Projekt [email protected] je zapojený do boja proti koronavírusu približne už mesiac. Momentálne spustili nové výpočtové projekty za účelom nájsť liek na ochorenie COVID-19, oznámenie prišlo na webe projektu.

O iniciatíve [email protected] a prepožičiavaní výkonov počítačov sme informovali v našom článku. Počiatočná vlna projektov bola zameraná na porozumenie štruktúram potenciálnych liekov, ktoré neskôr mali byť použité pri návrhu nových terapií.

Najnovší projekt COVID Moonshot je však zameraný na rýchle vyvíjanie nových terapií proti hlavnej vírusovej proteáze SARS-CoV-2. Tieto simulácie pomôžu vybrať molekuly, ktorých syntetizovanie a testovanie bude uprednostnené.

Do projektu za pár dní odoslali viac ako 1900 unikátnych návrhov malých molekúl pôsobiacich na hlavnú proteázu označenú Mpro, ktorá je dôležitá pri množení vírusu už v bunke. Projekt Diamond Light Source XChem identifikoval potenciálne účinné fragmenty liečiv, ktoré teraz vďaka [email protected] bližšie preverujú metódou FEP (Free Energy Perturbation), čo je metóda na výpočet rozdielov voľnej energie z molekulárnej dynamiky.

Nové úlohy sú určené len pre CPU

Ako sme informovali v tomto článku, aj známy výrobca grafických kariet, spoločnosť Nvidia, vyzýva hráčov, aby zapojili výkon svojich grafických kariet do projektu, keďže [email protected] využíva aj ich zdieľaný výkon. Najnovšie projekty je však možné spustiť len na procesoroch.

Výpočtové výkony, ktoré nemajú obdobu

[email protected] na svojom Twitteri minulý týždeň oznámil, že vďaka dobrovoľníkom sa podarilo projektu získať výkon až jedného exaflopu výpočtového výkonu. Najnovšie však Nvidia oznámila prekonanie už 1,5 exaflopu. Týmto výkonom projekt už výrazne predbehol najvýkonnejší superpočítač Summit.

Zapojila sa aj fakulta zo Slovenska

Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (STU) na svojom Facebooku informovala o zapojení sa do projektu. Vedeckému projektu [email protected] požičali 28 výkonných jadier CPU a vyzvali aj svojich zamestnancov, študentov či sympatizantov, aby sa k nim pripojili.

Oceán je tvorený miliónom malých kvapiek. FIIT STU sa tiež svojou trochou zapojila do boja proti koronavírusu -…

Gepostet von FIIT STU am Donnerstag, 2. April 2020

Ak má niekto záujem o zapojenie sa do projektu, softvér je k dispozícii na stiahnutie na webe [email protected]

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom