Francúzka spoločnosť Qarnot pred nejakým časom predstavila produkt Q.rad, ktorý využíval procesory AMD Ryzen k produkcii tepla na vyhrievanie obydlí. Teraz Qarnot prichádza s novým produktom Qarnot QC1, ktorý na ohrev využíva pasívny počítač ťažiaci kryptomeny.
Qarnot prišiel s myšlienkou na výrobou produktov využívajúcich cloud computing a dátové servery pre generovanie tepla v obydliach ešte v roku 2010. Tieto produkty začali postupne pre svoje potreby prenajímať spoločnosti ako BNP Paribas, Société Générale, Air Liquide a Blender. Týmto spôsobom sa spomínaným spoločnostiam a Qarnotu podarilo vytvoriť decentralizované datacentrá.
Ohrej svoj domov ťažením kryptomien
Klasické datacentrá produkujú veľké množstvo tepla, ktoré je potrebné odvádzať. Qarnot dokázal využil toto teplo v prospech domácností. Jeho nový produkt QC1 však využíva najnovší trend ťaženia kryptomien. Samotné ťaženie kryptomien je proces vyžadujúci vysoký výkon, pri ktorom samozrejme vzniká teplo. Teraz môže byť toto teplo vďaka produku QC1 taktiež využité v prospech domácností.
Grafické karty od AMD určené pre ťažbu Etherea
QC1 je vybavený dvoma grafickými kartami AMD Sapphire Nitro a Radeon RX580 s kapacitou 8 GB VRAM. Systém je v základe navrhnutý pre ťažbu kryptomeny Ethereum, nie je však problém ťažiť aj iné druhy kryptomien. QC1 je možné nastaviť za pár minút pripojením ethernetového kábla a uvedením adresy svojej virtuálnej peňaženky do mobilnej aplikácie.
Zarábanie ohrievaním
Celý systém dokáže vyvinúť rýchlosť ťaženia na úrovni 60 MH/s. Ohrievač QC1 nemá žiaden harddisk a využíva pasívny ohrev. Cena tohto zariadenia, ale rozhodne nie je nízka. Zakúpiť si ho môžeš za 2900 €. Výhodou je, že zákazník si necháva celých 100% hodnoty vyťaženej kryptomeny. Qarnot tvrdí, že pri súčasnej cene Etherea si môže používateľ zarobiť týmto spôsobom aj 100 € mesačne. Tak čo, šiel by si do toho?
Novinky

Harry Potter nekončí. Svet mágie sa rozrastie o ďalšie projekty

PRIPOMIENKA Keď štát zlyhá. Táto softvérová firma vyriešila hlavný problém objednávania na celoplošné testovanie

Supermasívne čierne diery zďaleka nie sú najväčšie. Existujú ešte gigantickejšie, zistili vedci

ZAUJÍMAVÉ Nehraj ich po tme. Toto je 10 hier, vďaka ktorým sa budeš báť zhasnúť aj svetlo
