Včera, 7. decembra úspešne prebehla misia CRS-21 a nová kapsula Dragon 2 sa spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Na svojej palube doviezla dôležité zásoby, vedecké experimenty a novú pretlakovú komoru, informuje CNBC.
Ďalší veľký úspech pre SpaceX
Od prvého ostrého letu so štyrmi astronautmi, misie Crew-1, neprešiel ani mesiac a SpaceX dosahuje ďalší dôležitý míľnik. Úspešný let s novou nákladnou verziou ich kapsule Dragon, ktorá unesie o 50 % viac experimentov, jej renovácia je jednoduchšia a vydrží až 5 letov. Navyše je schopná autonómneho dokovania, ktoré nám SpaceX predviedol včera len po prvý raz s kapsulou bez posádky.

Na ISS sú teraz zaparkované poprvýkrát v histórii dva Dragony naraz a práve vďaka letom s posádkou sa tento jav začne vyskytovať častejšie. Minimálne jedna takáto kapsula bude vždy prítomná na Medzinárodnej vesmírnej stanici a než ju opustí, vždy ju nahradí ďalšia. Plánom SpaceX je mať flotilu troch nákladných kapsúl a piatich s posádkou, ktoré sa môžu na obežnej dráhe striedať.
The Dragons are in the lair!
In this view, check out the two spacecrafts attached to the @Space_Station at the same time.
⬆️Cargo Dragon is on the top of your screen
⬅️Crew Dragon’s nose cone is peeking out to your left: pic.twitter.com/zDtZu8ibEn— NASA (@NASA) December 7, 2020
Nový modul a vianočné pokrmy
Okrem tradičných zásob sa na palubu ISS dostal nový modul – prvá komerčná pretlaková komora od firmy Nanoracks, ktorú astronauti využijú na transport experimentov von alebo dnu do stanice. Firma Nanoracks spolupracuje s Medzinárodnou vesmírnou stanicou už niekoľko rokov a na obežnú dráhu chce dostať vlastné vesmírne farmy za účelom výskumu pestovania plodín v extrémnych podmienkach.

Prvé zásobovanie z druhej fázy programu CRS však astronautom prinieslo aj sviatočné pokrmy, ako napríklad pečeného moriaka, čerešňovo-čučoriedkový koláč či makaróny so syrom (tie síce nie sú až tak sviatočné, avšak majú vlastnú tradíciu), píše Space. Jedlo si musia astronauti medzi sebou rozdeliť – takéto spoločné oslavy sviatkov sú však na ISS pomerne bežnou praxou.
Budúcnosť dračieho brlohu
Kapsula Dragon 2 zotrvá na ISS 30 dní (budúce misie CRS dokonca až 60 dní a viac) a na Zem potom vráti niektoré zariadenia, ktoré zlyhali. Medzi tie patrí napríklad systém pre odstraňovanie oxidu uhličitého, laboratórna mraznička či laboratórne myši – tie zatiaľ nezlyhali, na Zem by sa mali vrátiť živé.

Ďalšia kapsula Dragon, ktorá sa na ISS dostane, je C206 Endeavour, na ktorej sa do vesmíru dostali astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley počas demonštračnej misie Demo-2 v máji tohto roka.
Momentálne prechádza renováciou a na jej palube sa v marci 2021 na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dostanú ďalší štyria astronauti (tentoraz aj francúzsky), ku ktorým sa pripojí ďalšia nákladná verzia Dragon 2 až v máji budúceho roku.
Záznam celej misie CRS-21 vrátane štartu rakety Falcon 9 a úspešného dokovania kapsuly s ISS si môžeš pozrieť tu:
Vesmír a veda

Kreuje ľudstvo svoju záhubu? Superinteligentnú AI nebudeme vedieť kontrolovať, dokonca ju ani nepochopíme

Prelomová „špongia“. Vzduch premení na pitnú vodu, za deň zvládne takmer 20 litrov

AKTUÁLNE Naživo: Falcon 9 zlomil svetový rekord, vyštartoval s vyše 140 satelitmi

SpaceX bojuje o ložiská zemného plynu pri svojej základni. Hrajú dôležitú rolu pri ceste na Mars
