strede, zadná časť ponúka aj mierne vystupujúcu šošovku fotoaparátu a jednu zaujímavú novinku – nový spôsob usporiadania presvetľovacích LED diód. Meizu nám pri predstavovaní modelu Pro 6 ukázalo ich nové, vlastné riešenie LED diód usporiadaných do kruhu, ktorých je až 10. Pri rozsvietení produkujú naozaj jasné svetlo, ktoré má pomáhať pri zlých svetelných podmienkach. V strede kruhu, kde nájdeme tieto diódy, je umiestnené aj laserové zaostrovanie.
Určite si pozrite naše preview video pred pokračovaním v čítaní recenzie a v budúcnosti sa môžete tešiť na pravidelné videá zo sveta čínskych smartfónov.
Displej
Krásny Super AMOLED
Meizu sa aj pri Pro 6 rozhodlo nevstúpiť do vôd energeticky náročných panelov s 2K rozlíšením. Výsledkom je teda dokonalý FullHD panel od Samsungu s technológiou Super AMOLED, ktorý vyniká hneď v niekoľkých oblastiach. 5,2-palcová uhlopriečka dáva výslednú jemnosť 423 ppi a výrobca použil Gorilla Glass 3 ako krycie sklo. Meizu Pro 6 dominuje aj v tejto oblasti a jeho displej je famózny. Živé, no nepresaturované farby, perfektné zobrazovanie čiernej a naozaj pohodlné ovládanie aj počas slnečných dní robia z novinky špičku vo svojej triede.
V nastaveniach je k dispozícii niekoľko funkcií prispôsobovania vlastností displeja. Samozrejme, v roku 2016 nesmie chýbať ani nočný režim, ktorý chráni oči pred škodlivým modrým svetlom, nastavenie kontrastu displeja (na výber je viac možností) a nastavenie teploty farieb. Odporúčam však ponechať hodnotu v strede, nakoľko displej je perfektne vyvážený a nie je ho nutné upravovať.
Force Touch
A dostali sme sa k prvej exkluzívnej funkcii Meizu Pro 6, ktorou je displej citlivý na tlak (Force Touch). Túto novú vlastnosť sme mohli prvý raz vidieť minulý rok v prípade Huawei Mate S, no výrobca nevyužil plný potenciál a ihneď ho predbehol gigant z Cupertina, ktorý priniesol na trh iPhone 6S a 6S Plus, pričom obe zariadenia disponovali Force Touch displejom. Meizu sa tiež rozhodlo vysúšať túto novú technológiu a nadstavbu FlymeOS upravili tak, aby využívala vymoženosti tlakových senzorov pod LCD panelom.
Počas používania som však len zriedkavo využil túto funkciu, nakoľko v súčasnosti je obmedzená na vstavané aplikácie. Spoločnosť ale uvoľnila SDK pre vývojárov a tí môžu integrovať Force Touch skratky aj do svojich aplikácií. Ako to teda celé funguje? V nastaveniach si zvolíme silu stlačenia a po stlačení ikony aplikácie sa objaví malé vyskakovacie okno s rýchlymi skratkami dôležitých funkcií. V podpore nájdeme aplikácie ako Telefón, SMS správy, skratku Nastavení, Prehliadač, Správcu súborov alebo Kalendár. Potom už len stačí silnejšie stlačiť displej a objaví sa spomínané vyskakovacie okno. Force Touch displej sa najlepšie hodil v prípade SMS správ, kedy pre náhľad celej správy stlačilo silnejšie zatlačiť na displej a objavilo sa malé okno s celým obsahom správy.
Výkon a pamäť
Downgrade alebo upgrade?
[/blockquote]
Srdcom Meizu Pro 6 sa stal 10-jadrový procesor MediaTek Helio X25, ktorý vyvolal značné diskusie. Oproti Pro 5-ke, ktorá ponúkala na tú dobu to najlepšie, čo sa dalo kúpiť, nová generácia ani zďaleka nebude útočiť na najvyššie priečky benchmarkových tabuliek. Najprv to však vyzeralo ešte horšie a očakávalo sa použitie procesora Helio X20, ktorý tento rok, povedzme si úprimne, sklamal. Spoločnosť sa však niekoľko týždňov pred predstavením dohodla, že Meizu Pro 6 bude prvým smartfónom, ktorý dostane vylepšený Helio X25 procesor taktiež vyrobený starším 20 nm procesom. Hlavné zmeny sa udiali v taktovacích frekvenciách, ktoré sú mierne navýšené a procesor je o niečo výkonnejší, no na špičku v podobe Snapdragonu 820 to stále ani zďaleka nemá. MediaTek Helio X25 je desaťjadrové monštrum, ktoré využíva rozdelenie jadier do troch clusterov. Procesor disponuje 4 jadrami Cortex-A53 s frekvenciou 1,4 GHz, mierne výkonnejšími 4 jadrami Cortex-A53 s frekvenciou rovné 2 GHz a nakoniec tu máme 2 najvýkonnejšie jadrá Cortex-A72, ktoré pracujú na frekvencii až 2,5 GHz. Do tandemu mu nahráva 4 GB operačná pamäť RAM a 32 GB interné úložisko, no k dispozícii je aj verzia so 64 GB úložiskom. Sklamaním je aj fakt, že pamäťové moduly využívajú staršiu eMMC 5.1 technológiu, pričom Meizu Pro 5 malo už moderné UFS 2.0 čipy. Pre graficky náročné úlohy je pripravená jednotka Mali-T880, ktorá pracuje na frekvencii 850 MHz.
Pýtate sa, ako si vedie táto veľmi odsuzdovaná kombinácia v reálnom živote a pri náročných 3D hrách? Napočudovanie veľmi dobre. Bežné úkony v systéme a pokročilejší multitasking nie je žiadnym problémom a smartfón ním prechádza ako „nôž po masle“. Rovnaké slová môžeme použiť aj v prípade hrania moderných 3D hier. Všetko beží krásne s dostatočnou snímkovou frekvenciou pre pohodlné používanie. Pri plnej záťaži sa samozrejme smarfón zahrieva v oblasti fotoaparátu, no nie je to nič nevídané a bez problémov sa dá ďalej používať. Oveľa nepríjemnejšie teploty na mňa čakali pri nabíjaní. Nová technológia mCharge 3.0 dobije smartfón za 60 minút na plnú kapacitu pri výstupnom výkone až 24 W. Kombinácia týchto elementov si vyžiadala značné zahrievanie celého smartfónu a neodporúčam ho počas nabíjania používať, nakoľko je celkom nepríjemný na dotyk. Nižšie si taktiež môžete pozrieť naše tradičné porovnanie hrubého výkonu v rôznych benchmarkoch a podľa nameraných hodnôt Meizu Pro 6 určite nepatrí do úplnej špičky, no nebral by som to ako mernú hodnotu pri rozhodovaní o kúpe.
V mojom prípade malo zariadenie 32 GB vnútornú pamäť, ktorú, bohužiaľ, nie je možné rozšíriť microSD kartami. Po prvom spustení ostáva pre používateľa dostupných približne 29,12 GB. Vyššie som spomínal, že novinka prichádza so staršími eMMC 5.1 pamäťovými čipmi, ktoré sú daňou za použitie MediaTek procesora. Oproti minuloročnému Meizu Pro 5 je teda cítiť pri prenášaní a kopírovaní súborov rozdiel. Meizu Pro 6 taktiež podporuje pripojenie USB kľúčov alebo externých harddiskov vďaka USB OTG funkcionalite. Smartfón bez problémov zvládol aj pripojenie 1 TB harddisku s formátom NTFS.
Operačný systém
Skvelá optimalizácia a bleskové reakcie
Meizu Pro 6 už tradične prichádza so známou nadstavbou FlymeOS, ktorá na smartfóne beží vo svojej 5 verzii. Musím vývojárov v Meizu zložiť veľkú poklonu, nakoľko smartfón funguje absolútne perfektne. Animácie sú krásne plynulé, multitasking bleskový a počas používania som sa nestretol ani s jedným pádom alebo zaseknutím aplikácie. Testovanie smartfónu prebiehalo na verzii 5.2.0.0A a jedná sa o čínsku verziu ROM. Celý systém je kompletne v angličtine, no samozrejme tu nájdeme aj rôzne služby v čínštine, ktoré sú u nás absolútne nepoužiteľné. Nutnosťou je tiež manuálne doinštalovanie Google služieb. Spoločnosť však už stihla uverejniť aj globálnu verziu nadstavby, ktorá integruje medzinárodné jazyky, všetky čínske služby sú odstránené a prichádza tiež s plnou integráciou Google služieb. Inštalácia je pomerne náročná a určite sa neodporúča pre menej skúsených používateľov.
Uzamykacia obrazovka je naozaj jednoduchá, disponuje len rýchlou skratkou spustenia fotoaparátu a tiež máme možnosť pracovať s notifikáciami. Po odomknutí na nášs čaká samotná domovská obrazovka, na ktorej nájdeme všetky aplikácie. Samozrejmosťou je potom možnosť pridávania widgetov, zložiek a zmena tapety. Notifikačná oblasť je veľmi pekne spracovaná a práca s upozorneniami je hračkou. Jednotlivé prepínače je možné ľubovoľne premiestňovať. Nová verzia nadstavby tiež prináša zmenu v zobrazovaní posledných aplikácií, ktoré sú teraz zoradené pod sebou v malých oknách a osobne na mňa pôsobia oveľa lepším dojmom ako v predchádzajúcich verziách FlymeOS. Multitasking je možné vyvolať potiahnutím zdola obrazovky smerom hore, opačným spôsobom sa dajú naposledy spustené aplikácie skryť. Novinkou je aj funkcia Split screen, ktorá umožňuje mať otvorené dve aplikácie naraz, no zatiaľ je obmedzená na 3 vstavané aplikácie. V budúcnosti sa však určite dočkáme hlbšej integrácie aplikácií tretích strán.
Intuitívne ovládanie pomocou gest
Nadstavba je prešpikovaná rôznymi gestami, ktoré uľahčujú používanie smartfónu. K dispozícii máme napríklad prebudenie zariadenia dvojitým poklepaním alebo nakreslením písmena sa otvorí nami zvolená aplikácia. Šikovným gestom je potiahnutie prsta zdola displeja, po ktorom sa následne odomkne zariadenie. Veľkým pomocníkom sa môže stať aj Smart Touch, ktorý je akousi softvérovou náhradou domovského tlačidla. Používateľ má možnosť zvolenia jednotlivých akcií po jednom stlačení, dlhšom podržaní alebo po dvojitom stlačení. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú a funkcie smartfónu si môžete prispôsobiť naozaj do posledného detailu. Dlhším podržaním domovského tlačidla máme možnosť aktivovať hlasové ovládanie (u nás nepoužiteľné) alebo rovno zhasnúť displej.
Precízny a hlavne rýchly skener odtlačkov prstov
Multifunkčné domovské hardvérové tlačidlo sa stalo akýmsi symbolom smartfónov Meizu, ktoré vedia z tohto prvku vyťažiť maximum. A inak tomu nie je ani v prípade Pro 6-ky, ktorá integruje v tomto tlačidle 360 stupňový snímač odtlačkov prstov. Skener mTouch 2.1 je naozaj jedným z najlepších na trhu a vďaka širokému snímaniu dokáže odomknúť zariadenie po priložení prsta v akomkoľvek uhle. Tlačidlo slúži aj ako krok späť. Odomykanie odtlačkom je neskutočne rýchle a ani nestihnete zaregistrovať, že sa pri odomykaní spustila nejaká animácia. Meizu teda veľmi chválim a jednoznačne sa jedná o najlepší snímač odtlačkov prstov, aký som kedy používal.
Odtlačky prstov je však možné využiť na viacero funkcií. V Číne je ním možné nimi autorizovať platby cez Alipay, no my ho určite viac využijeme na uzamykanie aplikácií, v ktorých máme súkromné veci. Celkovo je možné pridať až 7 odtlačkov.
Správa systému
Počas používania máte k dispozícii množstvo základných a užitočných aplikácií, medzi ktorými vyčnieva vynikajúci Správa súborov, Kalendár, Kalkulačka a samozrejme aplikácia Zabezpečenia, ktorá ponúka veľmi dobre spracované ovládanie systému. Cez spomínanú aplikáciu máme možnosť prečistiť telefón od zbytočných súborov, vymazať cache pamäť, nájsť prípadné vírusy cez vstavaný antivírus, blokovať nežiadajúce telefónne čísla či udeľovať aplikáciám povolenia, ktoré môžu využívať.
Výdrž batérie
Najväčšia škvrna na povesti
Excelentná výdrž aj 2 dni. Toto tvrdenie zdobilo model Pro 5 minulú jeseň počas nášho detailného testu. Ostal som naozaj sklamaný, keď som videl značné zníženie kapacity batérie pri Pro 6 na hodnotu 2560 mAh, pričom použitie staršieho Helia X25 s 20 nm výrobnou technológiou tiež nie je práve najšťastnejšie riešenie. Výdrž Pro 6-ky je jedno veľké sklamanie a ani pri striedmejšom používaní som sa nevedel dostať na jeden deň. Moje používanie zahŕňalo už tradičné operácie ako počúvanie skladieb cez Spotify, neustále striedanie WiFi a LTE pripojenia, prehliadanie internetových stránok a vybavenie niekoľkých pracovných e-mailov. Kombinácia všetkých týchto činností vyniesla výslednú výdrž len 21 hodín so zapnutým displejom 2 hodiny a 53 minút. V druhom teste som sa snažil “naložiť” smartfónu, čo to dá. Počas tohto používania som k vyššie spomínaným úkonom pridal aj pripojenie k fitness náramku Mi Band cez Bluetooth. Výdrž bola síce celý jeden deň, no doba zapnutia obrazovky je veľmi zlá a dosiahla 2 hodiny 15 minút. Oproti minulému roku sa táto oblasť naozaj, ale naozaj nepodarila a smartfón značne stratil na svojej exkluzívnej hodnote.
Menej náročné používanie
Náročné používanie
Samozrejme, vynechať som nemohol ani záťažové testy, ktoré ukázali, že výdrž je naozaj priemerná a tenké telo si vyžiadalo svoju daň. Pri nízkych hodnotách batérie a nedostupnosti nabíjačky sa zíde jeden zo šetriacich režimov, ktoré dokážu ešte o zopár minút alebo dokonca hodín predĺžiť výslednú výdrž.
Verzia FlymeOS 5.2.0.0A
Ku koncu testovania Meizu vydalo prvú opravnú aktualizáciu, ktorá prináša so sebou niekoľko vylepšení a medzi nimi je aj predĺžená výdrž. Narýchlo som vyskúšal náš tradičný záťažový test batérie PC Mark, ktorý naozaj potvrdil zlepšenie výdrže na jedno nabitie.
Verzia FlymeOS 5.2.0.1A
V extrémnych prípadoch sa hodí Super šetriaci režim. Ten vypne naozaj všetko nepotrebné a displej bude využívať len nízkoenergetickú čiernu farbu, ktorú dokáže Super AMOLED displej zobraziť pri minimálnom, takmer nulovom odbere. Použitím tohto režimu sa dá docieliť niekoľko hodinové navýšenie celkovej výdrže. Do menej extrémnych prípadov sa hodí stredný režim a používateľ si môže šetriaci režim prispôsobiť aj k svojmu gustu. Vzhľadom na malú kapacitu batérie je dobitie bleskovou záležitosťou. 2560 mAh batériu je možné dobiť vďaka rýchlonabíjacej technológii mCharge 3.0, ktorá produkuje výstupný výkon až 24 W, už za 62 minút. Deficit väčšej kapacity batérie sa dá teda z časti vyriešiť opätovným rýchlym dobitím, no stále to nie je ono.
Fotoaparát
Pokračuje vo výbornej tradícii
Minuloročné Meizu Pro 5 prišlo s novým a hlavne špičkovým snímačom od Sony, Sony IMX230, ktorý sa radí medzi tie najlepšie na trhu. Spoločnosť teda nemusela dlho rozmýšľať a aj novú vlajkovú loď vybavila rovnakým snímačom, no pridala zopár extra funkcií navyše. K dispozícii máme clonu f/2.2, laserové zaostrovanie a zbrusu novú technológiu presvetľovacích LED diód, ktoré sú zoradené do kruhu a celkovo je ich až 10. Zaostrovanie je vďaka laseru naozaj rýchle a snímky v horších svetelných podmienkach patria do tej lepšej kategórie. Predný selfie fotoaparát disponuje 5 MPx rozlíšením a tiež nízkou clonou f/2.0.
Kvalita výsledných fotografií sa radí medzi top smartfóny tohto roka a fotografiám nechýba takmer nič. A keď hovorím takmer, myslím to doslova. Fotografie za denného svetla sú parádne s výborným podaním farieb a kontrastom, no ak sa rozhodnete použiť HDR, pripravte sa na veľmi presvetlené fotografie, ktoré nevyzerajú práve najlepšie. Absenciu kvalitnejšieho HDR môžeme z časti vykompenzovať manuálnym režimom, ktorý ponúka všetky tradičné prvky, ktoré zarytý fotograf potrebuje. Nechýba teda možnosť zmeny expozície, manuálne nastavenie hodnoty ISO, manuálne zaostrovanie a samozrejme aj vyvážanie bielej. Nočné fotografie ničím neoslnia, no ani nesklamú a musím ich zaradiť do lepšieho priemeru medzi vlajkovými loďami.
HDR vs Originál
Makro
Nočné
Rozsiahlu galériu fotografií v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze
Nadšenci natáčania špičkových videí si prídu na svoje. Smartfón totiž dokáže nahrávať plnohodnotné 4K video pri 30 snímkach za sekundu (fps), a to v najnovšom formáte H.265. Dátový tok pri nahrávaní v najvyššom možnom rozlíšení je 43 Mbps. Vo FullHD rozlíšení máme možnosť natáčať pri 30 fps a v HD rozlíšení je k dispozícii aj slow-motion video. Počas nahrávania sme však mali problémy, nakoľko formát, ktorý vytvára Meizu pri natáčaní videa, Youtube zatiaľ nepodporuje. Z tohto dôvodu sme konvertovali video do formátu MPEG-4 cez stránku cloudconvert.com.
Aplikácia fotoaparátu je orientovaná na výšku a prináša veľmi prívetivé a intuitívne prostredie. Nesmú chýbať ani režimy ako Panoráma, Manuálny režim, Makro alebo vytváranie GIF obrázkov. Oproti staršej generácii ponúka vynovená aplikácia vo FlymeOS 5 oveľa viac možností ovládania a používateľ konečne nemusí siahnuť po alternatíve z Google Play.
Multimédiá
Prosím, cez hlavný reproduktor nič nepúšťať
Možno sa pýtate, prečo som použil tento podnadpis v ďalšej časti recenzie. Meizu Pro 6 je vskutku výborným multimediálnym spoločníkom, no jedna vlastnosť ho zráža na kolená. Poďme však pekne po poradí. Vlajková loď z dielne Meizu prichádza s nadupanou audio výbavou, ktorá prináša HiFi a kvalitný zosilňovač Cirrus Logic CS43L36. Prehrávanie filmov je vzhľadom na nádherný 5,2-palcový Super AMOLED displej dych berúce. Pre mňa osobne bol však obrovským sklamaním hlavný reproduktor, ktorý dosahoval priemerné, ba až podpriemerné výsledky. Chýba mu basová zložka a čistejšie podanie. Úplne opačný efekt je pri použití slúchadiel. Ak sa rozhodnete počúvať skladby cez slúchadlá, pripravte sa na poriadny audio zážitok so všetkým, čo k tomu patrí. V tomto prípade nemám novinke absolútne čo vytknúť a bol som maximálne spokojný aj so vstavaným ekvalizérom, ktorý disponuje 4 režimami. Výborným dojmom pôsobila aj aplikácia Hudba, v ktorej nájdete rozdelenie podľa Interpretov, Skladieb a Albumov. Samozrejme, aplikácia sa neobišla ani bez dávky čínštiny, ktorá však nie je limitujúca a bez problémov si tak môžete vychutnať hudbu uloženú v pamäti telefónu.
Natívny prehrávač videí je výborne spracovaný a poradí si so všetkými modernými formátmi. Ponúka tiež možnosť minimalizovať prehrávaný film do malého okna, s ktorým môžete hýbať po celej ploche. Táto pomerne nenápadná, no o to praktickejšia funkcia dokáže veľmi jednoducho zvýšiť kvalitu multitaskingu.
Počas používania sa mi veľmi zapáčila aj Galéria, ktorá zobrazuje čisto fotografie podľa dátumu vytvorenia a posunutím do strany vidíme pekne rozdelené všetky súbory do zložiek. Samozrejmosťou je potom možnosť editácie vytvorených fotiek a každý sa môže do sýtosti „vyšantiť“. Po multimediálnej stránke je smartfón takmer dokonalý, až na spomínaný hlavný reproduktor, ktorý naozaj nie je hodný vlajkovej lodi popredného výrobcu.
Konektivita
Tradičná výbava
Kompatibilita vlajkových lodí najväčších čínskych výrobcov s našimi LTE frekvenciami je už dávno stokrát obohratá pesnička a ani v prípade Meizu Pro 6 sme sa nič nového nedočkali. Smartfón teda klasicky podporuje DualSIM a čiastočne aj európske LTE na frekvenciách – 1800 MHz (B3), 2100 MHz (B1) a 2600 MHz (B7). Šuplík pre SIM karty je ukrytý v ľavej strane a zariadenie využíva nanoSIM karty. Bohužiaľ, ani jeden z dvojice slotov nie je možné využiť ako miesto pre microSD karty, čiže oproti predchádzajúcej generácii sa jedná o trochu nepochopený ťah. Moje testovanie prebiehalo pri používaní v sieti operátora Telekom. Počas používania som nezaznamenal žiadne výpadky signálu alebo zhoršenú kvalitu hovorov a aj druhá strana potvrdila špičkové vlastnosti mikrofónu.
Ak odhliadneme od nefunkčnosti LTE v obciach a na miestach, kde je potrebné 800 MHz frekvencia, Meizu Pro 6 je v tomto smere nekompromisné. V mestách a aj niekoľko kilometrov od nich bez problémov chytíte najrýchlejšiu mobilnú sieť. Nižšie si môžete pozrieť test 4G od Telekomu v Šali.
Okrem vyššie spomínaných vlastností v oblasti konektivity, novinka ponúka aj dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac spolu s Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.1 LE, najnovší reverzibilný USB Type-C v3.1 konektor s podporou OTG a samozrejme GPS s AGPS a GLONASS. Čo ma však mimoriadne potešilo, bolo fantastické GPS. Fix s presnosťou neuveriteľných 1.2 metra bol dostupný približne do 5 sekúnd. Rovnako excelentne si videlo GPS aj v aplikácii Moje Trasy, ktorá slúži na testovanie presnosti pri úplne nečinnom zariadení. Môžete sa presvedčiť na vlastné oči na screenshotoch nižšie. S Meizu Pro 6 sa naozaj nikdy a nikde nestratíte.
Záver
Meizu Pro 6: Vybrúsený diamant s niekoľkými nedostatkami
Po enormnom úspechu minulej generácie som očakával aspoň rovnaké vlastnosti, na ktoré by mohla byť spoločnosť právom hrdá. Nechápte ma zle, Meizu Pro 6 je plnohodnotnou vlajkovou loďou roku 2016, no s istými vlastnosťami som nebol vôbec spokojný. Začneme však rekapituláciou tých dobrých, ktoré vytvárajú zo smartfónu majstrovské dielo. Bez pochýb najväčším lákadlom je konštrukcia s 2.5D zahnutím okolo displeja a 7.25 mm tenký profil. Spojenie týchto atribútov prinieslo skvost, ktorý sa nestratí ani v porovnaní s najväčšími mimo čínskymi hráčmi na trhu. Absolútne dokonale pôsobí 5,2-palcový Super AMOLED displej, ktorému sa nedá nič uprieť a úlohu si plní na jednotku s hviezdičkou.
Pre mňa osobne bolo veľkým sklamaním použitie menšej, 2560 mAh batérie, ktorá je v dnešnej dobe neustáleho využívania smartfónu absolútne nedostatočná. Trochu diskutabilný je aj procesor MediaTek Helio X25, ktorý na svoju konkurenciu tento rok značne stráca, no Meizu dokonale odladilo svoju nadstavbu a chýbajúce body v Antutu si vôbec nevšimnete. Ako teda hodnotím Meizu Pro 6? Oplatí sa kúpa? Vcelku sa novinka podarila na takú dvojku so znamienkom mínus a útok na najvýkonnejší smartfón roka neprichádza do úvahy. Každý, kto si tento smartfón zakúpi, nebude ľutovať a prinesie mu množstvo radosti. Meizu to tento rok zobralo z mierne odlišného uhla a nemôžeme hovoriť ani o inovácii, no ani o zostupe smerom dole v porovnaní s minulou generáciou. Meizu Pro 6 si môžete kúpiť v e-shope Smartzero.sk s plnohodnotnou 2 ročnou zárukou a servisom už od 480 €.
Kúpiť Meizu Pro 6 v e-shope Smartzero.sk
+Plusy | -Mínusy |
+Nádherná a precízne spracovaná konštrukcia | -Podpriemerná výdrž |
+Rýchly a presný snímač odtlačkov prstov | -Kvalita reproduktora |
+Špičkový FullHD Super AMOLED panel s Force Touch | -Nepodpora microSD kariet |
+Veľmi presné GPS | -Obmedzené LTE |
+Výborne optimalizovaný systém | |
+Kvalitný zvukový výstup do slúchadiel |
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Elektromobil alebo hybrid? Tento typ vozidla je pre Slovákov najvýhodnejší
Ľudstvo môže ťažiť z kolonizácie Marsu aj na Zemi. Najšialenejší plán v histórii prinesie viacero zmien
Koniec sveta v priamom prenose. Táto planéta sa rozpadá pre našimi očami rekordnou rýchlosťou
Luxusný Maybach má nového rivala. Nečakaná „automobilka“ ukázala obrovskú beštiu s 1000 koňmi
NASA sa púšťa do novej éry. Satelit Pandora preskúma mimozemské svety, ako nikto pred ním
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- V kľúčovom teste uspela. Európska krajina dá desivej zbrani za miliardy eur revolučné palivo
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
-
- V kľúčovom teste uspela. Európska krajina dá desivej zbrani za miliardy eur revolučné palivo
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
Vedci objavili „vitamín dlhovekosti“. Zázračné huby spomaľujú stárnutie, má to však jeden háčik
Šanca ušetriť je preč. Veľký operátor na Slovensku zdvihne cenu známej služby
Ceny energií stále rastú. Za všetko môže jeden kľúčový faktor, najviac zdražie tento druh plynu
Prevrat v medicíne: Šírenie Parkinsonovej choroby sa dá zastaviť, nový liek zachráni milióny ľudí
ChatGPT má skrytú „fintu“, o ktorej Slováci stále netušia. Zlepší ti kľúčovú vec (+návod)
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené