Čínsky výrobca Meizu má svojich verných fanúšikov po celom svete a doteraz uviedol modely, ktoré spadali do kategórie vlajkových lodí. V nižších cenových kategóriách zatiaľ nemala zastúpenie, no tento trend sa zmenil s príchodom novinky M1 Note, ktorá by mala zaujať široké spektrum zákazníkov. Táto zaujímavá novinka sa na trh dostala už pred pár mesiacmi, no na náš trh vstúpila iba prednedávnom.
Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!
Vydarený dizajn, sľubný výkon , FullHD displej a bezkonkurenčná cena predurčujú toto zariadenie na vrchol v pomere ceny a výkonu. Ako si vlastne vedie sa dozviete v našej podrobnej recenzii.
Kľúčové špecifikácie Meizu M1 Note:
- Všeobecné: GSM 900/1800/1900MHz, HSDPA 900/1900/2100MHz, FDD-LTE 1800/2100MHz
- Rozmery a váha: 150.7 x 75.2 x 8.9 mm, 145 g
- Displej 5.5″, kapacitná IGZO LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, 403 ppi
- Čipset: Mediatek MT6752
- CPU: Osemjadrový 1.7 GHz Cortex-A53, 64-bit
- GPU: Mali-T760 600 MHz
- RAM: 2 GB LPDDR3
- OS: Android 4.4.4 (KitKat) , Flyme OS
- Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 10,2 GB)
- Fotoaparát: 13 MPx Samsung snímač f/2.2, 300° panoramatický objektív, Dvojitý LED blesk, dotykové ostrenie, detekcia tváre a úsmevu, stabilizácia obrazu, HDR, Panoráma
- Predný fotoaparát: 5 MPx OVS670 – f / 2.0, 69 stupňový objektív
- Video kamera: 1080p video nahrávanie pri 30fps
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0 s podporou USB OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack
- Batéria: 3140 mAh
- Ostatné: G-Senzor, senzor priblíženia, svetelný senzor, kompas, notifikačná dióda, Dual SIM
Balenie
Klasický obsah
Meizu M1 Note prichádza v bielej krabičke, ktorá je na prvý pohľad veľmi vydarená a dáva majiteľovi pocit exkluzivity. S obsahom je to už horšie, nakoľko tu nájdeme iba základné vybavenie. V krabičke sa nachádza USB kábel, spinka na otvorenie šuplíku pre SIM karty a samozrejme nabíjačka. Určite nie som jediný, koho by potešila prítomnosť slúchadiel alebo ochranného krytu.
Meizu M1 Note v súčasnosti kúpite za cenu od 227 €
Konštrukcia a dizajn
Plastový elegán
[/blockquote]
Podobne ako vlajková loď MX4, aj M1 Note pokračuje v dizajnových šľapajách svojich predchodcov. Po prvom uchopení M1-ka dáva majiteľovi pocit exkluzivity, aj keď je vyrobený z plastu. U nás v redakcii sa ocitol model s bielou zadnou stranou a spolu s čiernym predkom tvoria majstrovské dizajnové dielo. Celkové rozmery zariadenia sú 150.7 x 75.2 x 8.9 mm a vzhľadom na 5,5-palcový displej spadajú do prijateľných hodnôt. M1-ka určite nie je pre tých, ktorí vyhľadávajú kompaktné smartfóny a patrí do kategórie phabletov. Hmotnosť sa zastavila na 145 g. Spoločnosť musím pochváliť za výborne navrhnutú prednú stranu, ktorá má naozaj minimálne rámiky okolo displeja. Menšou nevýhodou je klzký zadný povrch, ktorý môže spôsobiť nechcené pády na zem a po čase sa objavujú menšie škrabance. Odhliadnuc od tejto maličkosti hodnotím konštrukciu na jednotku, nič nepuká ani nevŕzga a výrobca si zaslúži veľký palec hore.
Prednú stranu tvorí veľký 5,5-palcový displej s FullHD rozlíšením. Čo by to bolo za novinku od Meizu, keby sme na prednej strane nenašli ikonické domovské tlačidlo. Aj v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu pri ovládaní systému. V hornej časti nájdeme predný 5 MPx fotoaparát, reproduktor pre hovory a senzor pre automatickú reguláciu jasu. Spodnej strane dominuje už spomínané domovské tlačidlo, ktoré slúži aj ako notifikačná LED dióda.
Na pravej strane sa nachádza iba šuplík na MicroSIM karty, ktorý sa otvára tradične pribalenou spinkou. Ľavej strane dominujú tlačidlá hlasitosti, ktoré sú umiestnené v ideálnej polohe a tak prispievajú k praktickejšiemu ovládaniu. To sa ale nedá povedať o vypínacom tlačidle, ktoré je umiestnené na hornej strane a nahmatanie je veľmi obtiažne. Výrobca to našťastie vyriešil rôznymi gestami, ku ktorým sa ešte dostaneme. Na hornej strane nájdeme aj 3,5 mm audio jack. Spodnú stranu tvorí sekundárny mikrofón a MicroUSB konektor s funkciou USB OTG.
Zadnej strane dominuje šošovka 13 MPx fotoaparátu, ktorému sekunduje duálna prisvetlovacia LED dióda. Nechýba ani logo výrobcu, ktoré nájdeme na spodnej strane.
Displej
FullHD na tej najvyššej úrovni
Meizu M1 Note prichádza s 5,5-palcovým displejom a FullHD rozlíšením. Jedná sa o technológiu IGZO, čo zaručuje tie najlepšie výsledky a telefón radí na popredné priečky v kvalite zobrazovacieho panelu.
Ak by som mal hodnotiť displej jedným slovom, bolo by to slovo ‘’úžasné’’. Pri pohľade na displej nás okamžite prekvapí výborná ostrosť a podanie farieb. Viditeľnosť na priamom slnku je tiež príkladná a poteší aj minimálna hodnota jasu, ktorá je ozaj minimálna a prispieva k výbornému používaniu aj za nočných hodín. Od M1-ky by sa mohli priučiť aj výrobcovia smartfónov známejších značiek a vyšších cenových kategórií. Samozrejmosťou je aj nastavenie teploty farieb, no za celý čas používania som prednastavené hodnoty nemusel zmeniť.
Výkon a pamäť
Spĺňa všetky predpoklady
[/blockquote]
Meizu M1 Note podobne, ako súperi v rovnakej cenovej kategórii používa procesor od firmy MediaTek, MT6752, s jadrami Cortex-A53 taktované na frekvenciu 1,7 GHz. Grafický výkon obstaráva čip Mali-T760, ktorý nemá žiadny problém s graficky náročnými hrami ako sú napríklad Modern Combat 5 alebo Asphalt 8. Vynikajúci výkon badať aj na rýchlosti prepínania aplikácií pre ktorý je určená operačná pamäť RAM s kapacitou 2 GB. Pri vysokej záťaži je citíť samozrejme mierne zahrievanie v oblasti zadného fotoaparátu, no nie je to nič vážne, čo by kompilovalo prácu so zariadením. Novinku som prevetral aj v najznámejších benchmarkových aplikáciách. Nižšie v tabuľke si môžete prezrieť porovnanie so súpermi v podobnej cenovej kategórii.
Xiaomi Mi4i | Mlais M52 | Meizu M1 Note | |
AnTuTu Benchmark | 38 861 | 43 342 | 40 547 |
Quadrant Standard | 24 740 | 20 804 | 11 256 |
3D Mark (Ice Storm) | 7810 | 10 478 | 10 603 |
Geekbench 3 | 732/2779 | 811/4164 | 798/3091 |
Testovaný kúsok, ktorý sme mali k dispozícii, mal vnútornú pamäť o kapacite 16 GB, z ktorej je pre používateľa dostupných 10,2 GB. Pre niekoho môže byť menšou nevýhodou chýbajúca podpora microSD kariet na prípadné rozšírenie úložného priestoru.
Operačný systém
Všadeprítomné gestá a výborná optimalizácia
Softvérovú stránku Meizu M1 Note obstaráva Android 4.4.4 doplnený o nadstavbu FlymeOS. Vzhľad nadstavby je veľmi vydarený a spĺňa najmodernejšie dizajnové predpoklady. Rovnako perfektná je aj optimalizácia systému. Počas dvoch týždňov používania som nespozoroval spomalenie systému alebo nečakané pády aplikácií. Smartfón síce pochádza z oficiálnej slovenskej distribúcie, no pri prechádzaní systémom narazíme aj na anglický jazyk, za čo by som Meizu mierne pokarhal.
Prebudením sa dostaneme na uzamykaciu obrazovku, ktorá ponúka aj rýchly prístup k fotoaparátu a po potiahnutí prsta smerom doprava sa dá otvoriť ľubovolná aplikácia. Stiahnutím hornej lišty máme prístup k rýchlym prepínačom a notifikáciám.
Softvérová nadstavba FlymeOS je po dizajnovej stránke veľmi vydarená a ponúka široké množstvo prispôsobení. Na domovskej obrazovke máme možnosť pridávať widgety a umiestňovať aplikácie do zložiek, nakoľko sa tu nenachádza menu s aplikáciami. Notifikačná oblasť je po dizajnovej stránke excelentná, ponúka výborný prehľad o upozorneniach a rýchle prepínače k dôležitým funkciám. Samozrejmosťou je aj možnosť zmeny pozície jednotlivých prepínačov. Menšou vadou na kráse je chýbajúci odkaz na rýchly vstup do nastavení.
FlymeOS si zakladá na gestách, ktoré zjednodušujú zaobchádzanie s celým systémom. Rozpisovanie by bolo veľmi zdĺhavé a tak som si pre vás pripravil ukážky, na ktorých sú všetky užitočné gestá. Výborným pomocníkom je aj písanie písmena na obrazovku. Napríklad, keď napíšem písmeno ‘’w’’ na obrazovku, spustí sa aplikácia Wunderlist. Pre každé písmeno sa dá nastaviť jedna aplikácia.
V nastaveniach nájdeme položku ‘’Uľahčenie prístupu ’’, ktorá umožňuje nastaviť pomocné funkcie. Pre tých používateľov, ktorí si cez noc vypínajú telefóny, je tu možnosť nastaviť si automatické vypnutie a následné zapnutie. Ďalšou užitočnou funkciou je DND mód, ktorý spustí na telefóne tzv. režim nerušenia, pri ktorom zvolené aplikácie nemajú prístup k odosielaniu upozornení. Podobnú funkciu nájdeme aj v najnovšom Androide 5.0.
Skvelou aplikáciou je aj aplikácia Zabezpečenie, ktorá sa stará o kontrolu nad celým telefónom a prispieva k lepšiemu zabezpečeniu a ochrane súkromia. Nachádzajú sa tu nastavenia jednotlivých aplikácií, prístup k oznámeniam a nesmie chýbať ani čistenie pamäte RAM. Určite už mnohí z vás zažili telefonáty s otravnými reklamami, aj na to je riešenie v tejto aplikácii, kde sa nachádza možnosť zablokovať jednotlivé čísla a dokonca aj nahrávať práve prebiehajúci hovor. Najnovší Android M ponúka možnosť spravovať oprávnenia aplikácií, no túto funkciu už dávnejšie nájdeme aj v nadstavbe FlymeOS, kde je vítaným doplnkom.
Výdrž batérie
Výborný výdrž, ktorá prekvapí
Zadný plastový kryt pod sebou skrýva batériu s kapacitou 3140 mAh. Na papieri vyzerá táto kapacita priemerne, no pri reálnom používaní veľmi milo prekvapí. Moja práca s telefónom zahŕňala pripojenie cez mobilný internet striedavo s Wi-Fi pripojením, streamovanie online hudby, prácu s emailom, občasné hranie hier a prezeranie web stránok. Pri tejto záťaži mi telefón vydržal skoro dva a pol dňa. Displej bol zapnutý niečo cez 4 hodiny, čo je na takúto kapacitu batérie nadpriemerný výsledok.
V nastaveniach batérie sa nachádzajú aj režimy, ktoré dopomáhajú pri rôznych úkonoch. Nájdeme tu napríklad Režim výkonu, ktorý sa hodí pri hraní hier. Predĺženú výdrž dosiahneme aj vďaka režimu Úspory energie, ktorý vypne synchronizáciu a podtaktuje procesor.
Fotoaparát
Osloví aj fotografov
Podobne, ako konkurenti v mid-range kategórii, aj Meizu M1 Note ponúka 13 MPx zadný fotoaparát so slušnou svetelnosťou f/2.2. Na rozdiel od konkurencie Meizu zvolilo čip od spoločnosti Samsung. Papierové špecifikácie naznačujú výborné vlastnosti. Výborné predpoklady spĺňa M1-ka do bodky aj v praxi. Fotografie sú vynikajúce s výborným podaním farieb, ostrosťou a detailným okolím. V danej cenovej kategórii sa jedná o špičku vo fotografovaní. Predná selfie kamera má rozlíšenie 5 MPx.
Lahôdkou sú makro fotografie, ktoré sú príkladné a spĺňajú najvyšší štandard. V mnohých smeroch sa M1-ka vyrovná aj drahším modelom.
S príchodom horších svetelných podmienok sa začína objavovať mierny šum, čo je pri smartfónoch bežným javom. Aj za zhoršených podmienok patrí M1-ka medzi špičku vo svojej kategórii.
Meizu M1 Note dokáže nahrávať FullHD video pri 30 snímkach za sekundu. Aj v prípade videa je všetko v najlepšom poriadku, stabilizácia je výborná a kvalita je tiež nadpriemerná. V ponuke režimov sa nachádza aj režim spomaleného videa, ktorý dokáže zaznamenať 60 sekundové spomalené video.
Aplikácia fotoaparátu je ladená do minimalistického dizajnu a obsahuje základné funkcie s niekoľkými prekvapeniami. Na základnej obrazovke nájdeme rýchly prepínač na vytvorenie fotografie a rýchly prístup k spusteniu nahrávania. V spodnej časti sa nachádzajú rôzne efekty, zapnutie režimu HDR a nastavenia pre fotky a videá. Posunutím prsta do strany sa dostávame k špeciálnym režimom, akými sú napríklad Krása, Panoráma a Manuálny režim, ktorý dopomôže k lepším fotografickým výsledkom. Výborným doplnkom je aj vstavaný snímač QR a čiarových kódov.
Multimédia
To pravé orechové
[/blockquote]
Veľký 5,5-palcový displej s FullHD rozlíšením a výbornými parametrami predurčuje Meizu M1 Note na najvyššie priečky v podaní multimediálneho obsahu. Zvukové podanie patrí medzi lepší priemer, ale výstup zo slúchadiel je výborný. Nakoľko sa v balení žiadne nenachádzajú, kvalitu som testoval na Xiaomi Pistons 3.
Vstavaná aplikácia Meizu Music slúži ako výborný správca vašej hudobnej knižnice. Ponúka široké možnosti rozdelenia, napríklad podľa interpreta, albumu alebo podľa priečinkov. Výborným doplnkom je aj ekvalizér, s ktorým si prispôsobíte štýl hudby k obrazu svojmu. Pre tých, ktorí radi počúvajú hudbu cez slúchadlá, si Meizu pripravilo šikovný nástroj Dirac HD Sound, ktorý vylepší zvuk po pripojení slúchadiel. Dostupných je viacej nastavení a každý si určite nájde to vhodné pre svoj štýl.
Galéria je rozdelená na 2 kategórie, fotografie, v ktorej sú všetky vami vytvorené snímky a samotná galéria, v ktorej nájdeme každý obrázok, ktorý sa nachádza v telefóne. Zoradenie je riešené podľa dátumu vyhotovenia. Nájdeme tu aj rôzne efekty vylepšovania.
Konektivita
To najdôležitejšie chýba
Kategória mid-range smartfónov sa doťahuje na drahších súrodencov aj v oblasti konektivity. Meizu M1 Note ponúka naozaj bohatú výbavu, o tom niet pochýb, no na konkurenciu stráca v dôležitých oblastiach. M1-ka má k dispozícii Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, GPS s AGPS a GLONASS. Samozrejmosťou je aj 3,5 mm audio jack a microUSB konektor s funkciou USB OTG. Fix a lokácia GPS je veľmi presná. Menšou chybičkou na kráse je chýbajúca podpora NFC.
S pripojením v 3G a 2G sieti problém nie je, no karta sa obracia v prípade pripojenia v LTE sieti. Najpoužívanejšie pásmo na Slovensku, B20 (800 MHz) v ponuke chýba. Využitie LTE je možné napríklad na frekvencii 1800 MHz, ktorú používa štvrtý operátor, SWAN.
Kladne hodnotím kvalitu hovoru a hlasný reproduktor. Veľkým lákadlom je aj Dual SIM podpora. Obidva sloty sú prispôsobené pre microSIM karty. Prepínanie medzi kartami je bleskové a intuitívne. V nastaveniach si môžeme zvoliť prvú kartu na internetové pripojenie a druhú zasa na hovory a odosielanie SMS správ.
Záver
Meizu M1 Note: Ašpirant na titul v strednej triede
Meizu M1 Note je vydarené zariadenie, ktoré vynikajúco reprezentuje kategóriu mid-range smartfónov. Ponúka výborný displej, ešte lepší fotoaparát a elegantnú plastovú konštrukciu. Výborným doplnkom je aj nadstavba FlymeOS, ktorá sa pýši dobrou odladenosťou a rýchlosťou.
Miernym sklamaním je absencia NFC a podpora najpoužívanejšieho pásma LTE. Meizu M1 Note hodnotím veľmi kladne a vyslúžilo si odo mňa veľký obdiv. Konkurentov v tejto cenovej kategórii je neúrekom a medzi najväčších môžeme zaradiť Xiaomi Mi4i, Mlais M52 alebo nástupcu v podobe Meizu M2 Note, ktorý ale ponúka menej výkonný procesor.
Meizu M1 Note v súčasnosti kúpite za cenu od 227 €
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
7 mesiacov čakajú na opravu auta. Nemecký gigant čelí obrovskej kritike, nedokáže vyriešiť vážnu chybu
Tesla odhalila závažnú chybu. Cybertruck postihol problém s batériou
Líder predstaví o pár dní luxusný hybrid. Má dostať výborný dojazd a špičkové inovácie
Muskovi rastie tvrdá konkurencia. Známy miliardár chystá odpoveď na Starlink aj Falcon 9
Google má vážny problém. Porovnal som najlepšie AI vyhľadávače a výsledok ma poriadne prekvapil
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Začala prvá vesmírna vojna, tvrdia experti. Na orbite je rušno, čínska „armáda“ satelitov je len špička ľadovca
- Dokázala by napájať celú Bratislavu. Konečne vieme, kde postavia prvú elektráreň na jadrovú fúziu
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 10 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Nič drahšie ešte Netflix nenatočil. Nové sci-fi je nabité hviezdami a ukáže ľudstvo na prahu vyhynutia (trailer)
- Nabiješ ho za 15 minút a má skvelú cenu. Výrobca smartfónov uviedol na trh auto s dojazdom 1 570 km
-
- Začala prvá vesmírna vojna, tvrdia experti. Na orbite je rušno, čínska „armáda“ satelitov je len špička ľadovca
- Dokázala by napájať celú Bratislavu. Konečne vieme, kde postavia prvú elektráreň na jadrovú fúziu
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 10 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Nič drahšie ešte Netflix nenatočil. Nové sci-fi je nabité hviezdami a ukáže ľudstvo na prahu vyhynutia (trailer)
- Nabiješ ho za 15 minút a má skvelú cenu. Výrobca smartfónov uviedol na trh auto s dojazdom 1 570 km
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- 4K pastva pre oči len za 300 eur? Našli sme TOP 10 televízorov s vynikajúcim obrazom a nízkou cenou
- Spomalí rast nádorov a je 27-krát účinnejšia. Vyvinuli novú zbraň na liečbu rakoviny, je zo zlata
- Sci-fi „kladivo“ je realitou. Nová zbraň Západu desí nepriateľov, nemajú proti nej šancu
- Za elektromobilmi sa idú zblázniť. Ďalšia európska krajina zažíva revolúciu, pomohol geniálny ťah známej automobilky
Daj si pozor na online nákupy. Lákavé ceny z Číny ťa môžu obrať o všetko
Pripraví ťa o spánok aj o život. Na raritnú chorobu neexistuje liek, vedci skúšajú „zázrak“
Prekoná všetky rekordy. Najrýchlejší objekt vytvorený človekom dostal dôležitú misiu pri Slnku
Toto by si určite nečakal. Legendárny tvorca Christopher Nolan vybral najlepší film roka 2024
Vedci prelomili hranice vedy. Kvantové dáta teleportovali cez bežný internet
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené