Prehľad
Mobilná sieť

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: LTE 1/3/7/8/20 (B1:2100, B3:1800, B7:2600, B8:900, B20:800MHz)
DualSIM (Nano SIM + Nano SIM)

Rozmery a hmotnosť

159,1 x 74,7 x 8,6 mm
221 gramov

Displej

6-palcový, FullHD Plus, 1080 x 2160
403 ppi, In-Cell technológia

Čipset

Mediatek Helio P25
Osemjardový pri takte 2.5 GHz
16 nm FinFET

RAM

6 GB

Operačný systém

Android 7.1 Nougat

Pamäť

64 GB (pre používateľa dostupných 58 GB)
Rozšíriteľné pomocou microSD karty až do 256 GB

Fotoaparát

Zadný 16 MPx farebný, 13 MPx čiernobiely
Predný 8 MPx 88° zorné pole, f/2.8 + 8 MPx 130° zorné pole, f/2.2

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Hotspot, Bluetooth 4.0, GPS

Batéria

4060 mAh, nabíjanie 5 V pri 2 A

Ostatné

FM rádio, rozpoznávanie tváre, čítačka odtlačkov prstov, OTG, gravitačný senzor, svetelný senzor, akcelerometer, senzor priblíženia

Plusy

+ Elegantná konštrukcia
+ Dobrá výdrž batérie
+ Optimalizovaný systém
+ Dvojica selfie fotoaparátov
+ Bohaté balenie

Mínusy

- Slabý fotoaparát
- Absencia notifikačnej LED
- Vysoký minimálny jas
- Vyššia hmotnosť

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.0
7.8
Displej
7.0
7.2
Výkon
6.5
7.2
Operačný systém
7.5
7.5
Fotoaparát
5.0
5.8
Výdrž batérie
7.0
7.5
Zhodnotenie

Doogee MIX druhej generácie útočí na strednú triedu lákavým dizajnom, až 6 GB RAM pamäťou a zaujímavou cenovkou. Najväčšiu slabinu pri tomto smartfóne predstavuje hlavný fotoaparát. Oproti prvej generácii celkovo došlo k viditeľnému zlepšeniu.

6.8
Hodnotenie redakcie
7.2
Užívateľské hodnotenie
9 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Čínskeho výrobcu Doogee snáď nemusím ani predstavovať. O jeho zariadeniach sme neraz písali a vďaka oficiálnej distribúcií v Českej republike a na Slovensku sa pomaly dostáva aj do povedomia nových zákazníkov. recenzia Doogee MIX 2

V dnešnej recenzii sa pozrieme na zúbok novému smartfónu MIX 2. Aj keď má s predchodcom MIX 1 spoločný názov, v praxi sú to úplne odlišné smartfóny. Veď posúď sám, jeho podrobnú recenziu sme ti priniesli v druhej polovici minulého roka. Celý koncept bol úplne prepracovaný a mohli by sme aj povedať, že inšpirovaný iným populárnym smartfónom z dielne Samsungu.

Zobraziť najnižšiu cenu Doogee MIX 2

Jednoduché balenie s darčekom

  • Doogee MIX 2
  • Ochranný plastový obal
  • Ochranná fólia na displej
  • Handrička na displej
  • Spinka na vysúvanie zásuvky so SIM
  • Manuál v 8 jazykoch
  • Záručná karta
  • USB-C kábel a Nabíjačka 5 V/2 A
  • Redukcia USB-C na 3,5 mm jack

Sklo a kov, ktorý si ťa získa recenzia Doogee MIX 2

Podobne ako pri MIX, aj tu Doogee stavilo na konštrukciu zo skla a kovu, kde však všetky ďalšie podobnosti končia. Hneď prvá vlastnosť, ktorú si určite všimneš, keď smartfón dostaneš do rúk, je jeho zvýšená hmotnosť na úrovni 221,6 g. Toto na prvý dotyk ťažítko padne do ruky celkom dobre, a to aj vďaka hrúbke až 8,6 mm a zabrúseným hranám. MIX 2 sa predáva v elegantnej modrej farbe, ktorá pôsobí naozaj luxusným dojmom. Matná povrchová úprava pri správnom uhle dodáva krásny modrastý odlesk a svietiaci efekt.

Zo všetkého najviac na mňa najlepší dojem spravilo vrúbkovanie na tlačidlách hlasitosti a napájania. Vo vreckách tak oveľa ľahšie nahmatáš tlačidlo hlasitosti, či napájania, čo najviac oceníš, napríklad pri počúvaní hudby. Všetky tlačidlá sú na pravej hrane zariadenia. Ľavá hrana ostala bez funkčných prvkov. Vďaka jej veľmi miernemu zaobleniu ju nie je možné využiť, napríklad na postavenie zariadenia pri fotení.

Zadná strana využíva sklenený povrch s reflexnou modrou vrstvou, ktorá pôsobí ako zrkadlo odrážajúce odtiene modrej farby. Uprostred vrchnej polovice sa nachádza dvojica snímačov fotoaparátu a tiež čítačka odtlačkov prstov. Slot pre microSD karty je umiestnený na netradičnej hornej hrane. Rovnako netradičná je aj dĺžka špendlíka na vysúvanie, ktorý musí byť dlhý minimálne 11 mm. Z tohto dôvodu treba dávať na originál špendlík pozor a predísť tak strate. Väčšina náhradných špendlíkov na vysúvanie slotu s kartami SIM, ktoré sa predávajú, sú kratšie. recenzia Doogee MIX 2

Na spodnej strane zariadenia sa nachádza uprostred USB type-C konektor. Vedľa neho sú výrezy pre šírenie zvuku. Na pravej strane skrývajú mikrofón pre volania a na ľavej reproduktor, ktorý je veľmi ľahké umlčať ich zakrytím. Žiaľ, pri držaní zariadenia na šírku, veľmi jednoducho dochádza k ich zakrytiu, čo kazí celkový zážitok z hrania hier alebo pozerania videí.

Dlhý displej nie je pre každého

Prednej strane dominuje veľká, takmer 6-palcová obrazovka, ktorá sa z dôvodu minimalizácie rámikov tiahne od kraja po kraj. Tradičné kapacitné tlačidlá boli úplne nahradené softvérovými. Zbytočného orezávania obrazu kvôli softvérovým tlačidlám sa obávať netreba, nakoľko displej je ešte viac natiahnutý a dosahuje pomer strán 18:9. Kombinácia tohto pomeru strán a veľkosti môže predstavovať výrazne obtiažnejšie ovládanie zariadenia jednou rukou. Navyše prívlastok „bezrámikový“ displej je potrebné brať v tomto prípade s rezervou, keďže displej lemujú značné 2 mm rámiky.

Rozlíšenie 1080 x 2160 je pri použitom displeji viac než dostačujúce. Výsledná jemnosť je 403 ppi a nech sa pozerám akokoľvek, rozlíšiť pixely voľným okom nie je možné. Podanie farieb a ich sýtosť je prirodzené a vyvážené. Ako je to pri IPS displejoch zvykom, aj tu sú pozorovacie uhly z každého smeru úplne výborné. Hodnota minimálneho jasu je rovnako, ako pri väčšine menších výrobcov pomerne vysoká, čo určite tvoje oči pri nočnom čítaní neocenia. Maximálny jas je dostatočne výrazný  a dovolím si povedať, že obstojí aj počas slnečných letných dní.

Keďže všetci sme iní a preferujeme odlišné odtiene farieb, aj v tomto prípade je Doogee MIX 2 vybavený funkciou MiraVision. Tá tradične v nastaveniach umožňuje nastaviť jas, sýtosť, kontrast, ostrosť a teplotu farieb.

Okrem toho umožňuje aktivovať dynamický kontrast a po novom aj filter modrého svetla BluLight Defender. Trochu som sa zo začiatku obával optimalizácie aplikácií pre netradičný formát displeja 18:9, ale moje obavy sa ukázali neopodstatnené a zatiaľ som nenašiel aplikáciu, ktorá by mala problémy s predĺženým displejom.

Zvláda zatiaľ všetko

Hlavým ťahúňom všetkého je pri Doogee MIX 2 čipset MediaTek P25 s ôsmimi jadrami s taktom 2,5 GHz. O grafickú akceleráciu sa stará grafika Mali-T880. Aj keď sa nejedná o high-end čipset, ponúka dostatok výkonu, že pri bežnej práci nevidím rozdiel medzi ním a Qualcomm Snapdragonom 820. Jediné rozdiely sa prejavujú pri rýchlosti načítavania veľkých aplikácií a hier. Samotná grafika je úplne plynulá, a to aj pri náročných hrách na maximálnej úrovni. recenzia Doogee MIX 2

V benchmarkoch dosahuje Doogee MIX 2 na súčasnú dobu priemerné výsledky. Plynulý multitasking zabezpečuje až 6 GB operačnej pamäte RAM. Bez problémov udrží na pozadí aj niekoľko desiatok minimalizovaných aplikácií, medzi ktorými je prechod iba s drobným časovým oneskorením. S vysokým výkonom ide ruka v ruke aj generovanie tepla.

Pravdepodobne aj vďaka hrubšiemu telu sa Doogee s teplom výborne vysporiada. Zahrievanie zariadenia pri hraní hier nie je veľmi silné, ba dokonca sa takmer rovnomerne rozkladá po celom tele zariadenia. Iba o trochu viac je teplo cítiť nad fotoaparátom kvôli priamemu prepojeniu s kovovou konštrukciou.

  

Veľkosť ponúkaného interného úložiska je 64 GB a z toho je pre používateľa dostupných 58 GB. Aj keď je to nepravdepodobné, v prípade potreby si môžeš jeho kapacitu rozšíriť pomocou microSD pamäťovej karty až o 256 GB. recenzia Doogee MIX 2

Rodí sa nová nadstavba DoogeeOS

Nejeden výrobca zariadení sa neuspokojí so vzhľadom „čistého“ Androidu a prispôsobuje ho na obraz svojich ideálov. Doogee od úplných začiatkov vstupoval do systému ľahkými úpravami ako pridanie funkcií a úprava ikoniek. Najnovšie sa v systéme objavilo označenie DoogeeOS, konkrétne vo verzii 2.0. V tomto prípade to môže znamenať, že Doogee pomaly dozrieva a chce vytvoriť jednoduchú systémovú identitu pre svoje zariadenia, ktoré v súčasnosti ponúkajú trochu nejednotný dizajn.

Od začiatku, čo som zariadenie spustil, mi prišli asi 4 aktualizácie systému a aktuálne som sa zastavil na zostave 20180126. Keďže aktualizácie prišli rýchlo po sebe, nestihol som spozorovať zmeny. Ani zoznam uvedených zmien nebol dostačujúci, tak som pátral na oficiálnych Doogee fórach.

Podľa uvedených prehľadov zmien, išlo väčšinou o opravy stability, rýchlostnú optimalizáciu a vylepšenia kamery. S fungovaním systému som bol spokojný. Počas dvojtýždňového testovania som nezaznamenal žiadne pády aplikácií, či samovoľné reštarty. V plynulosti systému a prechodov tiež problém nevidím. recenzia Doogee MIX 2

Bezpečnosť vs rýchlosť?

Okrem už spomínaného vlastného Doogee balíka ikoniek je systém veľmi podobný s originál čistým systémom Android. Vylepšenia zahŕňajú systém alternatívny systém odomykania zariadenia pomocou tváre. Ten sa prvýkrát objavil na Android zariadeniach pred približne 3 rokmi. Kvôli nízkej popularite bol jeho vývoj pozastavený. Nakoľko spoločnosť Apple prišla s vlastným systémom snímania tváre, Doogee tento koncept obnovilo a urýchlilo na úkor bezpečnosti.

Stačí rozsvietiť obrazovku a zariadenie sa pokúsi pomocou prednej kamery overiť svojho majiteľa. Má to ale jeden háčik. Kamera nevyžaduje žiadnu akciu a tak je možné použiť na autorizovanie fotku majiteľa. V mojom prípade stačilo pred Doogee umiestniť druhý mobil s mojou profilovou fotkou  z Facebooku a do troch sekúnd bol mobil odomknutý. Na druhú stranu je to výborná alternatíva, v prípadoch, kedy potrebuješ mať ruky voľné.

Samozrejmosťou je aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá disponuje prekvapivo výbornou presnosťou. Pri zhasnutom zariadení odomkne a rozsvieti displej s odozvou približne 0,7 sekúnd. Ešte rýchlejšie prebieha identifikácia pri zapnutom displeji, kedy ťa v prípade priloženia správneho prstu odomkne takmer okamžite približne do 0,2 s.

Ďalšie špeciálne funkcie zahŕňajú napríklad inteligentné gestá pre stíšenie alebo prijatie hovoru a dotykové gestá pre vytvorenie snímky obrazovky, otvorenie kamery, reguláciu hlasitosti či uzamknutie. Pre uľahčenie prístupu k vzdialeným rohom displeja je možné aktivovať režim jednej ruky, ktorý obrazovku zmenší na požadovanú veľkosť a presunie do zvoleného rohu obrazovky. Novinkou v systéme je funkcia FastCapture, ktorá umožňuje vytvorenie fotky pri uzamknutom displeji iba dvojklikom na tlačidlá hlasitosti. Žiaľ, funkcia je zatiaľ iba v plienkach a výsledné fotky sú nezaostrené.

S trochou šťastia 2 dni

Nový Doogee MIX 2 pre uspokojenie energetických nárokov väčšieho displeja siahol po väčšej 4 080 mAh batérii. S jej výdržou som celkom spokojný, prejavila sa oveľa lepšie než môj Zuk Z2 Pro. V stand-by režime s 2 SIM kartami môže MIX 2 stráviť približne 9 dní. Pri strednom používaní, kedy bol zapnutý displej 4,5 hodiny, striedavo mobilné dáta, WiFi a GPS vydržal na jedno nabitie až 2,25 dní.

 

Pri maximálnej záťaži počas hrania hier vydrží smartfón okolo 6 hodín pri strednom jase displeja. V PC Mark Work benchmarku 2.0 vydržal Doogee 9 hodín aj 42 minút pracovnej záťaže. Na grafe priebehu vybíjania počas benchmarku je vidieť plynulé lineárne klesanie, ktoré potvrdzuje, že smartfón netrpí chybami ukazovateľa stavu batérie.

Nabíjanie prebieha pomocou trochu zrýchleného nabíjania pomocou napätia 5 V a prúdu 2 A. Pri kapacite 4 090 mAh to dokáže nabiť z 15 % na 90 % za 1 hodinu a 26 minút. recenzia Doogee MIX 2

Veľké fotosklamanie

Pri pohľade na oficiálnu stránku Doogee MIX 2 môžeš mať pocit, že fotoaparát je pre Doogee MIX 2 prioritou. Realita je, žiaľ, trochu iná. Aj tu platí, že kvantita sa nerovná kvalite a ani 4 snímače Doogee nepomôžu k dokonalosti. Zadnú stranu tvorí dvojica snímačov – 16 MPx farebný a 13 MPx čiernobiely.

Či toto spojenie prináša nejaké benefity je veľmi ťažké povedať. Pokiaľ je zakrytý sekundárny snímač, nevidím žiadne rozdiely vo výsledných fotografiách, ako keď je odkrytý. Na túto skutočnosť upozorňuje aj komunita používateľov na oficiálnom Doogee fóre. Doogee obraňuje svoje zariadenia s argumentami, že rozdiely tam sú.

Navyše zatiaľ neexistuje žiadne oficiálne API pre prácu s duálnym fotoaparátom a všetko si v Doogee kódia sami. Na záver to zakončili tým, že v tejto cenovej kategórii je kvalita fotografií nadpriemerná, zvlášť keď si to porovnáme s inými výrobcami podobných veľkostí ako Bluboo či UMIDIGI. Nemám nič proti Doogee, ale keď sa vždy uspokoja s ich možnosťami a pôjdu s davom, nikdy nedôjdu ďalej než konkurencia.

Späť k hodnoteniu fotoaparátu. Často propagovaný bokeh efekt rozmazania je v tomto prípade riešený čisto softvérovo, čo môžeš vidieť aj na nasledujúcich fotografiách. V praxi je rozmazané okolie kruhu, ktorý sa vytvorí okolo bodu zaostrenia. Jeho priemer je samozrejme možné regulovať. Výsledné fotografie nie sú žiadne zázraky, ale v prípade núdze a trpezlivosti je z toho možné aj niečo získať.

Originál vs Bokeh efekt

[twenty20 img1=“113219″ img2=“113218″ offset=“0.5″]

Podobne aj výsledok priblíženia by som označil ako obyčajný digitálny zoom, kedy aj zo zakrytým sekundárnym snímačom nie je poznať zmeny. Doogee tiež tvrdí, že druhý snímač je čiernobiely a ponúka tiež mód čiernobielych fotografií. Znovu veľké sklamanie prichádza v momente, keď aj čiernobielu fotografiu vytvára hlavný snímač.

Originál vs 2x zoom

[twenty20 img1=“113223″ img2=“113222″ offset=“0.5″]

Originál vs čiernobiely

[twenty20 img1=“113225″ img2=“113226″ offset=“0.5″]

Celková kvalita fotografií sa v tomto ročnom období veľmi ťažko hodnotí, lebo ako je možné vidieť na fotografiách, svetelné podmienky boli celé týždne nie veľmi priaznivé, čo sa môže podieľať na vyblednutých farbách a ostrosti výsledných fotografií. Pri nočných fotografiách má vyvážanie bielej silný sklon s žltým odtieňom, ktoré v HDR režime prechádzajú do silnej bielej farby.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“113227″ img2=“113228″ offset=“0.5″]

Nočné fotografie

[twenty20 img1=“113230″ img2=“113231″ offset=“0.5″]

Nezvyčajným javom je umiestnenie duálneho fotoaparátu aj na prednej časti displeja. V tomto prípade už nie je cieľom dosiahnuť pokročili grafické efekty. Namiesto toho je cieľom vyhovieť náročným fotografom selfie. Určite po poznáš, stretneš niekoľko super ľudí a chcete sa zvečniť na krásnom selfičku. Problém nastáva vtedy, keď je vás viac a do záberu sa len tak nezmestíte.

Výrobcovia preto využívajú širokouhlé objektívy. Tie zase pridajú tvojej obyčajnej selfie priveľa pozadia. Hľadať správnu strednú cestu už nemusíš. Doogee MIX ti umožňuje si prepínať medzi fotoaparátmi s odlišným zorným uhlom. Výsledok najlepšie uvidíš na nasledujúcich fotografiách. V oboch prípadoch bol smartfón rovnako ďaleko od tváre.

Predný fotoaparát 88° vs predný fotoaparát 130°

[twenty20 img1=“113235″ img2=“113236″ offset=“0.5″]

Doogee MIX podporuje záznam videa do formátu 3gp pri FullHD rozlíšení (30 fps). K dispozícii nie je žiadna stabilizácia otrasov, preto všetky otrasy sa prejavia okamžite na videu. Náhľad v aplikácii fotoaparátu sa občas na pár desatín sekundy zasekne, ale toto seknutie neovplyvní výsledné video. Veľmi citeľné sú pokusy o preostrenie počas videa, ktoré pôsobia rušivo a nie je možné ich vypnúť.

Aplikácia fotoaparátu je jednoduchá. V základnom režime ponúka skromné nastavenia veľkosti, potlačenie blikania, zhlukové snímanie, nulové oneskorenie snímania, vodoznak a 14 agresívnych filtrov. Ďalej sa dá prepínať medzi režimami krásy tváre, rozmazania pozadia, čiernobielej fotografie, panorámy a PRO režimu. PRO režim umožňuje zvoliť ISO, expozíciu a vyváženie bielej.

Zlepšovaním k dokonalosti

Konektivita je základným kameňom každého smartfónu a bez nej sú iba kusmi skla, kovu a kremíku. Doogee v tejto oblasti robí dlhodobo pokroky. Nielen, že všetky jeho smartfóny vrátane MIX 2 podporujú všetky SK LTE frekvencie. Ale pri drahších smartfónoch kladie dôraz aj na použitie vysoko rýchlostnej dvojkanálovej WiFi 2.4 GHz / 5 GHz. Progres nastal aj pri kvalite príjmu GPS signálu. Prvý GPS fix prebehne do niekoľkých sekúnd.

GPS som otestoval aj našim obľúbeným statickým testom cez aplikáciu My Tracks, kedy je zariadenie umiestnené nehybne na mieste 30 minút, počas čoho zaznamenáva trasu detekované pohyby od 1 metra. Pred necelým pol rokom Doogee MIX 1 prešiel v rovnakých podmienkach 168 metrov. Teraz to isté zvládol Doogee MIX 2 iba pri 28 metroch. Celkom dobrý pokrok, nie?

Zvyšok konektivity zahŕňa Bluetooth 4.0 a USB typu C s podporou OTG. Zvukový výstup z hlavného reproduktora pôsobí tlmeným dojmom, pri vysokej hlasitosti je zvuk sprevádzaný malou dávkou šumu. Kvalitou sa tak zaraduje medzi nižší priemer.

Doogee MIX 2 prekvapil systémom aj výdržou, sklamal hrozným fotoaparátom

Doogee MIX 2 aj tento raz predstavil zaujímavú alternatívu k bezrámikovým zariadeniam veľkých značiek. Najviac si ma získal po dizajnovej stránke odlesk žiarivého modrého svetla od hrán zariadenia. Prémiovosť sa snaží zachovať aj FullHD + displej s pomerom strán 18:9 vďaka solídnej jemnosti a prirodzenému podaniu farieb. Výkonom neatakuje vlajkové lode ale Doogee MIX 2 sa spokojne drží na vyhriatom mieste v strednej triede, kde ešte s istotou nejaký ten rok ostane. Dopomáha k tomu veľkorysá pamäťová výbava 64 GB úložisko + 6 GB RAM.

Zobraziť najnižšiu cenu Doogee MIX 2

Skôr či neskôr získal MIX 2 aj kvalitne vyladený systém a výdrž batérie. Najkritickejším bodom smartfónu je zadný duálny fotoaparát, ktorý podáva veľmi zlé výsledky. Špeciálne ale musím oceniť ideu použitia dvoch odlišných selfie snímačov, medzi ktorými ide pohodlne prepínať a meniť tak zorný uhol.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú