Medzinárodná skupina vedcov na čele s Petrom Fatkom z Astronomického ústavu AV ČR identifikovala najmladší pár asteroidov v Slnečnej sústave. Dvojica podľa zistení publikovaných v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society vznikla ani nie pred 300 rokmi. Na tému upozornil portál Sciencealert.

Najmladšie asteroidy v slnečnej sústave

Podľa vyjadrení hlavného autora štúdie ide o výnimočný pár asteroidov, ktorý je najmenej 10-krát mladší, ako ostatné asteroidy pozorované v našej slnečnej sústave. Navyše, tieto asteroidy prechádzajú veľmi blízko obežnej dráhy Zeme a vzhľadom na ich nízky vek disponujú mnohými vlastnosťami, ktoré len ťažko dokážeme objasniť, píše portál BBC.

Rolando Marin/Pixabay

Oba uvedené asteroidy boli objavené dvomi nezávislými skupinami vedcov ešte v roku 2019 a dostali názov 2019 PR2 a 2019 QR6. Asteroidy si okamžite vypýtali pozornosť vedcov svojimi eliptickými dráhami, ktoré boli v porovnaní s inými asteroidmi lietajúcimi v blízkosti Zeme dosť nezvyčajné.

Následné pozorovania odhalili, že väčší z dvojice astronomických objektov je približne 1 km veľký, zatiaľ čo jeho dvojča stihlo dorásť zhruba na polovicu tejto veľkosti. Obe vesmírne skaly majú tiež veľmi podobné povrchové vlastnosti, z čoho vedci vyvodili, že zrejme aj ich zloženie bude veľmi podobné, ak nie identické.

Podľa Petra Fatku je zrejmé, že 2019 PR2 a 2019 QR6 pochádzajú z rovnakého materského objektu a ich podobnosť, ako v zložení, tak aj na orbitálnej dráhe, nebude náhoda. Hoci oba objekty zrejme vznikli z rovnakého materského telesa,  v skutočnosti sú teraz od seba vzdialené približne milión kilometrov. Treba tiež upozorniť, že vedci zatiaľ nevedia či sa naozaj oddelili od materského asteroidu, alebo od kométy, píše portál CNet.

Ako však uvádza astronóm Nicholas Moskovitz z Lowell Observatory, „v súčasnosti telesá nevykazujú žiadne známky kometárnej aktivity.“

Zatiaľ nie je ani isté, ako sa tieto dva objekty dostali z jedného materského telesa až k neaktívnemu páru asteroidov aký vidíme teraz, len 300 rokov po ich oddelení. Tento problém objasnia až ďalšie pozorovania, na ktoré si však budeme musieť počkať. Podľa Fatku sa totiž asteroidy vrátia na dohľad až v roku 2033.

 Nebezpečný asteroid

Iná skupina astronómov nedávno tiež objavila asteroid 2022 AE1, ktorý sa v čase jeho prvého pozorovania nachádzal iba 13 miliónov km od Zeme. Tento asteroid dosahuje veľkosť približne 70 metrov, čo ho stavia na úroveň objektu, ktorý v roku 1908 dokázal zdemolovať značnú časť sibírskej tajgy Podkamennaja Tunguska.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

NASA aj Európska vesmírna agentúra (ESA) vyhotovili predbežné výpočty pre pravdepodobnosť zrážky so Zemou. Podľa NASA je pravdepodobnosť zrážky na úrovni 0,036 %. S oveľa horšou prognózou však prišla ESA, podľa ktorej je pravdepodobnosť dopadu tohto asteroidu na Zem až 0,15 %, teda 1:1500.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP