Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Meizu je ďalším čínskym výrobcom smartfónov, ktorý sa snaží produkovať lacné, no perfektne vybavené smartfóny. Meizu môžeme vyhlásiť za najväčšieho rivala čínskeho Xiaomi. Meizu sa taktiež snaží pre používateľov prinášať kvalitné smartfóny, čo dokazuje svojimi vlajkovými loďami. Po veľmi úspešnom Meizu MX3 bol tento rok predstavený jeho nástupca, Meizu MX4.

Meizu MX4 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Tohtoročná vlajková loď Meizu prichádza so špecifikáciami ako osemjadrový procesor, 5.4“ displej a 20,7 MPx fotoaparát. Všetko zakončuje cena 360 €. Je Meizu MX4 rovnako dobrý ako predchodca, alebo dokonca ešte lepší? Ako si tento smartfón vedie v realite sa dozviete v našej recenzii.

Za zapožičanie Meizu MX4 na recenziu ďakujeme e-shopu COOLICOOL.com!

Kľúčové špecifikácie:

  • Všeobecné: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz + LTE (na Slovensku nefunkčné)
  • Rozmery a váha: 144 x 75.2 x 8.9 mm , 147 g
  • Displej: 5.36″, kapacitná IPS obrazovka s rozlíšením 1152 x 1920pixelov, Multitouch, 418 ppi, Corning Gorilla Glass 3
  • Procesor: MediaTek MT6595
  • CPU: Osemjadrový (Štvorjadrový CPU s taktom 2.2 GHz, Cortex-A17 & štvorjadrový CPU s taktom 1.7 GHz, Cortex-A7)
  • GPU: PowerVR G6200 MP4
  • RAM: 2 GB
  • OS: Android 4.4.4 (KitKat), Flyme OS 4
  • Pamäť: 16/32/64 GB(16GB verzia – pre používateľa dostupných približne 12,1 GB)
  • Fotoaparát: 20,7 MPx, senzor Sony Exmor IMX220, veľkosť snímača 1/2.3“, duálny LED blesk, autofocus, detekcia tváre, HDR
  • Predná kamera: 2 MPx (FullHD nahrávanie videa pri 30fps)
  • Video kamera: 4K (3 840 x 2 160 pixelov) video nahrávanie pri 30fps, 1080p pri 30fps, 720p spomalené video pri 120fps
  • Konektivita: Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 4.0, USB 2.0 s podporou OTG, MHL, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack
  • Batéria: 3100 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor

Konštrukcia a dizajn
Pekný dizajn, perfektné spracovanie konštrukcie

[/blockquote]

Ak sa na Meizu MX4 pozriete spredu, môže vám pripomínať iPhone, čo je čiastočne pravda. To, či sa dizajnéri Meizu inšpirovali dizajnom iPhone nevieme, no vieme, že predná strana ich najnovšej vlajkovej lode vyzerá naozaj nádherne. Dominantným prvkom prednej strany je samozrejme 5.36“ displej s pomerom strán 15:9, no zaujme aj akýsi „krúžok“, ktorý je pre Meizu smartfóny typický. Tento „krúžok“ slúži ako domovské tlačidlo a zároveň aj ako notifikačná LED dióda. Počas testovania som si všimol, že podsvietenie tohto tlačidla nie je rovnomerné a v niektorých miestach je podsvietenie prerušené. S rozmermi 144 x 75.2 x 8.9 mm je MX4 vzhľadom na veľkosť displeja pomerne kompaktné zariadenie, o čom svedčia aj veľmi tenké rámiky okolo displeja. Ďalším zaujímavým dizajnovým prvkom MX4 je kovový rámik okolo celého tela zariadenia, ktorý je zaoblený smerom k zadnej strane. Zaoblená je aj samotná zadná strana a vďaka tomu sa MX4 v ruke drží perfektne a používanie je veľmi pohodlné. Trochu by som vytkol šmykľavý zadný povrch, kvôli ktorému smartfón mierne v rukách kĺže. Prednú stranu dopĺňa ešte primárny reproduktor pre telefonovanie a predná kamera.

SAMSUNG CSC


Bočné kovové rámiky sú doplnené o ovládacie prvky. Ľavá strana obsahuje len tlačidlo pre ovládanie hlasitosti, zatiaľ čo pravá strana je prekvapivo prázdna. Možno by ste tu čakali tlačidlo zapnutia/vypnutia zariadenia, no to Meizu presunulo na hornú stranu, čo veľmi kritizujeme. Pri takto veľkom smartfóne je nahmatanie tlačidla veľmi nepohodlné, no Meizu to čiastočne vyriešilo softvérovými funkciami odomknutia. Tlačidlu Power na hornej strane potom robí spoločnosť 3.5mm audio jack konektor. Spodná strana obsahuje microUSB konektor, hlavný reproduktor a mikrofón.

SAMSUNG CSC

Zadný kryt je vyrobený z plastu, ktorého povrch je nanesený matnou vrstvou laku. Aj keď je odnímateľný, drží výborne a s pukaním či vŕzganím som sa počas testovania nestretol. Pod krytom nájdeme nevyberateľný batériu a slot pre microSIM kartu. Rozhodne najzaujímavejším prvkom zadnej strany je 20.7 MPx fotoaparát, ktorému robí spoločnosť duálny LED blesk. Samozrejmosťou je aj logo výrobcu.

SAMSUNG CSC

Displej
Neobvyklý pomer strán a veľkosť

[/blockquote]

Meizu MX4 je vybavený displejom s neobvyklou veľkosťou 5,36-palca a rozlíšením 1152 x 1920 (15:9), ktoré tvorí hustotu pixelov 418 ppi. Na trhu sú smartfóny s oveľa väčšou hustotou pixelov, no táto je úplne postačujúca a displej je aj tak veľmi ostrý. Displej osadený v MX4 vyrába spoločnosť Sharp alebo JDI, záleží od várky, z ktorej telefón máte.

SAMSUNG CSC
Ako technológiu zobrazovania Meizu použilo IPS, o ktorej je známe, že má výborné pozorovacie uhly a zobrazuje reálne a jasné farby. Toto samozrejme platí aj v prípade MX4, ktorého displej je naozaj špičkový. Prekvapil nás tiež maximálny jas displeja až 535 nitov, vďaka ktorému je displej pekne čitateľný aj na slnku. Čo sa týka minimálneho jasu, jas displeja MX4 môžete znížiť na 2 nity, čo je naozaj nízka hodnota a pri používaní v tme tak nebudete jasom displeja oslepovaný. Meizu tiež myslelo na ochranu displeja a použilo odolné sklo Corning Gorilla Glas 3.

Pozoruhodné tiež je, ako Meizu dokázalo minimalizovať rámiky po bokoch displeja. Veľmi tenké rámiky priniesol už minuloročný MX3, no MX4 je v tomto ohľade ešte lepší. Bočné rámiky majú šírku len 2,6 mm, pričom sa Meizu snažilo čo najviac zmenšiť aj horný a spodný rámik. Meizu by malo byť v tomto ohľade príkladom pre viacerých výrobcov (najmä HTC a Apple) !

Výkon a pamäť 
Prvý smartfón so zatiaľ najvýkonnejším MediaTek procesorom

[/blockquote]

Hnacím motorom MX4 je osemjadrový procesor MT6595 od čínskeho výrobcu procesorov MediaTek. Tento procesor sa skladá z dvoch štvorjadrových procesorov, teda využíva známu ARM big.LITTLE architektúru.Štvorjadrový procesor s taktom 2.2 GHz a jadrami typu Cortex-A17 sa stará o bezproblémový beh náročných aplikácií, zatiaľ čo druhý štvorjadrový procesor s taktom 1.7 GHz a jadrami typu Cortex-A7 sa zapína v prípade, že telefón veľmi nepoužívate, resp. ak máte zapnuté aplikácie nie veľmi náročné na výkon. Pravdupovediac, po predstavení MX4 som mal obavy, ako si MediaTek procesor poradí s výkonom vo vlajkovej lodi, keďže táto spoločnosť je známa výrobou nie veľmi výkonných procesorov pre lacnejšie zariadenia. Po pár týždňoch s MX4 však môžem povedať, že najnovší MediaTek procesor v tomto smartfóne zvláda úlohu hlavného hnacieho motora vlajkovej lode celkom dobre. Síce nie je taký dobrý v benchmarkoch, v realite toho zvláda dosť. Na Meizu MX4 som si zahral hry ako napríklad Real Racing 3, GT Racing 2 či Modern Combat 5. Všetky bežali bez problémov.

Procesoru sekunduje operačná pamäť s veľkosťou 2 GB, zatiaľ čo grafický čip PowerVR G6200 MP4 zabezpečuje plynulý chod hier a aplikácií vyžadujúcich grafický výkon. MX4 sa predáva v troch verziách s rôznymi kapacitami pamäte – 16, 32 a 64 GB. Ja som mal k dispozícii verziu so 16 GB vnútornou pamäťou, z ktorej môže používateľ využiť niečo málo cez 12 GB. Slot na microSD karty bohužiaľ chýba.

Výkonnostné testy

Operačný systém
Unikátne Flyme OS 4 rozhranie, ktoré sa má stále čo učiť

[/blockquote]

Rovnako ako väčšina výrobcov Android smartfónov, aj Meizu sa snaží odlíšiť vlastným používateľským rozhraním. To beží na Androide 4.4.2 KitKat a Meizu ho nazvalo Flyme OS. Ak Meizu smartfóny poznáte, určite Vám bude toto prostredie známe. Meizu MX4 prichádza s najnovšou verziou Flyme OS 4.0.

Flyme OS je celkom odlišný od rozhraní, na ktoré sme zvyknutí. Odlišné je najmä ovládanie systému, keďže k dispozícii je len jedno kapacitné tlačidlo pod displejom, ktoré má viacero využití. Stlačením tohto tlačidla prejdete na domovskú obrazovku, zatiaľ čo potiahnutím prsta po tlačidle smerom hore prejdete o krok späť. V niektorých aplikáciách sa zobrazí naspodku displeja panel s tlačidlom späť. Podržaním tohto „krúžku“ sa zapne hlasová asistentka, ktorá, samozrejme, rozumie len po čínsky. V nastaveniach sa dá tiež nastaviť, aby sa po podržaní domovského tlačidla zariadenie zamklo. Túto funkciu som si vzhľadom na to, že tlačidlo uzamknutia zariadenia je nepohodlne umiestnené na hornej strane smartfónu, ihneď obľúbil. Keďže tlačidlo pre zobrazenie panelu nedávnych aplikácií chýba, tento panel zobrazíte gestom potiahnutia prsta nahor zo spodku obrazovky.

K dispozícii sú aj ďalšie gestá. Dvojitým kliknutím na či potiahnutím prsta nahor po vypnutom displeji je zasa možné smartfón odomknúť. Pre gestá na potiahnutie prsta sprava doľava a naopak je potom možné nastaviť, aké aplikácie sa spustia.

Zaujímavý je aj vzhľad celého systému, ktorý je vedený do moderného a minimalistického flat štýlu. Za toto Meizu veľmi chválim, systém na krásnom displeji vyzerá naozaj nádherne. Čo sa týka nejakých funkcií systému, okrem gest spomenutých vyššie by sme tu iné hľadali márne. To isté platí aj pre predinštalované aplikácie. Po prvom zapnutí tu nájdeme len vlastný obchod s aplikáciami, ktorý je, ako inak, v čínštine, vstavaný prehliadač dokumentov, poznámky, aplikáciu na čítanie kníh a počasie, ktoré nevie zobraziť iné mestá ako tie čínske. Oficiálny obchod Google Play ako aj služby Google budete musieť doinštalovať ručne, čo nie je nijak zložité, keďže sa dajú jednoducho stiahnuť zo vstavaného obchodu. Biedne je to aj s prekladom systému do slovenského jazyka. Niekedy sa stane, že Vám vyskočí okno s textom po čínsky či anglicky.

Chválim aplikáciu Zabezpečenie, ktorá funguje ako čistič nepotrebných súborov, antivírus a môžete cez ňu aj spravovať a sledovať využitie dát. Cez túto aplikáciu je tiež možné povoľovať a zakazovať prístup jednotlivým aplikáciám. Páči sa mi aj možnosť rootnuť zariadenie priamo z Vášho Flyme účtu. Súčasťou Flyme OS je aj aplikácia Personalizácia, čo je vlastne aplikácia pre zmenu tém/motívov systému. Aj táto aplikácia je v čínštine a nájdete tu niektoré veľmi zaujímavé témy, ktoré môžu byť platené alebo zadarmo.

Moje pocity z Flyme OS sú po troch týždňoch testovania zmiešané. Na jednu stranu tu máme naozaj nádherný dizajn rozhrania, na druhú sklame rýchlosť, najmä otvárania aplikácií a rýchlosť prepínania medzi nimi pomocou menu nedávnych aplikácií. Na optimalizácii by malo Meizu ešte zapracovať.

Výdrž batérie
Len priemerná výdrž

[/blockquote]

Pod zadným odnímateľným krytom Meizu MX4 sa nachádza zabudovaná batéria s kapacitou 3100 mAh. Papierovo ide o skvelú hodnotu, no v realite to také skvelé nie je. Batéria MX4 sa výdržou radí medzi priemer. Ráno smartfón odpojíte z nabíjačky, večer zasa zapojíte. Tento „cyklus“ som musel opakovať každý deň. Pri mojom testovaní smartfón vydržal 1 deň, pričom displej bol zapnutý takmer 4 a pol hodiny. V porovnaní s výdržou Xiaomi Mi4, ktoré pri rovnako dlhej výdrži dokáže mať zapnutý displej o 1 hodinu viac, pričom ešte pár percent „šťavy“ ostane, je výdrž MX4 naozaj slabá. Pri zapnutom mobilnom internete očakávajte ešte nižšiu výdrž.

Fotoaparát
Perfektný 21 MPx snímač od Sony

[/blockquote]

Meizu MX4 prichádza s vynikajúcim, 21-megapixelovým Sony Exmor RS IMX220 snímačom. Jeho veľkosť je neuveriteľných 1/2,3“, čo je medzi mobilnými fotoaparátmi nadpriemer. Fotoaparát je doplnený duálnym farebným LED bleskom. Pre vytváranie selfie fotografií Vám bude slúžiť máme 2-megapixelový predný fotoaparát schopný nahrávať 1080p video. Fotoaparát je nepochybne jedným z najzaujímavejších a najlepších aspektov tohto smartfónu. Svedčia o tom najmä fotografie, ktoré ním vytvoríte. Fotografie vytvorené za denného svetla sú veľmi ostré a detailné. Občas sa však stalo, že fotoaparát zachytil snímku zle a bola mierne podexponovaná, v ďalšom prípade mal zasa problém s vyvážením bielej. Fotoaparát MX4 si vedie dobre aj v horších svetelných podmienkach, samozrejme treba rátať s narastajúcim šumom.

K poriadnemu snímaču treba aj poriadnu softvérovú výbavu, čo je aj prípad MX4. K dispozícii sú režimy ako HDR, Panoráma, Krása, Svetelné pole, Noc, Macro a samozrejme Manuálny režim s ovládacími prvkami pre ISO, expozíciu, čas uzávierky a ohniskovej vzdialenosti. Aplikácia fotoaparátu umožňuje fotografovať 30 snímok za sebou, a to dlhým stlačením tlačidla spúšte. Treba tiež spomenúť, že fotoaparát MX4 dokáže zaostriť za 0,3 sekundy, čím sa radí medzi najrýchlejšie fotografujúce smartfóny.

Multimédiá
Priemerná multimediálna výbava

[/blockquote]

Na 5,4-palcovom displeji MX4 s veľmi úzkymi rámikmi si užijete filmy aj vo FullHD rozlíšení. Vstavaný prehrávač videa podporuje prehrávanie formátov H.264, DivX, Xvid, MOV, MKV, a iných, a ponúka len základné funkcie. K dispozícii je aj funkcia zmenšenia okna prehrávaného videa, ktoré môžete voľne presúvať po obrazovke. Ak si však budete chcieť pozrieť film s titulkami, budete musieť použiť iný prehrávač, pretože ten vstavaný, slovenské, prípadne české titulky zmieša s čínštinou.

Hudobný prehrávač prichádza s moderným dizajnom, čím úplne zapadá do vzhľadu celého UI systému. Prehrávač hudby je prepojený s čínskym obchodom s hubou od Meizu, no nájdete tu aj skladby známych interpretov. Súčasťou je aj skvelý ekvalizér a funkcia Dirac HD Sound pre zlepšenie zvukového výstupu do slúchadiel. Hlavný mono reproduktor je dostatočne hlasný, no popri reprodukovanom zvuku vydáva tiež divné „šušťanie“, ktoré je počuť najmä pri nižších hlasitostiach.

Konektivita
Čínske 4G

[/blockquote]

Až do nedávnej doby väčšina čínskych zariadení postrádalo 4G/LTE konektivitu, čo už je minulosťou a výnimkou nie je ani MX4. Avšak, MX4 podporuje len FDD-LTE kategórie 4 s pásmami 1, 3 a 7, čo znamená, že rýchle LTE pripojenie si na Slovensku s týmto smartfónom neužijete.

Samozrejmosťou ďalšia výbava v podobe GPS s podporou GLONASS, Bluetooth 4.0, dual-band Wi-Fi 802.11ac, NFC a dokonca aj podpora MHL, takže môžete obraz z MX4 pomocou redukcie a správneho kábla preniesť napríklad na obrazovku Vašej TV.

Pre prehliadanie webu je k dispozícii vstavaný prehliadač od Meizu. Ten má pri prehliadaní viditeľné oneskorenia, najmä ak skrolujete po web stránke. Čo sa týka telefonovania, tu nemá MX4 žiadne problémy a zvuk z primárneho reproduktoru pre telefonovanie je veľmi čistý.

Záver
Meizu MX4: Najväčší rival Xiaomi prichádza na scénu

[/blockquote]

SAMSUNG CSC
Meizu MX4 je slušná vlajková loď, ktorá ale má svoje chyby. Napriek tomu si myslím, že dokáže konkurovať smartfónom od renomovaných výrobcov ako Samsung, Sony, LG a iných. MX4 zaujme na prvý pohľad svojim dizajnom, ktorý je naozaj krásny. Rovnako dobré je aj spracovanie konštrukcie a ergonómia zariadenia. Vďaka zaoblenej zadnej strane perfektne padne do ruky.

SAMSUNG CSC
Pýšiť sa môže aj krásnym 5,4-palcovým displejom, ktorý má však mierne studené farby. Najnovší osemjadrový procesor od MediaTeku si síce poradí aj s náročnejšími hrami, no plynulosť systému nie je dokonalá, za čo ale pravdepodobne môže optimalizácia. Osobne by som sa radšej priklonil k Snapdragon procesoru od najznámejšieho výrobcu procesorov Qualcomm. Zabudnúť nesmiem ani na 21 MPx Sony fotoaparát, ktorý dokáže vytvoriť naozaj slušné zábery. Veľkým sklamaním je výdrž batérie, ktorá je v prípade MX4 podpriemerná a osobne som čakal viac. Na záver je tu cena, ktorá je vzhľadom na špecifikácie tohto smartfónu pomerne nízka. V e-shope coolicool.com, ktorý nám tento smartfón poskytol na recenziu, ho kúpite už za 360 €, pričom poštovné máte zadarmo.

Za zapožičanie Meizu MX4 na recenziu ďakujeme e-shopu COOLICOOL.com!

Graf ceny produktu Meizu MX4 16GB poskytuje server Heureka.sk

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú