RECENZIA: Hrali sme COD: Modern Warfare 3 a je to strašný prepadák. Niektoré aspekty zdvihnú Slovákov zo stoličky
+ Návrat známych tvárí
+ Špičkový motion capture
+ Funkcie ovládača DualSense
+ Niekoľko podarených momentov
+ Výborný technický stav
- Takmer žiadne novinky
- Krátka a chaotická kampaň
- Preskakovanie udalostí v príbehu
- V kampani nie je možnosť úpravy zbraní
- Nezáživné misie v otvorenom prostredí
- Vysoká cena
Každoročná herná udalosť neobišla ani tohtoročnú jeseň a Sledgehammer Games prináša pokračovanie Call of Duty s podtitulom Modern Warfare 3. Ako vždy sa môžeš tešiť na väčší balík obsahu, ktorý obsahuje kampaň, multiplayer, či rozšírený zombie mód.
Značka sa od počiatkov vyznačovala epickým príbehom a misiami, ktoré ti dodnes zostali zaryté v pamäti. Tretia časť série však nemala podľa slov tvorcov vôbec vzniknúť a tohtoročná časť mala byť iba rozšírením Modern Warfare dvojky, no v konečnom dôsledku sa Activision rozhodol podojiť hráčov a priniesť „plnohodnotný“ diel.
Už tento fakt nám ukazuje niečo zhnité a je nám jasné, že rok a pol, ktorý bol vyhradený na vývoj, nie je možné vytvoriť plnohodnotnú Call of Duty kampaň, či priniesť dostatok inovácii na to, aby tvorcovia mohli na krabičku nalepiť cenovku 80 eur.
Príbeh pokračuje tam, kde skončil predošlý diel, Modern Warfare 2. Pokiaľ si spomínaš na potitulkovú scénu, tak iste vieš, že novinka sa bude točiť okolo Vladimira Makarova, ktorý bol hlavným cieľom celej pôvodnej Modern Warfare trilógie.
V novinke ho stvárňuje Julian Kostov a svojím hereckým výkonom bez väčších problémov zatieni všetky ostatné postavy. Kampaňou ťa budú sprevádzať aj ďalšie známe tváre ako kapitán Price, John „Soap“ MacTavish, Simon „Ghost“ Riley, či Farrah Hakim alebo generál Shepherd.
Bohužiaľ, dlho si ich neužiješ, keďže celková dĺžka hry nepresahuje päť hodín, čo znamená, že franšíza sa aj naďalej zameriava primárne na multiplayer a nedbá na zbožné želania hráčov, ktorí prahnú po plnohodnotnej príbehovej časti.
Štúdio si určite zaslúži pochvalu za vynikajúcu kvalitu motion capturu v prestrihových scénach, ktoré sú na filmovej úrovni a štúdio by sa po výmene scenáristov možno mohlo zamerať skôr na vytvorenie celovečerného animovaného Call of Duty filmu.
Príbeh je až na niekoľko prekvapivých momentov fádny a predvídateľný. V určitých momentoch ti dokonca príde, že autori vystrihli jednu či dve misie, ktoré pôvodne plánovali, keďže príbeh nezmyselne poskočí o kus ďalej bez akéhokoľvek vysvetlenia, čo je veľká škoda a premárnený potenciál výborného prepojenia s pôvodnou trilógiou.
Pri predstavení v auguste nám Sledgehammer Games sľúbilo nový prístup ku kampani a ukázalo hlavný ťahák tohto dielu, takzvané Open Combat Missions. Zloženie misií zaujme striedaním lineárnych máp, známych z predošlých dielov, s tými otvorenými.
Otvorené mapy ponúkajú nový pohľad na singleplayer v Call of Duty sérii a sú významne inšpirované Warzonom. Hráč si v nich vyberie, či chce ísť štandardným štýlom a kosiť nepriateľov rad radom alebo sa rozhodne pre tichý postup.
Na začiatku misie ťa vždy čaká krátke filmové intro a následne je na tebe splniť sériu úloh, s čím ti pomôžu „Warzoneovské“ krabice so zbraňami či pomocné predmety, ako napríklad prieskumný dron, prenosná bedňa s muníciou, či strážna veža.
Po otvorení krabice sa ti jej obsah sprístupní aj v loadoute, ktorý si môžeš meniť na vopred určených miestach alebo po úmrtí, či pri opakovanom spustení misie. Zbrane si však nedokážeš upravovať, čo je veľká škoda a určite by to pomohlo celkovému dojmu. Je tu aj možnosť používania vozidiel, no pri dĺžke a štruktúre misii, spojenej s malými mapami sú takmer nevyužiteľné.
Celkovo sú tieto misie nezáživné a ponúkajú iba zlomok príbehu, ktorý je už tak natlačený do 14 kratučkých misií. Väčšinou v nich ide iba o to dostať sa do určitej oblasti, preskúmať ju a vziať dokumenty, prípadne stlačiť nejaké to tlačidlo, aby sa otvorila cesta k hlavnému cieľu.
Pokiaľ si myslíš, že ti postačí potichu zlikvidovať všetkých nepriateľov na mape a následne v kľude splniť ciele, tak si na omyle. Po vyčistení hliadky príde o chvíľu ďalšia. Výhodou je, že pokiaľ máš zbraň s tlmičom, dokážeš sa určitý čas udržať v tajnosti, no keď sa rozozvučí alarm, tak po tebe pôjdu všetky jednotky v okolí, až dokedy na chvíľu opäť nezmizneš z očí.
Celé to však pôsobí ako ušité horúcou ihlou, pretože sa tu vytráca wow efekt, ktorý vyznačuje celú sériu, napríklad skákanie popri zamrznutej stene v starej Modern Warfare 2 alebo ikonický level Pripyat v prvom Modern Warfare z roku 2007. Otvorené misie tak podčiarkujú ešte väčšiu odfláknutosť a nedostatok kreatívnych myšlienok tvorcov.
Od lineárnych misií môžeš očakávať rovnakú kvalitu ako v predošlých hrách. Je tu dostatok zbraní a ich variácie s rôznymi optikami, hlavňami a inými vylepšeniami. Krytie je nutnosť, pretože stačí iba niekoľko zásahov od nepriateľov a budeš pokračovať od posledného checkpointu.
Zároveň tu nájdeš aj prestrihové scény, ale nachádzajú sa tu aj na momenty, kedy sa stane niečo nečakané alebo narazíš na dych berúci výhľad či podarenú naskriptovanú akčnú pasáž. Pamätníkov poteší misia, v ktorej je potrebné poskytovať vzdušnú palebnú podporu z lietadla AC-130.
Stále však ide iba o bezhlavé strieľanie a plnenie misií rad za radom. Vývojový tím si možno mohol radšej zobrať príklad z podarenejšieho Black Ops: Cold War, kde Treyarch zakomponoval do čistokrvnej strieľačky viac tichých misii, v ktorých bolo potrebné zbierať dôkazy a hra mala dokonca aj alternatívny koniec.
Okrem krátkej kampane hráčov nepoteší ani nové rozhranie nazvané Call of Duty HQ, spolu s Warzonom a obsahom z Modern Warfare 2, ktorý si však musíš zakúpiť samostatne. Toto nové rozhranie nanešťastie pôsobí až príliš ako menu free to play mobilnej hry.
Nájdeš tu všetok obsah, herné režimy, battle pass a obchod, v ktorom si môžeš nakupovať skiny. Celé je to hektické a neusporiadané a častokrát ani nevieš, na čo si klikol. Navyše je tu veľká pravdepodobnosť toho, že konkrétnu položku nemáš odomknutú a musíš za ňu zaplatiť.
Tvorcovia ti v novom Call of Duty naozaj nedajú nič zadarmo a je to myslené v tom najhoršom slova zmysle. Častokrát nájdeš obsah z MW2 zamiešaný medzi ten z MW3 a pokiaľ nevlastníš dvojku, čaká ťa ďalšia hláška o tom, že si musíš tento obsah najskôr zakúpiť, čo po čase pôsobí naozaj frustrujúco.
Aspoň, že pocit zo streľby zostal nezmenený a bez problémov prevýši všetky konkurenčné značky. Streľbe dopomáhajú aj adaptívne triggery a haptická odozva DualSense ovládača, ktorý sa pri každej zbrani správa úplne inak.
Pri výstreloch z pištole sú vibrácie jemné a trigger stlačíš ľahšie, než pri používaní sniperky alebo guľometu či niektorého z raketových odpaľovačov. Po grafickej stránke nie je hre moc čo vyčítať.
Síce sa toho moc nezmenilo, no stále si drží vysokú úroveň a po celý čas beží pri plynulých 60 snímkach za sekundu. Nasvietenie je výborné, no efekty streľby do nepriateľov by si už zaslúžili revíziu, pretože na prvý pohľad sa od roku 2006 takmer nikam neposunuli.
Verdikt
Nová kampaň Call of Duty Modern Warfare 3 neohúri ani neurazí. Krátka, zhruba päťhodinová dĺžka, sa už dávno stala štandardom a pribudli nové typy misií, ktoré sú inšpirované Warzonom a ponúkajú otvorené mapy s niekoľkými cieľmi.
Zbieranie zbraní je zábavné, no chýba tu možnosť ich úpravy, ktorá by ti pri opätovnom prechádzaní odomkla nový prístup k plneniu úloh. Otvorené mapy sa striedajú s lineárnymi, ktoré dodávajú typický Call of Duty feeling s wow efektmi a príbehovými vsuvkami.
Príbeh je chaotický, skáče v čase a nevysvetľuje niektoré podstatné časti, takže bude iba na tebe domyslieť si, prečo a ako sa niektoré postavy dostali do konkrétnych situácií. Herecký ansámbel vedie Julian Kostov, ktorému v úlohe Makarova nie je čo vyčítať a perfektný motion capture ti dodá pocit, že v prestrihových scénach sleduješ film.
Okrem neho sa vracajú aj známe postavy z jednotky Task Force 141, vedenej kapitánom Priceom. Po technickej stránke ide o vydarený kúsok, keďže všetko beží pri stabilných 60 snímkach za sekundu. Na PlayStation 5 si užiješ dodatočné funkcie DualSense ovládača ako adaptívne triggery a haptickú odozvu pri streľbe.
V čase písania recenzie bola zatiaľ odomknutá iba kampaň a tak môže hru zachrániť už iba multiplayer a zombíci, hlavne pri cenovke 80 eur. Call of Duty Modern Warfare 3 si zahráš na PlayStation 4 a 5, Xboxe One X, Series X/S a na PC.
Čítajte viac z kategórie: Hry
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
4.5/10
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
Eset varuje Slovákov. Vishingové podvody na seniorov sú čoraz častejšie
Vedci postavili 100-metrový reaktor, ktorý vyrába palivo zo slnečného žiarenia
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené