So stále modernejšími smartfónmi ide ruka v ruke aj ich výkonnejšia hardvérová výbava. Každý výrobca sa snaží vylepšovať hardvér svojich zariadení a s tým je spojený aj vývoj vlastných komponentov. Po stopách spoločnosti Huawei a Samsung sa teraz vydáva aj Xiaomi. To spolu s novým modelom Mi5C predstaví svoj procesor Pinecone. O ňom sa však hovorí, že príde tento rok až v dvoch výkonových verziách. 

Zariadenia, ktoré sa svojím výkonom pred pár rokmi radili k vlajkovým lodiam, môžeme v dnešnej dobe zaradiť k slabému priemeru strednej triedy. Za tento rozdiel vo výkone môže neustále narastajúci výkon nových modelov smartfónov. Ten je dosiahnutý vďaka lepším výrobným procesom, ktoré dovoľujú výrobcom vložiť do svojich čipov stále viac výpočtovej sily. A nielen to. Každý výrobca smartfónov sa chce svojimi výrobkami odlíšiť, preto mnoho z nich vyrába svoje vlastné procesory a Xiaomi sa čoskoro stane jedným z nich.

Xiaomi Mi Note 2 6GB/128GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

zdroj fotografie: Gizmochina

Nový model Xiaomi Mi5C prinesie podľa posledných správ aj nový procesor Pinecone. Ten sa bude obsahovať jadrá Cortex-A53 a výkonom sa bude môcť vyrovnať Snapdragonu 808. Aby Xiaomi neponúkalo tento rok iba jednu verziu svojho procesora, má priniesť v nadchádzajúcich novinkách aj druhý, výkonnejší Pinecone.

Nenechaj si ujť
Významná certifikácia pre Xiaomi Mi5C v Číne, predstavenie už čoskoro

Prvý menovaný ponesie označenie V670 a práve on sa bude nachádzať v modeli Mi5C. Pôjde o menej výkonnú verziu, ktorá sa skladá z ôsmich jadier, z čoho štyri jadrá budú úspornejšie a ďalšie štyri výkonnejšie. Všetkých osem jadier bude typu Cortex-A53. Grafickým akcelerátorom v tomto čipe bude Mali-T860 MP4 s pracovnou frekvenciou 800 MHz. Procesor Pinecone vo verzii V670 sa bude vyrábať starším 28 nm procesom. Netreba však zúfať, pretože na scéne sa neskôr má objaviť aj výkonná verzia V970. Tá sa taktiež bude skladať z ôsmich jadier, no tentokrát pôjde o 4 výkonne jadrá Cortex-A73 a druhú polovicu čipu budú tvoriť štyri jadrá Cortex-A53 pre menej náročné úlohy. Pracovná frekvencia tejto novinky sa bude pohybovať na úrovni 2 GHz pri nenáročných výpočtoch.

zdroj fotografie: Gizmochina

V prípade potreby dokáže procesor pracovať na frekvencii až 2,7 GHz, takže nepôjde o žiadneho slabého nováčika. Grafické úkony bude mať v tomto prípade na starosť výkonná jednotka grafického akcelerátora Mali G71 MP12 s pracovnou frekvenciou až 900 MHz. Čo je však na tomto výkonnejšom variante najlepšie? Procesor Pinecone vo verzii V970 bude vyrábaný rovnakým 10 nm procesom ako jeho konkurent, Snapdragon 835. Posledné informácie naznačujú, že výkonnejší Pinecone sa môže objaviť v budúcich vlajkových lodiach spoločnosti, teda v modeli Xiaomi Mi6S a Mi Note 3. Myslíš si, že vytvorilo Xiaomi pre Qualcomm dostatočne silnú konkurenciu? V každom prípade sa potenciál nového čipu ukáže pri jeho uvedení na trh.

Pošli nám TIP na článokNovinky