Teraz čítate
Nauč sa niektorý z týchto programovacích jazykov a už nikdy neostaneš bez práce

Mnohé elektronické zariadenia, ako smartfóny, počítače či riadiace jednotky v automobiloch obsahujú rôzne softvéry, ktoré sú založené na rozličných programovacích jazykoch. Pre každý operačný systém tak musí programátor napísať špecifický kód, na základe ktorého potom bude celé zariadenie pracovať.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Softvérové spoločnosti si týchto pracovníkov veľmi cenia a za programovanie im na oplátku ponúkajú nemalé finančné odmeny. Pokiaľ aj ty túžiš po vysokom finančnom ohodnotení, stačí ak ovládaš niektorý z nasledujúcich programovacích jazykov. Tie ti môžu dokonca pomôcť zamestnať sa v niektorej z najväčších softvérových firiem.

Java

Javazdroj fotografie: Udemy Coupons/LinkedIn

Kurz Java zlacnený zo 195 € na 10 €!

Základy programovacieho jazyka Java vznikli ešte v roku 1991. Popularita tohto jazyka sa však udržala až do dnešných dní a programátori ho stále využívajú pri písaní najznámejších aplikácií. Jeho postavenie vo svete softvéru sa stalo ešte dôležitejším s príchodom operačného systému Android, pre ktorý je programovací jazyk Java neodmysliteľnou súčasťou.

Programovací jazyk C

zdroj fotografie: Flickr

Kurz jazyka C zo 145 na 15 €!

„Céčko“ patrí medzi najstaršie programovacie jazyky, keďže jeho vznik sa datuje do začiatkov 70-tych rokov. V roku 1978 bol dokonca vydaný prvý kompletný manuál, ktorý obsahuje až 800 strán. Aj napriek veku programovacieho jazyka C je ten stále veľmi populárnym aj v dnešnej dobe.

Python

Pythonzdroj fotografie: Python

Kurz jazyka Python zo 195 € na 15 €!

Tento programovací jazyk svojim názvom pripomína jedného z najväčších hadov na svete, no zároveň sa jedná o jeden z najľahších prostriedkov vo svete programovania. Python odporúčajú aj mnohí odborníci pre neskúsených začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť vytvárať programy. Tento jazyk bol vytvorený ešte v roku 1989 a fanúšikovia ho označujú za najľahší programovací jazyk vôbec.

PHP

PHPzdroj fotografie: Screenshot/The Website Boy/YouTube

Kurz jazyka PHP z 200 € na 15 €!

Niektorí odborníci tvrdia, že pomocou programovacieho jazyka PHP je vytvorená až tretina všetkých webových stránok. Na jeho základoch stoja aj takí giganti, ako Facebook, WordPress či Yahoo. Časť programátorov však tento jazyk nemá príliš v láske.

Visual Basic

zdroj fotografie: Screenshot/RenderedGames/YouTube

Kurz Visual Basic z 50 € na 15 €!

Pre uľahčenie programovania vytvoril jeden z najväčších softvérových gigantov, Microsoft, prostredie, v ktorom sú príkazy nahradené jednoduchšími grafickými ekvivalentmi. Pri vytváraní softvéru tak programátorovi stačí tieto prvky kombinovať. Jedná sa síce o starší spôsob vytvárania programov, no rozhodne je použiteľný aj v dnešných dňoch.

Nenechaj si ujsť
NASA ponúka 14 000 € tomu, kto zefektívni ich simulačný kód. Má to však niekoľko háčikov

JavaScript

JavaScriptzdroj fotografie: Pixabay

Kurz JavaScript zo 175 € na 15 €!

JavaScript aj napriek podobnosti v názve nemá s programovacím jazykom Java toho veľa spoločného. Využíva sa predovšetkým na vytváranie aplikácií do webových prehliadačov. Momentálne ide o jeden z najpopulárnejších programovacích jazykov na tieto účely. Často sa ale stáva, že práve JavaScript dokáže webový prehliadač výraznejšie spomaliť či vystaviť používateľa bezpečnostnému riziku.

Programovací jazyk R

Rzdroj fotografie: Screenshot/econometricsacademy/YouTube

Kurz jazyka R z 200 € na 15 €!

R-ko nie je programovacím jazykom, ktorý by poznala široká verejnosť a využívajú ho najmä pracovníci, ktorých úlohou je spracovávať rôzne štatistické dáta či analýzy. Tento jazyk si na vytváranie rôznych softvérových programov obľúbil aj Google, pretože matematikom ponúka široké možnosti ako spracovávať údaje.

Google Go

google
zdroj fotografie: Pixabay

Kurz Google Go z 200 € na 15 €!

Ako ti už napovedá samotný názov, tento programovací jazyk si vyvinula spoločnosť Google, a to najmä kvôli potrebám jej vyhľadávača. Mnohí programátori, ktorí s jazykom Go pracujú, si na ňom cenia spoľahlivosť a integritu. Zároveň ide o jeden z najrýchlejšie sa vyvíjajúcich programovacích jazykov súčasnosti.

Ruby

Ruby
zdroj fotografie: Pixabay

Kurz jazyka Ruby zo 195 € na 15 €

Ruby je ďalším zo skupiny jednoduchých a ľahko čitateľných programovacích jazykov, čím sa podobá spomínanému Pythonu. Jeho základy boli položené pred 24 rokmi, no neskôr Ruby dostal aj rozšírenie Rails, ktoré ho robí vhodným na vytváranie rôznych webových aplikácií.

Groovy

Groovyzdroj fotografie: goovy-lang.org

Kurz jazyka Groovy z 95 € na 15 €

Groovy bol vytvorený pre jednoduchšie a rýchlejšie zapisovanie veľkého množstva kódu. Jeho popularita začala rásť už v roku 2007 a stal sa obľúbeným jazykom aj pre mnohé veľké spoločnosti, ako IBM, Google či Target.

Nenechaj si ujsť
iOS vs Android: Dva odlišné smartfónové svety v čo najobjektívnejšom porovnaní

Objective-C

Objective-Czdroj fotografie: Screenshot/O’Reilly – Video Training/YouTube

Kurz jazyka Objective-C z 200 € na 15 €!

Pôvodný programovací jazyk C sa stal postupom času natoľko populárnym, že inšpiroval vývojárov k vytvoreniu podobného jazyka. Ten však už obsahoval niektoré funkcie z iných programovacích jazykov. Popularita Objective-C je taká veľká, že hravo poráža aj známy Swift od Apple.

Perl

Pearlzdroj fotografie: Screenshot/StoneRiverElearning/YouTube

Kurz jazyka Perl zo 100 € na 15 €!

Aj keď sa nejedná o jeden z najelegantnejších programovacích jazykov, tak sa s ním programátor nestratí ani v dnešnom svete. Pearl bol pôvodne vytvorený v 80-tych rokoch pre NASA. Programátori si ho obľúbili najmä vďaka jeho flexibilite a kvalite spracovania textu.

Pascal

Pascalzdroj fotografie: Screenshot/worktopjoint/YouTube

Kurz jazyka Pascal zo 145 € na 15 €!

Pokiaľ poznáš históriu spoločnosti Apple, tak rozhodne vieš, že pri vývoji počítačov Apple Macintosh využívali zamestnanci spoločnosti aj programovací jazyk Pascal. Časom sa však tento jazyk premenoval na Objective Pascal a vďaka svojej popularite sa pri vývoji softvéru využíva aj v dnešných dňoch.

Nenechaj si ujsť
Samsung má vo svojich operačných systémoch pre smart TV a hodinky plno dier. Bezpečnostných

Delphi (Object Pascal)


zdroj fotografie: Pexels

Kurz jazyka Delphi zo 145 € na 15 €!

Za vývojom toho programovacieho jazyka stojí znovu spoločnosť Apple. Účelom jeho vývoja bolo, aby umožnil programátorom prístup k databázam Oracle. Svoje využitie nájde Delphi Object Pascal aj dnes, a to ako alternatíva pri programovaní aplikácií pre smartfóny.

Swift

Swiftzdroj fotografie: Screenshot/AppleKeynotes/YouTube

Kurz jazyka Swift z 200 € na 15 €!

Po pomenovaní tohto programovacieho jazyka síce Apple mal isté problémy so známou speváčkou Tailor Swift, no tie už našťastie pominuli. Čo však zostalo, je popularita Swiftu, ktorý je najčastejšie využívaným programovacím jazykom pri vytváraní softvéru pre zariadenia spoločnosti Apple.

MATLAB

MATLABzdroj fotografie: Screenshot/Tim Mathieu/YouTube

Nenechaj si ujsť
Nočná fotka smartfónom s kvalitou profesionálnej zrkadlovky? Žiadny problém pre tohto šikovného vývojára

MATLAB nie je iba obyčajným programovacím jazykom, nakoľko jeho využitie je naozaj široké. Ako programovať v tomto jazyku vyučujú svojich študentov aj rôzne vysoké školy. Uplatnenie ale nájde aj v oblasti modernej algebry, pri spracovaní obrazu či aplikáciach využívajúcich umelú inteligenciu.

Kurz jazyka MatLab z 200 € na 15 €!


zdroj fotografie: Pixabay

Ako už iste vieš, tak jednými z najlepšie platených pracovných pozícií sú práve programátorské miesta. Pracovať pre nejakú softvérovú firmu však vyžaduje isté znalosti. Na výber je v dnešných dňoch hneď niekoľko typov týchto jazykov a je len na tebe, ktorý z nich si zvolíš.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
23%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
23%
Neznášam to
54%
O autorovi
Matúš Mitro
Študujem na vysokej škole a zaujímam sa o novinky vo svete technológií, ktoré ma neustále neprestávajú prekvapovať. Môj záujem ma doviedol až k portálu FonTech.sk, kde pracujem ako redaktor. Kontakt: [email protected]
 • seno

  pASCAL???? :D

  • Marek Smatana

   toto by ma tiež zaujímalo :D si robia srandu alebo to myslia vážne :D

  • Martin Hurtiš

   Tento článok zrejme písal niekto kto sa v programovaní vôbec nevyzná ale chcel/musel napísať pr článok pre kurzy.

 • Petra

  ‘Neostanes’?? To co je za slovo??