Letecká doprava možno našla revolučnú novinku, ktorá môže taktiež pomôcť pri cestovaní do vesmíru. Tvorcovia superrýchleho raketového motora čoskoro otestujú svoj nový pohon, vďaka ktorému má lietadlo zvládnuť takmer 17 000 km dlhú cestu 5-krát rýchlejšie ako konvenčný prúdový ekvivalent. Motor Sabre je výnimočný tým, že dokáže v nižšej nadmorskej výške hltať vzduch, no zároveň môže fungovať aj ako raketový motor iba na raketové palivo.

Cestovanie bežnými lietadlami z jedného konca sveta na druhý býva stále zdĺhavé a trvá aj niekoľko desiatok hodín. Britskí vedci však zostrojili hypersonický motor s rýchlosťou Mach 5,4, ktorá odpovedá 5,4-násobku rýchlosti zvuku, teda takmer 1 870 m/s (v prostredí s teplotou vzduchu 25 °C). Pri lete do vesmíru sa má rýchlosť zvýšiť až na 25-násobok rýchlosti zvuku.

Unikátny motor Sabre môže zmeniť letecký priemysel

Prvé testovanie tohto motora má podľa BBC prebehnúť už onedlho v americkom Colorade. Z polovice „lietadlo“ a z polovice „raketa“ má prepracovanú kľúčovú časť pohonu, ktorou je práve motor. Spoločnosť Reaction Engines stojaca za jeho vývojom ho totiž dokázala upraviť pre let z bodu A do bodu B v rámci zemskej atmosféry, ale tiež pre let na zemskú orbitálnu dráhu. K tomu navyše nepotrebuje ani niekoľko raketových stupňov s palivom, informuje Futurism.

Reaction Engines

Nenechaj si ujsť
Najsilnejší raketový motor sveta sa zrodil pri Moskve. Rusi ukázali, čo všetko dokážu

Takéto možnosti ale tiež znamenajú nutnosť zvládnuť prudké zmeny teplôt, prezradila britská spoločnosť BBC. Nasávanie motora má kvôli tomu „hltať“ vzduch o teplote až 1 000 °C a následne ho chladiť na -150 °C, a to už za 0,01 sekundy. To však spoločnosť Reaction Engines, ktorú podporuje tiež Rolls-Royce a Boeing, dokázala uskutočniť už v roku 2012. Vývoj motora Sabre pritom schválila aj Európska vesmírna agentúra.

Pomocou takto silného motora sa môže zásadne zmeniť letecký priemysel, ktorý by dokázal v budúcnosti odviesť cestujúcich na opačný koniec sveta už behom pár hodín. Všetko sa však ukáže až pri pozemných testoch v Colorade, ktoré sa budú konať o jeden až dva mesiace, prezradil pre BBC Shaun Driscoll, programový riaditeľ spoločnosti Reaction Engines. Úspešné testy by však pre motor Sabre znamenali veľký míľnik vpred a následnou demonštráciou jeho schopností má byť práve let z Londýna do Sydney.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom