Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Medzinárodný tím astronómov sa počas Vedeckého kongresu Europlanet 2021 (EPSC) pochválil nevídaným „úlovkom“. Na vzdialenej planéte sa im totiž podarilo nielen objaviť oblaky, ale aj určiť, v akej nadmorskej výške sa nachádzajú. Na tému upozornil známy vedecký portál Phys.

Planétu si chcel kúpiť raper

Ako píše portál Futurism, ide o planétu WASP-127b, ktorú kedysi chcel kúpiť raper Lil Uzi Vert. Planéta sa nachádza vo vzdialenosti približne 525 svetelných rokov a je považovaná za „horúci Saturn“.

Presnejšie je hmotnosť planéty stanovená na 0,16-násobok hmotnosti Jupitera a jej veľkosť sa zastavuje na 1,3-násobku veľkosti Jupitera, píše portál ScienceAlert. Vzhľadom na to, že WASP-127b sa nachádza veľmi blízko svojej domovskej hviezdy a obehne ju raz za štyri dni, jej teplota dosahuje závratných 1 100 °C a prijíma až 600-násobne viac radiácie ako naša planéta.

Vedci vo svojej štúdii publikovanej v žurnále Astronomy & Astrophysics pozorovali, ako WASP-127b prechádza popred hviezdu, čo im prezradilo mnoho užitočných informácií o atmosfére. Vzhľadom na to, že plynný obal planéty nie je rovnako priepustný pre všetky vlnové dĺžky svetla, v prípade, že planéta s atmosférou prechádza popred hviezdu, niektoré vlnové dĺžky sa absorbujú a zanechajú za sebou absorpčné čiary zodpovedajúce niektorým molekulám.

Nečakané zistenia

Kombináciou údajov získaných pozorovaniami prostredníctvom Hubblovho teleskopu a spektrografu ESPRESSO nainštalovanom na teleskope VLT (Very Large Telescope) prišli vedci k nečakaným záverom. Ukázalo sa totiž, že sodík a vodné pary sa nachádzajú až príliš nízko pre planétu tohto typu.

Porovnanie exoplanéty WASP-127b so Slnečnou sústavou. David Ehrenreich/Université de Genève, Romain Allart/Université de Montréa

Ako objasnil hlavný autor štúdie Romain Allart, pri tomto type planét býva dobrým zvykom, že prvé čo vedci spravili, bolo odhalenie prítomnosti sodíka. Ten sa však nachádzal až nezvyčajne nízko.

Okrem toho bola v infračervenom spektre zaznamenaná výrazná prítomnosť vodných pár, zatiaľ čo na viditeľných vlnových dĺžkach zostala para neviditeľná. To podľa odborníkov znamená asi toľko, že vodná para sa skrýva pod vrstvou mračien.

Voda to žiaľ nebude

Údaje taktiež pomohli zúžiť nadmorskú výšku, v akej sa oblaky nachádzajú. Podľa všetkého by malo ísť o tenkú vrstvu mrakov poletujúcich v atmosférickej vrstve s tlakom v rozmedzí od 0,3 do 0,5 milibarov. O ich zložení sa zatiaľ veľa nevie, je však isté, že na rozdiel od tých na Zemi, nebudú tvorené kvapkami vody.

Analýza mimo uvedeného prezradila aj to, ako WASP-127b obieha okolo svojej hviezdy. Na rozdiel od planét v našej slnečnej sústave, ktoré Slnko obiehajú v smere jeho rotácie, WASP-127b obieha svoju hviezdu opačným smerom a v úplne inej rovine (obieha až takmer okolo pólov svojho „Slnka“). Nevšedné zarovnanie tohto horúceho Saturnu naznačuje, že v jeho okolí by sa mohol nachádzať zatiaľ neznámy spoločník.

Tieto nezvyčajné zistenia zrejme v budúcnosti povedanú k veľmi intenzívnemu študovaniu exoplanéty WASP-127b.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú