Projekt [email protected] je zapojený do boja proti koronavírusu približne už mesiac. Momentálne spustili nové výpočtové projekty za účelom nájsť liek na ochorenie COVID-19, oznámenie prišlo na webe projektu.
O iniciatíve [email protected] a prepožičiavaní výkonov počítačov sme informovali v našom článku. Počiatočná vlna projektov bola zameraná na porozumenie štruktúram potenciálnych liekov, ktoré neskôr mali byť použité pri návrhu nových terapií.
Najnovší projekt COVID Moonshot je však zameraný na rýchle vyvíjanie nových terapií proti hlavnej vírusovej proteáze SARS-CoV-2. Tieto simulácie pomôžu vybrať molekuly, ktorých syntetizovanie a testovanie bude uprednostnené.
Do projektu za pár dní odoslali viac ako 1900 unikátnych návrhov malých molekúl pôsobiacich na hlavnú proteázu označenú Mpro, ktorá je dôležitá pri množení vírusu už v bunke. Projekt Diamond Light Source XChem identifikoval potenciálne účinné fragmenty liečiv, ktoré teraz vďaka [email protected] bližšie preverujú metódou FEP (Free Energy Perturbation), čo je metóda na výpočet rozdielov voľnej energie z molekulárnej dynamiky.
Nové úlohy sú určené len pre CPU
Ako sme informovali v tomto článku, aj známy výrobca grafických kariet, spoločnosť Nvidia, vyzýva hráčov, aby zapojili výkon svojich grafických kariet do projektu, keďže [email protected] využíva aj ich zdieľaný výkon. Najnovšie projekty je však možné spustiť len na procesoroch.
Výpočtové výkony, ktoré nemajú obdobu
[email protected] na svojom Twitteri minulý týždeň oznámil, že vďaka dobrovoľníkom sa podarilo projektu získať výkon až jedného exaflopu výpočtového výkonu. Najnovšie však Nvidia oznámila prekonanie už 1,5 exaflopu. Týmto výkonom projekt už výrazne predbehol najvýkonnejší superpočítač Summit.
Thanks to our AMAZING community, we’ve crossed the exaFLOP barrier! That’s over a 1,000,000,000,000,000,000 operations per second, making us ~10x faster than the IBM Summit! pic.twitter.com/mPMnb4xdH3
— [email protected] (@foldingathome) March 25, 2020
Zapojila sa aj fakulta zo Slovenska
Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (STU) na svojom Facebooku informovala o zapojení sa do projektu. Vedeckému projektu [email protected] požičali 28 výkonných jadier CPU a vyzvali aj svojich zamestnancov, študentov či sympatizantov, aby sa k nim pripojili.
Oceán je tvorený miliónom malých kvapiek. FIIT STU sa tiež svojou trochou zapojila do boja proti koronavírusu -…
Gepostet von FIIT STU am Donnerstag, 2. April 2020
Ak má niekto záujem o zapojenie sa do projektu, softvér je k dispozícii na stiahnutie na webe [email protected]
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

VIDEO Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle

ZAUJÍMAVÉ Unikátny „fotónový“ procesor výkonom tromfne aj najlepší čip Nvidie. Je stavaný špeciálne pre umelú inteligenciu

Spoluzakladal Neuralink s Muskom, teraz dostal šialený nápad. Máme technológiu na oživenie dinosaurov ako z Jurského parku

Oficiálne rozhodli. Google sa vyhol miliardovej pokute a Android „postavil“ legálne
Články, ktoré hýbu svetom

Markíze došli nápady? Slovákom prinesie obdobu exotickej reality show, ktorá bodovala na Netflixe

Pentagon potvrdil pravosť uniknutých záberov s UFO, upodozrievala ich aj vláda

Vyhorenie zabíja myslenie a náladu startupistom, kreatívcom aj lekárom. Kľúč k zmene však existuje

Ako sofistikovane pôsobiť úsmevom na druhých? Tieto triky ti zabezpečia úspešný vplyv
