Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Unikátny satelit spoločnosti Northrop Grumman a NASA, ktorého štart je naplánovaný už na 9. októbra, je prvým zariadením svojho druhu. Jeho úlohou bude predlžovať životnosť iných satelitov, píše Engadget

Northrop Grumman a NASA už v stredu, 9 .októbra, vypúšťajú na palube ruskej rakety do vesmíru satelit MEV-1(Mission Extension Vehicle), ktorý má za úlohu doplňovať palivo a predlžovať životnosť iným satelitom. Mnoho satelitov po vypustení do vesmíru totiž svoje palivo vyčerpá skôr, než jeho komponenty prestanú fungovať, a stáva sa tak prakticky nepoužiteľným. Tu však prichádza MEV, ktorý satelit lokalizuje, a zabezpečí mu potrebné udržiavanie polohy a údržbu. MEV sa dokonca dokáže pripojiť až k 80% satelitom na obežnej dráhe, aj keď neboli navrhnuté na servis, a má životnosť až 15 rokov, píše NASA.

Na úvod zamieri MEV-1 k satelitu Intelsat, a poskytne mu služby, ktoré predĺžia jeho životnosť až o 5 rokov. Palivo mu potom vystačí na ďalších 10 rokov prevádzky, kedy bude pomáhať iným satelitom. Štart druhého podobného satelitu MEV-2 je zatiaľ naplánovaný na budúci rok, a podobne ako predchodca zamieri najprv k ďalšiemu satelitu Intelsat.

„MEV je iba prvým odrazovým mostíkom v našej ceste na zabezpečenie budúcnosti vesmíru. Aktívne vyvíjame ďalšie generácie zariadení na servis satelitov a montážnej výroby v kozmickom priestore.“, uviedol viceprezident pre civilné a komerčné satelity Northrop Grumman, Steve Krein. „Práca s NASA pri prístupe k zariadeniam, vývoji prototypov a prenosu poznatkov nám pomohla v našom pokroku.“, dodal.

Predlžovanie životnosti a údržba satelitov by mohli byť v budúcnosti veľmi dôležité sféry výskumu. Nie len že by znížili potrebu ich výmeny, ale mohli by tiež umožniť misie, ktoré sú pri súčasnej životnosti vesmírnych zariadení náročné.

NASA tiež údajne vyvíja vlastnú technológiu na servis a údržbu satelitov na nižšej obežnej dráhe Zeme, vrátane technológii potrebnej na doplnenie paliva týchto zariadení. Aj keď ideálny stav by samozrejme bol, keby satelity ďalšiu údržbu a palivo nevyžadovali, ide o skvelý krok smerom k predĺženiu ich celkovej životnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú