Recenzia | Huawei prekvapil lacným smartfónom, ktorý ponúka vo svojej triede jedinečnú vlastnosť
+ Prémiový dizajn s gradient farbou
+ Fotoaparát
+ Batéria
+ 3,5 mm jack
+ Snímač odtlačkov prstov
- Vystupujúci fotoaparát
- Presýtené farby fotografií
- Multitasking
- Priemerný výkon
Stredná trieda smartfónov ponúka množstvo zaujímavých modelov, ktoré sa snažia osloviť stále lepším výkonom, dizajnom, či fotoaparátmi. Na všetky tieto atribúty stavil aj Huawei P30 Lite, ktorý používateľovi ponúka ešte niečo naviac. Pre bežného, ale aj náročnejšieho zákazníka, môže byť kúpa tohto kúsku napriek aktuálnej situácii výrobcu stále správnou voľbou ako si dopriať slušný smartfón za primeranú cenu.
Koncom marca to Huawei v Paríži rozbalil predstavením svojich ďalších vlajkových lodí z P-línie, ktoré doplnil tiež o dostupnejší model s prívlastkom „Lite“. Zatiaľ čo nová P30-ka a P30 Pro hrajú najvyššiu ligu, Huawei P30 Lite sa snaží prekvapiť v strednej triede, kde chce zaujať viacerými atribútmi.
Čínsky gigant, ktorý je už mimochodom druhým najväčším producentom smartfónov na svete, tak rozhodne vedel, čo do modelu P30 Lite vložiť, aby prerazil vo svojej cenovej kategórii. Nejde pritom len o vizuálnu stránku, ktorá zaujme už na prvý pohľad, ale tiež o hardvérovú výbavu a v neposlednom rade aj o trojicu fotoaparátov na zadnej stene.
Pri testovaní tejto novinky som si nostalgicky zaspomínal na časy, kedy bol „triple“ fotoaparát výsadou prémiových vlajkových lodí. Dnes sa však dostal už aj do tohto dostupného smartfónu. Bol Huawei pri vývoji P30-ky Lite dostatočne dôkladný alebo spravil aj niekoľko prešľapov? Viac ti už prezradia dojmy z môjho testovania.
Kvalitné prevedenie v gradientných odtieňoch
Jednoznačnú pochvalu si výrobca zaslúži za dizajnovú stránku tohto kúsku, ktorý spája konštrukciu s modernými trendami. Štíhla línia Huawei P30 Lite s hrúbkou len 7,4 mm z neho robí šikovného spoločníka, ktorý skvelo padne do ruky aj napriek väčšiemu displeju. Pastvou pre oči je potom aj zadná stena, ktorá vyzerá azda najlepšie v gradientnom prevedení, kedy sa modrá strieda s fialovou a naopak. Do nej zapadá prítomný snímač odtlačkov prstov.
Predná časť smartfónu sa nenesie v znamení žiadnych netradičným zmien. Práve naopak, Huawei aj tu využil stále pretrvávajúci trend výrezu v displeji, ktorý ale minimalizoval len na malý „notch“ v tvare kvapky vody. Ten je menej rušivý ako široký výrez napríklad v Huawei Mate 20 Pro a zapadá do tenkého horného rámika, kde si ešte miesto našiel aj reproduktor pre volania a notifikačná LED dióda pod jeho mriežkou.
Bočný rámik má napriek hrúbke iba zopár milimetrov miesto aj pre tlačidlá ovládania hlasitosti, napájania, slot pre dve SIM karty, kde je jeden slot zdieľaný s microSD kartou, ale aj na 3,5 mm jack v spodnej časti vedľa USB-C portu a mikrofóny. Po pravici nabíjacieho portu skrýva jediná mriežka klasický mono reproduktor.
Hoci nie je Huawei P30 Lite na prvý pohľad príliš odlišný od doterajších smartfónov strednej triedy s podobným vizuálom, tak vie, čo za danú cenu používateľ po dizajnovej stránke chce. Aj keď niektorí výrobcovia už upustili od gradientných farieb, podľa môjho názoru spravil Huawei správny krok, keď nezabudol ani na toto farebné prevedenie, ktoré za slnečného dňa jednoznačne vynikne.
Na čo si dať pozor
Azda jediným výraznejším nedostatkom, ktorý by som výrobcovi vytkol, je vystupujúce uloženie fotoaparátu. Kvôli tomu zadná stena nedosadá na povrch celou svojou plochou a smartfón sa po položení na stôl výrazne kýve. To však dokáže napraviť správny ochranný obal.
Priemerný výkon na každý deň
To, že tento model nebude žiaden rekordman benchmarkových testov, prezrádza procesor Kirin 710, ktorý je špecifický pre dostupnejšie smartfóny Huawei. Tento kremík bol v mojom prípade spárovaný so 4 GB operačnou RAM pamäťou, no na výber je aj silnejší variant so 6 GB RAM. V oboch prípadoch je k dispozícii 128 GB vnútornej pamäte. Priamo od Huawei pochádza tiež grafický akcelerátor Mali-G51 MP4, ktorý zvládne aj obľúbené „Battle Royale“ tituly.
Výsledky benchmarkových testov:
- Antutu: 130 460
- Geekbench 4 (single-core): 1 542
- Geekbench 4 (multi-core): 5 457
- 3DMark (Sling Shot Extreme OpenGL ES 3.1): 819
- 3DMark (Sling Shot Extreme Vulkan): 1 372
Huawei P30 Lite si môže touto výbavou merať sily s konkurenčnými Androidmi s procesorom Snapdragon 660. V tomto prípade môže ísť o vyrovnaný súboj napríklad proti Xiaomi Mi 8 Lite. Výsledky benchmarkových testov jasne potvrdzujú, čo približne od neho môže budúci používateľ očakávať a podľa môjho názoru rozhodne nebude sklamaný, avšak ani príliš prekvapený. Kombinácia tohto hardvéru poskytne výborný základ, s ktorým si každý užije pohotové reakcie a dostatok výkonu.
Na čo si dať pozor
Hoci môže byť Kirin 710 vyrovnaným súperom pre kremík strednej triedy od Qualcommu, menšia kapacita operačnej pamäte RAM nie je práve najšťastnejším riešením. Veľký podiel si ukradne operačný systém s nadstavbou výrobcu a neraz som sa tak stretol aj s opätovným otváraním nedávno spustených aplikácií, za čo však môže z veľkej časti aj nadstavba systému. Tu by som odporúčal staviť na vybavenejšiu verziu so 6 GB RAM, ktorá poskytne viac miesta a rezervu aj pre dostatočný multitasking.
Slušný LCD displej s výrezom
Huawei stavil v prípade P30 Lite na 6,15“ IPS LCD panel s klasickým FullHD+ rozlíšením, ktorý síce nepatrí medzi prvotriedne obrazovky, no ponúka toho naozaj dosť. Popri skvelých farbách a veľkých pozorovacích uhloch je to aj silný jas, vďaka ktorému je obsah dobre čitateľný aj na slnku. Nezabudlo sa ani na nočný režim s filtráciou modrého svetla, ktorá ušetrí oči používateľa v tme.
Nastavenia navyše ponúkajú plejádu možností, s ktorými si môže každý upraviť displej a kvalitu zobrazenia podľa seba. Inteligentné rozlíšenie je vhodné pre čo najlepšie využitie energie batérie, no v prípade potreby je dostupné aj nižšie HD+ rozlíšenie. Takisto tu nájdeme zmenu teploty a režimu farieb a možnosť ukryť malý výrez. Funkcia je síce užitočná, no už na prvý pohľad badať, kde sa „notch“ aj napriek ukrytiu nachádza.
EMUI so všetkým, čo k nemu patrí
Nadstavba EMUI bola u Huawei vždy charakteristická silnou grafickou úpravou prostredia Androidu a pridaním najrôznejších funkcií, no to sa čiastočne zmenilo. Počas testovania som mal k dispozícii najnovší Android 9.0 Pie ukrytý do nadstavby EMUI vo verzii 9.0.1.
Všetko bežalo tak ako má a v celku svižné reakcie mi spríjemňovali každodenné používanie. Huawei taktiež pridal viacero vlastných aplikácií, od Správcu telefónu pre optimalizovanie procesov, cez vlastný obchod s aplikáciami, ktorý preňho bude mimochodom ešte veľmi dôležitý, až po niekoľko ďalších titulov, no tie už jeho fanúšikovia iste dôverne poznajú.
Samotný Android umožnil aj využitie funkcie rozdelenia obrazovky, s ktorou je možné používať dve aplikácie súčasne, ale aj návykové ovládanie gestami. EMUI ponúka aj bohaté možnosti personalizácie, k čomu slúžia rôzne motívy, či upravené štýly písma. V prípade fotoaparátu je možné využiť funkciu podobnú Animoji. Huawei sa snažil napodobniť túto možnosť, s ktorou prišiel Apple, a musím uznať, že sa mu to celkom podarilo. Sledovanie pohybov tváre ale nie je tak presné ako pri iPhonoch.
Na čo si dať pozor
Režim rozdelenej obrazovky nemusí fungovať pri každej aplikácii. Mne osobne prekážali aj občasné badateľné „trhavé“ animácie pri ovládaní gestami. EMUI taktiež výrazne ovplyvňuje správu otvorených aplikácií a často sa stávalo, že aj nedávno otvorené apky sa jednoducho po chvíli museli načítavať znova.
Aká bude budúcnosť?
Mnohí dobre viete, že nezhody medzi USA a Čínou vyústili do mnohých nepríjemných udalostí, ktoré postihli aj samotný Huawei. Ten prišiel o dôležitých dodávateľov a taktiež stratil spoluprácu so spoločnosťou Google, ktorá mu pre jeho smartfóny v budúcnosti neposkytne svoje služby. Čo to znamená v praxi?
Taký majiteľ Huawei P30 Lite sa s veľkou pravdepodobnosťou môže rozlúčiť s ďalšími aktualizáciami operačného systému a tie nové môžu prichádzať už len pre nadstavbu EMUI. Situácia je stále veľmi neistá. Všetky aktuálne modely výrobcu však budú naďalej podporované a budú môcť služby Googlu využívať. Neskôr nás môže navyše Huawei prekvapiť vlastným operačným systémom ARK OS, ktorý by mal podľa doterajších správ prísť už v budúcom roku.
Trojica fotoaparátov s takmer výbornými výsledkami
Huawei už niekoľko rokov patrí k špičke v oblasti mobilnej fotografie, kde sa jeho smartfóny právom radia na vrchol. Tam hravo zapadol aj nový P30 Pro, no rovnako výnimočný je aj trojitý fotoaparát v lacnejšom modeli P30 Lite. Výrobca priniesol trojitý foťák aj do tohto lacnejšieho kúsku. Teraz sa už na jeho vývoji nepodieľala spoločnosť Leica. Napriek tomu je výstup fotoaparátu naozaj skvelý a v danej cenovej kategórii rozhodne poteší každého používateľa.
Zostava snímačov je pritom rozdelená na klasický 48 MPx senzor s clonou f/1.8, širokouhlý snímač s rozlíšením 8 MPx a 2 MPx teleobjektív s clonou f/2.4. Predný výrez v tvare kvapky obsadil výborný 24 MPx fotoaparát, ktorý však dokáže vytvárať fotografie iba v pomere 4:3. To platí aj pri 12 MPx rozlíšení zadného fotoaparátu, ktorý potom dokáže v netradičnom pomere 18,6:9 fotiť iba pri 8 MPx rozlíšení. Dostupný je aj pomer strán fotografie 1:1 pri 9 MPx rozlíšení.
Originál vs. Širokouhlý objektív
[twenty20 img1=“167140″ img2=“167142″ offset=“0.5″]
Originál vs. 2-násobný zoom
[twenty20 img1=“167140″ img2=“167141″ offset=“0.5″]
Samotná kvalita fotografií je však na výbornej úrovni a môže sa porovnávať aj s drahšími smartfónmi. Pri fotení môže vypomáhať umelá inteligencia, ktorá rozoznáva desiatky scén a podľa toho prispôsobuje nastavenia. Často sa však stáva, že sú výsledky neprirodzené a farby sú presýtené. Hoci vyzerajú takéto zábery na prvý pohľad vydarene, prirodzenejšie farby by im vôbec neuškodili.
Všetky fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.
Huawei P30 Lite nedokáže natáčať video v 4K rozlíšení. Práve absencia tejto možnosti mi „udrela“ pri nastavení videa do očí ako prvá a je škoda, že výrobca neponúkol používateľovi aj funkciu, ktorú hravo zvládajú aj lacnejšie smartfóny. Hoci sa pri nahrávaní videa môže zdať, že zábery sú pekne stabilizované, zdanie môže klamať.
Pri prehrávaní na počítači je totiž zreteľne vidieť absenciu optickej stabilizácie obrazu, no to platí najmä pre FullHD video pri 60 fps. Natáčanie pri 30 snímkach za sekundu poskytlo omnoho lepšiu stabilizáciu. Huawei stavil na elektronickú stabilizáciu, ktorá žiaľ pri chôdzi nie je príliš efektívna.
Pri nahrávaní z miesta je však video kvalitnejšie, ale napriek tomu objektív často zaostroval obraz. V horších svetelných podmienkach sa zasa objavuje väčší šum, a to aj napriek nízkej clone f/1.8.
Na čo si dať pozor
Počas fotografovania sa prejavila chyba širokouhlého fotoaparátu, ktorý pri každej vytvorenej fotografii rozmazal záber v spodnej časti, čím tak kazí inak veľmi dobré dojmy.
Zatiaľ nie je jasné, či ide o softvérový problém, keďže o podobnej chybe nie je na internete veľa informácií, alebo sa jedná o ojedinelý nedostatok. V každom prípade musí Huawei tento neduh vyriešiť a priniesť tak zákazníkovi plnohodnotný zážitok z fotografovania.
Bohaté nastavenia zvuku
Stredná trieda mnohokrát príliš nevyniká zvukovým výstupom a nanešťastie tomu nie je inak ani pri tomto Huawei smartfóne. Jeho monoreproduktor by som priradil k priemeru, no nejaká snaha o podanie hlbších tónov sa tam predsa len nájde.
Počúvanie hudby cez slúchadlá poskytuje lepší výstup a zvuk je možné dodatočne upraviť aj v nastaveniach pomocou ekvalizéra, alebo si vybrať prednastavené možnosti pre slúchadlá spoločnosti.
Rýchly snímač odtlačkov
Huawei stavil aj v tomto modeli strednej triedy na overenú kvalitu a pre biometrické zabezpečenie systému zvolil známy snímač odtlačkov prstov. Ten sa nachádza na zadnej sklenenej stene, kde je umiestnený vo vhodnej výške. Pri vybratí smartfónu z vrecka tak nie je nutné hľadať dotykom priestor snímača a ukazovák som naň dokázal vždy priložiť takmer automaticky.
Odomknutie systému je potom bleskovo rýchle. Problémy však môžu nastať, pokiaľ je snímač pokrytý nečistotami, alebo pri mokrých rukách, kedy s vodou na odtlačku snímač systém neodomkne a priložený prst ani nerozozná. Alternatívou môže byť odomykanie tvárou, ktoré je nanešťastie omnoho menej bezpečné ako jednoduché priloženie prsta k snímaču odtlačkov.
Obmedzenie internej pamäte vyrieši microSD karta
P30-ka v Lite verzii sa nezľakne ani väčších nárokov používateľa, ktorému dokáže poskytnúť až 128 GB vstavanej pamäte. Žiaľ, toto je jediná verzia, ktorú má zákazník k dispozícii. Huawei však myslel aj na záložný plán, ktorým môže byť v tomto prípade microSD karta s maximálnou kapacitou až 1 TB. S takým množstvom priestoru si už dokáže vystačiť naozaj každý. Ďalšou alternatívou je cloudové úložisko.
Batéria nesklame
Veľkým plusom tohto kúsku je aj jeho 3 340 mAh batéria, ktorá vďaka hardvéru strednej triedy nemíňa svoju energiu tak rýchlo ako v prípade vlajkových lodí. Bez problémov som sa tak pri testovaní vedel dostať pri výdrži na jedno nabitie aj na 2 dni.
Hranie hier či pozeranie videí si vyberá svoju daň a pri náročnejšom používaní sa už samozrejme míňali percentá omnoho rýchlejšie. Pokiaľ však bolo treba batériu nabiť, po ruke bol nabíjací adaptér s výkonom 18 W, vďaka čomu sa akumulátor dostal na 100 % kapacity pomerne rýchlo.
Zhodnotenie
Huawei sa momentálne musí popasovať s vážnymi problémami, ktoré mu spôsobili zákazy Spojených štátov a s nimi spojená strata dodávateľov, či technológií. Ešte predtým, než sa dostal do tejto situácie, ukázal svetu trojicu smartfónov P-línie, vrátane P30 Lite.
Tento model je výborným kúskom, ktorý očarí nielen dizajnom, ale tiež trojitým fotoaparátom. Pokiaľ k tomu pridáme ešte slušnú výdrž batérie a dostatočný výkon, dostávame smartfón ako stvorený aj pre náročnejších zákazníkov.
Osobne mi však prekážal vystupujúci fotoaparát a celkový dojem kazila aj chyba širokouhlého fotoaparátu, ktorá sa prejavila na každom zábere. Rovnako tak nevidím veľký zmysel v odomykaní tvárou, keďže 2D technológia, ktorú Huawei P30 Lite využíva, nie je príliš bezpečná.
Snímač odtlačkov je omnoho spoľahlivejším biometrickým prvkom pre overenie používateľa. Pokiaľ by som mal zhrnúť moje dojmy z tohto smartfónu, jedná sa o vydareného zástupcu strednej cenovej kategórie, kde môže osloviť mnoho potencionálnych záujemcov.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
Spotreba pod 5 litrov je len začiatok. Nový Ford je nabitý technológiami a v jednej veci poráža aj nemecké prémiovky (TEST)
Slováci ani netušia, že existuje. Našiel som zázračný gadget, ktorý ti okamžite zlepší život
Nissan odstránil najväčší neduh japonských áut. Nový Qashqai ponúka skvelú výbavu za bezkonkurenčnú cenu
Stojí 200 € a dokáže nahradiť PS5. Vyskúšal som novú konzolu s revolučnou novinkou (TEST)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
- Uniknuté informácie povedali všetko. GTA VI prinesie veci, o ktorých sa ľuďom ani nesnívalo
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Ak sa toto stane, ľudstvo vyhynie. Umelá inteligencia je ako jadrová energia, varuje expert
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
- 13-tisíc eur za elektrickú Toyotu so slušným dojazdom? Spustili predobjednávku na skvostné SUV
Letisko v Bratislave prekvapilo. Pribudlo takmer 100-tisíc cestujúcich, tieto 3 krajiny Slováci preferujú najviac
Telekom upozorňuje na zvyšovanie cien. Od nového roka si priplatíme za všetky služby
USA zavádza nové sankcie pre zahraničné firmy. Týka sa to týchto krajín
Napätie stúpa. Čína poslala pri Taiwan vojenské lietadlá a lode v rekordnom počte
Slovenskí archeológovia jasajú. Pod zemou našli vzácne predmety, ktoré tam čakali stovky rokov
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené