Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Do prevádzky sa už čoskoro dostane doteraz najvýkonnejší superpočítač v histórii, ktorého výkon má dosiahnuť 228 biliónov synaptických operácií za sekundu, čím sa má vyrovnať mozgu. Ako vysvetľuje portál ScienceAlert, ľudský mozog sa pohybuje na úrovni jedného exaflopu, čo umožňuje vykonať za jedinú sekundu až miliardu miliárd matematických operácií.

Má objasniť fungovanie mozgu

Cieľom tohto projektu je najmä lepšie pochopenie ľudského mozgu, ktorý je aj naďalej pomerne nepochopeným orgánom a zároveň zrejme najkomplikovanejším prirodzene sa vyskytujúcim objektom, ktorý poznáme. Zaujímavá je predovšetkým efektivita, s ktorou všetky tie miliardy matematických operácií zvláda – jeho spotreba je len asi 20 wattov.

Superpočítače sa síce začínajú približovať k výkonu ľudského mozgu, avšak ich efektivita je katastrofálna. Momentálny najvýkonnejší superpočítač na svete, známy ako Hewlett Packard Enterprise Frontier, potrebuje pri prevádzke výkon až 22,7 MW, teda 22 700 000 wattov. Akoby to nestačilo, rozprestiera sa na rozlohe 680 m2, čo je s ľudským mozgom prakticky neporovnateľné.

počítačový čip
AI MidJourney

Vedci dúfajú, že im takýto výskum a lepšie chápanie ľudského mozgu umožní v budúcnosti vytvárať kyborgov a umelé mozgy, avšak s oveľa vyšším výkonom, než tie ľudské. Pre neurovedu bude tento superpočítač s názvom DeepSouth podľa expertov obrovským skokom vpred a tvrdia, že pre pochopenie mozgu bude práve toto zariadenie to správne, dodáva The Conversation.

Slovenský superpočítač v problémoch

Vlastný superpočítač malo dostať aj Slovensko, pričom v špecifickej kategórii malo ísť o najvýkonnejšie zariadenie na svete. Projekt je ale v ohrození a začali byť vyvíjané tlaky na to, aby bol až približne 10-krát slabší.

Neustále výkonnejšie

Superpočítače sa zlepšujú z roka na rok a rôzne spoločnosti či laboratóriá konštruujú neustále výkonnejšie zariadenia. Spoločnosť Nvidia len nedávno predstavila superpočítač s umelou inteligenciou schopný výkonu na úrovni jedného exaflopu. Vo svojich útrobách spája až 256 čipov Grace Hopper Superchips do jediného GPU. Celý systém je pritom navrhnutý tak, aby zvládal tie najnáročnejšie „odporúčacie systémy“ (recommender systems), ale tiež generatívnu AI a rôzne veľké analýzy.

Systém bude navyše disponovať 144 TB zdieľanej pamäte. Pre porovnanie, to je takmer 500-krát viac, ako poskytoval predchádzajúci superpočítač Nvidie s kódovým označením DGX A100 predstavený len pred 3 rokmi. Zariadenie má okrem toho až 18 432 jadier.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú