Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Honor je nová značka smartfónov, ktorú vytvoril populárny čínsky výrobca Huawei. Honor je na európskom a teda aj slovenskom trhu od minulého roka a na svojom konte majú už niekoľko skvelých smartfónov. Táto značka minulý rok v lete predstavila smartfón Honor 6, čo bola ich vlajková loď, ktorá na trh prišla ako veľmi zaujímavý smartfón za rozumnú cenu. V decembri minulého roka Honor predstavil ďalší high-end smartfón, Honor 6 Plus, ktorý sa len nedávno oficiálne začal predávať aj na Slovensku.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku a Google+!

Honor zatiaľ svojimi smartfónmi vždy ohúril a snaží sa prevalcovať konkurenciu. V tom by im mal dopomôcť aj model Honor 6 Plus, ktorý sme mali medzi prvými na Slovensku možnosť otestovať.

Honor 6 Plus môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Kľúčové špecifikácie Honor 6 Plus:

  • Všeobecné: GSM (2G) 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA (3G) 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz, LTE (4G) pásma 1 (2100), 3 (1800), 7 (2600), 38(2600), 39 (1900), 40 (2300), 41 (2500)
  • Rozmery a váha: 150.5 x 75.7 x 7.5 mm, 165 g
  • Displej: 5.5″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi
  • Čipset: HiSilicon Kirin 925
  • CPU: Štvorjadrový 1.8 GHz Cortex-A15 & štvorjadrový 1.3 GHz Cortex-A7
  • GPU: Mali-T628 MP4
  • RAM: 3 GB
  • OS: Android 4.4.2 (KitKat), Emotion UI 3.0
  • Pamäť: 32 GB (pre používateľa dostupných 25,7 GB), možnosť vloženia microSD karty (SIM slot 2)
  • Fotoaparát: Dual 8 MPx, dvojitý LED blesk, autofocus, detekcia tváre, HDR, touch focus
  • Predný fotoaparát: 8 MPx (1080p nahrávanie videa pri 30fps)
  • Video kamera: FullHD (1080p) pri 30 fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Bluetooth 4.0 LE, microUSB 2.0, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, NFC, infraport
  • Batéria: 3600 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM

Balenie

Fólie na obe strany

SAM_0127
Honor 6 Plus prichádza v modrej krabičke s jednoduchým dizajnom, v ktorej okrem samotného smartfónu nájdeme samozrejme nabíjačku, USB kábel, spinku na otvorenie šuplíkov pre SIM karty a tiež dve ochranné fólie, keďže Honor 6 Plus prichádza s prednou aj zadnou stranou zo skla. Slúchadlá by sme v balení hľadali márne, čo už je v dnešnej dobe takmer bežné.

SAM_0125

Honor 6 Plus v súčasnosti kúpite za cenu od 408 €

Konštrukcia a dizajn
Luxusný dizajn tvorený sklom a kovom

[/blockquote]

Honor 6 Plus vyzerá takmer rovnako, ako jeho starší brat, Honor 6. Používa aj rovnaké materiály, teda sklo na prednej aj zadnej strane, ktoré dopĺňa kovový rámik po bokoch smartfónu. Ihneď uchopení zariadenia pocítite, že držíte naozaj luxusný kus techniky. Rozmery Honor 6 Plus sú 150.5 x 75.7 x 7.5 mm a jeho váha je 165 gramov. So smartfónom sa pracuje veľmi dobre a aj napriek sklenej zadnej strane smartfón nekĺže. Menším defektom však je náchylnosť skla na odtlačky a škrabance, ktoré som po pár dňoch testovania začal pozorovať aj ja. Preto odporúčam nalepiť ihneď po vybalení pribalené ochranné fólie. Aj cez toto menšie negatívum musím povedať, že konštrukcia je spracovaná precízne, nič nepuká ani nevŕzga a navyše aj nádherne vyzerá.

Honor 6 Plus

Slovíčko „Plus“ v názve znamená, že displej tohto smartfónu je o niečo väčší, ako v prípade klasického Honor 6. Konkrétne ide o 5,5“ FullHD displej, nad ktorým potom nájdeme predný 8 MPx fotoaparát, primárny reproduktor pre hovory, notifikačnú LED diódu a tiež senzor pre automatickú reguláciu jasu. Spodná časť zostala úplne prázdna, keďže navigačné tlačidlá sú na displeji.

Honor 6 Plus

Ľavá strana Honor 6 Plus ostala holá, nachádza sa tu teda len samotný kovový rámik. Na pravej strane nájdeme dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti, tlačidlo pre vypnutie/zapnutie zariadenia, primárny a sekundárny slot pre SIM karty. Tlačidlá sú z tela vystúpené dostatočne a ich nahmatanie je veľmi jednoduché. Sekundárny slot SIM karty potom môžete využiť aj pre pamäťovú microSD kartu, no v tomto prípade odpadá schopnosť Dual SIM. Na hornej strane nájdeme 3,5 mm audio jack, infraport pre ovládanie domácich spotrebičov a tiež mikrofón. Spodná strana obsahuje microUSB konektor a sekundárny mikrofón.

Honor 6 Plus

Azda najzaujímavejšou časťou konštrukcie Honor 6 Plus je práve jeho zadná strana. Na tej nájdeme dvojicu šošoviek 8 MPx fotoaparátov spolu s duálnym LED bleskom. Nechýba ani logo výrobcu, hlavný reproduktor a certifikácie smartfónu. Pod sklom na zadnej strane môžeme vidieť zaujímavú bodkovanú textúru, ktorá pri osvetlení vytvára veľmi zaujímavý efekt.

Displej

Päť a pol palca s FullHD

Honor 6 Plus prichádza s displejom s uhlopriečkou 5,5“ a FullHD rozlíšením (1920 x 1080 pixelov). Hustota pixelov sa zastavila na hodnote 401 ppi a displej je chránený tvrdeným sklom, ktoré by malo odolávať škrabancom, no aj tak pre istotu opäť odporúčam nalepiť pribalenú ochrannú fóliu.

honor-6-plus
Displej využíva technológiu IPS, vďaka čomu sú zobrazované farby reálne a pozorovacie uhly výborné. Viditeľnosť displeja na priamom slnku je taktiež dobrá, no displej je aj pri najnižšej úrovni jasu veľmi jasný, čo je v noci dosť nepríjemné. V tomto prípade odporúčam použiť aplikáciu Twilight, ktorá tiež z displeja odstráni modrú farbu (ktorá narúša spánok) a môžete si jas ešte znížiť. Samozrejmosťou je potom možnosť nastavenia teploty farieb displeja. K dispozícii je aj Režim rukavice, vďaka ktorému budeme môcť ovládať smartfón aj v rukaviciach.

Výkon a pamäť
Poriadny výkon samozrejmosťou

[/blockquote]

Rovnako, ako všetky vlajkové lode súčasnosti, aj Honor 6 Plus ponúka poriadnu dávku výkonu. Výkon tohto smartfónu zabezpečuje procesor vlastnej výroby, Hisilicon Kirin 925, ktorý má celkovo osem jadier. Jadrá sú rozdelené na štyri jadrá typu Cortex-A15 s taktom 1,8 GHz a ďalšie štyri typu Cortex-A7 s taktom 1.3 GHz. O grafický výkon sa stará grafický čip Mali-T628 MP4, ktorý zvláda aj náročné hry. Pre multitasking je k dispozícii 3 GB operačnej pamäte RAM. Papierovo vyzerajú tieto špecifikácie výborne a inak to nie je ani v realite. Smartfón bez problémov zvláda všetko, čo mu dáte vykonať. Na Honor 6 Plus som si doslova vychutnal hru Modern Combat 5 na plnej grafike, ktorá sa radí medzi najnáročnejšie hry pre Android. Smartfón som otestoval aj v benchmark testoch a porovnal s konkurenciou. Čo sa týka nejakého zahrievania smartfónu pri náročných hrách, to tu samozrejme je, no nie je to nič hrozné.

Xiaomi Mi Note Honor 6 Plus LeTV One
AnTuTu Benchmark 45 482 43 740 50 450
Quadrant Standard 24 125 11 393 23 150
3D Mark (Ice Storm) 20 259 13 619  16 813
Geekbench 3 987 / 2900 889 / 3116 912 / 4883

Mnou testovaná verzia Honor 6 Plus disponovala 32 GB vnútornou pamäťou, z ktorej je pre používateľa dostupných 25,7 GB. Pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD karty do 128 GB, pričom pamäťovku je potrebné vložiť do jedného zo slotov pre SIM kartu, čím smartfón stratí Dual SIM funkcionalitu. Využiť teda môžete 2 x SIM alebo 1 x SIM a 1 x microSD kartu.

Operačný systém

Perfektné Emotion UI 3.0

Softvérovú stránku Honor 6 Plus tvorí Android 4.4.2 KitKat, ktorý je doplnený nadstavbou Emotion UI 3.0, za ktorou stojí Huawei. Nadstavba je vydarená, ako po grafickej stránke, tak aj po stránke optimalizácie. Systém je veľmi svižný a pri testovaní som sa nestretol so žiadnym pádom aplikácie či zásekom systému. Keďže smartfón pochádza z oficiálnej distribúcie, systém je plne lokalizovaný do slovenského jazyka aj českého jazyka.

Po prebudení zariadenia sa nám naskytá pohľad na odomykaciu obrazovku, ktorá okrem odomknutia smartfónu ponúka aj rýchly prístup k fotoaparátu. Po posunutí prsta zdola obrazovky nahor sa vysunie zmenšené okno s rýchlym prístupom k vybraným funkciám. Podobnú funkciu sme mohli vidieť v iPhonoch od Apple, no Honor 6 Plus ju ponúka len na odomykacej obrazovke.

Keďže Honor 6 Plus prichádza s nadstavbou Emotion UI 3.0, používateľské prostredie je rovnaké ako pri vlajkových modeloch od Huawei. Nájdeme tu teda domovské obrazovky, na ktorých sú zoradené všetky nainštalované aplikácie, keďže prostredie neponúka menu aplikácií. Odstraňovanie menu aplikácií sa stalo populárne najmä pre čínskych výrobcov. Na domovské obrazovky si môžete vytvárať zložky s aplikáciami, môžete tiež meniť animácie prechodov či nastaviť mriežku. Notifikačná lišta je rozdelená na dve časti – Upozornenia a Odkazy. V časti upozornenia sa nachádzajú samotné notifikácie z aplikácií, v časti odkazov zasa skratky rýchlych nastavení, ktoré si môžete usporiadať podľa seba. Prítomná je aj lišta pre manuálnu reguláciu jasu a rýchly prístup do nastavení smartfónu.

Systém Honor 6 Plus prichádza aj s rôznymi gestami, ktoré uľahčujú prácu so smartfónom. K dispozícii je napríklad známe dvojité poklepanie na displej pre prebudenie zariadenia alebo tiež napísanie daného písmena na vypnutú obrazovku pre otvorenie zvolenej aplikácie. Napríklad, ak na vypnutú obrazovku napíšete písmeno „c“, otvorí sa vám fotoaparát, ak napíšete písmeno „e“, otvorí sa prehliadač. Zvoliť si pritom môžete pre každé písmeno ľubovoľnú aplikáciu.

K dispozícii sú ďalej aj pohyby, ktorými je taktiež možné ovládať dané funkcie smartfónu. Napríklad, preklopením smartfónu na displej stlmíte prichádzajúce hovory. Všetky dostupné pohyby môžete vidieť na screenshotoch vyššie.

Ako ste si mohli všimnúť na screenshotoch, navigačné tlačidlá Späť, Domov a Nedávne aplikácie sú priamo na displeji. Honor pridal možnosť zmeniť si kombináciu tlačidiel tak, ako vám to vyhovuje, dokonca si medzi tlačidlá môžete pridať aj tlačidlo pre rýchle stiahnutie notifikačnej lišty, čo je určite vítaná funkcia. V nastaveniach nájdete aj možnosť skryť navigačný panel, ak by vám náhodou zavadzal. Zaujímavá je aj funkcia Touchplus, no pre jej využitie budete potrebovať špeciálnu fóliu na displej. Vďaka využitiu tejto fólie už nebudete potrebovať navigačný panel na displeji a budete si tak môcť užiť plnú veľkosť 5,5“ displeja. Ako funkcia Touchplus funguje si môžete pozrieť v tomto videu.

Výrobca myslel aj na ľudí s menšími rukami a preto do systému pridal funkciu Rozhranie jednou rukou, vďaka ktorej sa systém prispôsobí na ovládanie jednou rukou. K dispozícii je aj funkcia Plávajúce tlačidlo, ktoré taktiež uľahčuje ovládanie smartfónu s jednou rukou. Nechýba ani softvérová podpora pre inteligentný flip kryt.

Z predinštalovaných aplikácií v Honor 6 Plus stojí za zmienku najmä Inteligentné ovládanie, čo je aplikácia slúžiaca na ovládanie domácich spotrebičov pomocou Infraportu. Smartfón natívne ponúka ovládanie TV, klimatizácie, dekodéra STB a DVD prehrávača. K dispozícii je aj možnosť vytvorenia si vlastného ovládača, napríklad pre satelitný prijímač. V aplikácii si jednoducho zvolíte šablónu ovládača a naprogramujete kódy priamo z ovládača samotného zariadenia. Programovanie prebieha veľmi jednoducho a to priložením ovládača k infraportu smartfónu a podržaním tlačidla na ovládači, ktoré chcete naprogramovať. Šikovná funkcia.

Skvelou aplikáciou je aj aplikácia Správca telefónu, cez ktorú môžete v podstate spravovať určité funkcie smartfónu. K dispozícii je tvz. Optimalizácia, urýchľovač telefónu, ktorý zobrazí aplikácie najviac využívajúce pamäť RAM, ďalej môžete cez túto appku sledovať objem prenesených dát či zaheslovať vybrané aplikácie. Za spomenutie určite stojí aj aplikácia Záloha, ktorá umožňuje zálohovať všetky dáta v zariadení a následne ich obnoviť. Ďalšie aplikácie, ako prehliadač súborov, FM rádio, počasie, nahrávanie zvuku a iné sú už samozrejmosťou.

Výdrž batérie

3600 mAh batéria výdržou sklame

Honor 6 Plus pod zadným skleným panelom skrýva zabudovanú batériu s kapacitou slušných 3600 mAh. Kapacita batérie vyzerá dobre len na papieri, v praxi je to totižto o niečo horšie. Pri testovaní výdrže batérie som smartfón využíval na telefonovanie, posielanie SMS správ, prehliadanie internetu cez WiFi a občasné hranie hier. Po 1 dni a 16 hodinách ostávalo 17 % batérie, pričom displej bol zapnutý niečo vyše 4 hodín. Test som opakoval a výsledok bol veľmi podobný. Honor 6 Plus tak výdržou batérie spadá skôr medzi priemer.

Prítomné sú aj režimy pre šetrenie energie. K dispozícii sú tri defaultné, Normály, Inteligentný a Ultra. V aplikácii potom vidíte aj ktoré aplikácie využívajú najviac energie z batérie a môžete ich jedným kliknutím ukončiť.

Fotoaparát

Trio 8 MPx fotoaparátov

SAM_0108
Medzi najväčšie ťaháky Honor 6 Plus patrí určite trojica 8 MPx fotoaparátov, z ktorých dva sa nachádzajú na zadnej strane. Pýtate sa, načo sú tieto dva fotoaparáty? Ich primárna funkcia nie je v snímaní 3D záberov, ale v zmene hĺbky ostrosti a post-spracovania. V praxi to znamená, že po zachytení snímky budete môcť meniť hĺbku ostrosti fotografie, teda zaostrenie, napríklad na nejaký objekt. Vďaka dvojici snímačov majú tiež fotografie viacej svetla, čo je výhodou najmä pri snímaní v zhoršených svetelných podmienkach. Niekedy však fotoaparát zle nastaví expozíciu a tak sú fotky až veľmi presvetlené. Výrobca však pridal šikovné tlačidlo, ktorým po zaostrení viete expozíciu manuálne nastaviť.

Aj keď majú oba fotoaparáty rozlíšenie 8 MPx, dokážu snímať aj 13 MPx zábery a to vďaka špeciálnej softvérovej úprave, ktorá spojí dve fotografie zo snímačov do jednej. Čo sa týka samotnej kvality fotografií, tá je na špičkovej úrovni. Fotografie sú veľmi ostré a výborné je aj ich farebné podanie.

A to ste ešte nevideli nočné fotografie. Pre nočné fotografie je k dispozícii špeciálny režim „Super noc“, ktorý z fotografií odstráni takmer všetok šum a fotografie sú tak veľmi ostré aj v zlých svetelných podmienkach. Na nasnímanie fotografií v tomto režime však budete potrebovať statív, keďže snímanie jednej fotky trvá asi 30 sekúnd, no stojí to za to. Nižšie nájdete galériu fotiek vytvorených približne o 22:00. Prvá fotka je vždy fotka vytvorená bežným spôsobom, druhá pomocou režimu Super noc.

Ďalším režimom, ktorý nájdeme v Honor 6 Plus, je režim Široká clona. Ten umožňuje zmeniť hĺbku ostrosti a výrobca odporúča, aby fotené predmety boli od fotoaparátu vzdialené najviac dva metre. Tento režim sa najviac hodí pre fotografovanie osôb. Ako môžete vidieť z testovacích fotografií, nie vždy sa zmena hĺbky ostrosti vydarí a telefón občas zle vyhodnotí scénu. Úprava hĺbky ostrosti prebieha po vyfotografovaní a uložiť si tak môžete niekoľko rôznych fotografií.

Prostredie fotoaparátu prichádza s veľmi jednoduchým dizajnom, ktorý sa bohužiaľ neprispôsobuje vodorovne. Aplikácia ponúka okrem vyššie spomínaných režimov aj režimy HDR, Skrášliť, Panoráma, Najlepšia fotografia či Vodotlač. Dostupné sú aj rôzne efekty pre fotografie a z nastavení potom môžem spomenúť možnosť zmeny rozlíšenia fotografie, ovládanie zvukom, zmenu ISO, expozície či vyváženia bielej. Honor 6 Plus dokáže natáčať video v maximálnom rozlíšení 1920 x 1080 pixelov pri 30 fps, pričom k dispozícii je aj softvérová stabilizácia obrazu, ktorá sa s optickou samozrejme nedá porovnávať.

Aký je teda verdikt? Dvojica fotoaparátov na zadnej strane má možno väčší zmysel, ako si myslíte. Oceňujem najmä režim Super noc, ktorý vytiahne z fotografií maximum a nočné snímky sú tak veľmi ostré, bez šumu a ich podanie farieb je naozaj výborné. Zmenou hĺbky ostrosti je možné dosiahnuť zaujímavých výsledkov a fotoaparát nesklame ani pri bežnom fotení.

Multimédiá

Multimediálny zážitok ako sa patrí

Honor 6 Plus je okrem výborného fotografického zariadenia aj skvelé multimediálne zariadenie. Veľký 5,5 FullHD displej so živými farbami prispieva k perfektnému zážitku zo sledovania filmov, čo umocní naozaj kvalitný a hlasný zvukový výstup do slúchadiel. Zvuk z hlavného reproduktora je skôr priemerný a zamrzí aj absencia ekvalizéra, ktorý si ale môžete jednoducho doinštalovať.

Svoju hudbu si vypočujete prostredníctvom natívneho prehrávača hudby, ktorý je dizajnovo veľmi vydarený a svoju funkciu spĺňa naplno. Prehrávač ponúka rozdelenie skladieb podľa skladieb, interpretov, albumov a priečinkov. K dispozícii je potom režim DTS, ktorý v prípade pripojených slúchadiel pridá na basoch.

Galéria v Emotion UI 3.0 zoraďuje fotografie podľa dátumu ich nasnímania a ponúka tiež zobrazenie všetkých albumov v telefóne. Samozrejmosťou sú možnosti úpravy fotografie.

Konektivita

NFC aj podpora 4G LTE

Ako každý high-end, aj Honor 6 Plus disponuje takmer všetkými pripojeniami. K dispozícii je dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 LE, microUSB 2.0, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, NFC a tiež infraport. Fix GPS je veľmi rýchly a lokácia presná.

Z dostupných podporovaných 4G LTE frekvencií tu nájdeme pásma B1 (2100), B3 (1800), B7 (2600), B38(2600), B39 (1900), B40 (2300), B41 (2500). Bohužiaľ, pásmo B20 (800 MHz) v podpore chýba.

SAM_0211
Na veľmi dobrej úrovni je aj kvalita hovoru a zvuk z reproduktoru je dostatočne hlasný. Rovnako dobre ma počula druhá strana a to vďaka kvalitnému mikrofónu. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na Dual SIM funkciu. K dispozícii je slot pre microSIM a nanoSIM kartu, pričom oba podporujú 4G a 3G pripojenie. Jeden zo slotov môže byť potom použitý pre pamäťovú microSD kartu, čím Honor 6 Plus Dual SIM funkcionalitu stráca.

Prepínanie medzi SIM kartami je veľmi jednoduché a hlavne bez problémové. Nastaviť si môžete jednu kartu primárne pre hovory, druhú zasa pre internet. Samozrejme je možné uskutočňovať hovory aj odosielať SMS správy z oboch SIM kariet, stačí si len vybrať. Dual SIM funkcia teda funguje tak ako má.

Záver

Honor 6 Plus: Smartfón s tromi 8 MPx fotoaparátmi

Honor 6 Plus je jasná voľba, ak chcete high-end vlajkovú loď za bezkonkurenčnú cenu. Honor 6 Plus v súčasnosti stojí okolo 410 €, za ktorú ponúka naozaj prémiové spracovanie konštrukcie, ktorú tvorí sklo a kov. Výkon smartfónu je na tej najvyššej úrovni a prepracované prostredie Emotion UI 3.0 vás určite nesklame.

honor-6-plus-2
Najväčším ťahákom Honor 6 Plus sú nepochybne jeho dva fotoaparáty na zadnej strane. Tie podávajú perfektný fotografický výkon, ako cez deň, tak aj v noci. Oceňujem hlavne režim Super noc, vďaka ktorému sú nočné fotografie perfektné. Jediná vec, ktorá ma na Honor 6 Plus mierne sklamala, je výdrž batérie, ktorá spadá medzi priemer.

Honor 6 Plus v súčasnosti kúpite za cenu od 408 €

+Plusy -Mínusy
+Perfektné konštrukčné spracovanie -Zadná strana náchylná na škrabance
+Prémiový dizajn -Len priemerná výdrž batérie
+Vysoký výkon -Chýba podpora 800 MHz pásma 4G
+Skvelý displej
+Veľmi kvalitné fotoaparáty
+Cena oproti konkurencii

Vývoj ceny Honor 6 Plus:

Graf ceny produktu Honor 6 Plus poskytuje server Heureka.sk

 Fotografie zariadenia v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Samsung NX300.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú