Plusy

+ Príbeh je oproti predchodcovi o úroveň vyššie
+ Do detailu prepracovaný súbojový systém
+ Prepracovaný online systém
+ Originálne prostredia
+ Zábava na stovky hodin
+ Vysoká náročnosť, ktorá ťa poriadne otestuje

Mínusy

- Nováčikov môže tona rôznych možností od hry odradiť
- Recyklácia prostredí pri vedľajších misiách

Keď pred tromi rokmi vyšiel Nioh, ďalšia RPG z čoraz dlhšieho radu hardcore sekačiek, snažiacich sa napodobniť legendárnu sériu Dark Souls, málokto mal od hry veľké očakávania. Renomé novému titulu robilo azda len meno vývojára, ktorým bolo štúdio Ninja Theory, stojace za úspešnou bojovkou Dead or Alive či populárnou sériou Ninja Gaiden.

Nioh však tesne pred vydaním začal od recenzentov zbierať podozrivo vysoké hodnotenia a o hre sa začalo hovoriť čoraz viac. Februárové uvedenie na trh nakoniec malo za následok, že nejedna polovička sa na Valentína namiesto Pretty Woman, Lásky nebeskej alebo inej romantickej komédie, pozerala na svojho nervózneho partnera s náhodnými výbuchmi hnevu, búšiaceho päsťou do gauča.

Nekompromisný svet Nioh totiž skutočných milovníkov hardcore akcie nemilosrdne pohltil a vyčerpaných ich vypľul až po tom, čo na kolená padol posledný boss v hre. Ešte aj potom sa v základnom menu objavila možnosť New Game Plus, sľubujúca ešte väčšiu výzvu, ktorej viacerí sadistickí hráči s láskou vyhoveli.

Sony

Nioh sa na rozdiel od tony ďalších hier napodobňujúcich úspešné tituly štúdia From Software nebál vybrať vlastnou cestou a ponúkol svieže mechanizmy, ktoré si hráči hľadajúci výzvu okamžite zamilovali. Či už to bol komplexný súbojový systém, nekompromisná náročnosť, originálne zasadenie vo feudálnom Japonsku či dynamické tempo hry, Nioh si napriek príchuti JRPG zamilovali hráči po celom svete.

Všetko z herného segmentu, nájdeš –>TU<–

Tri roky po pôvodnom vydaní teraz tvorcovia z Ninja Gaiden predstavujú pokračovanie, v ktorom sľubujú vylepšenie vo všetkých smeroch. Výsledná podoba čerstvej exkluzivity na PS4 naznačuje, že vývojári nezostali len pri prázdnych sľuboch a opäť do sveta vypustili veľký hit. Pokračovanie síce stojí na pevných základoch pôvodného dielu, do série sa však nebojí priniesť aj novinky.

Tie sa týkajú predovšetkým súbojového systému, ktorý je bijúcim srdcom hry a Nioh naň vo veľkom spolieha. Opäť máme k dispozícii silné a slabé útoky, opäť si pri stretoch s nepriateľmi treba kontrolovať hodnotu výdrže zvanej Ki. Dobre načasovaná obrana má za následok silné protiútoky, takže aj v tomto smere Nioh pôsobí ako starý známy.

Prečítaj si aj
Half-Life a návrat fenomenálneho DOOM. Tieto nové hry prídu v marci

Čo však vývojári pridali, je unikátny systém tzv. soul core. Hlavná postava si totiž môže vypožičať smrtiace pohyby svojich nepriateľov, a to vrátane bossov. V praxi to funguje tak, že pri masakrovaní protivníkov z nich občas vypadne soul core, ktoré je potrebné doniesť k checkpointu. Ak sa to hráčovi podarí bez ujmy na živote, získava bonusové pohyby, ktoré si môže priradiť do svojho kombo listu.

Sony

Je to práve táto novinka, ktorá nás v Nioh 2 zaujala najviac. Prepojenie so svetom démonov a využívanie ich smrtiacich schopností posúva súboje na úplne novú úroveň a zároveň zásadne rozširuje už takto bohaté možnosti v hre.

Ak patríte medzi čistokrvných hardcore hráčov a myslíte si, že vďaka démonickým schopnostiam sa hra stane príliš jednoduchou, môžeme vás rovno upokojiť.  Správne načasovanie a použitie nových pohybov síce prináša masívny úbytok protivníkovho zdravia, zároveň hlavná postava je počas vykonávania komba  extrémne zraniteľná a z lovca sa pri zlom použití okamžite stáva bezbranná korisť.

Sony

Hra aj tentokrát ponúka stovky smrtiach nástrojov, medzi ktorými nechýbajú katany, kosy, sekery kopije, ale tiež inštrumenty, o ktorých západní hráči pred vydaním hry azda nikdy nepočuli. Každá zbraň disponuje unikátnymi vlastnosťami, súbojový systém navyše ponúka spodné, stredné a vrchné držanie, ktoré majú pri sekaní protivníkov rovnako zásadný vplyv.

Používaním zbrane sa postupne odomykajú pasívne aj aktívne zručnosti pre každú z nich. Označiť ponuku zbraní a skillov za „dostačujúcu“ by pre Nioh pôsobilo ako pľuvanec do tváre, na rovinu vlastne priznávame, že si nespomíname na titul s takým obrovským výberom zbraní, kombo-hitov a zručností, akú ponúka práve Nioh.

Sony

To však nie je myslené len v pozitívnom duchu. Loot z nepriateľov padá ako ihličie z vianočného stromčeka na konci januára, a už po pár hodinách hrania inventár zaplavujú desiatky kusov výstroje, ktorú treba prefiltrovať.

Manažment inventára sa preto stáva absolútnou nutnosťou, pri poctivom triedení celodennej koristi hráčovi zaberie významnú časť herného času. Hráčske sebavedomie navyše neustále hryzie otázka, či je zbraň, ktorú si vybral, skutočne tou najsprávnejšou voľbou a Nioh aj vďaka tomu nabáda k neustálemu experimentovaniu.

Hĺbka bojového systému a ponúknutých zbraní v žánri
len ťažko nájde konkurenciu.
 

Celkovo Nioh 2 ponúka deväť rôznych typov zbraní na blízko, každý s unikátnym a poriadne objemným stromom zručností. Pridajte k tomu tri spôsoby ich držania, dva typy mágie či osem vlastností postavy, do ktorých môžete investovať získané skúsenosti, a zo všemožných možností hry sa razom točí hlava.

Sony

S tým súvisí aj jediná vážnejšia výčitka, ktorú ku k hernej novinke. Obsahu je v úvode hry jednoducho príliš veľa a hráč sa v záplave možností môže cítiť stratený. Veteráni, ktorí majú za sebou skúsenosť s pôvodnou hrou, sa budú cítiť ako ryba vo vode, pre nováčikov však Nioh 2 pravdepodobne nie je najlepšou vstupnou bránou do sveta Nioh a už vôbec nie do žánru hardcore RPG ako takého.

Pestrú škálu možností v hre naznačuje už samotný úvod a editor hernej postavy, ktorý je možnosťami viac než štedrý. Vzhľad hlavnej postavy už totiž nie je daný a hráč si môže výzor svojho vysnívaného bojovníka / bojovníčky upraviť do najmenších detailov. Či už je to tvar nosa, jeho hrúbka, veľkosť lícnych kostí či tieňovanie očných liniek, v možnostiach editoru novinka zachádza až do absurdných detailov.

Sony

William Adams, neohrozený hrdina pôvodnej hry je minulosťou, dej Nioh 2 sa je prequelom pôvodnej časti a odohráva sa približne 50 rokov pred ním. Aj keď dejová zápletka nie je dvakrát originálna a určite nepatrí k najväčším lákadlám nového titulu, poteší prítomnosť hraných cutscén, ktoré hráčovi pripomínajú, prečo sa naprieč drsným svetom feudálneho Japonska vlastne vydal. Naopak zamrzí, že hlavná postava je úplne nemá a nedisponuje žiadnym dabingom.

Hra pozostáva celkovo z 20 hlavných misií, ako rýchlo sa nimi presekáte nezáleží len od toho, či budete pri napredovaní plniť aj vedľajšie misie, ale predovšetkým od vašej zručnosti. Nioh je totiž opäť pekelne ťažký a počítajte s tým, že ak nemáte v prstoch predchádzajúci diel, budete v úvode hry zomierať na každom kroku. A nielen pri súbojoch s bossmi.

Podobne ako v prvej časti aj pokračovanie nič nedaruje zadarmo a návštevníkov sveta kruto trestá za každú jednu chybu. Aj pri stretoch s tým najtriviálnejším nepriateľom hráča od dobre známej loadingovej obrazovky častokrát delí len jeden zlý pohyb, chybné rozloženie staminy alebo odvážna filozofia „ešte jeden úder a bežím preč“. Nioh je jednoducho o disciplíne a o postupnom zdokonaľovaní. Zomierať teda budete často, veľmi príjemným prekvapením sú preto rýchle loadingy.

Herný svet je opäť nadýchaný pestrofarebnosťou a originalitou, ktorú by ste inde hľadali márne. Prostredie na prvý pohľad pôsobí otvorene, hráč však veľmi rýchlo narazí na jeho lineárne mantinely. Tvorcovia sa pri dizajne úrovní rozhodne nebáli experimentovať, výsledkom sú prekrásne a atmosférou nasiaknuté lokality, ktoré pri prechádzaní príbehu navyše príliš neopakujú.

Iné už je to pri plnení vedľajších úloh, pri ktorých Nioh 2 vyložene spolieha na recykláciu prostredí. Ak teda budete chcieť splniť každý jeden quest, dizajn jednotlivých úrovní budete po čase poznať naozaj dôkladne.

Sony

Samozrejmosťou sú aj tentokrát rafinované skratky, ktoré budete pri postupe hrou odomykať. Dôsledné objavovanie herného sveta je preto nielen vítané, ale viac menej aj povinné, a to predovšetkým kvôli súbojom s bossmi, ku ktorým sa budete opakovane vracať. Odmenou za hráčsku zvedavosť a objavovanie sveta sú aj starí známi malí zelení duchovia, Kodamovia, poskytujúci cenné bonusy. Novinkou sú fialoví Sudamovia, ktorí hráča odmenia bonusovými itemami.

V zúfalej snahe premôcť bossov sa nič nevyrovná pomoci ostatných hráčov. Nioh 2 v tomto smere ponúka prepracovaný online režim, v ktorom sa môžete nalogovať do hry iného hráča, alebo naopak nechať si pomôcť od ostatných. Hráči môžu vytvoriť trojčlenné tímy, kľúčový v každej hre je však host, po ktorého smrti nie je možné v prebiehajúcom súboji pokračovať a treba začať odznova.

Kto nechce ísť online, pomôcť mu môžu duchovia, ktorí síce neposkytnú plnohodnotnú náhradu za ostrieľaných herných veteránov, úlohu pri odlákaní smrtiacich úderov bossov však aspoň na chvíľu splnia.

Sony

Nioh 2 je presne takou hrou, akú sme si od pokračovania mohli želať. Stojí na pevných základoch pôvodného dielu a nebojí sa priniesť do série niečo nové. Wau efekt už síce nie je taký silný ako pri pôvodnej časti, načo ale meniť niečo, čo funguje a baví? Originálny svet, pekelne vysoká náročnosť a hlavne zábavná hrateľnosť s tonami možností, sú hlavnými charakteristikami tohto vynikajúceho herného pokrmu, ktorý nám naservírovali borci z Ninja Gaiden.

Svojou mamuťou ponukou môže Nioh 2 pre nováčikov v prvých hodinách pôsobiť zastrašujúco. Aj kvôli tomu si myslíme, že ak ste pôvodný diel nehrali, bolo by lepšie začať pri ňom. Bez ohľadu na to však Nioh 2 opäť prináša sadistickú zábavu s návykovou hrateľnosťou, od ktorej sa možno mnohí Soulsborne nadšenci neodtrhnú niekoľko stoviek hodín.

Hru Nioh 2 poskytla redakcii spoločnosť Sony

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú