Francúzka spoločnosť Qarnot pred nejakým časom predstavila produkt Q.rad, ktorý využíval procesory AMD Ryzen k produkcii tepla na vyhrievanie obydlí. Teraz Qarnot prichádza s novým produktom Qarnot QC1, ktorý na ohrev využíva pasívny počítač ťažiaci kryptomeny.

Qarnot prišiel s myšlienkou na výrobou produktov využívajúcich cloud computing a dátové servery pre generovanie tepla v obydliach ešte v roku 2010. Tieto produkty začali postupne pre svoje potreby prenajímať spoločnosti ako  BNP Paribas, Société Générale, Air Liquide a Blender. Týmto spôsobom sa spomínaným spoločnostiam a Qarnotu podarilo vytvoriť decentralizované datacentrá.

Ohrej svoj domov ťažením kryptomien

Klasické datacentrá produkujú veľké množstvo tepla, ktoré je potrebné odvádzať. Qarnot dokázal využil toto teplo v prospech domácností. Jeho nový produkt QC1 však využíva najnovší trend ťaženia kryptomien. Samotné ťaženie kryptomien je proces vyžadujúci vysoký výkon, pri ktorom samozrejme vzniká teplo. Teraz môže byť toto teplo vďaka produku QC1 taktiež využité v prospech domácností.

Grafické karty od AMD určené pre ťažbu Etherea

QC1 je vybavený dvoma grafickými kartami AMD Sapphire Nitro a Radeon RX580 s kapacitou 8 GB VRAM. Systém je v základe navrhnutý pre ťažbu kryptomeny Ethereum, nie je však problém ťažiť aj iné druhy kryptomien. QC1 je možné nastaviť za pár minút pripojením ethernetového kábla a uvedením adresy svojej virtuálnej peňaženky do mobilnej aplikácie.

Zarábanie ohrievaním

Celý systém dokáže vyvinúť rýchlosť ťaženia na úrovni 60 MH/s. Ohrievač QC1 nemá žiaden harddisk a využíva pasívny ohrev. Cena tohto zariadenia, ale rozhodne nie je nízka. Zakúpiť si ho môžeš za 2900 €. Výhodou je, že zákazník si necháva celých 100% hodnoty vyťaženej kryptomeny. Qarnot tvrdí, že pri súčasnej cene Etherea si môže používateľ zarobiť týmto spôsobom aj 100 € mesačne. Tak čo, šiel by si do toho?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom