Nové 64-bitové procesory od Mediateku si už našli svoje umiestnenie v lacných smartfónoch nielen zaužívaných značiek, ale aj tých pomerne, v našich končinách, neznámych. Dodávajú im veľmi veľký výkon, pričom je len na výrobcoch, ako s ním naložia (vyladia systém, dodajú priestoru). Medzi nich patrí aj Mlais so svojím M52 Red Note. Ako obstojí v teste?
Mlais M52 najlacnejšie kúpite v Gearbest.com!
Kľúčové špecifikácie Mlais M52:
- Všeobecné: GSM 850/900/1800/1900MHz WCDMA 850/900/1900/2100MHz FDD LTE 800/1800/2100/2600MHz
- Rozmery a váha: 152 x 78 x 82 mm, 168,9 g (s obalom 200,8g)
- Displej: 5.5″, IPS+OGS s rozlíšením 1280 x 720 pixelov, Multitouch, 267 ppi
- Čipset: MediaTek MT6752
- CPU: 8xARM Cortex-A53 – takt 1.7 GHz
- GPU: Mali-T720
- RAM: 2 GB
- OS: Android 5.0 (Lollipop)
- Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 4,84+8,03 GB), slot pre MicroSD, max. 64GB
- Fotoaparát: 13,3 MPx, autofocus, LED blesk
- Predný fotoaparát: 8,3 MPx 88° širokoúhly
- Video kamera: 1080p video nahrávanie pri 30 fps
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0, GPS s AGPS a GLONAS, štandardný 3.5mm audio jack, OTG
- Batéria: 3200 mAh
- Ostatné: akcelerometer, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM, RGB notifikačná LED
Balenie
Mlais M52 Red Note prichádza v jednoduchej malej modrej krabičke, kde na prednej strane nájdete logo výrobcu a zo zadnej strany nalepenú samolepku so špecifikáciami. Obsahom krabičky je už tradične smartfón Mlais M52 Red Note, microUSB←→USB kábel, manuál v angličtine a tiež adaptér obdĺžnikového tvaru, ktorý nie je možné zapojiť (možno s trochou násilia) do francúzskeho modelu zásuviek (používaný aj na Slovensku) kvôli kolíku s uzemnením. Zamrzí absencia slúchadiel. Fólia prichádza už nalepená na zariadení.
K smartfónu je možné dokúpiť aj ochranný obal v hodnote 3,5 €. Mobil reaguje na uzavretie zapnutím displeja a zobrazením času a upozornení v malom výreze kruhového tvaru na prednej strane. Detekcia zavretia je trochu nepresná a stačí trochu posunúť kryt a mobil to detekuje ako otvorenie/zatvorenie, čo spôsobuje rozsvietenie aj v prípade, keď je mobil uskladnený niekde v taške alebo vo vrecku.
Konštrukcia a dizajn
Mlais M52 Red Note je rovnako ako jeho vzor (je jemne inšpirovaný) Xiaomi Redmi Note tvorený 2 hlavnými kusmi poctivého pevného plastu, ktorý nikde nevŕzga a rovnako nikde nie sú viditeľné žiadne štrbiny. Tento plast okrem toho poskytuje aj dobrú ochranu proti odtlačkom prstov, no ľahko podľahne škrabancom.
Pri rozmeroch 152 x 78 x 82 mm a 5,5″ displeji ho už zaraďujeme do triedy phabletov. Na prednej časti nájdeme okrem displeja malú 8 MPx selfie kamerku, svetelný senzor, reproduktor a aj farebnú notifikačnú diódu, ktorej farbu si môžete prispôsobiť pre jednotlivé notifikácie v nastaveniach smartfónu. Netreba zabúdať tiež na trojicu červených podsvietených tlačidiel, ktoré obsahujú špeciálnu reflexnú vrstvu, vďaka ktorej sú výborne viditeľné aj na priamom slnku.
Od Xiaomi Redmi Note sa po dizajnovej stránke líši hlavne rozmiestnením tlačidiel, umiestnením hlavného reproduktora a konektorov. Na hornej časti môžeme nájsť microUSB konektor a 3,5 mm jack. Ľavému boku dominuje tlačidlo na ovládanie hlasitosti, zatiaľ čo na pravej strane nájdeme menej nápadné tlačidlo napájania. Na zadnej strane nájdeme už len hlavný 13 MPx fotoaparát, logo výrobcu a hlavný reproduktor.
Pod už spomínaným plastovým krytom nájdeme veľkú 3200 mAh batériu, sloty pre klasickú SIM, microSIM a microSD pamäťovú kartu.
Displej
Použitý IPS displej sa vyznačuje realistickými farbami, vynikajúcim kontrastom medzi čiernou a bielou. Zelená farba má slabý nádych do žltej. Pri pohľade z iných uhlov si farby zachovávajú svoj odtieň, no pri svetlo šedej je možné vidieť jemný prechod do žlta.
Maximálna úroveň jasu je dostačujúca a displej je čitateľný aj počas slnečných dní. Optimálna je aj úroveň minimálneho jasu, na ktorej by sa podľa mňa dalo ešte trochu popracovať.
Výkon a pamäť
M52 Red Note využíva moderný SoC MT6752 od Mediateku, určený pre smartfóny vyššej strednej triedy, ktorý obsahuje osem 64-bitových jadier ARM Cortex A53, podporu pre LTE a Ultra HD video. Nezabúda sa ani na kvalitnú grafiku, ktorou je ARM Mali-T760 s taktom 650MHz a podporou OpenGL 3.1. To ale nie je všetko, Mediatek využíva v tomto chipsete aj vylepšenú technológiu MediaTek CorePilot™, ktorá má za úlohu zvýšiť efektivitu komunikácie medzi jadrami. O plynulý beh systému a multitasking sa postarajú 2 GB RAM.
Honor 6 Plus | Mlais M52 Red Note | Xiaomi Mi Note | |
Antutu Benchmark v5.7.1 | 43 740 | 43 342 | 45 482 |
Geekbench 3 | 889/3116 | 811/4164 | 987 / 2900 |
3D Mark – Ice Storm Unlimited | 13 619 | 10 478 | 20 259 |
Quadrant Standard 2.1.1 | 11 393 | 20 804 | 24 125 |
Okrem vyššie uvedeného porovnania som Mlais M52 otestoval aj cez PCMark for Android, kde získal 4324 bodov a v teste batérie vydržal pri minimálnom jase 6 hodín aj 2 minúty, počas ktorých podstúpil skoro 60 testovacích cyklov.
16 GB ROM, z ktorých máte k dispozícii 12,87 GB, je rozdelených na dva diskové oddiely:
- Interný ukladací priestor (aplikácie a vyrovnávacia pamäť): 4,84 GB
- Pamäť telefónu (všetko ostatné): 8,03 GB
Operačný systém
Mlais M52 Red Note ponúka čistý Android 5.0 bez UI nadstavby a pridaných aplikácií. Systém by ale potreboval ešte trochu vyladiť, počas môjho testovania som zaznamenal jeden samovoľný reštart, niekoľko výpadkov signálu (Wifi, 3G, GPS), zaseknutie ovládania Wifi, prípadne Bluetooth. Nie je to časté, ale občas sa to stane, čo by sa možno dalo ešte vyladiť a možno sa neskôr dočkáme nejakej aktualizácie cez FOTA.
Okrem klasických funkcií, podporuje tento smartfón aj odomykacie gestá, ktoré si môžete prispôsobiť a priraďovať k nim funkcie podľa vlastného vkusu.
Mlais M52 Red Note obsahuje RGB notifikačnú LED diódu, ktorej farbu si tiež môžete prispôsobiť v nastaveniach a priradiť jednotlivým notifikáciám svoju farbu.
Výdrž batérie
Aj napriek veľkosti batéria, ktorá má 3200 mAh, dosahuje mobil iba priemernej výdrže batérie. Na jedno nabitie vydrží napríklad 8 hodín prehrávania FM rádia + 30 min hrania NFS Most Wanted.
Pri miernom zaťažení (PCMark test batérie) a displeji na minimálnom jase trvá vybitie z 93% na 20% 6 hod a 2 min. Počas tej doby je zapnutý displej aj Wifi.
Ak ste zvyknutý z predchádzajúcich verzií systému Android používať úsporný režim na predĺženie výdrže batérie, tak to môžete využiť aj v Androide 5.0. Do úsporného režimu vstúpite v nastaveniach, v menu batéria, kde je potrebné kliknúť na menu tlačidlo (ľavé) a potom zvolíte šetrič batérie.
Fotoaparát
Mlais M52 Red Note obsahuje hlavný 13 MPx fotoaparát neznámeho výrobcu a modelu. Tento fotoaparát robí veľmi kvalitné makro fotky za denného osvetlenia. Fotky nestrácajú farby, majú výborné zaostrenie a vyváženie bielej. Zaostrovanie je trochu pomalšie, ale ak sa nepoužíva blesk, tak je to stále pomerne rýchlo.
Samozrejmosťou je aj podpora HDR, ktoré je dobré hlavne pri nepriaznivých slnečných podmienkach, ako je fotenie proti slnku, tiene a nerovnomerné osvetlenie. Vyžaduje ale dlhšiu dobu snímania, pri ktorej by sa nemalo hýbať s mobilom.
Pri fotení v noci alebo za zníženého osvetlenia si mobil bez problémov poradí s makro snímkami, kde si prisvieti LED bleskom. Pri fotení vzdialených objektov a krajiny to už tak ľahko nejde a vyžaduje to skôr odbornejší zásah do nastavení.
Malá selfie kamerka má rozlíšenie 8 MPx, ale jej hlavným rozdielom od väčšiny ostatných je schopnosť prirodzene (bez orezávania) robiť širokouhlé 88° snímky.
Fotky v plnej kvalite nájdete tu.
Hlavná kamera ponúka nahrávanie vo FullHD kvalite pri 30 fps.
Aplikácia kamery je tiež bez väčších zásahov nezmenená. K dispozícii je 8 filtrov, mechanizmus zabraňujúci chveniu fotoaparátu, pri videu redukcia šumu a ostatné známe nastavenia.
Multimédiá
Aj napriek nie veľkému rozlíšeniu displeja (len HD), je stále možné si filmy vychutnať vďaka veľkému 5,5″ IPS displeju. Hudobný prehrávač aj prehrávač videa ostali tiež bez zásahu programátorov od Mlais, čím získavame klasický šedočierny dizajn. Hudobný prehrávač obsahuje aj vstavaný ekvalizér.
Zvuk z reproduktora je trochu šumivý, chýba mu čistota, ale nie je zase ani plochý. Hlasitosť hlavného reproduktora je dostačujúca. Kvalita zvukového výstupu je na veľmi dobrej úrovni.
Konektivita
Mlais M52 Red Note podporuje širokú škálu pásiem mobilných sietí ( 2G (GSM): 850/900/1800/1900MHz 3G (WCDMA): 850/900/1900/2100MHz 4G (FDD LTE): 800/1800/2100/2600MHz), rovnako ako aj Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0. Kvalita príjmu týchto signálov je tiež na vysokej úrovni a je možné, že chytíte wifi aj na miestach, kde ostatní nie.
Nesmieme zabudnúť aj na GPS, ktoré v tomto prípade podporuje aj GLONAS, vďaka čomu bude vaša poloha ešte presnejšia. Prvý fix trvá v priemere bez internetu max 30 sekúnd.
Signál GPS je stabilný, nelieta po okolí. To isté rovnako ako v zastavanej oblasti (1), tak aj v otvorenejších priestoroch (2). Celé záznamy trasy sú k dispozícii tu: 1 2.
Záver
Za 125€ (od nášho partnera GearBest.com) dostanete veľmi výkonné zariadenie strednej triedy, s pevným plastovým telom. S HD displejom a notifikačnou LED. Priemernou výdržou batérie cca 1 deň bežnej práce (kontrola emailov, trochu surfovania na internete a sociálnych sietiach…) Nesklame ani konektivita, vysoký príjem signálov. Okrem toho poteší ešte aj čistý Android 5.0 a dobrý fotoaparát na denné fotografovanie.
Mlais M52 najlacnejšie kúpite v Gearbest.com!
+ Plusy | – Mínusy |
+ Nízka cena | – Iba HD displej |
+ Vysoký výkon | – Rozdelený diskový priestor |
+ Notifikačná RGB LED | – Horšie nočné fotky |
+ Podpora všetkých SK LTE frekvencií | |
+ Android 5.0 | |
+ GPS + GLONAS | |
+ 88° selfie kamerka |
Fotografie zariadenia v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Samsung NX300.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Toto si kúpi iba idiot, odkazujú hráči. Nový ročník „FIFA“ čelí ostrej kritike
Kto ho poslal? Na Zemi sme zachytili rádiový signál z 9 miliárd svetelných rokov vzdialenej galaxie
Pokročilá AI už 6 mesiacov diktuje, ako cvičím. Nič som nečakal, no výsledky ma ohromili
Operátor predstavil obrovskú výhodu pre zákazníkov. Takto dostaneš dvojnásobok dát
Susedná krajina má nové „super radary“. Aj Slovákom hrozí pokuta až 5000 €
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Prehľad krajín, kam je najlepšie odísť do dôchodku. Slovensko predbehla susedná krajina
Peter Pellegrini nechce byť podržtaška. Príbeh politika, ktorý má v rukách kľúč k novej vláde
Tragédia v obci Dojč: Muža, ktorý zavraždil svoju manželku, našli mŕtveho
Zatiaľ to vyzerá, že KDH pôjde do opozície, tvrdí Majerský
Po Česku a Poľsku sa pridáva Rakúsko: Krajiny zavedú kontroly na hraniciach so Slovenskom
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Toto sú najväčší žrúti elektrickej energie aj slovenských domácností. Víťaz ťa prekvapí
- Američania oživili svoje monštrum. Meria 340 metrov, váži 100 000 ton a vydrží 50 rokov
- Netflix a ďalší ti v októbri nedovolia vstať od televízora. Týchto 9 noviniek stojí za to
- Rusko čaká technologický pravek. Najväčší výrobca procesorov zbankrotoval
- Volkswagen oznámil drastický krok, nedarí sa mu predávať elektromobily
-
- Toto sú najväčší žrúti elektrickej energie aj slovenských domácností. Víťaz ťa prekvapí
- Američania oživili svoje monštrum. Meria 340 metrov, váži 100 000 ton a vydrží 50 rokov
- Volkswagen oznámil drastický krok, nedarí sa mu predávať elektromobily
- NASA spravila amatérsky prešľap. Misia na Mars za miliardy je odsúdená na totálne fiasko
- Netflix a ďalší ti v októbri nedovolia vstať od televízora. Týchto 9 noviniek stojí za to
-
- Toto sú najväčší žrúti elektrickej energie aj slovenských domácností. Víťaz ťa prekvapí
- Američania oživili svoje monštrum. Meria 340 metrov, váži 100 000 ton a vydrží 50 rokov
- Volkswagen oznámil drastický krok, nedarí sa mu predávať elektromobily
- NASA spravila amatérsky prešľap. Misia na Mars za miliardy je odsúdená na totálne fiasko
- Netflix a ďalší ti v októbri nedovolia vstať od televízora. Týchto 9 noviniek stojí za to
USA udelili pokutu za nedostatočné odstránenie vyradeného satelitu z orbity
Vlastník značky Nokia začína vyrábať 5G smartfóny v Európe
Finančná správa bude kontrolovať e-kasu v týchto firmách
Poznáme laureátov Nobelovej ceny za fyziku 2023
Časť hlavného mesta dostane nový kamerový systém
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Prehľad krajín, kam je najlepšie odísť do dôchodku. Slovensko predbehla susedná krajina
Peter Pellegrini nechce byť podržtaška. Príbeh politika, ktorý má v rukách kľúč k novej vláde
Tragédia v obci Dojč: Muža, ktorý zavraždil svoju manželku, našli mŕtveho
Zatiaľ to vyzerá, že KDH pôjde do opozície, tvrdí Majerský
Po Česku a Poľsku sa pridáva Rakúsko: Krajiny zavedú kontroly na hraniciach so Slovenskom
Copyright© 2023 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené