Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom a vedcom z Európskej vesmírnej agentúry ESA sa pomocou nového nástroja podarilo vyvrátiť špekulácie o existencii exoplanéty Proxima Centauri b. Okrem toho však objavili aj náznaky jej ďalšieho spoločníka.

Portál IFLScience priniesol informácie, ktoré hovoria, že astronómovia potvrdili existenciu najbližšej exoplanéty k našej Zemi, ktorá sa nachádza mimo slnečnej sústavy.

Konkrétne sa jedná o planétu Proxima Centauri b obiehajúcu obývateľnú zónu červeného trpaslíka Proxima Cetauri. Nové poznatky astronómov tak vyvrátili všetky dohady, že prvotný objav planéty bol chybný.

Vzrušujúci objav, ktorý bol od začiatku spochybňovaný

Objavenie planéty Proxima Centauri b ešte v roku 2016 vyvolalo veľké vzrušenie, pretože jej hmotnosť a priemerná teplota sú pravdepodobne podobné Zemi. V januári tohto roka bola oznámená prítomnosť ďalšej a ešte väčšej planéty obiehajúcej Proximu Cebntauri, no jej obežná dráha je vo väčšej vzdialenosti od hviezdy a to znamená, že sa nachádza v chladnejšej zóne.

Zobraziť celú galériu (4)
Fotografia hviezdy Proxima Centauri za pomoci Hubblovho teleskopu. Zdroj: ESA/Hubble

Proxima Centauri b však bola objavená za pomoci metódy radiálnej rýchlosti, kde periodický Dopplerov jav posúva spektrálnu čiaru svetla domovskej hviezdy.

Celková hviezdna aktivita ale môže ovplyvniť výsledky tejto metódy. Keďže aj samotný pohyb hviezdy Proxima Centauri nie je stabilný, niektorí vedci vyžadovali nové dôkazy o existencii a vlastnostiach planéty Proxima Centauri b.

Nové dôkazy vyvracajú akékoľvek dohady

Tento dôkaz sa podarilo potvrdiť tímu zloženého z 91 vedcov Európskej vesmírnej agentúry (ESA) za pomoci nového nástroja Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanets and Stable Spectroscopic Observations, v skratke ESPRESSO.

Ten spracováva svetlo zozbierané systémom moderných optických ďalekohľadov zvaných Very Large Telescope, pričom je schopný rozlíšiť pohyby spôsobené planétou od hviezdnych erupcií.

Zobraziť celú galériu (4)
Umelecká predstava planéty Proxima Centauri b v spoločnosti hviezdy Proxima Centauri. Na pozadí môžeme vidieť aj binárny systém Alfa Centauri. Zdroj: ESO/M. Kornmesser

Ak štúdia prejde oponentúrou ostatných vedcov, bude zverejnená v žurnále Astronomy and Astrophysics. Jej výsledky si ale môžeme už teraz pozrieť na stránkach ArXiv. Vedci tak nielenže potvrdili existenciu planéty Proxima Centauri b, ale dokonca doplnili aj jej niektoré charakteristiky.

Vieme tak, že Proxima Centauri vyžaruje jednu šesť-stotinu slnečného žiarenia. S obežnou dráhou trvajúcou iba 11 pozemských dní je Proxima Centauri b oveľa bližšie k svojmu zdroju svetla ako Merkúr k Slnku.

Zobraziť celú galériu (4)
Na obrázku môžeme vidieť dáta, na základe ktorých bola prvý krát odhalená existencia planéty Proxima Centauri b. Zdroj: Mascareño et al/Astronomy and Astrophysics

Napriek blízkej vzdialenosti od hviezdy je teplota na planéte podobná tej na Zemi. Problémom sú ale silné návaly hviezdneho vetru, ktorý pravdepodobne odstránil akúkoľvek atmosféru. Jej hmotnosť je asi 1,29-krát väčšia ako hmotnosť Zeme.

Keďže nepoznáme orbitálnu orientáciu, je možné, že je oveľa ťažšia. Čo sa týka druhej väčšej planéty s názvom Proxima c, pozorovania za pomoci nástroja ESPRESSO neboli dostatočne dlhé na to, aby vyvrátili alebo potvrdili jej existenciu.

Zobraziť celú galériu (4)
Nové dáta z nástroja ESPRESSO síce obsahujú väčšiu chybovosť, ich krivka je ale skoro totožná s originálnymi dátami. Zdroj: Mascareño et al/Astronomy and Astrophysics

Čo je ale zaujímavejšie, tím našiel potenciálne indície, ktoré naznačujú prítomnosť tretej planéty s obežnou dráhou trvajúcou iba 5 pozemských dní a hmotnosťou podobnou Marsu.

Táto potencionálna planéta by ale bola veľmi horúca a neobývateľná, no jej samotný objav je veľmi vzrušujúci. Je tak možné, že tieto objavy čoskoro inšpirujú vedcov k ďalším objavom a dokonca aj vo vyslaní sondy k Proxime Centauri. To by ale trvalo veľmi dlho.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú