banner-redmi-4aEnergia pochádzajúca z obnoviteľných zdrojov je vo svete, ako aj u nás na Slovensku, čoraz populárnejšia. Presne kvôli tomu sme sa dočkali aj štátnych dotácií na zaobstaranie slnečných kolektorov, ktoré dokážu slnečnú energiu premeniť na energiu elektrickú. Vo Francúzsku však zašli ešte ďalej, keďže solárne panely v tejto krajine po novom nepokrývajú len strechy, ale aj kilometer dlhú cestu.

Historicky prvá cesta so zabudovanými solárnymi panelmi sa prekvapivo nenachádza v žiadnom veľkomeste. Práve naopak, táto pokroková pozemná komunikácia našla svoje umiestnenie v malej dedinke Tourouvre, ktorá sa nachádza 140 kilometrov západne od Paríža. Napriek tomu, že celková plocha tejto cesty presahuje 2787 metrov štvorcových, solárne panely dokážu vyprodukovať dostatok energie len na napájanie pouličného osvetlenia. Toto pochopiteľne predstavuje mierne sklamanie, vzhľadom na finančnú náročnosť celého projektu, na ktorý bolo použitých takmer 5 miliónov eur. Za touto finančnou náročnosťou a rovnako aj slabšou efektívnosťou stoja práve špeciálne solárne panely.

solar-road-gettyzdroj fotografie: CNET

Tie dokážu hlavne kvôli neoptimálnemu natočeniu prijať oveľa menej energie ako solárne panely umiestnené na strechách. Najviac energie totižto prijímajú práve panely prichytené pod uhlom 30-40°. Akékoľvek naklonenie panelov je však v tomto prípade absolútne neprijateľné, nakoľko by mohlo ovplyvniť bezpečnosť cestnej premávky. Spoločnosť Colas, ktorá stojí za výstavbou spomínanej komunikácie, v súčasnosti pracuje na výstavbe ďalšej stovky ciest, ktoré dokážu vďaka slnečným lúčom vyrábať elektrickú energiu. Postupom času by sme sa tak mohli dočkať výrazného zníženia nákladov, ale aj zvýšenia efektívnosti.

TIP: Všetko, čo potrebujete vedieť o solárnom biznise Tesly

Články s označením „Tech News“ v nadpise ponúkajú prehľad o technologických novinkách a zaujímavostiach z rôznych oblastí od najväčších svetových gigantov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP