Tomáš Slovinský je trochu iný fotograf – nevyhľadáva totiž najlepšie svetlo, ale najlepšiu tmu. Keď prvýkrát zistil, že objektív foťáku vidí na nočnej oblohe viac, než voľné oko, prepadol astrofotografii a už nebolo cesty späť.

Zvedavosť a úžas je cítiť z každej jeho nočnej fotky. Jeho zábery už obleteli svet, uznania sa mu dostáva v NASA aj medzi fanúšikmi astronómie. O svoju astro-vášeň sa podelil aj s deťmi v Detskom domove v Seredi.

S Tomášom sme sa vydali fotiť jesennú nočnú oblohu na Kráľovu Studňu, ktorá sa nachádza vo zvláštnom chránenom území – v Parku tmavej oblohy Veľká Fatra. Svetelné a pozorovacie podmienky sú pre úspech nočného fotenia kľúčové. Na tomto mieste je svetelný smog minimálny a tak na nebi vidno omnoho viac hviezd než na väčšine územia Slovenska. Po nenáročnej turistickej prechádzke sme ešte za svetla prišli na vhodné stanovisko.

Miesto a kompozícia

“Veľa ľudí si myslí, že na fotenie nočnej oblohy treba neviemakú nedostupnú techniku. Práve naopak, krajinárska fotografia vzniká veľmi často s jednoduchým vybavením,” hovorí Tomáš, kým na statív upevňuje fotoaparát. “Dôležitejšia je príprava samotného miesta, respektíve samotná kompozícia a to, ako vieme s dátami pracovať,” dodáva. A my dodávame, že sa nezaobídete ani bez mega dávky trpezlivosti. Nastavíte a potom s tým dlho nesmiete pohnúť, ani o milimeter.

Vybavenie

“Fotím na Canon EOS R6, pretože má nízky šum v noci, takže aj s vyššími hodnotami ISO zachytím veľa svetla.” Medzi Tomášove najobľúbenejšie objektívy patria Canon RF 24mm f 1.8 Macro alebo teleobjektív Canon RF 600mm f11. “So šesťstovkou sa dá dobre vyfotiť vychádzajúci či zapadajúci mesiac alebo slnko,” hovorí Tomáš a vzápätí ju namieri na mäkko sa lúčiace slnko na horizonte. Jeho cestu za obzor zachytí na časozbernom videu, ale o tých niekedy inokedy.

Canon

Fascinujúce nebeské divadlo začína

Pri čakaní od západu slnka na naozajstnú tmu sme si veru obliekli bundy aj čiapky. Ako prvý sa fotil mesiac. Tomáš vysvetľuje: “Chceme teleobjektív s čo najväčším ohniskom, aby sme mesiac mali v zábere veľký. ISO si nastavíme omnoho nižšie ako keď fotíme v noci, pretože mesiac je jasnejší ako hviezdy.” Fotoaparát na statíve už predtým vymenil za Canon EOS R8.

“Neskôr odfotíme Mliečnu dráhu, súhvezdia a nadránom zodiakálne svetlo.”

So šikovnými appkami si Tomáš plánuje kompozíciu vopred

Na nočnej oblohe je okrem fotogenickej Mliečnej dráhy aj množstvo pekných súhvezdí alebo asterizmov. “Asi najznámejší asterizmus sa bude nachádzať dnes v noci priamo nad Kráľovou skalou a vytvorí peknú kompozíciu,” usmieva sa Tomáš. 

Canon

Ako to vie? “Vďaka rôznym aplikáciám si dokážeme nasimulovať nočnú oblohu a dokážeme si pozrieť, kde nám vyjde mesiac alebo zapadne slnko,” posúva prstom hviezdnu mapu na mobile.

Expozičná kalkulačka

“Takisto môžeme použiť expozičnú kalkulačku, ktorá nám zase vyráta, aký dlhý expozičný čas máme použiť pri rôznych nastaveniach.”

Majte perfektnú spomienku na nočnú oblohu kedykoľvek “na očiach”

Pekné astrofotografie si viete vytlačiť aj doma vďaka domácim tlačiarňam od Canonu, napríklad Canon Pixma G640. Vystavte si ich pre radosť na obľúbenom mieste.

Astronomický zážitok pre mladých zvedavcov

Čo majú spoločné deti a Tomáš Slovinský? Predsa zvedavosť a úžas! Svoju vášeň pre astronómiu Tomáš priniesol aj deťom v Detskom domove v Seredi. Tentokrát namiesto turistického batohu na chrbte nesie v rukách kufor s prenosným planetáriom. Deti spýtavo nakúkajú na okrúhle nafukovacie tmavé iglú, čo vyrástlo v ich spoločenskej miestnosti.

Na začiatku je zvedavé pozorovanie

“Ahojte, ja som Tomáš a toto je moje planetárium, poďte dnu,” víta ich. Čoskoro už decká pozorujú kupolu, na ktorú Tomáš premieta vesmír, kým oni pohodlne ležia s rukami za hlavou. Vlastne nie celkom, počas Tomášovho rozprávania nejedna ruka vyletí hore a ukazuje na niečo zaujímavé “na nebi”.

Astro zážitky pokračujú

O čosi neskôr už sedia v miestnosti. Tomášovi decká visia na perách, keď im rozpráva o astronomických javoch a úkazoch, ktoré sa dajú voľným okom pozorovať na oblohe a ktoré už aj on videl a nafotil. No hovorí aj o ochrane pred svetelným znečistením. “Je veľmi ťažké spraviť také pekné fotky, keď nemáme poriadnu tmu, aj tú treba chrániť.”

Kto je tu za hviezdu?

Niet nad interaktivitu a tak Tomáš doniesol aj fotoaparát CANON EOS R50 s objektívom RF-S 18-150mm f3,5-6,3, pekne na statíve. Tomáš ukazuje deťom, ako fotoaparát bezpečne používať. Samospúšť a skupinové foto sú mega, no nezbedníci to čoskoro vezmú do vlastných rúk. Niektorí sú radšej za objektívom, iných ešte viac baví strúhať pózy – sólo hviezdy a súhvezdia s osobitým výrazom.

Canon

Zábava pri fotení aj pri fotkách

V mobile si prechádzajú zábery a za výdatného chichotu si hneď niektoré tlačia na pamiatku na šikovnej prenosnej Canon SELPHY SQUARE QX10.

Canon

Niektoré okamihy si zaslúžia Canon

“Ďakujem, že sme spolu strávili super deň. Rád by som vám dal ešte jeden darček od Canonu. Dúfam, že sa vám bude páčiť,” Tomáš podáva deťom krásne zabalený balíček. Spoločne si ho s napätím otvorili: Canon EOS R50 s objektívom RF-S 18-45mm F4,5-6,3. “Fúha, to je kamera! To keď pôjdeme na výlet!” ozvali sa vzápätí nadšené výkriky.

Canon

Čítajte viac z kategórie: Ako na to?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP